Nieuwsbrief voor gemeenten, november 2021

Nieuwbouwwijk aan het water

In deze nieuwsbrief

Dit is de zeventiende uitgave van de Nieuwsbrief voor Gemeenten van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Hierin vindt u een overzicht van de nieuwste cijfers en publicaties op lokaal niveau en overige ontwikkelingen op het gebied van regionale en ruimtelijke statistieken.

Met ingang van deze editie bevat de nieuwsbrief een overzicht van de regionale CBS-publicaties die de komende tijd zullen verschijnen. Voorheen werd deze informatie gedeeld via de maandelijkse mailing Regionale nieuwsberichten van het CBS, maar deze mailing is opgegaan in de Nieuwsbrief voor Gemeenten. Om die reden zal deze nieuwsbrief vanaf februari 2022 vier keer per jaar uitkomen.

Regionale publicaties

Economie in driekwart regio’s weer op of boven niveau van vóór coronacrisis

De economie is in het tweede kwartaal van 2021 in alle regio’s sterk gegroeid ten opzichte van een jaar eerder. In de meeste regio’s groeide de economie met ongeveer 8 tot 10 procent. De industrie, de horeca en de reisbemiddeling waren de voornaamste aanjagers. Door de sterke groei is in driekwart van de regio’s de economie weer op of boven het niveau van vóór de coronacrisis. Ten opzichte van het tweede kwartaal van 2019 was de omvang van de economie in de helft van de 52 regio’s groter, in 14 regio’s vergelijkbaar en in 12 regio’s kleiner. Deze regionale cijfers hebben betrekking op provincies en COROP-plusgebieden. Meer lezen?

Economische groei, 2e kwartaal 2021 t.o.v. 2e kwartaal 2019
Regio_naamBBP (%)
Oost-Groningen-1
Delfzijl e.o.3
Overig Groningen1
Noord-Friesland-3
Zuidwest-Friesland2
Zuidoost-Friesland0
Noord-Drenthe0
Zuidoost-Drenthe-3
Zuidwest-Drenthe0
Noord-Overijssel-1
Zuidwest-Overijssel0
Twente1
Veluwe2
Achterhoek1
Aggl. Arnhem/Nijmegen0
Zuidwest-Gelderland1
Utrecht-West4
Stadsgewest Amersfoort0
Stadsgewest Utrecht-1
Zuidoost-Utrecht1
Kop van Noord-Holland1
Alkmaar e.o.0
IJmond3
Agglomeratie Haarlem-1
Zaanstreek0
Amsterdam-8
Overig Agglomeratie Amsterdam-2
Edam-Volendam e.o.0
Haarlemmermeer e.o.-18
Het Gooi en Vechtstreek0
Agglomeratie Leiden en Bollenstreek-1
Agglomeratie�s-Gravenhage (Excl. Zoetermeer)2
Zoetermeer2
Delft en Westland2
Oost-Zuid-Holland3
Rijnmond2
Overig Groot-Rijnmond2
Drechtsteden2
Overig Zuidoost-Zuid-Holland2
Zeeuwsch-Vlaanderen-3
Overig Zeeland0
West-Noord-Brabant2
Midden-Noord-Brabant0
Stadsgewest �s-Hertogenbosch3
Overig Noordoost-Noord-Brabant1
Zuidoost-Noord-Brabant5
Noord-Limbug1
Midden-Limburg1
Zuid-Limburg0
Almere4
Flevoland-Midden0
Noordoostpolder en Urk-2

Meeste natuurgerichte toeristen in Noord-Holland

Het natuurgericht toerisme is de afgelopen jaren toegenomen. Dit blijkt uit de nieuwe publicatie van de Natuurlijk Kapitaalrekeningen, die het CBS en Wageningen University and Research (WUR) hebben samengesteld in opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV). In 2018 waren ruim 90 miljoen overnachtingen gerelateerd aan natuurtoerisme, 30 procent meer dan in 2013. De meeste overnachtingen waren aan de kust – vooral in Noord-Holland en Zeeland – en in bosrijke omgevingen zoals in Gelderland. Voor watersportvakanties gaan mensen vooral naar Friesland en Noord-Holland.

De economische bijdrage van natuurgerichte recreatie en toerisme bedroeg bijna 13 miljard euro in 2018, ruim 40 procent meer dan in 2013. Klik hier om het bijbehorende nieuwsbericht te lezen.

Natuurgerichte vakanties in Nederland naar vakantietype, 2018
 Actief/Natuur (mln overnachtingen)Strand (mln overnachtingen)Watersport (mln overnachtingen)
Noord-Holland11,21211,1010,746
Gelderland11,37800,149
Zeeland3,5136,2040,075
Noord-Brabant7,94200,069
Limburg7,63200,014
Zuid-Holland2,6894,0480,116
Overijssel6,4200,288
Fryslân3,7721,6180,755
Drenthe5,53300,061
Utrecht1,98300
Flevoland1,81800,127
Groningen0,9050,0220,045

Dashboard bevolking

Op het dashboard bevolking publiceert het CBS actuele cijfers over de omvang, samenstelling en ontwikkeling van de bevolking van Nederland, zowel landelijk als per gemeente. Het onderdeel regionaal is de ingang naar vijf blokken met cijfers over inwonertal en bevolkingsdichtheid, groei en krimp, jongeren en ouderen, geboorte en sterfte en alleenstaanden en gezinnen per gemeente.

