Steeds minder gemeenten heffen hondenbelasting

© Hollandse Hoogte
Gemeenten verwachten dit jaar 58 miljoen euro aan hondenbelasting te innen. Dit is 4,6 procent minder dan de 61 miljoen euro die voor 2017 werd begroot. Dat meldt het CBS op basis van de gemeentelijke begrotingen voor 2018.

Vanaf 2016 dalen de opbrengsten uit hondenbelasting. Begrootten gemeenten in 2015 nog 65 miljoen euro aan hondenbelasting, in 2018 is dit gedaald naar 58 miljoen euro.

De opbrengsten uit hondenbelasting dalen, onder meer omdat een groot aantal gemeenten de hondenbelasting niet meer int. Amsterdam en Rotterdam zijn daarmee gestopt, maar ook veel andere gemeenten innen geen hondenbelasting meer. In 2008 werd nog in 323 van de 443 gemeenten hondenbelasting geheven, in 2018 nog maar in 239 van de 380 gemeenten.

Hondenbelasting, begrotingen
 Opbrengst hondenbelastingAandeel gemeenten met hondenbelasting
20085673
20095771
20105871
20115871
20126171
20136470
20146469
20156568
20166266
20176164
20185863

Hondenbelasting vaker geïnd in stedelijke gebieden

Hondenbelasting wordt vaker geheven in stedelijke gebieden. Ook met de afschaffing van de hondenbelasting in Amsterdam en Rotterdam blijft dit vooralsnog zo. Het percentage gemeenten dat hondenbelasting heft, ligt in de (zeer) sterk stedelijke gemeenten met 81 procent duidelijk boven dat in niet-stedelijke gemeenten (41 procent).

Gemeenten met hondenbelasting, naar stedelijkheid, begroting 2018 (%)
 Aandeel gemeenten met hondenbelasting, 2018
(Zeer) sterk stedelijk80,6
Matig stedelijk75
Weinig stedelijk55,3
Niet stedelijk41,3

Weinig hondenbelasting opgehaald in Drenthe

Gemeenten in de noordelijke provincies heffen minder vaak hondenbelasting dan elders. In Drenthe betalen alleen hondenbezitters uit de gemeente Noordenveld hondenbelasting. Daarentegen heffen in Zeeland alle 13 gemeenten hondenbelasting. Ook in de provincie Utrecht is de hondenbelasting nog een vaak gebruikt belastinginstrument en heffen 23 van de 26 gemeenten deze belasting.

