Ruim 400 duizend jongeren krijgen jeugdzorg

Drie jaar na invoering van de Jeugdwet is het aantal jongeren dat jeugdzorg ontvangt toegenomen van bijna 366 duizend in 2015 naar ruim 405 duizend in 2017. De groei zit vooral bij de hulp door wijk-of buurtteams van de gemeente. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS.

Jeugdzorg is de verzamelnaam voor jeugdhulp, jeugdbescherming en jeugdreclassering, waarvan jeugdhulp het grootste aandeel heeft. Daarbinnen is het aantal jongeren dat is geholpen door het wijk- of buurtteam gegroeid van 36,5 duizend in 2015 naar bijna 82 duizend in 2017. Ook het aantal jongeren met jeugdhulp met verblijf nam toe: van 40,5 duizend in 2015 naar 46,3 duizend in 2017. De toename bij hulp door wijk- en buurtteams kan deels een registratie-effect zijn, omdat enkele gemeenten deze informatie pas in 2016 of 2017 voor het eerst aan het CBS hebben geleverd.

Jongeren met jeugdzorg (x 1 000)
 2017 (voorlopige cijfers)20162015
Totaal jeugdzorg405,179392,962365,901
Totaal jeugdhulp392,446378,613348,88
Wijk- en buurtteam81,87662,12836,53
Overige jeugdhulp zonder verblijf318,025315,794308,588
Jeugdhulp met verblijf46,26143,79240,506
Totaal jeugdbescherming39,40939,68141,95
Ondertoezichtstelling29,12229,95832,695
Voogdij11,58911,39510,686
Totaal jeugdreclassering10,08210,6811,152
Jongeren die in een jaar meerdere vormen van jeugdzorg ontvingen, komen ook meerdere malen in de figuur voor.

Minder jongeren in jeugdbescherming en -reclassering

Binnen jeugdbescherming nam het aantal jongeren met een ondertoezichtstelling af van 33 duizend in 2015 naar 29 duizend in 2017, dat in voogdij nam in dezelfde periode toe van 10,7 duizend naar 11,6 duizend. Het aantal jongeren met jeugdreclassering daalde van 11 duizend naar 10 duizend.

Meeste jeugdzorg in Leeuwarden en Heerlen

Ongeveer 11 procent van alle Nederlandse jongeren tot 18 jaar kreeg jeugdzorg in 2017. Dit aandeel verschilt per gemeente, en was het hoogst in Leeuwarden. Daar kreeg ruim 18 procent van de jongeren jeugdzorg. Ook in Heerlen en Hoogezand-Sappemeer kreeg meer dan 16 procent van de jongeren jeugdzorg. In Schiermonnikoog, Edam-Volendam en Staphorst werd, met minder dan 6 procent van de jongeren, de minste jeugdzorg verleend. Lokale omstandigheden en beleidskeuzes spelen een grote rol in de verschillen tussen gemeenten. Verklaringen kunnen dan ook niet eenduidig worden gegeven.