Te lezen is er dat de meeste gezinnen een of twee thuiswonende kinderen hebben. In 16 procent van de gezinnen zijn er drie of meer kinderen. In het zuiden en noordoosten van het land komen gezinnen van deze grootte wat minder voor dan elders in het land. De gemeenten met de meeste grote gezinnen (drie of meer kinderen) zijn Urk (46,6 procent van de gezinnen), Staphorst (38,2 procent) en Barneveld (30,4 procent). Relatief weinig grotere gezinnen zijn er in Stein (7,8 procent), Rucphen (8,8 procent) en Kerkrade (8,9 procent).

Gezinnen met 3 of meer kinderen, 2021
GemeenteGezinnen met 3 of meer kinderen (%)
Urk46,62
Staphorst38,17
Barneveld30,39
Neder-Betuwe29,14
Reimerswaal28,85
Zwartewaterland28,68
Rijssen-Holten28,32
Nunspeet27,08
Molenlanden26,81
Renswoude26,34
Hardinxveld-Giessendam26,26
Woudenberg25,47
Scherpenzeel24,62
Bunschoten24,26
Kampen23,97
Elburg23,53
Ede23,42
Alblasserdam23,36
Tubbergen23,34
Putten23,16
Oldebroek23,09
Tholen23,06
Katwijk22,82
Sliedrecht22,59
Noordoostpolder22,52
Ommen22,52
Zaltbommel22,47
Hattem22,35
Veenendaal22,03
Rhenen21,96
Sint Anthonis21,80
Hardenberg21,76
Altena21,52
Dalfsen21,52
Dinkelland21,31
Twenterand21,31
Wierden21,13
Bloemendaal21,07
Lopik21,03
Noardeast-Fryslân20,99
Boekel20,75
Bodegraven-Reeuwijk20,71
Krimpenerwaard20,56
Ermelo20,50
Montfoort20,46
Nijkerk20,46
Veere20,39
Dantumadiel20,15
Oudewater20,11
Borsele20,05
Koggenland19,98
Kapelle19,88
Goeree-Overflakkee19,87
Waddinxveen19,54
Krimpen aan den IJssel19,48
Woerden19,48
Súdwest-Fryslân19,34
West Betuwe19,25
Hendrik-Ido-Ambacht19,22
Zeist19,10
Gouda19,07
Asten18,93
De Fryske Marren18,91
Opsterland18,85
Raalte18,81
Aalten18,68
Drechterland18,66
Achtkarspelen18,61
Vijfheerenlanden18,61
Opmeer18,57
Reusel-De Mierden18,45
Medemblik18,36
De Wolden18,35
Utrechtse Heuvelrug18,32
Gooise Meren18,31
Laren (NH.)18,31
Heerde18,27
Landerd18,24
Ameland18,16
Voorst18,16
Utrecht (gemeente)18,01
Harderwijk17,93
Steenwijkerland17,91
Westerkwartier17,91
Deurne17,80
Tytsjerksteradiel17,80
Het Hogeland17,77
De Bilt17,71
Wassenaar17,61
Hoogeveen17,57
Waadhoeke17,54
Bernheze17,45
Someren17,44
Smallingerland17,32
Dronten17,31
Zeewolde17,28
Eersel17,24
Gorinchem17,23
Heemstede17,19
Hellendoorn17,18
Midden-Delfland17,13
Oost Gelre17,13
Middelburg (Z.)17,03
Amersfoort16,98
Gemert-Bakel16,94
Hof van Twente16,94
Oirschot16,92
Blaricum16,91
Hollands Kroon16,89
Schagen16,86
Bladel16,85
Soest16,82
Lelystad16,81
Zwolle16,81
Tiel16,79
Bunnik16,76
Heeze-Leende16,73
Houten16,73
Stede Broec16,73
Weststellingwerf16,67
's-Gravenhage (gemeente)16,66
Olst-Wijhe16,65
Sint-Michielsgestel16,63
Nieuwkoop16,58
Rotterdam16,55
Bergeijk16,49
Amsterdam16,47
Hilvarenbeek16,35
Horst aan de Maas16,33
Goes16,29
Westland16,24
Oegstgeest16,23
Culemborg16,19
Ridderkerk16,13
Epe16,11
Hoeksche Waard16,06
Edam-Volendam16,05
Schouwen-Duiveland16,00
Boxtel15,99
Oldenzaal15,99
Heerhugowaard15,98
Alphen aan den Rijn15,96
Harlingen15,95
Meierijstad15,94
Ooststellingwerf15,91
Alphen-Chaam15,84
Zuidplas15,84
Venray15,82
Langedijk15,75
Vught15,74
Laarbeek15,73
Leusden15,69
Eemnes15,67
Peel en Maas15,67
Kaag en Braassem15,65
Losser15,58
Uden15,57
Bronckhorst15,54
Waalre15,54
Lansingerland15,52
Maassluis15,49
Zwijndrecht15,37
Barendrecht15,30
Haaksbergen15,30
Beemster15,28
Lochem15,28
Heerenveen15,25
Assen15,24
Oude IJsselstreek15,20
Meppel15,18
Westerveld15,15
Teylingen15,14
Baarn15,13
Winterswijk15,10
Buren15,09
Stadskanaal15,08
Voorschoten15,08
Boxmeer15,05
Breda15,00
Dordrecht15,00
Coevorden14,99
Mill en Sint Hubert14,98
Bergen op Zoom14,94
Berkelland14,89
Cuijk14,88
Wageningen14,87
Castricum14,86
Papendrecht14,86
Heiloo14,84
Lisse14,84
Maasdriel14,82
Apeldoorn14,79
Huizen14,79
Noordwijk14,76
Overbetuwe14,75
Eemsdelta14,70
Pijnacker-Nootdorp14,70
Zoetermeer14,66
Son en Breugel14,63
Tynaarlo14,62
Borne14,60
Almelo14,58
De Ronde Venen14,57
Heumen14,56
Wijk bij Duurstede14,56
Capelle aan den IJssel14,55
Roosendaal14,54
Hilversum14,51
Zutphen14,48
Hengelo (O.)14,47
Almere14,44
Delft14,43
Midden-Drenthe14,40
Oisterwijk14,38
Renkum14,37
Leeuwarden14,36
Ouder-Amstel14,34
Weesp14,34
Leiden14,32
Helmond14,31
Cranendonck14,27
Vlaardingen14,25
Stichtse Vecht14,21
Enschede14,19
Deventer14,17
Doetinchem14,10
's-Hertogenbosch14,08
Haarlem14,05
Nuenen, Gerwen en Nederwetten14,05
Oss14,02
Tilburg13,99
Heusden13,98
Noordenveld13,93
Nijmegen13,90
Leiderdorp13,88
Gennep13,83
Oosterhout13,83
Zoeterwoude13,81
Schiedam13,79
Gilze en Rijen13,78
IJsselstein13,78
Aalsmeer13,77
Arnhem13,76
Hoorn13,72
Wijchen13,72
Halderberge13,70
Terneuzen13,66
Texel13,66
Westerwolde13,65
Groningen (gemeente)13,63
Enkhuizen13,59
Grave13,58
Etten-Leur13,55
Waterland13,55
Druten13,53
Moerdijk13,53
Venlo13,45
Alkmaar13,43
Hillegom13,41
Bergen (NH.)13,34
Nederweert13,33
Waalwijk13,31
Eindhoven13,29
Weert13,28
Roermond13,27
Zaanstad13,26
Nieuwegein13,25
Rheden13,23
Zundert13,22
Dongen13,19
Leidschendam-Voorburg13,17
Wormerland13,17
West Maas en Waal13,16
Schiermonnikoog13,13
Midden-Groningen13,11
Beverwijk13,09
Borger-Odoorn13,09
Rozendaal13,09
Geldrop-Mierlo13,08
Baarle-Nassau13,00
Vlissingen13,00
Goirle12,99
Brummen12,97
Uitgeest12,94
Heemskerk12,93
Noord-Beveland12,90
Loon op Zand12,81
Pekela12,77
Amstelveen12,72
Wijdemeren12,72
Haarlemmermeer12,66
Rijswijk (ZH.)12,65
Emmen12,61
Best12,58
Lingewaard12,56
Uithoorn12,53
Drimmelen12,41
Den Helder12,37
Valkenswaard12,37
Velsen12,34
Veendam12,28
Albrandswaard12,21
Montferland12,20
Nissewaard12,15
Bergen (L.)12,10
Doesburg12,09
Sluis12,03
Leudal12,02
Voerendaal11,97
Berg en Dal11,87
Steenbergen11,86
Landsmeer11,83
Geertruidenberg11,81
Vlieland11,81
Hulst11,74
Aa en Hunze11,73
Hellevoetsluis11,70
Veldhoven11,69
Duiven11,68
Brielle11,61
Diemen11,61
Beuningen11,55
Oldambt11,51
Westvoorne11,18
Eijsden-Margraten11,16
Zevenaar11,12
Mook en Middelaar11,02
Westervoort10,94
Beesel10,87
Heerlen10,73
Woensdrecht10,62
Roerdalen10,58
Maastricht10,54
Terschelling10,54
Gulpen-Wittem10,52
Purmerend10,20
Meerssen10,16
Maasgouw10,12
Oostzaan9,93
Beekdaelen9,91
Beek (L.)9,81
Simpelveld9,76
Sittard-Geleen9,53
Zandvoort9,44
Echt-Susteren9,33
Vaals9,25
Landgraaf9,08
Valkenburg aan de Geul8,99
Brunssum8,96
Kerkrade8,88
Rucphen8,78
Stein (L.)7,84

