Nieuwsbrief voor gemeenten, mei 2021

Veld

In deze nieuwsbrief

Dit is de zestiende uitgave van de Nieuwsbrief voor Gemeenten van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Hierin vindt u een overzicht van de nieuwste cijfers en publicaties op lokaal niveau en overige ontwikkelingen op het gebied van regionale en ruimtelijke statistieken. De nieuwsbrief verschijnt elk halfjaar. Wij wensen u veel leesplezier!

Regionale publicaties

Aantal inbraken bijna een kwart lager dan in 2019

In 2020 lag het aantal door de politie geregistreerde woninginbraken 23 procent lager dan een jaar eerder. Van de vier grote steden was de absolute afname van het aantal woninginbraken in 2020 het grootst in Amsterdam (-1000 inbraken). Daar daalde het aantal inbraken vergeleken met een jaar eerder in totaal met 29 procent. In Den Haag en Rotterdam nam het aantal woninginbraken net als gemiddeld in de rest van Nederland met 23 procent af. In Utrecht was die daling met 10 procent veel minder sterk (-10 procent). In 65 van de 355 gemeenten werd in 2020 juist meer ingebroken dan in 2019. Meer weten? Klik hier om het meest recente nieuwsbericht te lezen.

Woninginbraken, 2020*
GemeentenaamWoninginbraken 2020 ( % verandering t.o.v. 2019) ( % verandering t.o.v. 2019)
Appingedam
Delfzijl-63
Groningen (gemeente)-37
Loppersum
Almere-23
Stadskanaal-44
Veendam-33
Zeewolde-38
Achtkarspelen-34
Ameland
Harlingen
Heerenveen-20
Leeuwarden-17
Ooststellingwerf-44
Opsterland-52
Schiermonnikoog
Smallingerland-32
Terschelling
Vlieland
Weststellingwerf-73
Assen42
Coevorden-6
Emmen-41
Hoogeveen-9
Meppel-16
Almelo-16
Borne-13
Dalfsen-25
Deventer-15
Enschede12
Haaksbergen33
Hardenberg-28
Hellendoorn-16
Hengelo (O.)10
Kampen-23
Losser3
Noordoostpolder-42
Oldenzaal11
Ommen-40
Raalte-27
Staphorst-33
Tubbergen
Urk44
Wierden-44
Zwolle-11
Aalten-40
Apeldoorn-16
Arnhem-23
Barneveld-38
Beuningen0
Brummen-10
Buren-22
Culemborg-51
Doesburg
Doetinchem-10
Druten-64
Duiven-6
Ede-2
Elburg-27
Epe-13
Ermelo-34
Harderwijk-25
Hattem-45
Heerde-45
Heumen-29
Lochem-36
Maasdriel-10
Nijkerk-16
Nijmegen-33
Oldebroek73
Putten-10
Renkum-44
Rheden-10
Rozendaal
Scherpenzeel38
Tiel-3
Voorst-9
Wageningen44
Westervoort-29
Winterswijk4
Wijchen-51
Zaltbommel-41
Zevenaar-46
Zutphen-47
Nunspeet39
Dronten-19
Amersfoort-35
Baarn-14
De Bilt-11
Bunnik58
Bunschoten30
Eemnes-29
Houten32
Leusden-39
Lopik93
Montfoort22
Renswoude67
Rhenen-30
Soest-41
Utrecht (gemeente)-10
Veenendaal-22
Woudenberg74
Wijk bij Duurstede-34
IJsselstein-40
Zeist11
Nieuwegein-47
Aalsmeer-15
Alkmaar7
Amstelveen0
Amsterdam-29
Beemster-65
Bergen (NH.)-52
Beverwijk-49
Blaricum-14
Bloemendaal-38
Castricum-61
Diemen-21
Edam-Volendam-52
Enkhuizen-27
Haarlem-47
Haarlemmermeer-36
Heemskerk-41
Heemstede-47
Heerhugowaard8
Heiloo-26
Den Helder44
Hilversum-26
Hoorn-13
Huizen-23
Landsmeer38
Langedijk-22
Laren (NH.)-2
Medemblik-31
Oostzaan-38
Opmeer-26
Ouder-Amstel-39
Purmerend-4
Schagen-47
Texel
Uitgeest19
Uithoorn-32
Velsen-39
Weesp-38
Zandvoort-55
Zaanstad-22
