Nieuwsbrief Regionaal, februari 2022

Nieuwbouwwijk aan het water

In deze nieuwsbrief

Welkom in de Nieuwsbrief Regionaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), voorheen bekend als Nieuwsbrief voor gemeenten. Omdat de inhoud van deze nieuwsbrief al enige tijd breder was dan alleen informatie voor en over gemeenten, is de naam van de nieuwsbrief gewijzigd. De Nieuwsbrief Regionaal zal 4 keer per jaar verschijnen.
In deze nieuwsbrief vindt u een overzicht van de nieuwste cijfers en publicaties op lokaal niveau en overige ontwikkelingen op het gebied van regionale en ruimtelijke statistieken. Wij wensen u veel leesplezier!

Regionale statistieken

Minder gemeenten met bevolkingskrimp in 2021

In de periode januari–november 2021 daalde het aantal inwoners in 47 gemeenten, een jaar eerder gebeurde dat nog in 61 gemeenten. Vooral in de noordelijke provincies hadden minder gemeenten te maken met bevolkingskrimp. In Groningen, Fryslân en Drenthe daalde het aantal krimpgemeenten van 14 in 2020 naar 3 in 2021. Het ging om Eemsdelta, De Fryske Marren en Smallingerland. In 2021 kwamen er door binnenlandse verhuizingen per saldo meer nieuwe inwoners bij in deze provincies. Deze ontwikkeling past in de trend die al sinds 2015 gaande is: een toename van verhuizingen vanuit de Randstad naar de andere delen van het land. In 2021 lagen gemeenten met een dalend aantal inwoners vooral in Zuid-Limburg en in mindere mate in de Achterhoek, langs de Noordzeekust en in Zeeland. Door de toegenomen instroom uit het buitenland groeide de bevolking van de grote steden weer sterker. In Flevoland groeide de bevolking verhoudingsgewijs het sterkst. Meer lezen?