Regionale monitor brede welvaart

In december 2021 verschijnt de tweede editie van de regionale Monitor Brede Welvaart. In deze monitor wordt de brede welvaart van gemeenten, provincies en COROP-gebieden in kaart gebracht. Aan de hand van meer dan 40 indicatoren geeft de monitor een breed en divers beeld van de staat en ontwikkeling van deze regio’s. De indicatoren dienen als basis voor een brede maatschappelijke discussie over verbeteringen rondom o.a. de arbeidsparticipatie, leefbaarheid en sociale cohesie.

Aantal naturalisaties gestegen naar niveau van jaren ‘90

In 2020 zijn 49 duizend personen genaturaliseerd tot Nederlander, bijna een verdubbeling ten opzichte van 2019. Daarmee komt het aantal naturalisaties op het niveau van eind jaren ‘90. Van de 49 duizend personen die in 2020 tot Nederlander zijn genaturaliseerd, hadden 4 op de 10 de Syrische (15 duizend) of Eritrese nationaliteit (3 duizend). Andere grote aantallen genaturaliseerden waren mensen met een onbekende nationaliteit en staatlozen (9 duizend), en mensen met een voormalige Sovjet-Russische of Indiase nationaliteit (beide 2 duizend).
Eind jaren ’90 waren het vooral Turken, Marokkanen en voormalige Joegoslaven die, veelal met behoud van hun oorspronkelijke nationaliteit, genaturaliseerd werden.