Hondenbelasting, begroting 2018 ( euro per inwoner)
 Bedrag per inwoner
Appingedam{}
Bedum1,69377906086785
Ten Boer{}
Delfzijl1,81645208181843
Groningen1,48613969608961
Grootegast{}
Haren{}
Leek{}
Loppersum2,32922702394047
Marum{}
Almere1,89311196348834
Stadskanaal{}
Veendam{}
Zeewolde{}
Winsum{}
Zuidhorn{}
Dongeradeel{}
Achtkarspelen{}
Ameland{}
Harlingen1,82616089594539
Heerenveen1,0681530811834
Kollumerland c.a.0,667829372575655
Leeuwarden1,48613969608961
Ooststellingwerf{}
Opsterland{}
Schiermonnikoog{}
Smallingerland1,56653041142282
Terschelling{}
Vlieland2,58324255050886
Weststellingwerf{}
Assen{}
Coevorden{}
Emmen{}
Hoogeveen{}
Meppel{}
Almelo1,93296963777958
Borne1,49290409617815
Dalfsen1,63510565918268
Deventer1,1314021114911
Enschede1,74919985480926
Haaksbergen1,72988406550997
Hardenberg1,50629715351459
Hellendoorn1,62531126159039
Hengelo1,82776990675109
Kampen1,85159946958407
Losser2,2170272046324
Noordoostpolder{}
Oldenzaal1,9213246735827
Ommen1,6094379124341
Raalte{}
Staphorst1,15057202759882
Tubbergen{}
Urk1,10525683138678
Wierden{}
Zwolle{}
Aalten1,84687876844913
Apeldoorn1,56444054650336
Arnhem{}
Barneveld1,12167756159911
Beuningen2,07317192866624
Brummen{}
Buren2,06559613485778
Culemborg1,19392246847243
Doesburg1,48387468945875
Doetinchem0,703097511413113
Druten2,32825283974262
Duiven1,8196988379173
Ede1,11185751541813
Elburg{}
Epe0,783901543828409
Ermelo1,82937633279936
Geldermalsen1,69377906086785
Harderwijk1,35066718347674
Hattem{}
Heerde{}
Heumen2,20386912005489
Lochem{}
Maasdriel1,74221902366792
Nijkerk1,7263316639056
Nijmegen1,91985947185537
Oldebroek{}
Putten{}
Renkum1,85473426838944
Rheden1,62531126159039
Rozendaal{}
Scherpenzeel1,52822785700856
Tiel1,76814960358892
Voorst{}
Wageningen1,64093657949347
Westervoort2,11021320034659
Winterswijk{}
Wijchen2,2353763433006
Zaltbommel1,46325540225602
Zevenaar1,93007108502557
Zutphen1,75440368268429
Nunspeet{}
Dronten1,94448055624572
Neerijnen{}
Amersfoort1,48387468945875
Baarn1,41098697371026
De Bilt1,89461685466776
Bunnik1,5953389880546
Bunschoten1,07158361628019
Eemnes1,91692261218206
Houten1,23837423104327
Leusden1,86408013080768
Lopik1,44456326924387
Montfoort{}
Renswoude{}
Rhenen2,11384296839717
Soest1,75958057086382
Utrecht0,615185639090233
Veenendaal1,84054963339749
Woudenberg1,52822785700856
Wijk bij Duurstede1,57897870494939
IJsselstein1,02961941718116
Zeist1,78674692740451
Nieuwegein{}
Aalsmeer1,35325450704169
Alkmaar1,01884732019925
Amstelveen0,951657875711446
Amsterdam{}
Beemster{}
Bergen (NH.){}
Beverwijk1,51072193949494
Blaricum{}
Bloemendaal{}
Castricum1,21491274436427
Diemen{}
Edam-Volendam1,17865499634165
Enkhuizen{}
Haarlem1,23256026117785
Haarlemmerliede en Spaarnwoude1,63119940421561
Haarlemmermeer1,54543258245819
Heemskerk1,72097928716701
Heemstede1,53039470509365
Heerhugowaard{}
Heiloo{}
Den Helder{}
Hilversum1,73518911773966
Hoorn1,44926916028128
Huizen{}
Landsmeer{}
Langedijk{}
Laren1,89461685466776
Medemblik1,42551507427317
Oostzaan1,15688119679209
Opmeer0,815364813284194
Ouder-Amstel0,832909122935104
Purmerend1,5993875765806
Schagen{}
Texel{}
Uitgeest1,30833281965018
Uithoorn1,5810384379124
Velsen1,7281094421516
Weesp{}
Zandvoort1,84371920815877
Zaanstad1,34807314829969
Alblasserdam1,51512723296286
Alphen aan den Rijn1,04380405217311
Barendrecht1,78842056796254
Drechterland{}
Brielle1,91839212016142
Capelle aan den IJssel1,59736533119983
Delft{}
Dordrecht1,6094379124341
Gorinchem1,98100146886658
Gouda1,18172719537862
's-Gravenhage1,33762918913861
Hardinxveld-Giessendam1,41585316336144
Hellevoetsluis1,83577635464483
Hendrik-Ido-Ambacht1,59330853050422
Stede Broec1,55814461804655
Hillegom{}
Katwijk1,86717610851281
Krimpen aan den IJssel0,940007258491471
Leerdam1,79009141212736
Leiden{}
Leiderdorp1,32175583998232
Lisse1,47017584510059
Maassluis{}
Nieuwkoop{}
Noordwijk2,006870848845
Noordwijkerhout1,92570744173779
Oegstgeest1,49065437644413
Oud-Beijerland1,72988406550997
Binnenmaas2,02683159140754
Korendijk2,0360119837525
Oudewater1,44220199305819
Papendrecht{}
Ridderkerk{}
Rotterdam{}
Rijswijk1,02961941718116