Bevolkingsontwikkeling, 2021*
 Bevolkingsontwikkeling ( per duizend inwoners)Natuurlijke aanwas ( per duizend inwoners)Verhuizingen ( per duizend inwoners)Migratiesaldo ( per duizend inwoners)
Aa en Hunze6,73-3,039,490,28
Aalsmeer12,352,59-2,1611,91
Aalten-1,11-1,841,66-0,92
Achtkarspelen1,83-0,612,330,11
Alblasserdam-2,632,09-5,911,19
Albrandswaard4,452,131,70,62
Alkmaar6,491,83,471,22
Almelo0,83-2,422,161,09
Almere13,936,24,73,04
Alphen aan den Rijn2,691,88-1,061,87
Alphen-Chaam5,211,545,11-1,45
Altena11,552,137,671,76
Ameland7,21-0,534,812,94
Amersfoort6,793,611,211,97
Amstelveen17,53-0,31-6,6124,44
Amsterdam11,625,16-13,5820,04
Apeldoorn4,52-0,243,141,62
Arnhem9,531,85-11,6119,28
Assen2,530,062,54-0,07
Asten14,980,8311,123,03
Baarle-Nassau4,06-5,229,280,0
Baarn0,52-4,563,391,69
Barendrecht2,651,810,270,58
Barneveld9,26,02,051,15
Beek (L.)-2,08-1,760,25-0,57
Beekdaelen-3,49-5,051,72-0,17
Beemster57,473,3654,10,0
Beesel-0,59-3,421,641,19
Berg en Dal-0,69-4,02,80,51
Bergeijk6,671,174,960,53
Bergen (L.)0,31-1,75-0,152,21
Bergen (NH.)0,57-8,556,432,69
Bergen op Zoom5,12-1,023,92,25
Berkelland-0,57-2,691,460,66
Bernheze7,06-0,416,261,21
Best11,783,574,833,38
Beuningen2,60,991,530,08
Beverwijk5,970,723,491,77
Bladel8,96-0,497,162,29
Blaricum33,711,5933,46-1,34
Bloemendaal10,52-7,7515,52,77
Bodegraven-Reeuwijk11,514,286,121,11
Boekel7,122,743,650,73
Borger-Odoorn3,4-2,195,00,59
Borne11,531,279,890,38
Borsele1,80,70,530,57
Boxmeer4,760,472,941,35
Boxtel4,03-1,793,02,82
Breda3,450,66-1,54,3
Brielle15,02-0,9711,584,42
Bronckhorst-0,69-4,713,60,42
Brummen0,86-3,354,170,05
Brunssum0,14-6,515,531,12
Bunnik13,95-0,0711,932,09
Bunschoten14,495,955,682,86
Buren6,48-0,075,331,22
Capelle aan den IJssel-2,640,46-5,62,5
Castricum4,57-0,555,21-0,08
Coevorden6,12-4,1110,36-0,14
Cranendonck-16,86-3,95-190,13177,23
Cuijk12,080,479,572,05
Culemborg10,443,954,192,3
Dalfsen8,030,457,96-0,38
Dantumadiel0,95-4,224,380,79
De Bilt2,28-2,42,192,49
De Fryske Marren-2,65-1,35-2,240,95
De Ronde Venen4,670,023,980,67
De Wolden6,36-2,587,881,07
Delft9,351,26-8,8616,96
Den Helder-3,76-2,4-1,15-0,21
Deurne5,27-1,64,442,44
Deventer2,140,37-0,42,18
Diemen16,473,61-9,722,56
Dinkelland0,04-0,790,190,64
Doesburg-1,17-5,972,442,35
Doetinchem5,03-1,25,530,7
Dongen4,78-0,994,511,25
Dordrecht3,310,240,52,57
Drechterland6,962,223,581,16
Drimmelen4,39-0,733,811,32
Dronten21,82,8313,125,86
Druten9,271,117,161,0
Duiven-4,83-0,2-4,51-0,12
Echt-Susteren-0,16-4,353,910,28
Edam-Volendam5,681,654,05-0,03
Ede12,153,565,792,8