Alblasserdam-14
Alphen aan den Rijn8
Barendrecht-7
Drechterland-59
Brielle-23
Capelle aan den IJssel-7
Delft-24
Dordrecht-23
Gorinchem24
Gouda-3
's-Gravenhage (gemeente)-23
Hardinxveld-Giessendam-54
Hellevoetsluis-44
Hendrik-Ido-Ambacht-13
Stede Broec-82
Hillegom-45
Katwijk-24
Krimpen aan den IJssel40
Leiden-29
Leiderdorp-21
Lisse-17
Maassluis-49
Nieuwkoop-17
Noordwijk-27
Oegstgeest25
Oudewater81
Papendrecht-30
Ridderkerk-29
Rotterdam-23
Rijswijk (ZH.)22
Schiedam-15
Sliedrecht-17
Albrandswaard-51
Westvoorne-3
Vlaardingen5
Voorschoten13
Waddinxveen-2
Wassenaar-45
Woerden-6
Zoetermeer-6
Zoeterwoude0
Zwijndrecht35
Borsele-33
Goes-15
West Maas en Waal-12
Hulst0
Kapelle
Middelburg (Z.)-13
Reimerswaal-48
Terneuzen9
Tholen26
Veere-20
Vlissingen40
De Ronde Venen4
Tytsjerksteradiel-11
Asten-47
Baarle-Nassau
Bergen op Zoom58
Best-49
Boekel-39
Boxmeer-38
Boxtel-57
Breda-10
Deurne-18
Pekela-58
Dongen-20
Eersel-40
Eindhoven-26
Etten-Leur-11
Geertruidenberg-29
Gilze en Rijen-44
Goirle10
Grave-48
Haaren-16
Helmond-27
's-Hertogenbosch-6
Heusden0
Hilvarenbeek-36
Loon op Zand-42
Mill en Sint Hubert-13-20
NuenenGM0820
Oirschot0
Oisterwijk-32
Oosterhout-13
Oss-19
Rucphen-14
Sint-Michielsgestel13
Someren-46
Son en Breugel-49
Steenbergen-33
Waterland0
Tilburg-8
Uden-6
Valkenswaard22
Veldhoven-1
Vught19
Waalre-36
Waalwijk-34
Woensdrecht-5
Zundert-14
Wormerland32
Landgraaf-48
Beek (L.)-35
Beesel-16
Bergen (L.)0
Brunssum-66
Gennep-51
Heerlen-36
Kerkrade-37
Maastricht-38
Meerssen-39
Mook en Middelaar-38
Nederweert-52
Roermond-42
Simpelveld-28
Stein (L.)-57
Vaals-33
Venlo-38
Venray-24
Voerendaal-42
Weert-38
Valkenburg aan de Geul-38
Lelystad-13
Horst aan de Maas-25
Oude IJsselstreek-27
Teylingen-5
Utrechtse Heuvelrug10
Oost Gelre-41
Koggenland-45
Lansingerland-32
Leudal-61
Maasgouw-58
Gemert-Bakel21
Halderberge4
Heeze-Leende-22
Laarbeek42
Reusel-De Mierden-62
Roerdalen-35
Roosendaal-3
Schouwen-Duiveland11
Aa en Hunze-35
Borger-Odoorn-62
Cuijk-55
Landerd-3
De Wolden-12
Noord-Beveland22
Wijdemeren-72
Noordenveld-41
Twenterand-34
Westerveld-42
Sint Anthonis-22
Lingewaard-17
Cranendonck-58
Steenwijkerland-33
Moerdijk-20
Echt-Susteren-4
Sluis15
Drimmelen-51
Bernheze-33
Alphen-Chaam-3
Bergeijk-50
Bladel-37
Gulpen-Wittem48
Tynaarlo-17
Midden-Drenthe61
Overbetuwe-19
Hof van Twente-10
Neder-Betuwe6
Rijssen-Holten-3
Geldrop-Mierlo-48
Olst-Wijhe-43
Dinkelland-10
Westland-31
Midden-Delfland-18
Berkelland-54
Bronckhorst23
Sittard-Geleen-48
Kaag en Braassem-56
Dantumadiel-40
Zuidplas-5
Peel en Maas-43
Oldambt9
Zwartewaterland-54
S�dwest-Frysl�n-16
Bodegraven-Reeuwijk28
Eijsden-Margraten-40
Stichtse Vecht-32
Hollands Kroon0
Leidschendam-Voorburg15
Goeree-Overflakkee-13
Pijnacker-Nootdorp-11
Nissewaard-29
Krimpenerwaard1
De Fryske Marren-54
Gooise Meren5
Berg en Dal-53
Meierijstad-21
Waadhoeke-56
Westerwolde-28
Midden-Groningen-55
Beekdaelen-26
Montferland-45
Altena-32
West Betuwe28
Vijfheerenlanden-13
Hoeksche Waard-24
Het Hogeland-50
Westerkwartier-18
Noardeast-Frysl�n-42
Molenlanden-28

