Minder leegstaande woningen, kantoren en winkels

Leegstaand winkelpand
© Hollandse Hoogte / Hans van Rhoon
De leegstand van onder andere woningen, kantoren en winkels in Nederland is in vergelijking met een jaar eerder met ruim 10 duizend afgenomen naar 219 duizend objecten op 1 januari 2022. In totaal stond 2,6 procent van alle verblijfsobjecten leeg. Op 1 januari 2021 was dit nog 2,7 procent. De relatieve leegstand daalde onder alle gebruiksfuncties, en was met bijna 10 procent het hoogst bij kantoren. In het oosten van het land was de leegstand relatief hoog. Dit blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS.

Totale leegstand in Nederland, 1 januari
JaarLeegstand (Aantal verblijfsobjecten x 1 000)
2020222,04
2021229,56
2022219,19

Op 1 januari 2022 stonden ruim 219 duizend verblijfsobjecten leeg. Daarmee was de totale leegstand 4,5 procent lager dan een jaar eerder (230 duizend objecten) en ook lager dan op 1 januari 2020 (222 duizend objecten). 40 procent van de leegstaande objecten op 1 januari 2022 stond een jaar eerder ook al leeg.

Leegstand per gebruiksfunctie

De relatieve leegstand (het aantal leegstaande objecten ten opzichte van het totaal) nam bij alle soorten objecten af ten opzichte van een jaar eerder. De leegstand is het hoogst bij kantoren (9,6 procent). In totaal stonden meer dan 8 duizend kantoren leeg op 1 januari 2022. Hoewel de relatieve leegstand het hoogst is bij kantoren, is dit ook de groep met de grootste daling. Op 1 januari 2021 was de relatieve leegstand bij kantoren 10,3 procent.

Relatieve leegstand naar gebruiksfunctie, 1 januari
GebruiksfunctieJaarLeegstand (%)
Totaal20222,57
Totaal20212,72
Totaal20202,66
Woningen20222,25
Woningen20212,37
Woningen20202,3
Winkels20228,16
Winkels20218,69
Winkels20208,91
Kantoren20229,56
Kantoren202110,25
Kantoren202010,49
Industrie20227,29
Industrie20217,84
Industrie20207,84
Overig20224,84
Overig20215,13
Overig20205,04
 

Woningen stonden relatief gezien het minst vaak leeg (2,3 procent). In absolute aantallen waren de meeste leegstaande verblijfsobjecten echter wel woningen, omdat 87 procent van alle verblijfsobjecten een woning is. Begin 2022 stonden bijna 180 duizend woningen leeg.

Leegstand per gemeente

De relatieve leegstand was met 8 procent het hoogst in de gemeente Appingedam. Ook de gemeenten Diemen, Rotterdam en in een aantal gemeenten in Zeeland en het zuiden van Limburg kenden een hoge relatieve leegstand. De leegstand was het laagst in Koggenland. Andere regio’s met een lage relatieve leegstand waren in verschillende gemeenten in Groningen, Fryslân en Noord-Holland. De leegstand was ook laag op Ameland en Terschelling.