Naturalisaties naar voorgaande nationaliteit
jaarMarokkaansTurks(voormalig) JoegoslavischEritreesSyrisch
1996148282929521965989
199795981985153386333
1998102631275566168255
1999130054324792819188
200012357391337604798
200111521472816023775
20021091646788993389
2003587528185053048
2004417827235601449
2005471023255711254
2006372517265322693
20073332176851128106
2008297214844702587
2009332720544292972
2010324624054093478
2011411028094854180
20123962237457746126
201321631441130430231
20142600144476452231
2015165694152270206
201616517554564883
201712466724536087
2018153771243161209
201911106133232241580
202017601244536364715157

Statistieken in opdracht

Omzet van de Rotterdamse horeca stevig gedaald

In opdracht van de gemeente Rotterdam heeft het CBS omzetgegevens van het midden- en kleinbedrijf (MKB) van de horeca in Rotterdam in kaart gebracht. Met deze cijfers kan de gemeente gericht op beleid sturen in deze branches. Uit deze analyse blijkt dat de omzet van de Rotterdamse horeca in 2020 sterker is gedaald dan in de voorgaande jaren. Bij hotels en restaurants bedroeg de daling 52 procent en bij cafés 43 procent. De omzet van restaurants in het Rotterdamse MKB daalde met 37 procent ten opzichte van 2019 en in de sector fastfoodrestaurants e.d. was de omzetdaling 20 procent. Voor meer informatie, bekijk de tabellenset.

Omzet van het MKB in de Rotterdamse horeca
 2018 (% t.o.v. een jaar eerder)2019 (% t.o.v. een jaar eerder)2020 (% t.o.v. een jaar eerder)
Cafés2,61,4-43,2
Hotel-restaurants4,54,5-51,7
Restaurants6,02,9-37,2
Fastfoodrestaurants, cafetaria's, ijssalons, eetkramen e.d. 7,41,9-20,4

Gemiddeld 6,2 kilometer naar dichtstbijzijnde GGD-testlocatie

In augustus 2020 was de gemiddelde afstand over de weg vanaf elk adres in Nederland tot de dichtstbijzijnde GGD-testlocatie 8,7 kilometer. Omdat in de daaropvolgende maanden meer GGD-testlocaties werden geopend, was deze afstand in januari 2021 29 procent kleiner (6,2 kilometer). In Limburg daalde de afstand tot de dichtstbijzijnde GGD-teststraat met 55 procent het sterkst van de provincies: van 15,1 kilometer in augustus 2020 tot 6,9 kilometer in januari 2021. In Noord- en Zuid-Holland, waar de afstanden tot de testlocaties al relatief kort waren, was de daling minder groot: in Noord-Holland nam de afstand af van 5,6 kilometer in augustus 2020 tot 4,7 kilometer in januari 2021, en in Zuid-Holland van 5,8 kilometer tot 4,9 kilometer. Meer weten? Lees het nieuwsbericht.

Veld

Inwoners per verzorgingsgebied van rioolwaterzuiveringsinstallaties

De waterschappen zijn in Nederland verantwoordelijk voor de zuivering van ingezameld rioolwater. Begin 2021 beheerden de 21 waterschappen in totaal 315 rioolwaterzuiveringsinstallaties. Daarnaast was er 1 private rioolwaterzuiveringsinstallatie.

De inzameling van dat afvalwater gaat via rioolstelsels die in beheer zijn van de gemeenten. In samenwerking met de waterschappen heeft het CBS de aantallen inwoners bepaald die woonachtig zijn binnen het verzorgingsgebied van elke rioolwaterzuiveringsinstallatie, via koppeling van kaarten van de verzorgingsgebieden met gegevens over de regionale verspreiding van de bevolking. De gegevens worden door het RIVM gebruikt om de metingen van Corona-virusresten in het rioolwater per rioolwaterzuivering om te rekenen naar aantallen virusdeeltjes per 100 duizend inwoners. Voor meer informatie, zie de tabellenset op de CBS-website.

Veld

Regionale statistieken

Horecadichtheid in meeste gemeenten toegenomen

Op 1 januari 2021 waren er in Nederland 72 duizend horecavestigingen, 5 procent meer dan een jaar eerder. Met name het aantal bedrijven in de eventcatering steeg relatief sterk (15 procent), net als het aantal bedrijven actief in de verhuur van vakantiehuisjes (10 procent), terwijl het aantal cafés met 3 procent daalde.

In 80 procent van de Nederlandse gemeenten steeg in 2020 het aantal horecavestigingen per duizend inwoners. Die toename was het sterkst in Uitgeest (26 procent) en Woudenberg (25 procent). In Rozendaal en Westervoort daalde het aantal horecavestigingen met 44 procent en 19 procent. Onder de 25 grootste gemeenten nam de horecadichtheid het sterkst toe in Leiden (11 procent), Eindhoven en Almere (beide bijna 9 procent). Op provinciaal niveau was de toename het sterkst in Flevoland (8 procent) en Noord-Holland (6 procent). Meer lezen?