Dashboard arbeidsmarkt

Op het dashboard arbeidsmarkt publiceert het CBS actuele kwartaalcijfers over de stand van de arbeidsmarkt. Er zijn cijfers over werkenden, werklozen, banen, cao-lonen en de spanning op de arbeidsmarkt. In 2021 zijn de regionale gegevens over de spanning op de arbeidsmarkt aan het dashboard toegevoegd. Deze waren nog niet eerder gepubliceerd in deze vorm. 
In het vierde kwartaal van 2020 was de spanning op de arbeidsmarkt het hoogst in de provincie Utrecht met 76 openstaande vacatures per 100 werklozen. Daarna volgden Zeeland en Noord-Brabant met 68 en 67 vacatures per 100 werklozen. Het laagst was de spanning in de provincie Groningen met 37 vacatures per 100 werklozen. Klik hier om verder te lezen.

Gemiddelde verkoopprijs koopwoning in 2020 gestegen tot 334 duizend euro

De gemiddelde verkoopprijs van een bestaande koopwoning is in 2020 toegenomen tot 334 duizend euro. De prijs was het hoogst in Bloemendaal met een gemiddelde verkoopprijs van 863 duizend euro. Het laagst is de gemiddelde woningprijs in Pekela, 164 duizend euro. In 342 van de 355 gemeenten in Nederland is de gemiddelde verkoopprijs van bestaande koopwoningen gestegen. Dit blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS en het Kadaster.
Van de 10 gemeenten met de duurste verkochte woningen liggen er 7 in Noord-Holland. 6 van de 10 gemeenten met de laagste gemiddelde verkoopprijs liggen in de provincie Groningen. Alleen in Groningen was de gemiddelde huizenprijs lager dan 250 duizend euro.

Zowel in Noord-Holland als in Utrecht lag de gemiddelde verkoopprijs hoger dan 400 duizend euro. In 80 procent van de gemeenten lag de gemiddelde verkoopprijs van een koopwoning tussen 250 duizend euro en 439 duizend euro.