Leegstand per gemeente, 1 januari 2022
GemeenteTotaal (%)Woningen (%)Winkels (%)Kantoren (%)Industrie (%)Overig (%)
Aa en Hunze11711
Aalsmeer21392
Aalten2212925
Achtkarspelen22164
Alblasserdam3373
Albrandswaard223
Alkmaar2281253
Almelo3210743
Almere217993
Alphen aan den Rijn227645
Alphen-Chaam4314168
Altena219346
Ameland11
Amersfoort22612144
Amstelveen443832
Amsterdam446774
Apeldoorn227781
Appingedam8817168
Arnhem227764
Assen2214743
Asten22713
Baarle-Nassau44111413
Baarn321075
Barendrecht22555
Barneveld32131082
Beek32418148
Beekdaelen3381194
Beemster225
Beesel21151686
Berg en Dal22372
Bergeijk2265
Bergen (L)322813
Bergen (NH)2241172
Bergen op Zoom431414137
Berkelland229553
Bernheze2244
Best3262074
Beuningen117
Beverwijk22111667
Bladel226742
Blaricum531124
Bloemendaal223
Bodegraven-Reeuwijk229564
Boekel226
Borger-Odoorn215
Borne328615
Borsele224
Boxmeer227125
Boxtel119735
Breda32714155
Brielle441310
Bronckhorst33673
Brummen21559
Brunssum33208126
Bunnik229107
Bunschoten32713177
Buren224
Capelle aan den IJssel22575
Castricum115564
Coevorden2217682
Cranendonck227939
Cuijk2113865
Culemborg21615168
Dalfsen2266
Dantumadiel2198
De Bilt3215966
De Fryske Marren116954
De Ronde Venen2251013
De Wolden2264
Delft326942
Delfzijl65161388
Den Helder32138126
Deurne229644
Deventer226553
Diemen6662
Dinkelland225
Doesburg22
Doetinchem321128125
Dongen228910
Dordrecht338944
Drechterland32196
Drimmelen2282
Dronten311116183
Druten2246
Duiven21112696
Echt-Susteren321511135
Edam-Volendam2231023
Ede229421
Eemnes321428
Eersel224564
Eijsden-Margraten221115
Eindhoven3381276
Elburg21476
Emmen22111684
Enkhuizen421318238
Enschede228963
Epe2163
Ermelo116
Etten-Leur22413183
Geertruidenberg2281278
Geldrop-Mierlo2246175
Gemert-Bakel22352
Gennep2215201110
Gilze en Rijen1112764
Goeree-Overflakkee2291053
Goes227382
Goirle215926
Gooise Meren43713128
Gorinchem331015114
Gouda216785
Grave228156
Groningen3367114
Gulpen-Wittem22134
Haaksbergen329876
Haaren2186
Haarlem337864
Haarlemmermeer21112374
Halderberge22141073
Hardenberg217612
Harderwijk2263
Hardinxveld-Giessendam33109
Harlingen22992
Hattem336
Heemskerk21462
Heemstede1138
Heerde226156
Heerenveen229774
Heerhugowaard2191062
Heerlen4319181410
Heeze-Leende2273
Heiloo2187
Hellendoorn2215101213
Hellevoetsluis2268135
Helmond22101456
Hendrik-Ido-Ambacht2254
Hengelo3212864
Het Hogeland114
Heumen11
Heusden2261256
Hillegom2251577
Hilvarenbeek214
Hilversum337688
Hoeksche Waard227662
Hof van Twente229433
Hollands Kroon224734
Hoogeveen22101563
Hoorn215422
Horst aan de Maas22111443
Houten211611245
Huizen21834
Hulst44141343
IJsselstein22717165
Kaag en Braassem22557
Kampen22106144
Kapelle222
Katwijk11811112
Kerkrade4420171610
Koggenland001
Krimpen aan den IJssel2212124
Krimpenerwaard224463
Laarbeek2275
Landerd2256
Landgraaf321021168
Landsmeer229
Langedijk215954
Lansingerland225963
Laren551211317
Leeuwarden32118195
Leiden226644
Leiderdorp22102115
Leidschendam-Voorburg43131494
Lelystad21111552
Leudal321014104
Leusden22551210
Lingewaard224483
Lisse2231168
Lochem226691
Loon op Zand2181676