Verandering horecadichtheid per duizend inwoners*, 1 januari 2021 t.o.v. 2020
GemeenteVerandering horecadichtheid (%)
Aa en Hunze1,6
Aalsmeer2,5
Aalten6,3
Achtkarspelen5,8
Alblasserdam6,5
Albrandswaard4,3
Alkmaar6,1
Almelo4,6
Almere8,5
Alphen aan den Rijn2,5
Alphen-Chaam3,3
Altena5,1
Ameland6,8
Amersfoort7,0
Amstelveen9,8
Amsterdam7,9
Apeldoorn8,0
Arnhem1,9
Assen-7,6
Asten2,6
Baarle-Nassau19,7
Baarn-2,4
Barendrecht4,2
Barneveld1,8
Beek2,8
Beekdaelen-2,3
Beemster11,0
Beesel4,8
Berg en Dal2,8
Bergeijk6,1
Bergen (L.)1,1
Bergen (NH.)-0,2
Bergen op Zoom1,4
Berkelland1,7
Bernheze0,3
Best5,3
Beuningen1,8
Beverwijk1,1
Bladel7,8
Blaricum6,9
Bloemendaal-1,7
Bodegraven-Reeuwijk8,0
Boekel9,0
Borger-Odoorn0,7
Borne2,1
Borsele5,4
Boxmeer0,9
Boxtel
Breda4,2
Brielle11,0
Bronckhorst9,1
Brummen0,9
Brunssum9,7
Bunnik-5,8
Bunschoten5,4
Buren-1,0
Capelle aan den IJssel2,0
Castricum12,4
Coevorden7,9
Cranendonck6,2
Cuijk-1,0
Culemborg6,9
Dalfsen-1,1
Dantumadiel1,9
De Bilt4,7
De Fryske Marren5,6
De Ronde Venen5,2
De Wolden4,5
Delft4,1
Den Helder3,4
Deurne8,6
Deventer1,6
Diemen17,7
Dinkelland2,9
Doesburg12,9
Doetinchem-2,5
Dongen4,0
Dordrecht-0,7
Drechterland-7,1
Drimmelen5,6
Dronten6,9
Druten16,6
Duiven2,1
Echt-Susteren3,9
Edam-Volendam5,9
Ede-0,4
Eemnes11,1
Eemsdelta-0,7
Eersel0,0
Eijsden-Margraten-0,5
Eindhoven8,9
Elburg1,6
Emmen5,5
Enkhuizen6,4
Enschede2,1
Epe3,7
Ermelo3,7
Etten-Leur8,6
Geertruidenberg10,6
Geldrop-Mierlo-2,3
Gemert-Bakel7,0
Gennep18,8
Gilze en Rijen-3,5
Goeree-Overflakkee1,5
Goes9,5
Goirle5,4
Gooise Meren-2,7
Gorinchem-1,7
Gouda-0,3
Grave-2,7
Groningen4,4
Gulpen-Wittem3,7
Haaksbergen-2,1
Haarlem4,9
Haarlemmermeer1,5
Halderberge5,6
Hardenberg-3,5
Harderwijk10,5
Hardinxveld-Giessendam10,4
Harlingen5,3
Hattem8,5
Heemskerk4,5
Heemstede4,2
Heerde17,4
Heerenveen1,4
Heerhugowaard7,5
Heerlen2,3
Heeze-Leende13,7
Heiloo-6,2
Hellendoorn3,0
Hellevoetsluis7,7
Helmond6,3
Hendrik-Ido-Ambacht8,9
Hengelo7,6
Het Hogeland-0,7
Heumen1,3
Heusden6,8
Hillegom5,5
Hilvarenbeek11,2
Hilversum2,2
Hoeksche Waard0,1
Hof van Twente5,8
Hollands Kroon4,6
Hoogeveen7,3
Hoorn4,3
Horst aan de Maas0,9
Houten1,7
Huizen2,4
Hulst8,5
IJsselstein12,5
Kaag en Braassem7,0
Kampen6,3
Kapelle-1,4
Katwijk4,3
Kerkrade9,3
Koggenland3,3
Krimpen aan den IJssel2,5
Krimpenerwaard14,2
Laarbeek9,0
Landerd5,9
Landgraaf4,5
Landsmeer-0,7
Langedijk-1,9
Lansingerland6,3
Laren3,3
Leeuwarden5,1
Leiden10,7
Leiderdorp6,3
Leidschendam-Voorburg8,0
Lelystad6,2
Leudal2,7
Leusden0,6
Lingewaard1,8
Lisse-0,1
Lochem0,0
Loon op Zand20,2
Lopik2,2
Losser1,5
Maasdriel-5,1
Maasgouw1,9
Maassluis18,8
Maastricht6,2
Medemblik1,8
Meerssen-0,2
Meierijstad5,5
Meppel-11,9
Middelburg7,0
Midden-Delfland18,3
Midden-Drenthe8,3
Midden-Groningen3,2
Mill en Sint Hubert9,6
Moerdijk2,6
Molenlanden12,8
Montferland-6,0
Montfoort16,0
Mook en Middelaar7,0
Neder-Betuwe4,8
Nederweert5,1
Nieuwegein2,5
Nieuwkoop4,1
Nijkerk-1,0
Nijmegen3,0
Nissewaard8,6
Noardeast-Fryslân
Noord-Beveland5,1
Noordenveld1,8
Noordoostpolder7,6
Noordwijk0,7
Nuenen, Gerwen en Nederwetten2,4
Nunspeet7,0
Oegstgeest10,8
Oirschot0,4
Oisterwijk
Oldambt6,9
Oldebroek-0,5
Oldenzaal-3,6
Olst-Wijhe9,0
Ommen0,3
Oost Gelre7,3
Oosterhout3,5
Ooststellingwerf-1,0
Oostzaan-7,4
Opmeer7,6
Opsterland3,0
Oss1,2
Oude IJsselstreek7,4
Ouder-Amstel2,2
Oudewater11,8
Overbetuwe-1,4
Papendrecht6,7
Peel en Maas2,4
Pekela-6,9
Pijnacker-Nootdorp6,7
Purmerend6,5
Putten-2,0
Raalte13,8
Reimerswaal-0,7
Renkum2,1
Renswoude-6,3
Reusel-De Mierden-6,7
Rheden-1,0
Rhenen1,2
Ridderkerk3,1
Rijssen-Holten-4,6
Rijswijk4,2
Roerdalen4,2
Roermond4,9
Roosendaal2,6
Rotterdam5,5
Rozendaal-43,6
Rucphen3,6
Schagen-2,9
Scherpenzeel6,4
Schiedam7,8
Schiermonnikoog-5,8
Schouwen-Duiveland6,4
's-Gravenhage6,2
's-Hertogenbosch2,2
Simpelveld8,7
Sint Anthonis9,8
Sint-Michielsgestel12,2
Sittard-Geleen5,4
Sliedrecht0,9
Sluis-0,4
Smallingerland2,8
Soest12,1
Someren9,1
Son en Breugel-3,3
Stadskanaal3,0
Staphorst-5,9
Stede Broec15,3
Steenbergen3,4
Steenwijkerland3,6
Stein1,7
Stichtse Vecht9,5
Súdwest-Fryslân2,2
Terneuzen0,4
Terschelling1,5
Texel7,3
Teylingen-1,9
Tholen7,1
Tiel1,3
Tilburg
Tubbergen6,1
Twenterand-2,4
Tynaarlo-1,0
Tytsjerksteradiel-2,1
Uden-2,5
Uitgeest26,2
Uithoorn12,3
Urk3,4
Utrecht5,7
Utrechtse Heuvelrug6,6
Vaals-7,2
Valkenburg aan de Geul5,2
Valkenswaard2,3
Veendam-0,1
Veenendaal2,3
Veere5,1
Veldhoven1,9
Velsen2,9
Venlo2,4
Venray5,5
Vijfheerenlanden4,2
Vlaardingen10,4
Vlieland6,5
Vlissingen8,6
Voerendaal-3,2
Voorschoten19,0
Voorst3,6
Vught
Waadhoeke0,7
Waalre11,2
Waalwijk5,8
Waddinxveen-7,0
Wageningen5,0
Wassenaar8,9
Waterland24,3
Weert-0,3
Weesp10,3
West Betuwe2,9
West Maas en Waal3,7
Westerkwartier4,3
Westerveld9,1
Westervoort-18,7
Westerwolde-0,9
Westland1,1
Weststellingwerf13,0
Westvoorne-3,4
Wierden2,3
Wijchen9,3
Wijdemeren-1,3
Wijk bij Duurstede5,0
Winterswijk3,3
Woensdrecht0,6
Woerden2,1
Wormerland10,6
Woudenberg24,7
Zaanstad2,7
Zaltbommel-0,9
Zandvoort4,4
Zeewolde15,8
Zeist7,8
Zevenaar-0,2
Zoetermeer0,0
Zoeterwoude-9,6
Zuidplas7,4
Zundert-4,1
Zutphen10,3
Zwartewaterland9,5
Zwijndrecht6,2
Zwolle5,2
* voorlopige cijfers