Gemiddelde verkoopprijs bestaande koopwoningen
GemNaam2020 ( duizend euro)2019 ( duizend euro)
Appingedam204,8194,8
Delfzijl177,1155,1
Groningen (gemeente)278,7258,9
Loppersum215,5192,4
Almere330,1294,3
Stadskanaal217,5185,5
Veendam206,2187,5
Zeewolde315,7275,7
Achtkarspelen241,1216,5
Ameland346,9321,2
Harlingen234,2216,4
Heerenveen286,2257,8
Leeuwarden230,7215,9
Ooststellingwerf253,0238,2
Opsterland284,1254,9
Schiermonnikoog347,2350,8
Smallingerland244,1233,5
Terschelling382,3327,5
Vlieland402,2404,1
Weststellingwerf264,5233,4
Assen250,6228,7
Coevorden276,6236,0
Emmen226,5205,7
Hoogeveen232,9209,7
Meppel259,5255,7
Almelo222,7210,0
Borne311,1270,5
Dalfsen344,3303,7
Deventer288,5264,2
Enschede250,3236,6
Haaksbergen306,5271,8
Hardenberg270,2248,4
Hellendoorn308,0270,8
Hengelo (O.)249,1233,4
Kampen269,4250,2
Losser263,8247,5
Noordoostpolder252,1226,7
Oldenzaal291,3274,5
Ommen317,6277,2
Raalte310,7285,8
Staphorst303,9265,3
Tubbergen328,7317,5
Urk262,5243,1
Wierden346,8311,0
Zwolle315,9293,1
Aalten261,8226,1
Apeldoorn316,0287,2
Arnhem279,6260,6
Barneveld389,9359,1
Beuningen334,9299,3
Brummen351,3314,1
Buren365,0324,9
Culemborg319,6299,6
Doesburg284,8256,3
Doetinchem292,3256,4
Druten310,6285,1
Duiven285,7267,4
Ede330,0302,8
Elburg297,1290,6
Epe383,6340,9
Ermelo360,1338,3
Harderwijk338,7321,6
Hattem336,3296,5
Heerde352,9327,5
Heumen371,9362,6
Lochem384,0365,6
Maasdriel344,3318,2
Nijkerk389,6354,3
Nijmegen323,7293,8
Oldebroek319,9284,3
Putten407,2398,7
Renkum374,2352,4
Rheden315,8282,8
Rozendaal610,6667,4
Scherpenzeel339,0319,8
Tiel287,2260,8
Voorst380,9344,7
Wageningen349,5312,9
Westervoort278,0249,7
Winterswijk238,3214,0
Wijchen325,7283,7
Zaltbommel338,8302,7
Zevenaar261,5243,5
Zutphen265,9266,6
Nunspeet359,9326,6
Dronten288,2255,6
Amersfoort379,1358,7
Baarn473,9431,2
De Bilt540,4481,4
Bunnik441,0405,9
Bunschoten363,8326,4
Eemnes460,7423,0
Houten446,6384,7
Leusden419,0354,7
Lopik340,7350,8
Montfoort353,8337,4
Renswoude360,6336,9
Rhenen395,6360,6
Soest416,8394,4
Utrecht (gemeente)405,8379,8
Veenendaal311,7286,7
Woudenberg382,9367,2
Wijk bij Duurstede375,1329,0
IJsselstein368,0358,7
Zeist473,2454,5
Nieuwegein298,1278,3
Aalsmeer438,1409,3
Alkmaar313,9286,9
Amstelveen534,7525,2
Amsterdam510,9485,0
Beemster463,8437,7
Bergen (NH.)549,9488,4
Beverwijk304,6258,9
Blaricum831,8775,9
Bloemendaal863,3831,6
Castricum395,2369,7
Diemen414,6389,2
Edam-Volendam353,7326,3
Enkhuizen269,1242,8
Haarlem447,4417,6
Haarlemmermeer403,3372,3
Heemskerk355,8318,1
Heemstede647,5626,6