0- tot 18-jarigen met jeugdzorg, 2017* (%)
 aandeel
Appingedam11,4
Bedum12,1
Bellingwedde13
Ten Boer11,8
Delfzijl14
Groningen (gemeente)12,6
Grootegast11,4
Haren8,9
Hoogezand-Sappemeer16
Leek12,2
Loppersum12,5
Marum12
Almere11
Stadskanaal13,3
Slochteren11,2
Veendam14,8
Vlagtwedde13,2
Zeewolde13
Winsum11,7
Zuidhorn10,4
Dongeradeel8,5
Achtkarspelen15,1
Ameland8,5
het Bildt10,3
Franekeradeel9,3
Harlingen9,1
Heerenveen10,8
Kollumerland en Nieuwkruisland10,3
Leeuwarden18,6
Leeuwarderadeel8,8
Ooststellingwerf10,6
Opsterland10,2
Schiermonnikoog5,6
Smallingerland12,4
Terschelling8,1
Vlieland7,7
Weststellingwerf10,9
Assen13,4
Coevorden8,7
Emmen12,7
Hoogeveen12,7
Meppel11,8
Littenseradiel6,6
Almelo12
Borne9,1
Dalfsen9,8
Deventer11,9
Enschede11,4
Haaksbergen7,7
Hardenberg9,9
Hellendoorn9,2
Hengelo (O.)10,2
Kampen10,9
Losser9,2
Noordoostpolder10
Oldenzaal8,9
Ommen8,6
Raalte7,4
Staphorst5,7
Tubbergen7
Urk6,7
Wierden6,9
Zwolle11,2
Rijnwaarden12,1
Aalten10,1
Apeldoorn11,7
Arnhem11,8
Barneveld9,9
Beuningen12,8
Brummen9,1
Buren9,9
Culemborg10,5
Doesburg13,3
Doetinchem12
Druten11,6
Duiven12,7
Ede9,9
Elburg8,2
Epe10,5
Ermelo12
Geldermalsen10,6
Harderwijk11,5
Hattem9,8
Heerde15
Heumen8,4
Lochem10,6
Maasdriel9,5
Nijkerk9,7
Nijmegen11,5
Oldebroek9,5
Putten14
Renkum15,2
Rheden13,2
Rozendaal9
Scherpenzeel7,2
Tiel15,6
Voorst9,9
Wageningen12,1
Westervoort14,5
Winterswijk10,3
Wijchen10,6
Zaltbommel12,1
Zevenaar15,1
Zutphen13,5
Nunspeet8,7
Dronten10,3
Neerijnen8,3
Amersfoort11,7
Baarn9,7
De Bilt8,3
Bunnik9,2
Bunschoten11,9
Eemnes11,9
Houten10,1
Leusden11,6
Lopik8,7
Montfoort8,9
Renswoude7,4
Rhenen8,9
Soest10,9
Utrecht (gemeente)15,3
Veenendaal12,5
Woudenberg11,4
Wijk bij Duurstede9,8
IJsselstein11,7
Zeist12
Nieuwegein9,6
Aalsmeer7
Alkmaar9,3
Amstelveen7,3
Amsterdam12,8
Beemster7,1
Bergen (NH.)8,5
Beverwijk9,5
Blaricum8,3
Bloemendaal6,8
Castricum7,2
Diemen8
Edam-Volendam5,6
Enkhuizen13,7
Haarlem8,5
Haarlemmerliede en Spaarnwoude9,3
Haarlemmermeer11
Heemskerk9,2
Heemstede7,1
Heerhugowaard11,7
Heiloo9,3
Den Helder13,1
Hilversum9,3
Hoorn12,7
Huizen10
Landsmeer9,2
Langedijk9,7
Laren (NH.)6,8
Medemblik12,1
Oostzaan7,7
Opmeer10,5
Ouder-Amstel8,7
Purmerend8,9
Schagen9,4
Texel8,3
Uitgeest6,9
Uithoorn9,7
Velsen11,1
Weesp7,9
Zandvoort8,5
Zaanstad7,4
Alblasserdam12,1
Alphen aan den Rijn13,8
Barendrecht8,3
Drechterland10,1
Brielle9,1
Capelle aan den IJssel12,1
Delft12,4
Dordrecht12,5
Gorinchem12,4
Gouda11,8
's-Gravenhage (gemeente)14,2
Hardinxveld-Giessendam10,5
Hellevoetsluis11,2
Hendrik-Ido-Ambacht11,3
Stede Broec12,3
Hillegom15,8
Katwijk13,5
Krimpen aan den IJssel11,1
Leerdam12,1
Leiden14,4
Leiderdorp12,8
Lisse12,1
Maassluis8,4
Nieuwkoop12
Noordwijk13,4
Noordwijkerhout15,3
Oegstgeest12,8
Oud-Beijerland12
Binnenmaas11,6
Korendijk11,6
Oudewater9,1
Papendrecht14,1
Ridderkerk8,5
Rotterdam14,6