8 miljoen woningen in Nederland

In juni 2021 is de 8 miljoenste woning aan de woningvoorraad toegevoegd. Daarmee zijn er sinds 2005 een miljoen woningen bijgekomen.
In de eerste helft van 2021 zijn er per saldo 39 duizend woningen bijgekomen. Noord-Holland kreeg de meeste woningen erbij: bijna 8,0 duizend. In Zeeland kwamen er slechts 355 woningen bij. Onder de gemeenten kwamen er in Amsterdam in de eerste helft van dit jaar per saldo de meeste woningen bij: bijna 4,3 duizend. Dat is meer dan de helft van de groei van de woningvoorraad in Noord-Holland.

In relatieve zin groeide de woningvoorraad met 4,4 procent het hardst in Roermond (ruim 1,2 duizend woningen). In sommige gemeenten nam de woningvoorraad af. In Harlingen kromp de woningvoorraad het meest met 114 woningen. Meer lezen?

Ontwikkeling woningvoorraad 1 januari - 1 juli 2021*
GemNaamOntwikkeling woningvoorraad (% verandering)
Groningen0,6
Almere0,9
Stadskanaal-0,4
Veendam0,1
Zeewolde1,9
Achtkarspelen0,4
Ameland1,1
Harlingen-1,4
Heerenveen0,3
Leeuwarden0,7
Ooststellingwerf0,0
Opsterland0,1
Schiermonnikoog0,0
Smallingerland0,2
Terschelling0,1
Vlieland-1,0
Weststellingwerf0,0
Assen0,2
Coevorden0,1
Emmen0,3
Hoogeveen0,5
Meppel0,7
Almelo0,1
Borne0,8
Dalfsen0,5
Deventer0,2
Enschede0,1
Haaksbergen0,2
Hardenberg0,6
Hellendoorn0,3
Hengelo0,2
Kampen0,2
Losser0,6
Noordoostpolder0,5
Oldenzaal0,4
Ommen0,8
Raalte0,4
Staphorst0,6
Tubbergen-0,1
Urk0,8
Wierden0,2
Zwolle0,7
Aalten0,2
Apeldoorn0,2
Arnhem0,9
Barneveld0,4
Beuningen0,7
Brummen0,0
Buren0,4
Culemborg0,4
Doesburg-0,2
Doetinchem0,6
Druten1,0
Duiven0,2
Ede0,7
Elburg0,8
Epe0,6
Ermelo0,6
Harderwijk0,8
Hattem0,2
Heerde1,4
Heumen0,7
Lochem0,7
Maasdriel0,3
Nijkerk1,3
Nijmegen0,8
Oldebroek0,2
Putten0,2
Renkum0,2
Rheden0,0
Rozendaal0,3
Scherpenzeel2,8
Tiel0,2
Voorst0,4
Wageningen0,4
Westervoort0,0
Winterswijk0,2
Wijchen0,3
Zaltbommel0,5
Zevenaar0,7
Zutphen1,0
Nunspeet0,3
Dronten0,5
Amersfoort0,9
Baarn0,4
De Bilt0,3
Bunnik0,2
Bunschoten1,3
Eemnes0,1
Houten0,4
Leusden0,2
Lopik0,1
Montfoort0,2
Renswoude0,0
Rhenen0,0
Soest0,5
Utrecht0,8
Veenendaal1,0
Woudenberg1,8
Wijk bij Duurstede0,3
IJsselstein0,2
Zeist-0,2
Nieuwegein1,4
Aalsmeer0,0
Alkmaar0,6
Amstelveen0,0
Amsterdam1,0
Beemster3,7
Bergen (NH.)0,0
Beverwijk0,5
Blaricum2,1
Bloemendaal-0,1
Castricum0,1
Diemen2,0
Edam-Volendam0,7
Enkhuizen0,1
Haarlem0,0
Haarlemmermeer0,6
Heemskerk0,2
Heemstede0,0
Heerhugowaard0,9
Heiloo1,3
Den Helder0,1
Hilversum0,2
Hoorn0,4
Huizen0,4
Landsmeer0,0
Langedijk0,7
Laren0,1
Medemblik0,6
Oostzaan0,8
Opmeer0,3
Ouder-Amstel1,0
Purmerend0,4
Schagen0,7
Texel2,1
Uitgeest0,0
Uithoorn1,5
Velsen0,2
Weesp0,1
Zandvoort0,0
Zaanstad0,2
Alblasserdam0,0
Alphen aan den Rijn0,5
Barendrecht0,6
Drechterland0,3
Brielle1,3
Capelle aan den IJssel0,2
Delft0,3
Dordrecht-0,1
Gorinchem0,3
Gouda0,6
's-Gravenhage0,3
Hardinxveld-Giessendam0,2
Hellevoetsluis0,0
Hendrik-Ido-Ambacht0,9