Heerhugowaard300,4283,1
Heiloo439,2388,8
Den Helder195,9175,1
Hilversum440,1404,8
Hoorn294,2273,5
Huizen449,5408,5
Landsmeer538,1423,8
Langedijk353,1351,2
Laren (NH.)788,0768,1
Medemblik306,3292,1
Oostzaan478,6429,3
Opmeer330,8288,9
Ouder-Amstel511,3494,1
Purmerend305,9295,7
Schagen308,0279,4
Texel359,0321,7
Uitgeest377,1337,0
Uithoorn394,0364,5
Velsen361,6343,3
Weesp416,1386,5
Zandvoort459,7408,3
Zaanstad315,7292,8
Alblasserdam292,6268,4
Alphen aan den Rijn320,2286,5
Barendrecht376,9352,5
Drechterland337,3316,5
Brielle330,6295,5
Capelle aan den IJssel294,1265,4
Delft339,9311,3
Dordrecht258,9237,1
Gorinchem299,5266,0
Gouda279,0251,2
s-Gravenhage355,8324,8
Hardinxveld-Giessendam279,9267,4
Hellevoetsluis287,9268,8
Hendrik-Ido-Ambacht348,1319,5
Stede Broec296,8270,9
Hillegom324,7329,8
Katwijk361,5339,8
Krimpen aan den IJssel337,0300,0
Leiden359,5349,2
Leiderdorp343,3325,7
Lisse380,2353,9
Maassluis295,0251,7
Nieuwkoop370,1344,4
Noordwijk444,0385,0
Oegstgeest497,3432,4
Oudewater418,0360,0
Papendrecht283,4256,4
Ridderkerk283,1256,6
Rotterdam307,4282,9
Rijswijk (ZH)303,0280,8
Schiedam233,8220,5
Sliedrecht271,1257,4
Albrandswaard375,8361,9
Westvoorne506,5394,8
Vlaardingen258,3231,4
Voorschoten456,0426,9
Waddinxveen295,7272,0
Wassenaar759,7711,3
Woerden397,9364,3
Zoetermeer313,3289,0
Zoeterwoude403,9306,3
Zwijndrecht270,1252,2
Borsele259,3241,4
Goes290,4268,7
West Maas en Waal323,6308,4
Hulst246,6225,3
Kapelle289,1260,6
Middelburg (Z.)271,2258,0
Reimerswaal241,9217,4
Terneuzen207,8201,6
Tholen238,3232,9
Veere381,9332,8
Vlissingen207,9197,4
De Ronde Venen503,6444,9
Tytsjerksteradiel257,9235,6
Asten342,3334,2
Baarle-Nassau314,5334,1
Bergen op Zoom278,8255,7
Best364,5341,0
Boekel325,5315,9
Boxmeer306,2293,7
Boxtel318,5337,6
Breda378,9350,0
Deurne339,8298,0
Pekela164,1161,3
Dongen303,6289,7
Eersel382,9322,5
Eindhoven344,0308,8
Etten-Leur340,7300,6
Geertruidenberg307,9259,4
Gilze en Rijen334,9304,9
Goirle380,8339,2
Grave299,0269,8
Haaren427,1396,2
Helmond305,8286,8
s-Hertogenbosch371,1333,2
Heusden372,0330,9
Hilvarenbeek403,9362,6
Loon op Zand312,1306,8
Mill en Sint Hubert332,7312,4
Nuenen, Gerwen en Nederwetten410,5375,5
Oirschot394,9366,3
Oisterwijk407,8415,8
Oosterhout295,1307,4
Oss298,4264,8
Rucphen314,9290,1
Sint-Michielsgestel433,7392,0
Someren341,6318,0
Son en Breugel387,4400,3
Steenbergen258,6250,8
Waterland448,4424,2
Tilburg293,7265,3
Uden327,0304,3
Valkenswaard363,9302,2
Veldhoven384,5351,7
Vught482,1449,6
Waalre438,8434,3
Waalwijk324,8289,6
Woensdrecht296,7282,4
