Prijsstijging bestaande koopwoningen in Fryslân het grootst
De prijsstijging van bestaande koopwoningen was in het derde kwartaal van 2026, met 5,7 procent, het grootst in Fryslân en Drenthe. Van de vier grootste gemeenten was de prijsstijging in Den Haag het grootst. Alleen het aantal hoekwoningen dat werd verkocht was groter dan een jaar eerder. Dit blijkt uit onderzoek naar de prijsontwikkeling van bestaande particuliere koopwoningen in Nederland van het CBS en het Kadaster.
Bestaande koopwoningen in Nederland waren in het derde kwartaal van dit jaar 3,4 procent duurder dan een jaar eerder. Dit is het elfde kwartaal op rij met een prijsstijging. Wel is de prijsstijging opnieuw minder groot dan een kwartaal eerder, toen koopwoningen 4,2 procent duurder waren dan een jaar eerder. Vergeleken met het tweede kwartaal van 2026 stegen de prijzen gemiddeld met 1,0 procent. Er werden in totaal bijna 62 duizend woningverkopen geregistreerd. Dat is 1,7 procent minder dan in het derde kwartaal van 2025.
| Regio | Prijsindex (% verandering t.o.v. jaar eerder) | Woningtransacties (% verandering t.o.v. jaar eerder) |
|---|---|---|
| Nederland | 3,4 | -1,7 |
| Groningen | 4,4 | 1,3 |
| Fryslân | 5,7 | -2,0 |
| Drenthe | 5,7 | -7,5 |
| Overijssel | 4,5 | 2,9 |
| Flevoland | 2,4 | -7,6 |
| Gelderland | 4,4 | -2,1 |
| Utrecht | 2,2 | -1,6 |
| Noord-Holland | 1,8 | -2,0 |
| Zuid-Holland | 3,8 | -2,4 |
| Zeeland | 2,4 | -2,2 |
| Noord-Brabant | 3,4 | 0,0 |
| Limburg | 3,8 | -2,3 |
| Bron: CBS, Kadaster | ||
Grootste prijsstijging in Fryslân en Drenthe, grootste daling woningtransacties in Flevoland
Van alle provincies hadden Fryslân en Drenthe in het derde kwartaal van 2026 met 5,7 de grootste prijsstijging van bestaande koopwoningen. In het voorgaande kwartaal was dat Groningen. De prijsstijging was voor het zesde kwartaal op rij in Noord-Holland het kleinst (met 1,8 procent).
De afname van het aantal verkochte woningen was het grootst in Flevoland met 7,6 procent. Overijssel en Groningen waren de provincies waar het aantal verkopen hoger lag dan een jaar eerder. In Overijssel steeg het aantal transacties het meest met 2,9 procent.
Den Haag grootste prijsstijging vier grootste gemeenten
Den Haag had, met 4,4 procent, de grootste prijsstijging van de vier grootste gemeenten van Nederland. Het kleinst was de prijsstijging in Amsterdam. Daar waren bestaande koopwoningen 1,0 procent duurder dan in het 3e kwartaal van 2025.
| Gemeente | Prijsindex (% verandering t.o.v. jaar eerder) | Woningtransacties (% verandering t.o.v. jaar eerder) |
|---|---|---|
| Den Haag | 4,4 | -7,0 |
| Rotterdam | 2,9 | -6,5 |
| Utrecht | 2,0 | 0,7 |
| Amsterdam | 1,0 | -2,3 |
| Bron: CBS, Kadaster | ||
De afname van het aantal transacties was het grootst in Den Haag. Daar werden 7,0 procent minder woningverkopen geregistreerd dan een jaar eerder. In Utrecht was het aantal verkopen meer dan een jaar eerder, 0,7 procent.
Afname aantal transacties van vrijstaande woningen het grootst
Van alle woningtypen was de prijsstijging van twee-onder-één-kapwoning het grootst. Twee-onder-één-kapwoningen waren 4,5 procent duurder dan in het derde kwartaal van 2025. De prijsstijging van appartementen was het kleinst (2,8 procent).
De afname van aantal transacties was in het derde kwartaal, met 4,7 procent, het grootst bij de vrijstaande woningen. Alleen het aantal transacties van hoekwoningen was hoger dan een jaar eerder (1,2 procent).
| Woningtype | Prijsindex (% verandering t.o.v. jaar eerder) | Woningtransacties (% verandering t.o.v. jaar eerder) |
|---|---|---|
| Twee-onder-één-kapwoning | 4,5 | -2,3 |
| Vrijstaande woning | 4,1 | -4,7 |
| Hoekwoning | 3,4 | 1,2 |
| Tussenwoning | 3,2 | -0,6 |
| Appartement | 2,8 | -2,3 |
| Bron: CBS, Kadaster | ||
De NVM publiceerde ongeveer twee weken geleden ook over de woningmarkt. De cijfers van de NVM en het CBS/Kadaster kunnen verschillen. Dat komt doordat de cijfers van de NVM zijn gebaseerd op de koopovereenkomsten van door NVM-makelaars verkochte woningen en het CBS en het Kadaster de prijsontwikkeling meten van alle bestaande koopwoningen en gebruikmaken van de koopakten die bij het Kadaster worden geregistreerd.
Bronnen
- StatLine - Bestaande koopwoningen; verkoopprijzen
- StatLine - Bestaande koopwoningen; verkoopprijzen, regio
- StatLine - Bestaande koopwoningen; verkoopprijzen; woningtype
Relevante links
- Nieuwsbericht - Prijsstijging koopwoningen vlakt in september verder af
- Visualisaties - Huizenmarkt in beeld
- Visualisaties - Monitor Koopwoningmarkt
- Korte onderzoeksbeschrijving - Prijsindex bestaande koopwoningen