Schiedam1,29746314741328
Sliedrecht1,23547147138531
Cromstrijen1,69744878975681
Albrandswaard{}
Westvoorne1,87793716546911
Strijen2,00012773496011
Vianen1,96850998097255
Vlaardingen1,23547147138531
Voorschoten1,5993875765806
Waddinxveen1,49514876603197
Wassenaar1,90805992492422
Woerden1,22377543162212
Zoetermeer1,47247205736094
Zoeterwoude{}
Zwijndrecht1,32175583998232
Borsele1,74396880539171
Goes1,16002091679675
West Maas en Waal0,774727167552368
Hulst1,76130026174335
Kapelle1,6467336971778
Middelburg1,51512723296286
Giessenlanden1,57069708411767
Reimerswaal1,56653041142282
Zederik{}
Terneuzen1,98924327376169
Tholen1,99470031322475
Veere1,77495235091167
Vlissingen1,9387416595767
Lingewaal{}
De Ronde Venen1,38379123090177
Tytsjerksteradiel{}
Aalburg{}
Asten1,55392520250384
Baarle-Nassau1,74571553072665
Bergen op Zoom1,47247205736094
Best{}
Boekel{}
Boxmeer{}
Boxtel{}
Breda1,69377906086785
Deurne1,38128181929635
Pekela2,17588743994809
Dongen1,99741770620125
Eersel{}
Eindhoven1,50185270175416
Etten-Leur1,61541998411165
Geertruidenberg1,40854497005471
Gilze en Rijen1,54968790802833
Goirle1,30562645805244
Grave1,83736998048011
Haaren{}
Helmond1,79009141212736
's-Hertogenbosch1,80170980008122
Heusden1,8196988379173
Hilvarenbeek{}
Loon op Zand1,67896397508271
Mill en Sint Hubert{}
Nuenen c.a.{}
Oirschot{}
Oisterwijk1,57277392806251
Oosterhout1,71559810826249
Oss1,77155676191054
Rucphen{}
Sint-Michielsgestel1,63510565918268
Someren1,3244189574018
Son en Breugel{}
Steenbergen1,38379123090177
Waterland1,26129787094521
Tilburg2,02154756326093
Uden{}
Valkenswaard{}
Veldhoven2,02683159140754
Vught{}
Waalre{}
Waalwijk1,38629436111989
Werkendam1,74221902366792
Woensdrecht1,73871024813824
Woudrichem1,37624402526639
Zundert1,10525683138678
Wormerland1,5830939370945
Onderbanken{}
Landgraaf2,31055326264322
Beek1,90657514365664
Beesel1,60542989103656
Bergen (L.){}
Brunssum2,39607543608138
Gennep1,60743590976343
Heerlen2,19722457733622
Kerkrade2,23964529322017
Maastricht1,81807677754543
Meerssen1,94448055624572
Mook en Middelaar1,68639895357023
Nederweert1,86562931779451
Nuth0,966983846189673
Roermond1,86717610851281
Schinnen1,90805992492422
Simpelveld1,9473377010465
Stein2,15176220325946
Vaals1,26412672714568
Venlo2,07317192866624
Venray{}
Voerendaal1,74571553072665
Weert2,08193842187842
Valkenburg aan de Geul1,63119940421561
Lelystad2,03339760317843
Horst aan de Maas{}
Oude IJsselstreek{}
Teylingen{}
Utrechtse Heuvelrug1,76814960358892
Oost Gelre1,35583515363518
Koggenland0,27763173659828
Lansingerland1,57277392806251
Leudal1,88403474533723
Maasgouw1,76814960358892
Eemsmond{}
Gemert-Bakel1,61143591509677
Halderberge{}
Heeze-Leende{}
Laarbeek{}
De Marne{}
Reusel-De Mierden{}
Roerdalen1,72988406550997
Roosendaal{}
Schouwen-Duiveland1,7404661748405
Aa en Hunze{}
Borger-Odoorn{}
Cuijk{}
Landerd{}
De Wolden{}
Noord-Beveland1,18784342239605
Wijdemeren1,71918877639322
Noordenveld0,99694863489161
Twenterand1,62334081760309
Westerveld{}
Sint Anthonis{}
Lingewaard1,56653041142282
Cranendonck{}
Steenwijkerland1,51951320490611
Moerdijk{}
Echt-Susteren1,70656462316482
Sluis1,98375629154543
Drimmelen{}
Bernheze{}
Ferwerderadiel{}
Alphen-Chaam{}
Bergeijk{}
Bladel{}
Gulpen-Wittem1,65057985576528
Tynaarlo{}
Midden-Drenthe{}
Overbetuwe1,76644166124377
Hof van Twente{}
Neder-Betuwe1,8213182714696
Rijssen-Holten1,05082162483176
Geldrop-Mierlo1,77664583141801
Olst-Wijhe{}
Dinkelland{}
Westland{}
Midden-Delfland{}
Berkelland{}
Bronckhorst{}
Sittard-Geleen2,1126345090356
Kaag en Braassem{}
Dantumadiel{}
Zuidplas1,80170980008122
Peel en Maas{}
Oldambt{}
Zwartewaterland1,15057202759882
Súdwest-Fryslân{}
Bodegraven-Reeuwijk1,02961941718116
Eijsden-Margraten1,7281094421516
Stichtse Vecht1,67709656090792
Hollands Kroon{}
Leidschendam-Voorburg1,16315080980568
Goeree-Overflakkee1,76473079684014
Pijnacker-Nootdorp1,19392246847243
Molenwaard1,35066718347674
Nissewaard2,07693841146172
Krimpenerwaard1,68082790852077
De Fryske Marren{}
Gooise Meren1,51512723296286
Berg en Dal{}
Meierijstad{}
Waadhoeke{}
Westerwolde{}
Midden-Groningen{}
Montferland1,94017947434633