Rijswijk (ZH.)11,5
Schiedam8,3
Sliedrecht15,1
Cromstrijen11,3
Albrandswaard7,6
Westvoorne9,4
Strijen12,3
Vianen9,7
Vlaardingen9,3
Voorschoten11,6
Waddinxveen9,3
Wassenaar9,1
Woerden9,1
Zoetermeer15,2
Zoeterwoude14
Zwijndrecht13,3
Borsele10,7
Goes12,5
West Maas en Waal11,3
Hulst10
Kapelle10,4
Middelburg (Z.)11,9
Giessenlanden10,7
Reimerswaal11,1
Zederik9,5
Terneuzen13,6
Tholen12,7
Veere8,3
Vlissingen11,7
Lingewaal8,7
De Ronde Venen8,4
Tytsjerksteradiel11,9
Aalburg10
Asten10,3
Baarle-Nassau10
Bergen op Zoom11,8
Best10,6
Boekel9,9
Boxmeer12,4
Boxtel11
Breda9,3
Deurne11,9
Pekela14,5
Dongen9,9
Eersel9,8
Eindhoven11,3
Etten-Leur12,1
Geertruidenberg11,9
Gilze en Rijen10,2
Goirle9,6
Grave12,3
Haaren7,9
Helmond10,8
's-Hertogenbosch10,5
Heusden9,6
Hilvarenbeek7,4
Loon op Zand12,2
Mill en Sint Hubert11,3
Nuenen, Gerwen en Nederwetten9,1
Oirschot8,9
Oisterwijk10,8
Oosterhout10,9
Oss14,3
Rucphen10,5
Sint-Michielsgestel8,9
Someren9,1
Son en Breugel7,7
Steenbergen12,8
Waterland6,8
Tilburg11,2
Uden12,9
Valkenswaard10,5
Veldhoven11,3
Vught9,1
Waalre10,7
Waalwijk10,8
Werkendam10,8
Woensdrecht12,1
Woudrichem11
Zundert9,2
Wormerland7,7
Onderbanken12,1
Landgraaf15,6
Beek (L.)13,1
Beesel12,4
Bergen (L.)11,6
Brunssum15
Gennep12,3
Heerlen17,3
Kerkrade15,5
Maastricht15,8
Meerssen13,2
Mook en Middelaar9,5
Nederweert13
Nuth11
Roermond16
Schinnen13,4
Simpelveld12,6
Stein (L.)12,1
Vaals11,1
Venlo14,4
Venray12
Voerendaal8,7
Weert13,6
Valkenburg aan de Geul12,3
Lelystad11,6
Horst aan de Maas11,4
Oude IJsselstreek11,4
Teylingen14,5
Utrechtse Heuvelrug9,9
Oost Gelre10,3
Koggenland10,7
Lansingerland9,1
Leudal14,6
Maasgouw12,6
Eemsmond14,7
Gemert-Bakel9,2
Halderberge10,8
Heeze-Leende8
Laarbeek9,5
De Marne11,6
Reusel-De Mierden8,1
Roerdalen15,2
Roosendaal12,9
Schouwen-Duiveland10,9
Aa en Hunze10,2
Borger-Odoorn10,6
Cuijk11,2
Landerd14,3
De Wolden9,3
Noord-Beveland10,9
Wijdemeren8,7
Noordenveld8,6
Twenterand10,2
Westerveld10,1
Sint Anthonis10,7
Lingewaard9,1
Cranendonck8,7
Steenwijkerland8,6
Moerdijk13,8
Echt-Susteren15,1
Sluis11,4
Drimmelen10,1
Bernheze11
Ferwerderadiel8,2
Alphen-Chaam9
Bergeijk9,6
Bladel9,7
Gulpen-Wittem10,3
Tynaarlo9,5
Midden-Drenthe12,9
Overbetuwe13,1
Hof van Twente10
Neder-Betuwe9,2
Rijssen-Holten8
Geldrop-Mierlo11,8
Olst-Wijhe9,8
Dinkelland6,1
Westland10,9
Midden-Delfland7,7
Berkelland9,6
Bronckhorst9,7
Sittard-Geleen14,4
Kaag en Braassem14
Dantumadiel9,1
Zuidplas12,4
Peel en Maas9,3
Oldambt14,6
Zwartewaterland8,2
Súdwest-Fryslân8,1
Bodegraven-Reeuwijk10,4
Eijsden-Margraten10,4
Stichtse Vecht9,8
Menameradiel7,9
Hollands Kroon8,9
Leidschendam-Voorburg10,5
Goeree-Overflakkee9,7
Pijnacker-Nootdorp11,7
Molenwaard11
Nissewaard14
Krimpenerwaard10,2
De Fryske Marren9
Gooise Meren7,9
Berg en Dal10,7
Meierijstad10,6
Montferland12,2
Menterwolde15,1
* voorlopige cijfers