Minder asielzoekers en nareizigers in eerste kwartaal

4f7a33356d5a78696b725050386468566659706a30413d3d
In het eerste kwartaal van 2019 kwamen 5 405 asielzoekers en 840 nareizende gezinsleden naar Nederland. Dat waren er minder dan in het voorgaande kwartaal. Dat meldt het CBS op basis van nieuwe cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND).

Het aantal eerste asielverzoeken was ruim 400 lager dan in het vierde kwartaal van 2018, maar 1 250 hoger dan in het eerste kwartaal van 2018. Het aantal nareizigers is voor het vijfde opeenvolgende kwartaal gedaald.

Asielzoekers en nareizigers (x 1 000)
JaarKwartaalEerste asielverzoekenNareizigers
20141e kwartaal3,2550,960
2e kwartaal7,1850,880
3e kwartaal6,9851,415
4e kwartaal4,3852,100
20151e kwartaal2,4351,840
2e kwartaal6,3152,805
3e kwartaal14,7455,220
4e kwartaal19,6003,980
20161e kwartaal5,5801,910
2e kwartaal3,0801,305
3e kwartaal5,1852,605
4e kwartaal5,5205,995
20171e kwartaal4,0305,300
2e kwartaal3,7954,095
3e kwartaal4,3652,260
4e kwartaal3,9552,835
20181e kwartaal4,1552,140
2e kwartaal4,3201,970
3e kwartaal6,2051,280
4e kwartaal5,8351,070
1e kwartaal5,4050,840
Bron: CBS, IND

Meeste asielzoekers en nareizigers uit Syrië

De drie meest voorkomende nationaliteiten onder de eerste asielverzoeken (2019) zijn Syrisch (575 verzoeken), Nigeriaans (485) en Iraans (470). Verder vroegen ook 300 of meer asielzoekers met de Algerijnse, Moldavische, Marokkaanse en Turkse nationaliteit asiel aan in Nederland. Het aantal Nigeriaanse en Iraanse asielverzoeken is veel hoger dan een jaar eerder.

Meest voorkomende nationaliteiten asielzoekers
Nationaliteit2019 1e kwartaal2018 1e kwartaal
Syrisch575575
Nigeriaans48580
Iraans470230
Algerijns335290
Moldavisch320160
Marokkaans310245
Turks300175
Jemenitisch17050
Iraaks155160
Gambiaans14565
Bron: CBS, IND

Aandeel vrouwen en kinderen verschilt sterk

Gemiddeld was 55 procent van de asielzoekers in het eerste kwartaal van 2019 een volwassen man, 19 procent een volwassen vrouw en 26 procent een kind jonger dan 18 jaar. Deze verdeling verschilt sterk per nationaliteit. De Algerijnse asielzoekers waren vooral mannen (88 procent). Het aandeel mannen was bij Iraanse (45 procent), Moldavische (30 procent), en Turkse (49 procent) asielzoekers relatief laag. Het aandeel kinderen was het hoogst bij de Moldavische (40 procent) en Iraakse asielzoekers (37 procent).

Asielzoekers eerste kwartaal 2019 (%)
 MannenVrouwenKinderen
Syrisch60,8719,1320
Iraans44,7932,2922,92
Nigeriaans67,7117,7114,58
Algerijns88,06011,94
Moldavisch30,1630,1639,68
Marokkaans72,131,6426,23
Turks49,1523,7327,11
Jemenitisch55,8817,6526,47
Gambiaans79,313,4517,24
Iraaks55,567,4137,04
Bron: CBS, IND

Bronnen

Relevante links