Eemnes10,041,717,051,28
Eemsdelta-4,01-4,28-1,511,78
Eersel14,82,0511,211,54
Eijsden-Margraten-0,420,081,08-1,58
Eindhoven11,390,9-8,3518,84
Elburg13,491,8811,310,3
Emmen7,68-3,410,320,77
Enkhuizen0,86-0,970,431,4
Enschede6,05-1,18-2,579,8
Epe1,75-1,933,040,63
Ermelo10,29-2,2910,512,07
Etten-Leur5,360,683,311,37
Geertruidenberg8,04-0,187,171,06
Geldrop-Mierlo2,170,65-0,92,42
Gemert-Bakel9,332,84,781,76
Gennep10,39-3,8710,453,82
Gilze en Rijen-5,610,22-104,798,87
Goeree-Overflakkee8,7-0,388,240,83
Goes10,08-3,0611,451,68
Goirle1,5-0,750,921,34
Gooise Meren6,050,023,452,58
Gorinchem5,290,592,572,14
Gouda5,750,811,833,11
Grave0,16-3,61,122,64
Groningen (gemeente)8,631,58-5,5312,58
Gulpen-Wittem-2,96-5,71,131,62
Haaksbergen2,19-1,822,61,4
Haarlem2,342,36-3,253,24
Haarlemmermeer9,252,660,875,72
Halderberge11,57-2,612,162,0
Hardenberg7,012,045,02-0,05
Harderwijk1,721,330,080,31
Hardinxveld-Giessendam4,243,58-1,031,68
Harlingen3,86-3,293,993,16
Hattem6,790,826,38-0,41
Heemskerk-0,15-1,561,56-0,15
Heemstede1,6-4,393,092,9
Heerde10,55-2,3412,520,37
Heerenveen8,65-1,058,810,89
Heerhugowaard12,493,569,06-0,14
Heerlen-0,71-5,383,01,67
Heeze-Leende14,28-1,4814,041,72
Heiloo9,65-2,9411,720,87
Hellendoorn0,67-1,090,970,78
Hellevoetsluis5,58-0,375,480,47
Helmond8,970,914,873,2
Hendrik-Ido-Ambacht12,674,098,77-0,19
Hengelo (O.)4,6-1,633,272,96
Het Hogeland2,26-1,443,430,27
Heumen34,58-1,8135,311,09
Heusden11,710,786,074,87
Hillegom5,77-1,263,153,87
Hilvarenbeek7,07-0,648,09-0,38
Hilversum6,040,18-0,356,21
Hoeksche Waard6,56-0,186,310,43
Hof van Twente1,03-4,375,140,26
Hollands Kroon5,060,357,12-2,41
Hoogeveen5,74-1,515,921,33
Hoorn8,670,386,042,24
Horst aan de Maas12,85-0,078,04,92
Houten2,214,48-3,351,08
Huizen-2,87-2,48-2,191,8
Hulst-1,6-4,39-1,093,88
IJsselstein-9,960,74-10,53-0,18
Kaag en Braassem12,422,836,792,8
Kampen5,254,440,310,5
Kapelle10,711,48,151,16
Katwijk0,713,14-3,140,71
Kerkrade-1,67-7,864,092,09
Koggenland3,882,011,260,61
Krimpen aan den IJssel-0,1-0,14-1,531,56
Krimpenerwaard7,422,684,560,18
Laarbeek7,021,675,66-0,31
Landerd7,270,064,872,34
Landgraaf-5,37-5,93-0,781,34
Landsmeer0,170,69-0,520,0
Langedijk10,161,247,980,95
Lansingerland11,574,726,120,73
Laren (NH.)6,4-16,0616,935,53
Leeuwarden9,30,793,984,53
Leiden7,460,4-1,458,51
Leiderdorp3,98-0,152,371,75
Leidschendam-Voorburg3,15-0,421,282,29
Lelystad15,52,367,915,24
Leudal-2,44-2,891,8-1,36
Leusden5,57-0,25,010,75
Lingewaard3,22-0,963,690,49
Lisse0,30,7-1,170,78
Lochem4,3-4,868,510,65
Loon op Zand12,47-0,0411,41,11
