Jeugdhulp 1e halfjaar 2026

2. Jeugdhulptrajecten

2.1 510 duizend hulptrajecten in het eerste halfjaar van 2026

In de eerste zes maanden van 2026 waren ruin 510 duizend jeugdhulptrajecten actief. Ruim 51 duizend trajecten werden uitgevoerd door het wijk- of buurtteam van de gemeente, 423 duizend trajecten betrof overige jeugdhulp zonder verblijf en 37 duizend jeugdhulp met verblijf (figuur 2.1.1).

De ervaring uit eerdere jaren leert dat, net als bij het aantal jongeren, ook het definitieve aantal jeugdhulptrajecten hoger ligt dan bij de voorlopige uitkomsten. Voor 2025 was het verschil tussen het voorlopige en het definitieve aantal jeugdhulptrajecten 6,4 procent. De hier gepresenteerde voorlopige uitkomsten over het eerste halfjaar van 2026 zullen bij de definitieve versie naar verwachting dus hoger uitkomen, maar nog altijd ruim 2 procent lager dan over het eerste halfjaar van 2025.

2.1.1 Jeugdhulptrajecten1)
 1e hj 2026* (x 1 000)1e hj 2025** (x 1 000)1e hj 2024 (x 1 000)1e hj 2023 (x 1 000)
Totaal
jeugdhulp
510,48556,975567,72556,09
Wijk- of
buurtteam
51,2459,56560,5861,415
Overig
zonder
verblijf
422,7456,025464,09450,55
Met
verblijf
36,54541,38543,0544,12
1)Trajecten die over meerdere perioden liepen komen meerdere malen in de figuur voor.

In de eerste zes maanden van 2026 zijn 145 duizend nieuwe jeugdhulptrajecten gestart. Van alle trajecten die op enig moment in het eerste halfjaar van 2026 actief waren, is 29 procent ook in die periode gestart. (figuur 2.1.2).

2.1.2 Begonnen trajecten jeugdhulp zonder verblijf, naar hulpvorm1)
 In verslagjaar begonnen (x 1 000)Reeds lopend traject (x 1 000)
Wijkteam
1e hj 2026*15,67535,565
1e hj 2025**18,91540,65
1e hj 202421,41539,165
1e hj 202320,46540,955
Ambulant
1e hj 2026*89,96217,56
1e hj 2025**101,985231,46
1e hj 2024110,97226,845
1e hj 2023109,885217,97
Daghulp
1e hj 2026*8,08522,69
1e hj 2025**9,44523,985
1e hj 202410,48523,56
1e hj 20239,423,475
Netwerk
jongere
1e hj 2026*24,87559,53
1e hj 2025**27,3961,755
1e hj 202429,4462,79
1e hj 202330,31559,51
1)Trajecten die over meerdere perioden liepen komen meerdere malen in de figuur voor.

Van de 16 duizend pleegzorgtrajecten in het eerste halfjaar van 2026 is 7 procent ook in die periode gestart. Het aantal trajecten gesloten plaatsing daalde van 1 355 in de eerste zes maanden van 2023 naar 840 in de eerste helft van 2026.

2.1.3 Begonnen trajecten jeugdhulp met verblijf, naar hulpvorm1)
 In verslagjaar begonnen (x 1 000)Reeds lopend traject (x 1 000)
Pleegzorg
1e hj 2026*1,1514,52
1e hj 2025**1,51515,89
1e hj 20242,0816,355
1e hj 20232,13516,97
Gezinsgericht
1e hj 2026*0,834,21
1e hj 2025**1,254,655
1e hj 20241,3454,75
1e hj 20231,64,48
Gesloten
plaatsing
1e hj 2026*0,310,53
1e hj 2025**0,3950,56
1e hj 20240,5150,625
1e hj 20230,640,715
Overig
1e hj 2026*4,48510,505
1e hj 2025**5,43511,69
1e hj 20245,39511,98
1e hj 20236,00511,575
1)Trajecten die over meerdere perioden liepen komen meerdere malen in de figuur voor.

Bij 26 procent van de nieuw begonnen jeugdhulptrajecten in de eerste zes maanden van 2026 was sprake van herhaald beroep (figuur 2.1.4). Dat wil zeggen dat de jongeren die in deze periode een nieuw jeugdhulptraject startten, in de vijf voorafgaande jaren al eerder een jeugdhulptraject hebben gehad dat is afgesloten. Daarbij wordt geen onderscheid gemaakt naar de hulpvorm die eerder is ontvangen.

