Sociaaleconomische ongelijkheid in cardiale sterfte
Over deze publicatie
Waar gaat dit artikel over:
Centraal in dit artikel staat de ontwikkeling van sociaaleconomische verschillen in cardiale sterfte gedurende de periode 1996 tot en met 2022. Verschillen de ontwikkelingen tussen mannen en vrouwen? En in hoeverre spelen demografische veranderingen zoals vergrijzing en migratie hierbij een rol? Er wordt onderscheid gemaakt tussen cardiale sterfte specifiek door ziekten van de kransvaten, voornamelijk ischemische hartziekten, en sterfte ten gevolge van alle hart- en vaatziekten. De sociaaleconomische status is vastgelegd op basis van het inkomen en het vermogen van het huishouden.
Belangrijkste bevindingen:
– Bij zowel mannen als vrouwen zijn beide vormen van cardiale sterfte gedaald.
– Bij zowel mannen als vrouwen daalde de sociaaleconomische ongelijkheid in beide vormen van cardiale sterfte tussen 1996 en 2012/2014; daarna nam bij mannen de ongelijkheid weer toe, bij vrouwen bleef die vrijwel constant.
– Bij zowel mannen als vrouwen werkte de vergrijzing belemmerend op de daling in zowel cardiale sterfte als de ongelijkheid. Migratie speelde daarentegen juist een gunstige rol.