Lopik4,633,53-0,621,73
Losser7,25-1,78,130,83
Maasdriel2,480,31-0,282,44
Maasgouw3,3-5,648,060,88
Maassluis10,990,749,920,33
Maastricht11,02-3,83-1,6416,49
Medemblik6,95-0,692,974,67
Meerssen-2,89-5,682,680,11
Meierijstad11,040,827,422,79
Meppel11,05-0,358,383,02
Middelburg (Z.)5,04-2,062,614,49
Midden-Delfland5,722,322,730,67
Midden-Drenthe8,24-1,510,4-0,66
Midden-Groningen3,74-2,194,581,35
Mill en Sint Hubert4,63-1,364,821,18
Moerdijk3,2-2,645,380,46
Molenlanden11,623,228,320,09
Montferland7,55-2,728,691,58
Montfoort-3,743,74-6,98-0,5
Mook en Middelaar8,6-0,895,314,17
Neder-Betuwe14,975,882,726,37
Nederweert7,920,935,711,28
Nieuwegein11,593,635,622,33
Nieuwkoop5,763,161,850,75
Nijkerk14,082,2710,731,08
Nijmegen10,221,513,25,51
Nissewaard9,611,696,411,51
Noardeast-Fryslân1,3-0,921,470,75
Noord-Beveland11,87-6,0713,064,88
Noordenveld0,61-4,424,290,74
Noordoostpolder9,842,826,960,06
Noordwijk6,72-0,613,723,61
Nuenen, Gerwen en Nederwetten4,890,32,242,36
Nunspeet6,213,532,71-0,04
Oegstgeest18,550,9213,454,19
Oirschot10,990,218,762,02
Oisterwijk4,66-0,684,231,11
Oldambt4,83-6,438,652,61
Oldebroek6,992,783,830,38
Oldenzaal1,83-2,714,10,44
Olst-Wijhe6,86-2,189,040,0
Ommen7,050,07,54-0,49
Oost Gelre2,27-0,811,831,25
Oosterhout5,53-0,433,242,72
Ooststellingwerf9,31-3,2211,391,14
Oostzaan-2,17-0,41-2,060,31
Opmeer4,661,175,08-1,58
Opsterland0,81-0,11,27-0,37
Oss7,750,432,734,58
Oude IJsselstreek1,19-4,985,970,2
Ouder-Amstel5,952,553,040,35
Oudewater0,990,39-0,591,18
Overbetuwe1,971,39-0,170,75
Papendrecht1,121,59-0,840,37
Peel en Maas14,660,894,249,53
Pekela2,3-4,357,31-0,66
Pijnacker-Nootdorp14,214,029,560,63
Purmerend-1,91-1,55-1,441,09
Putten8,740,217,181,35
Raalte6,83-1,377,21,0
Reimerswaal1,533,49-4,542,58
Renkum-0,22-6,534,272,04
Renswoude17,6412,064,51,08
Reusel-De Mierden10,132,825,711,6
Rheden-1,33-5,742,162,25
Rhenen4,110,692,570,84
Ridderkerk9,36-1,569,021,91
Rijssen-Holten0,791,88-1,410,31
Rijswijk (ZH.)29,741,323,45,03
Roerdalen0,24-3,843,640,44
Roermond5,39-1,973,493,88
Roosendaal0,93-1,4-0,132,46
Rotterdam5,812,54-7,1410,41
Rozendaal18,543,4810,434,63
Rucphen12,05-2,1710,833,38
Súdwest-Fryslân2,48-0,812,171,12
Schagen5,87-2,367,031,2
Scherpenzeel18,664,0512,841,78
Schiedam6,121,98-2,846,98
Schiermonnikoog19,33-10,7421,488,59
Schouwen-Duiveland3,17-4,115,781,5
's-Gravenhage (gemeente)9,042,83-8,714,91
's-Hertogenbosch6,421,292,512,62
Simpelveld-3,91-3,53-3,052,67
Sint Anthonis11,46-1,5410,352,65
Sint-Michielsgestel6,34-1,026,580,78
Sittard-Geleen1,24-4,614,71,16