2.1.4 Herhaald beroep1)
 1e hj 2026* (%)1e hj 2025** (%)1e hj 2024 (%)1e hj 2023 (%)
Totaal
jeugdhulp
25,926,126,526
Wijk- of
buurtteam
27,127,928,125,3
Overig
zonder
verblijf
26,226,62726,7
Met
verblijf
1714,614,616,9
1)Jeugdhulptrajecten die zijn gestart in de verslagperiode.

Bij ruim 3 procent van de 145 duizend trajecten die in het eerste halfjaar van 2026 zijn gestart, was sprake van crisis bij aanvang. Trajecten jeugdhulp met verblijf starten steeds vaker vanuit een crisissituatie. In het eerste halfjaar van 2026 is bijna 24 procent gestart met crisis. Of er sprake is van crisis is gebaseerd op het oordeel van de jeugdhulpprofessional.

2.1.5 Gestart met crisis1)
 1e hj 2026* (%)1e hj 2025** (%)1e hj 2024 (%)1e hj 2023 (%)
Totaal
jeugdhulp
3,43,133,1
Wijk- of
buurtteam
0,90,80,90,3
Overig
zonder
verblijf
2,72,42,22,4
Met
verblijf
23,61819,919
1)Jeugdhulptrajecten die zijn gestart in de verslagperiode.

2.2 Meeste jeugdhulp doorverwezen door huisarts

In het eerste halfjaar van 2026 werd 34 procent van de jeugdhulptrajecten gestart na verwijzing door een huisarts en 33 procent via een gemeentelijke toegang. Uitgesplitst naar hulpvorm blijkt dat de huisarts 36 procent van de nieuw begonnen trajecten jeugdhulp zonder verblijf in het eerste halfjaar van 2026 heeft verwezen (figuur 2.2.1) en 5 procent van de nieuw begonnen trajecten jeugdhulp met verblijf (figuur 2.2.2).

2.2.1 Verwijzer jeugdhulp zonder verblijf1)
 1e hj 2026* (%)1e hj 2025** (%)1e hj 2024 (%)1e hj 2023 (%)
Huisarts35,634,636,539,1
Gemeentelijke toegang32,933,531,830,8
Geen verwijzer1616,717,615,9
Gecertificeerde instelling6,25,65,55,7
Medisch specialist55,34,64,4
Jeugdarts3,83,73,63,6
Rechter, Officier van Justitie, functionaris Justitiële jeugdinrichting0,30,30,30,3
Onbekend0,10,30,10,1
1)Jeugdhulptrajecten die zijn gestart in de verslagperiode. Trajecten onder Geen verwijzer betreft vrij toegankelijke jeugdhulp.

Vanaf verslagjaar 2021 zijn alle trajecten met de hulpvorm uitgevoerd door het wijk- of buurtteam ondergebracht in de categorie ‘geen verwijzer’. Dit betreft jeugdhulptrajecten waarvoor geen verwijzing nodig is, de zogenaamde vrij toegankelijke jeugdhulp. Wijkhulp is immers per definitie vrij toegankelijk. Wel kan het zo zijn dat bijvoorbeeld de huisarts de jongere of diens ouders heeft geadviseerd om contact op te nemen met het wijkteam, maar dit is formeel gezien geen verwijzing.

De meeste Jeugdhulp met verblijf wordt doorverwezen via de gemeente (44 procent) en door gecertificeerde Instellingen (38 procent).

2.2.2 Verwijzer jeugdhulp met verblijf1)
 1e hj 2026* (%)1e hj 2025** (%)1e hj 2024 (%)1e hj 2023 (%)
Gemeentelijke toegang44,243,946,744,8
Gecertificeerde instelling38,436,43534
Medisch specialist5,45,75,66,5
Onbekend5,35,55,37,2
Huisarts4,97,45,86,1
Rechter, Officier van Justitie, functionaris Justitiële jeugdinrichting1,50,91,21,1
Jeugdarts0,40,30,40,4
1)Jeugdhulptrajecten die zijn gestart in de verslagperiode.

2.3 Jeugdhulptrajecten duren meestal korter dan een jaar

Van de trajecten die in het eerste halfjaar van 2026 zijn afgesloten, duurde 32 procent korter dan zes maanden en 60 procent duurde korter dan een jaar.