Stede Broec0,2
Hillegom0,2
Katwijk0,3
Krimpen aan den IJssel-0,6
Leiden1,3
Leiderdorp1,2
Lisse-0,4
Maassluis0,2
Nieuwkoop0,4
Noordwijk1,5
Oegstgeest0,5
Oudewater0,1
Papendrecht0,1
Ridderkerk0,2
Rotterdam0,3
Rijswijk2,0
Schiedam0,1
Sliedrecht0,1
Albrandswaard0,0
Westvoorne0,4
Vlaardingen0,5
Voorschoten0,3
Waddinxveen1,4
Wassenaar0,1
Woerden0,0
Zoetermeer0,5
Zoeterwoude4,1
Zwijndrecht0,2
Borsele0,4
Goes0,2
West Maas en Waal0,2
Hulst-0,2
Kapelle0,5
Middelburg0,5
Reimerswaal0,3
Terneuzen0,1
Tholen0,0
Veere0,1
Vlissingen0,4
De Ronde Venen0,5
Tytsjerksteradiel0,1
Asten0,7
Baarle-Nassau0,3
Bergen op Zoom0,0
Best0,7
Boekel0,5
Boxmeer0,3
Boxtel0,4
Breda0,3
Deurne0,5
Pekela0,3
Dongen0,6
Eersel0,3
Eindhoven0,8
Etten-Leur0,2
Geertruidenberg0,4
Gilze en Rijen0,0
Goirle0,3
Grave-0,5
Helmond0,7
's-Hertogenbosch0,7
Heusden1,0
Hilvarenbeek0,2
Loon op Zand0,3
Mill en Sint Hubert0,1
Nuenen, Gerwen en Nederwetten0,2
Oirschot1,4
Oisterwijk0,7
Oosterhout1,1
Oss0,8
Rucphen0,1
Sint-Michielsgestel0,7
Someren1,5
Son en Breugel2,7
Steenbergen0,7
Waterland0,1
Tilburg0,5
Uden0,4
Valkenswaard0,3
Veldhoven0,8
Vught1,1
Waalre0,5
Waalwijk0,5
Woensdrecht0,2
Zundert0,8
Wormerland1,8
Landgraaf-0,1
Beek0,0
Beesel0,3
Bergen (L.)-0,1
Brunssum-0,3
Gennep1,0
Heerlen0,2
Kerkrade0,2
Maastricht0,3
Meerssen0,2
Mook en Middelaar0,4
Nederweert0,4
Roermond4,4
Simpelveld0,5
Stein-0,1
Vaals0,1
Venlo0,4
Venray0,4
Voerendaal0,0
Weert0,5
Valkenburg aan de Geul0,0
Lelystad1,4
Horst aan de Maas0,4
Oude IJsselstreek0,5
Teylingen0,4
Utrechtse Heuvelrug0,6
Oost Gelre0,2
Koggenland0,1
Lansingerland0,3
Leudal0,0
Maasgouw0,7
Gemert-Bakel1,4
Halderberge0,4
Heeze-Leende0,6
Laarbeek0,5
Reusel-De Mierden0,8
Roerdalen0,1
Roosendaal0,4
Schouwen-Duiveland0,3
Aa en Hunze0,8
Borger-Odoorn0,1
Cuijk0,3
Landerd0,2
De Wolden0,3
Noord-Beveland0,1
Wijdemeren0,1
Noordenveld0,7
Twenterand0,2
Westerveld0,1
Sint Anthonis0,2
Lingewaard0,3
Cranendonck0,3
Steenwijkerland-0,1
Moerdijk0,1
Echt-Susteren0,1
Sluis-0,1
Drimmelen0,6
Bernheze0,7
Alphen-Chaam0,6
Bergeijk0,3
Bladel0,8
Gulpen-Wittem0,1
Tynaarlo0,1
Midden-Drenthe1,3
Overbetuwe0,3
Hof van Twente0,3
Neder-Betuwe0,1
Rijssen-Holten0,2
Geldrop-Mierlo0,2
Olst-Wijhe0,6
Dinkelland0,2
Westland0,8
Midden-Delfland0,7
Berkelland0,3
Bronckhorst0,2
Sittard-Geleen-0,1
Kaag en Braassem0,9
Dantumadiel0,0
Zuidplas0,7
Peel en Maas0,9
Oldambt0,1
Zwartewaterland0,3
Súdwest-Fryslân0,5
Bodegraven-Reeuwijk0,7
Eijsden-Margraten0,4
Stichtse Vecht0,2
Hollands Kroon0,4
Leidschendam-Voorburg0,5
Goeree-Overflakkee0,4
Pijnacker-Nootdorp0,8
Nissewaard0,7
Krimpenerwaard0,2
De Fryske Marren0,1
Gooise Meren0,2
Berg en Dal0,2
Meierijstad1,1
Waadhoeke-0,2
Westerwolde0,1
Midden-Groningen0,2
Beekdaelen0,0
Montferland0,4
Altena0,5
West Betuwe0,6
Vijfheerenlanden0,8
Hoeksche Waard0,4
Het Hogeland0,4
Westerkwartier0,7
Noardeast-Fryslân0,3
Molenlanden1,0
Eemsdelta-0,3
* voorlopige cijfers