Sliedrecht11,490,010,630,86
Sluis0,09-6,02,813,28
Smallingerland-1,450,32-0,55-1,21
Soest4,63-0,553,711,47
Someren12,822,218,851,75
Son en Breugel11,570,349,02,22
Stadskanaal3,68-5,618,820,47
Staphorst1,566,26-5,10,41
Stede Broec8,511,245,012,25
Steenbergen3,66-0,996,95-2,3
Steenwijkerland8,32-0,997,561,76
Stein (L.)-1,53-3,783,26-1,01
Stichtse Vecht2,121,29-2,613,44
Terneuzen1,08-4,22-0,245,55
Terschelling18,48-3,2913,148,62
Texel2,93-1,611,982,56
Teylingen3,971,431,910,64
Tholen11,423,537,360,54
Tiel7,54-1,411,867,08
Tilburg10,911,150,469,3
Tubbergen2,21-0,231,361,08
Twenterand-0,06-0,590,470,06
Tynaarlo6,74-3,369,420,68
Tytsjerksteradiel7,58-0,538,39-0,28
Uden3,450,313,030,12
Uitgeest-3,592,93-7,040,51
Uithoorn25,193,7718,82,62
Urk9,8513,1-3,720,47
Utrecht (gemeente)7,227,52-8,878,56
Utrechtse Heuvelrug0,96-3,023,70,28
Vaals4,07-9,025,068,03
Valkenburg aan de Geul-10,02-8,92-1,340,24
Valkenswaard0,77-3,23,970,0
Veendam1,93-3,724,890,77
Veenendaal10,163,26,70,27
Veere-3,74-1,14-3,190,59
Veldhoven7,23-0,735,192,77
Velsen-2,14-1,63-1,460,95
Venlo3,2-0,73-1,775,7
Venray5,19-0,321,354,16
Vijfheerenlanden14,964,0810,270,61
Vlaardingen3,71-0,80,733,77
Vlieland30,15-1,6818,4313,4
Vlissingen3,92-4,984,554,35
Voerendaal-2,571,04-2,65-0,96
Voorschoten-0,62-0,62-3,983,98
Voorst7,02-1,297,990,32
Vught2,34-1,040,692,68
Waadhoeke3,79-1,214,680,33
Waalre4,5-0,173,251,42
Waalwijk11,33-0,21,69,94
Waddinxveen26,977,9717,521,48
Wageningen10,22-3,33-9,1322,68
Wassenaar4,27-6,752,09,02
Waterland0,35-1,680,921,1
Weert4,84-2,684,82,72
Weesp14,871,9611,051,86
West Betuwe9,421,576,81,05
West Maas en Waal3,730,711,431,58
Westerkwartier9,030,88,230,0
Westerveld9,16-4,7812,771,17
Westervoort-4,81,13-5,86-0,07
Westerwolde18,23-5,84-454,51478,58
Westland10,822,73,075,05
Weststellingwerf4,9-1,264,551,61
Westvoorne3,89-5,648,121,41
Wierden3,59-0,083,75-0,08
Wijchen2,64-0,321,51,45
Wijdemeren1,39-1,351,840,9
Wijk bij Duurstede0,51,96-0,75-0,71
Winterswijk2,27-3,485,310,45
Woensdrecht4,81-3,95,183,54
Woerden4,252,41-0,362,2
Wormerland2,02-2,274,10,18
Woudenberg15,254,259,91,1
Zaanstad1,271,95-3,312,63
Zaltbommel16,883,919,243,74
Zandvoort-3,38-5,531,630,52
Zeewolde18,843,88,876,16
Zeist11,47-1,28,923,75
Zevenaar12,54-1,4113,090,86
Zoetermeer2,962,28-0,631,31
Zoeterwoude51,572,0445,014,52
Zuidplas14,384,339,720,33
Zundert15,78-0,147,648,28
Zutphen5,42-2,126,760,79
Zwartewaterland7,894,911,531,45
Zwijndrecht-0,58-0,87-0,711,01
Zwolle5,792,830,852,12
* Voorlopige cijfers tot 1 december
    