Het aantal afgesloten trajecten blijft in deze rapportage met voorlopige uitkomsten onvermeld omdat dit cijfer niet betrouwbaar wordt geacht. Bij de volgende uitvraag, over het tweede halfjaar van 2026 zullen, zoals in elke uitvraagperiode, jeugdhulptrajecten ontbreken die in het eerste halfjaar van 2026 zijn aangeleverd zonder einddatum. Zulke trajecten worden dan alsnog afgesloten waardoor het aantal afgesloten trajecten in het eerste halfjaar van 2026 zal toenemen. Het is nu nog niet te zeggen om hoeveel trajecten dit gaat.
De gemiddelde duur en de procentuele verdeling van de reden van beëindiging van trajecten waarvan nu al bekend is dat ze afgesloten zijn, wordt wel weergegeven. De definitieve uitkomsten voor deze twee kenmerken wijken niet wezenlijk af van het beeld uit de voorlopige uitkomsten.

2.3.1 Duur afgesloten trajecten, 1e halfjaar 2026*
 0 tot 3 maanden (%)3 tot 6 maanden (%)6 tot 12 maanden (%)12 tot 36 maanden (%)langer dan 36 maanden (%)
Totaal192651882032830406107270
Zonder verblijf170301788031855392056115
waarvan
Wijkteam3935293536454035985
Ambulant89101063021000265803660
Daghulp820145015351635610
Netwerk jongere3370286056706950860
Met verblijf223593597514051155
waarvan
Pleegzorg245195180290660
Gezinsgericht14585115210150
Gesloten plaatsing12070905510
Overig1725590590850335

Een jeugdhulptraject dat in de eerste helft van 2026 werd afgesloten duurde gemiddeld 430 dagen (figuur 2.3.2). Dat is 11 dagen langer dan een gemiddeld afgesloten traject in de eerste helft van 2025. Trajecten met de hulpvorm gesloten plaatsing duren met gemiddeld 241 dagen het kortst. Afgesloten pleegzorgtrajecten duurden het langst, gemiddeld 1 517 dagen. In het eerste halfjaar van 2025 duurde een gemiddeld pleegzorgtraject nog 108 dagen korter. De grote fluctuatie van de gemiddelde duur van afgesloten pleegzorgtrajecten is te verklaren doordat dit soms zeer langdurige trajecten zijn, waarbij een individueel traject van grote invloed kan zijn op de gemiddelde waarde.

De gemiddelde duur van afgesloten jeugdhulptrajecten zonder verblijf nam in de eerste helft van 2026 ten opzichte van de eerste helft van 2025 toe met 10 dagen. De gemiddelde duur van wijkhulp daalde met 12 dagen, ambulante trajecten stegen met 10 dagen, daghulp nam met gemiddeld 53 dagen toe en de duur van afgesloten trajecten jeugdhulp in het netwerk van de jongere steeg met gemiddeld 11 dagen.

2.3.2 Gemiddelde duur
 1e hj 2026* (dagen)1e hj 2025** (dagen)1e hj 2024 (dagen)1e hj 2023 (dagen)
Totaal jeugdhulp430419394403
Zonder verblijf417407385395
waarvan
Wijkteam367379363397
Ambulant429419383398
Daghulp466413456463
Netwerk jongere397386389365
Met verblijf663621555542
waarvan
Pleegzorg1517140913071338
Gezinsgericht693613550504
Gesloten plaatsing241252195196
Overig365338333308

2.4 Jeugdhulptraject meestal volgens plan beëindigd

Van alle jeugdhulptrajecten die in het eerste halfjaar van 2026 met een bekende reden werden afgesloten, werd 80 procent beëindigd volgens plan (figuur 2.4.1). Naast beëindiging volgens plan werd 12 procent van de trajecten voortijdig afgesloten in overeenstemming tussen cliënt en aanbieder. De overige werden eenzijdig beëindiging door de jeugdige (3 procent) of door de aanbieder (2 procent) of er was sprake van externe omstandigheden (3 procent).

2.4.1 Reden beëindiging1)
 1e hj 2026* (%)1e hj 2025** (%)1e hj 2024 (%)1e hj 2023 (%)
Beëindigd
volgens
plan
80,381,780,880
Voortijdig
in over-
eenstemming
12,211,512,112,4
Voortijdig
door
cliënt
3,133,13,5
Voortijdig
wegens externe
omstandigheden
32,52,62,4
Voortijdig
door
aanbieder
1,51,31,41,6
1)Jeugdhulptrajecten die zijn beëindigd in de verslagperiode en waarvan de reden beëindiging bekend is.