Verhuizingen wo-studenten naar universiteitssteden gestegen

Het aantal wo-studenten dat vanuit het ouderlijk huis naar een universiteitsstad verhuisde, is in 2020 toegenomen: 25,9 duizend studenten gingen in een universiteitsstad op zichzelf wonen, terwijl dat er in de jaren 2017–2019 jaarlijks nog rond de 22 duizend waren. 
Verhuizingen naar universiteitssteden in de Randstad namen het sterkst toe. Naar Amsterdam gingen 38 procent meer wo-studenten, naar Utrecht 31 procent meer. Ook naar Leiden, Delft en Rotterdam verhuisden meer studenten. Wat minder studenten vertrokken vanuit het ouderlijk huis naar Enschede.

In 2020 verhuisden vooral meer wo-studenten uit regio’s in de Randstad naar een universiteitsstad dan in 2019. Vanuit de agglomeratie Haarlem, Het Gooi en Vechtstreek en de regio Groot-Amsterdam was deze trek het grootst. Uit andere regio’s, vooral in Zeeland en de noordelijke en noordoostelijke provincies, was de toename kleiner of vertrokken zelfs wat minder studenten. Interessant?

Wo-studenten die uit huis gaan naar een universiteitsstad, 2020
GemNaam%verandering ( % verandering t.o.v. 2019)
Oost-Groningen6,6
Delfzijl en omgeving-20,3
Overig Groningen15,2
Noord-Friesland-6,5
Zuidwest-Friesland16,3
Zuidoost-Friesland-4,3
Noord-Drenthe12,6
Zuidoost-Drenthe-11,4
Zuidwest-Drenthe-14,6
Noord-Overijssel1,6
Zuidwest-Overijssel2,5
Twente4,1
Veluwe11,6
Achterhoek-4,7
Arnhem/Nijmegen10,3
Zuidwest-Gelderland7,9
Utrecht33,8
Kop van Noord-Holland13,3
Alkmaar en omgeving8,2
IJmond16,7
Agglomeratie Haarlem53
Zaanstreek4,2
Groot-Amsterdam43,4
Het Gooi en Vechtstreek43,7
Agglomeratie Leiden en Bollenstreek30,7
Agglomeratie 's-Gravenhage28
Delft en Westland17,6
Oost-Zuid-Holland12,4
Groot-Rijnmond21,5
Zuidoost-Zuid-Holland17,6
Zeeuwsch-Vlaanderen-2,6
Overig Zeeland-7,1
West-Noord-Brabant5,4
Midden-Noord-Brabant13,4
Noordoost-Noord-Brabant15
Zuidoost-Noord-Brabant10,5
Noord-Limburg-2,8
Midden-Limburg4,6
Zuid-Limburg16,9
Flevoland11
 

Gemiddelde WOZ-waarde van woningen 7 procent hoger

Op 1 januari 2021 bedroeg de gemiddelde WOZ-waarde van een woning 290 duizend euro. Dat is 7 procent meer dan een jaar eerder en de hoogste waarde ooit. Wel nam de gemiddelde WOZ-waarde van woningen minder hard toe dan in het voorgaande jaar.
In Oldambt steeg de gemiddelde WOZ-waarde van woningen met 12,4 procent het sterkst. De gemiddelde WOZ-waarde ging daar naar 181 duizend euro per woning. Van de vier grootste steden nam de gemiddelde WOZ-waarde in Rotterdam met 11,4 procent het sterkst toe, gevolgd door Den Haag met 9,2 procent. Na jarenlange bovengemiddelde stijgingen is de WOZ-waarde in Amsterdam in 2021 met 1,2 procent gestegen, ver onder het landelijk gemiddelde. Meer lezen?

Verandering WOZ-waarde per gemeente, per 1 januari 2021
GemeenteVerschil met 2020 (%)
Groningen8,7
Almere10,0
Stadskanaal
Veendam6,5
Zeewolde5,5
Achtkarspelen7,2
Ameland6,5
Harlingen6,1
Heerenveen10,5
Leeuwarden10,7
Ooststellingwerf9,0
Opsterland7,9
Schiermonnikoog9,8
Smallingerland8,2
Terschelling5,6
Vlieland6,4
Weststellingwerf9,2
Assen7,1
Coevorden4,7
Emmen6,9
Hoogeveen6,9
Meppel7,0
Almelo7,6
Borne7,3
Dalfsen5,8
Deventer8,0
Enschede7,7
Haaksbergen5,9
Hardenberg4,4
Hellendoorn7,6
Hengelo (O)8,9
Kampen6,8
Losser6,0
Noordoostpolder5,3