Lopik221487
Loppersum55
Losser3271676
Maasdriel221698
Maasgouw22715147
Maassluis44593
Maastricht441314107
Medemblik113
Meerssen321120910
Meierijstad2281142
Meppel2214854
Middelburg227105
Midden Groningen223423
Midden-Delfland11125
Midden-Drenthe3158244
Mill en Sint Hubert2184
Moerdijk225995
Molenlanden2222
Montferland22916911
Montfoort3218221411
Mook en Middelaar22
Neder-Betuwe22571
Nederweert22912
Nieuwegein226995
Nieuwkoop21114
Nijkerk321413234
Nijmegen225444
Nissewaard227622
Noardeast-Frysl�n339695
Noord-Beveland22
Noordenveld223
Noordoostpolder115933
Noordwijk227633
Nuenen, Gerwen en Nederwetten22121078
Nunspeet2269153
Oegstgeest2133
Oirschot3218436
Oisterwijk217984
Oldambt331411118
Oldebroek2110185
Oldenzaal3213744
Olst-Wijhe224
Ommen229176
Oost Gelre2211957
Oosterhout321710217
Ooststellingwerf22613
Oostzaan22
Opmeer11
Opsterland223
Oss327685
Oude IJsselstreek22131063
Ouder-Amstel32115
Oudewater22
Overbetuwe216383
Papendrecht3298114
Peel en Maas2181284
Pekela32116
Pijnacker-Nootdorp2233
Purmerend3251233
Putten22583
Raalte118104
Reimerswaal2282
Renkum221283
Renswoude32287
Reusel-De Mierden227
Rheden2211995
Rhenen22
Ridderkerk225645
Rijssen-Holten321010105
Rijswijk431911167
Roerdalen3213712
Roermond43111497
Roosendaal431920147
Rotterdam54914117
Rozendaal11
Rucphen224
Schagen321115173
Scherpenzeel22125
Schiedam431113187
Schiermonnikoog44
Schouwen-Duiveland22331
's-Gravenhage214536
's-Hertogenbosch225673
Simpelveld5412
Sint Anthonis22
Sint-Michielsgestel211273
Sittard-Geleen3322131011
Sliedrecht3271244
Sluis54813215
Smallingerland219121219
Soest32817126
Someren21345
Son en Breugel221710
Stadskanaal221175
Staphorst332
Stede Broec211027
Steenbergen228114
Steenwijkerland226754
Stein22127119
Stichtse Vecht221120103
S�dwest-Frysl�n227963
Terneuzen4414724
Terschelling11
Texel22532
Teylingen21546
Tholen33216
Tiel321213166
Tilburg224743
Tubbergen22694
Twenterand22863
Tynaarlo1133
Tytsjerksteradiel2251424
Uden226373
Uitgeest11415
Uithoorn22101
Urk3342
Utrecht32129107
Utrechtse Heuvelrug339491
Vaals54242616
Valkenburg aan de Geul6515201119
Valkenswaard3214798
Veendam32171156
Veenendaal3214101112
Veere2231
Veldhoven224842
Velsen2210554
Venlo331615147
Venray21121128
Vijfheerenlanden32101663
Vlaardingen33101177
Vlieland32
Vlissingen228655
Voerendaal2291112
Voorschoten22457
Voorst22943
Vught22634
Waadhoeke2261022
Waalre22815109
Waalwijk3212853
Waddinxveen2112413
Wageningen2269147
Wassenaar33874
Waterland321010
Weert321313134
Weesp3365105
West Betuwe221114159
West Maas en Waal3213148
Westerkwartier116432
Westerveld221244
Westervoort1126
Westerwolde227
Westland115511
Weststellingwerf227104
Westvoorne4485
Wierden3211135
Wijchen2237214
Wijdemeren225865
Wijk bij Duurstede2111119
Winterswijk2181144
Woensdrecht33121166
Woerden2251274
Wormerland1184
Woudenberg21914
Zaanstad3391497
Zaltbommel227953
Zandvoort227
Zeewolde11
Zeist32131038
Zevenaar2241052
Zoetermeer21121994
Zoeterwoude329139
Zuidplas224455
Zundert33796
Zutphen2189134
Zwartewaterland21433
Zwijndrecht228104
Zwolle2287124