Zundert324,8313,7
Wormerland353,4349,7
Landgraaf217,6208,8
Beek (L.)255,9231,4
Beesel268,0233,4
Bergen (L.)275,1240,0
Brunssum203,3174,2
Gennep302,1270,2
Heerlen202,4182,3
Kerkrade194,1181,7
Maastricht316,7283,5
Meerssen313,3300,2
Mook en Middelaar362,1339,0
Nederweert322,0283,7
Roermond268,5251,2
Simpelveld221,4227,4
Stein (L)254,8236,2
Vaals237,2228,7
Venlo265,9245,6
Venray280,9258,4
Voerendaal295,2274,7
Weert286,7275,5
Valkenburg a/d Geul313,2275,7
Lelystad273,1242,9
Horst aan de Maas296,9270,2
Oude IJsselstreek281,2247,0
Teylingen406,2395,3
Utrechtse Heuvelrug500,4442,8
Oost Gelre268,2258,2
Koggenland340,4277,5
Lansingerland427,7396,0
Leudal289,0256,0
Maasgouw268,4254,9
Gemert-Bakel354,1305,3
Halderberge316,9304,2
Heeze-Leende393,2353,3
Laarbeek334,9314,1
Reusel-De Mierden357,2338,7
Roerdalen252,9242,1
Roosendaal284,0257,3
Schouwen-Duiveland316,2303,2
Aa en Hunze303,8284,8
Borger-Odoorn276,3233,7
Cuijk287,7282,0
Landerd381,6325,4
De Wolden319,9290,8
Noord-Beveland302,1238,1
Wijdemeren511,0431,8
Noordenveld304,2292,8
Twenterand273,0249,0
Westerveld312,6279,5
Sint Anthonis323,2319,9
Lingewaard330,9290,2
Cranendonck317,3283,7
Steenwijkerland285,8250,4
Moerdijk286,0272,9
Echt-Susteren254,5241,3
Sluis268,4246,4
Drimmelen300,3289,6
Bernheze368,2327,8
Alphen-Chaam390,4347,8
Bergeijk374,0335,6
Bladel358,8334,3
Gulpen-Wittem294,2266,6
Tynaarlo350,5309,8
Midden-Drenthe300,4261,2
Overbetuwe350,0317,0
Hof van Twente299,3274,7
Neder-Betuwe333,2309,0
Rijssen-Holten317,6287,3
Geldrop-Mierlo353,7298,9
Olst-Wijhe317,9307,8
Dinkelland315,5279,2
Westland355,9326,3
Midden-Delfland413,8399,6
Berkelland302,4265,9
Bronckhorst366,8312,7
Sittard-Geleen227,2218,2
Kaag en Braassem383,7363,5
Dantumadiel257,9234,2
Zuidplas357,1323,9
Peel en Maas295,2279,7
Oldambt199,6175,8
Zwartewaterland271,6241,2
Súdwest Fryslân264,6225,7
Bodegraven-Reeuwijk356,6330,1
Eijsden-Margraten331,9322,2
Stichtse Vecht439,3383,9
Hollands Kroon256,8257,5
Leidschendam-Voorburg374,1340,4
Goeree-Overflakkee308,0274,6
Pijnacker-Nootdorp412,3375,9
Nissewaard266,8237,8
Krimpenerwaard338,2312,8
De Fryske Marren311,9268,8
Gooise Meren551,0510,2
Berg en Dal340,2292,8
Meierijstad349,8326,4
Waadhoeke218,1209,1
Westerwolde236,9210,2
Midden-Groningen228,6206,7
Beekdaelen274,9248,9
Montferland299,1277,4
Altena319,8291,4
West Betuwe358,1341,3
Vijfheerenlanden329,6304,0
Hoeksche Waard329,8297,3
Het Hogeland200,5188,8
Westerkwartier274,3240,8
Noardeast-Fryslân215,5194,8
Molenlanden337,4302,0
Bron: CBS, Kadaster