Economie in bijna alle regio’s boven niveau van voor coronacrisis

De omvang van de economie is in het derde kwartaal 2021 in bijna alle regio’s groter dan twee jaar geleden, vóór corona. Dit blijkt uit de nieuwe publicatie De regionale economie 2020. Alleen in de Corop-gebieden Haarlemmermeer en Overig Groningen was de economie kleiner dan in het derde kwartaal van 2019. In Haarlemmermeer bedroeg het verschil ongeveer 9 procent, wat samenhangt met de impact van corona op de luchtvaart en de daaraan gerelateerde dienstverlening. In Overig Groningen bedroeg het verschil ongeveer 2 procent. Dit komt vooral door de vermindering van de gaswinning. Als de delfstoffenwinning buiten beschouwing wordt gelaten, was de economie in dit gebied 5 procent groter dan twee jaar eerder.

Economische groei 3e kwartaal 2021 t.o.v. 3e kwartaal 2019
Regio_naamEconomische groei (%)
Oost-Groningen3
Delfzijl e.o.2
Overig Groningen-2
Noord-Friesland1
Zuidwest-Friesland2
Zuidoost-Friesland3
Noord-Drenthe4
Zuidoost-Drenthe2
Zuidwest-Drenthe2
Noord-Overijssel2
Zuidwest-Overijssel3
Twente4
Veluwe3
Achterhoek3
Aggl. Arnhem/Nijmegen4
Zuidwest-Gelderland4
Utrecht-West4
Stadsgewest Amersfoort3
Stadsgewest Utrecht3
Zuidoost-Utrecht5
Kop van Noord-Holland3
Alkmaar e.o.2
IJmond7
Agglomeratie Haarlem3
Zaanstreek4
Amsterdam0
Overig Agglomeratie Amsterdam3
Edam-Volendam e.o.4
Haarlemmermeer e.o.-9
Het Gooi en Vechtstreek5
Agglomeratie Leiden en Bollenstreek3
Agglomeratie�s-Gravenhage (Excl. Zoetermeer)3
Zoetermeer3
Delft en Westland3
Oost-Zuid-Holland4
Rijnmond4
Overig Groot-Rijnmond4
Drechtsteden3
Overig Zuidoost-Zuid-Holland3
Zeeuwsch-Vlaanderen7
Overig Zeeland5
West-Noord-Brabant3
Midden-Noord-Brabant2
Stadsgewest �s-Hertogenbosch3
Overig Noordoost-Noord-Brabant4
Zuidoost-Noord-Brabant5
Noord-Limbug4
Midden-Limburg4
Zuid-Limburg1
Almere5
Flevoland-Midden5
Noordoostpolder en Urk2

Meer vestigingen van horeca, cultuur en overige dienstverlening

In alle provincies steeg de dichtheid van het aantal vestigingen in de horeca, culturele en creatieve industrie en de overige dienstverlening tussen april 2020 en juli 2021. Ondanks de coronacrisis werden in deze drie bedrijfstakken meer vestigingen opgericht dan opgeheven.

Het aantal horecavestigingen per duizend inwoners steeg in de periode april 2020–juli 2021 met 4,7 procent. In de periode april 2019-juli 2020 was dat nog 7,1 procent. De horecadichtheid nam het meest toe in Flevoland (9,2 procent) en Zeeland (6,6 procent) en het minst in Drenthe (3,4 procent).

In de culturele en creatieve industrie steeg het aantal vestigingen per duizend inwoners met 6 procent. De toename van het aantal bedrijfsvestigingen per duizend inwoners was het grootst in Zeeland (10,2 procent) en Gelderland (8,8 procent) en het kleinst in Noord-Holland (4,8 procent).

De relatieve vestigingsdichtheid van de overige dienstverlening, waartoe onder meer kappers en de schoonheidssalons behoren, nam met 4,6 procent toe. In Flevoland en Fryslân was deze groei het sterkst (beide 6 procent). Meer lezen?

Verandering aantal bedrijfsvestigingen per duizend inwoners, 1 juli 2021 t.o.v. 1 april 2020
ProvincienaamHoreca (% verandering)Culturele en creatieve industrie (% verandering)Overige dienstverlening (% verandering)
Zuid-Holland5,46,85,2
Noord-Holland5,34,85,7
Noord-Brabant4,97,34,9
Gelderland4,98,84,9
Utrecht5,46,13,5
Overijssel4,56,45,9
Limburg4,87,94,6
Fryslân5,775,9
Groningen3,96,85,9
Drenthe3,47,33,7
Flevoland9,25,66,2
Zeeland6,610,13,3

Regionale gegevens in het Dashboard bevolking

Hoeveel mensen wonen in mijn gemeente? Hoeveel kinderen zijn het afgelopen jaar in mijn gemeente geboren? Hoeveel procent van de huishoudens in mijn gemeente bestaat uit 1 persoon, en hoeveel procent van de gezinnen heeft 3 of meer kinderen?

Actuele cijfers over bevolkingsomvang, en -samenstelling zijn onontbeerlijk om beleid op te baseren. Het Dashboard bevolking geeft de stand en ontwikkeling van de Nederlandse bevolking. Het Dashboard bevat regionale data over en voor gemeenten, verdeeld over diverse thema’s. De interactieve figuren geven de vaak complexe informatie op heldere wijze weer en bieden vaak mogelijkheden voor selecties van jaren en/of gemeenten.