Personenmobiliteit in beeld

In 2019 legden de inwoners van Nederland van 6 jaar of ouder 211,9 miljard kilometer af op Nederlands grondgebied. Dat was gemiddeld 13,1 duizend kilometer per inwoner. De helft daarvan werd afgelegd als autobestuurder en een vijfde deel als autopassagier. Daarmee werd bijna 70 procent van het totaal aantal kilometers afgelegd met de auto. Per persoon komt dat neer op ruim 9 duizend reizigerskilometers in de auto. In dit artikel kunt u meer lezen over personenmobiliteit. Cijfers over reizigerskilometers per provincie zijn te vinden op StatLine, onder andere uitgesplitst naar reismotief of vervoermiddel

Meer informatie over mobiliteit is te vinden in het nieuwe dashboard Verkeer en vervoer. Hier vindt u altijd de laatste cijfers over onderwerpen zoals vervoermiddelen, infrastructuur, emissies, verkeersdoden, goederenvervoer of voertuigkilometers. Het dashboard bevat ook regionale cijfers, bijvoorbeeld over aantal brom- en snorfietsbezitters per gemeente of het aantal verkeersdoden per provincie.

Mobiliteit van personen van 6 jaar of ouder naar vervoerwijze, 2019
MobiliteitPersonenauto (bestuurder) (%)Personenauto (passagier) (%)Trein (%)Bus/tram/metro (%)Fiets (%)Lopen (%)Overige (%)
Afgelegde afstand 50,118,511,32,98,42,56,4
Aantal verplaatsingen35,011,53,02,627,915,74,1
Reisduur 32,912,68,64,421,914,65,1

Regionale verschillen in omzet korteketenverkoop landbouw

Tussen het tweede kwartaal van 2019 en het eerste kwartaal van 2020 behaalden Nederlandse landbouwbedrijven ongeveer 1,5 miljard euro omzet uit korteketenverkoop. Daarmee haalden deze bedrijven bijna een derde van hun totale omzet. Korteketenverkoop kent twee vormen.  De verkoop gebeurt rechtstreeks op het boerenbedrijf, of via één tussenschakel. De omzet van de rechtstreekse verkoop aan de consument bedroeg 0,3 miljard euro, de verkoop via één tussenschakel was 1,2 miljard euro. Landbouwbedrijven met korteketenverkoop zijn verspreid over het land. In totaal zijn dit 7 225 landbouwbedrijven. Korteketenverkoop komt veel voor in de sierteelt en de voedingstuinbouw. Concentraties van deze bedrijven zijn er in gemeenten  in het Westland (130 bedrijven), West Betuwe (89 bedrijven), Horst aan de Maas (87 bedrijven), Alphen aan den Rijn (68 bedrijven) en Zundert (67 bedrijven) springen direct in het oog. Klik hier om verder te lezen. 

Bedrijven met korteketenverkoop, 1 april 2020

Aantal bedrijven met korteketenverkoop, 1 april 2020 Landbouwbedrijven met korteketenverkoop komen verspreid over heel Nederland voor. Er zijn wel verschillen in concentraties van deze bedrijven waar te nemen. De gebieden met veel bedrijven in de sierteelt en voedingstuinbouw, zoals het Westland, Boskoop, De Betuwe, Noord-Limburg en Zuidwest Brabant kennen een hoge concentratie, de noordelijke provincies Groningen, Friesland en Drenthe hebben een lage concentratie van landbouwbedrijven met korte keten verkoop. Voor Overijssel, Flevoland en Zeeland is de concentratie iets hoger, maar nog wel gering.
Lage concentratie Hoge concentratie

Economie krimpt in 2020 het sterkst in Noord-Holland en Groningen

In de provincies Noord-Holland en Groningen is de economie in 2020 het sterkst gekrompen ten opzichte van een jaar eerder. De krimp van ongeveer 7 procent in Noord-Holland werd met name veroorzaakt door het wegvallen van vliegverkeer op Schiphol en het stilvallen van de reisbemiddelingsbranche. De krimp van ongeveer 5 procent in de provincie Groningen werd vooral veroorzaakt door de verminderde gaswinning. In Flevoland was de krimp van ongeveer 2 procent beperkt. 
Het CBS publiceert sinds medio 2020 kwartaalcijfers over de regionale economie op basis van een nieuwe methode. Hierdoor komt de jaarraming van de regionale economische groei eerder beschikbaar. De nieuwe cijfers hebben betrekking op provincies en COROP-plus gebieden. Het volledige nieuwsbericht over het vierde kwartaal en het jaar 2020 is hier te lezen.   

Meer rijbewijsbezitters onder 75-plussers ondanks coronacrisis

Op 1 januari 2021 hadden 11,4 miljoen personen een Nederlands autorijbewijs, dit is 1,2 procent meer dan een jaar eerder. Door de maatregelen tegen het coronavirus kwamen er vorig jaar 23,6 procent minder nieuwe autorijbewijsbezitters bij dan in 2019. Mede doordat bezitters van een verlopen rijbewijs verlenging van de geldigheid kregen, nam het rijbewijsbezit onder 75-plussers met 10,6 procent toe. Bij jongeren van 17 jaar nam het autorijbewijsbezit met 34,2 procent af ten opzichte van het jaar ervoor. De meeste nieuwe rijbewijsbezitters zijn doorgaans jongeren. Tijdens de lockdowns die de coronacrisis met zich meebracht, konden zij geen rijexamens afleggen.
In de gemeente Rozendaal was het autorijbewijsbezit begin 2021 het hoogst, Van elke duizend inwoners van 17 jaar of ouder hebben 918 een rijbewijs. In Tubbergen en Renswoude waren er respectievelijk 912 en 911 rijbewijshouders per duizend inwoners. In Amsterdam was het rijbewijsbezit met 630 rijbewijshouders per duizend inwoners het laagst. Verder lezen?

Autorijbewijsbezit per 1000 inwoners van 17 jaar of ouder, 1 januari 2021*
Regio'sAutorijbewijsbezit ( autorijbewijsbezitters)
Rozendaal917,5
Tubbergen912,2
Renswoude911,1
Staphorst910,1
Wierden901,6
Mill en Sint Hubert900,6
Reusel-De Mierden897,7
Hilvarenbeek894,9
Buren892,7
Dalfsen892,2
Alphen-Chaam892,2
Bronckhorst890,7
Dinkelland887,1
De Wolden886,8
Oirschot886,8
West Maas en Waal885,2
Nuenen, Gerwen en Nederwetten884,9
Blaricum884,1
Borsele883,2
Landerd882,7
Bergeijk881,1
Eemnes880,3
Sint Anthonis879,9
Kapelle878,9
Sint-Michielsgestel878,8
Koggenland878,6
Veere878,5
Twenterand876,7
Borger-Odoorn876,2
Bernheze875,8
Eersel874,8
Westerveld874
Lopik873,8
Scherpenzeel873,7
Oost Gelre872,5
Beemster871,8
Boekel871,5
Westvoorne871,4
Molenlanden870,7
Rucphen870,7
Waalre870,6
Mook en Middelaar870,4
Hof van Twente870,1
Barneveld869,9
Montfoort869,7
Hellendoorn869,3
Woudenberg869,2
West Betuwe869,1
Haaksbergen868,7
Lansingerland868,2
Leusden868,1
Bladel868,1
Aa en Hunze867,6
Midden-Drenthe867,3
Borne867,3
Laarbeek867,1
Wijdemeren867,1
Ommen867
Haaren866,6
Rijssen-Holten866,2
Putten865,9
Oldebroek865,6
Altena865,2
Beuningen865,1
Midden-Delfland864,9
Lochem864,8
Opmeer864,7
Son en Breugel864,7
Berkelland864,6
Nederweert864,6
Heeze-Leende864,4
Wijk bij Duurstede864,4
Raalte863,5
Peel en Maas863,1
Voerendaal863
Uitgeest862,9
Oudewater862,8
Heumen862,7
Hardenberg862,1
Zwartewaterland862
Hendrik-Ido-Ambacht861,9
Kaag en Braassem861,9
Overbetuwe861,8
Langedijk861
Noordenveld860,7
Heusden860,3
Heerde860
Elburg859,1
Aalten859
Bergen (L.)858,7
Voorst858,3
Opsterland858
Eijsden-Margraten857,7
De Ronde Venen857,5
Nieuwkoop857,1
De Fryske Marren857
Noord-Beveland856,8
Someren856,6
Goirle856,4
Lingewaard856,1
Westerkwartier856
Hoeksche Waard856
Wijchen855,8
Achtkarspelen855,4
Loon op Zand855,4
Olst-Wijhe855,3
Horst aan de Maas855,1
Neder-Betuwe854,8
Nijkerk854,7
Gemert-Bakel854,6
Meierijstad854,5
Beekdaelen854,5
Coevorden854,5
Drimmelen854,2
Oostzaan854,1
Drechterland854,1
Losser854,1
Hattem854
Leudal853,6
Tholen853
Duiven852,9
Dongen852,7
Oude IJsselstreek852,2
Zundert852,2
Tynaarlo851,7
Hollands Kroon851,6
Bunschoten851,3
Houten851,2
Stein (L.)850,7
Bodegraven-Reeuwijk850,6
Deurne850,3
Nunspeet849,8
Tytsjerksteradiel849,8
Brummen849,2
Epe848,5
Oisterwijk848,3
Schouwen-Duiveland848,3
Steenwijkerland847,7
Schagen847,6
Goeree-Overflakkee846,4
Boxmeer846,4
Beek (L.)846,2
Ooststellingwerf846
Montferland846
Landsmeer845,8
Zuidplas