Minder aan- en afvoer goederen zeehavens, vooral minder steenkool en gas
In bijna alle havens werden minder goederen overgeslagen (goederen die van een schip op de wal worden gelost of van af de wal op een schip worden geladen). In de haven van Rotterdam, waar 78 procent van alle goederen worden overgeslagen, werden 0,8 procent minder goederen overgeslagen. Ook in de havens van Amsterdam en Groningen daalde de overslag. Alleen in de North Sea Ports (Vlissingen en Terneuzen) nam dit toe.
Minder droge en natte bulkproducten aangevoerd
De aanvoer van bijna alle soorten goederen nam af ten opzichte van een jaar eerder. Vooral de aanvoer van natte bulkgoederen, waaronder aardolie(producten) en vloeibaar gas, daalde met 3,1 procent. Er werden 1,6 procent minder aardolie en aardolieproducten aangevoerd. Vanuit de Verenigde Staten, waar deze goederen het vaakst vandaan komen, nam de aanvoer met 12,2 procent toe. De aanvoer uit het Verenigd Koninkrijk, de op een na grootste leverancier, daalde met 9,9 procent.
De aanvoer van vloeibaar gas daalde met 12,4 procent. Het grootste deel van deze goederen, 66,2 procent, kwam in 2024 uit de Verenigde Staten.
| Verschijningsvorm | 2024 (mln ton) | 2023 (mln ton) |
|---|---|---|
| Aanvoer | ||
| Natte bulkgoederen | 188,8 | 194,8 |
| Droge bulkgoederen | 108,4 | 109,1 |
| Goederen in containers | 74,4 | 71,8 |
| Roro¹⁾ | 13,9 | 14,3 |
| Stukgoederen/ overig/onbekend | 9,3 | 10,2 |
| Afvoer | ||
| Natte bulkgoederen | 65,9 | 69,9 |
| Droge bulkgoederen | 23,2 | 20,8 |
| Goederen in containers | 60,8 | 60,0 |
| RoRo¹⁾ | 24,1 | 24,1 |
| Stukgoederen/ overig/onbekend | 7,9 | 8,0 |
| 1)RoRo = (Roll-on Roll-off) Laden of lossen via de scheepsdeuren of -hellingen met een verrijdbaar vervoermiddel. | ||
Ook de aanvoer van droge bulkgoederen, zoals steenkool en ertsen, nam af (met 0,6 procent). De meeste droge bulkgoederen kwamen uit Brazilië en Canada, terwijl de Verenigde Staten voor de aanvoer van deze goederen daalde van de tweede naar de vijfde plek. Vanuit de Verenigde Staten werden met name minder steenkool (-25,1 procent) en minder landbouwproducten aangevoerd (-7,7 procent).
| Goederensoort | Verandering (% verandering t.o.v. een jaar eerder) |
|---|---|
| Natte bulkgoederen> | |
| Aardolieproducten | 4,8 |
| Aardolie | -5,4 |
| Overige natte bulkgoederen | -7,2 |
| Vloeibaar gas | -12,4 |
| Droge bulkgoederen | |
| Overige droge bulkgoederen | 14,3 |
| Ertsen | 5,4 |
| Landbouwproducten | 2,4 |
| Steenkool | -17,8 |
Ook bij de afvoer van goederen uit Nederland daalden vooral de natte bulkgoederen (met 5,7 procent), terwijl de afvoer van droge bulkgoederen en goederen in containers toenam; met respectievelijk 11,9 en 1,3 procent.
Meer containers aangevoerd
In 2024 werden wel meer goederen in containers gelost in de Nederlandse zeehavens. Het gewicht van deze goederen steeg met 3,5 procent en het aantal containers (in TEU) steeg met 4,1 procent. Bijna 30 procent van de goederen in containers kwam uit China, 8,3 procent meer dan een jaar eerder.
Meeste goederen uit Verenigde Staten
Uit de Verenigde Staten werd 4,7 procent minder aangevoerd dan in 2023. Maar met 55,8 miljoen ton komt toch het grootste aandeel van de goederen daarvandaan (14,1 procent). Dit bestaat vooral uit aardolie en vloeibaar aardgas. In 2022 kwamen de meeste goederen nog uit Rusland. Door extra EU-sancties vanaf december 2022 op aardolie, aardolieproducten en steenkool vanuit Rusland, veranderde dat. In 2024 kwam nog maar 3,2 procent van de goederen uit Rusland.
| Land | Natte bulkgoederen (mln ton) | Droge bulkgoederen (mln ton) | Goederen in containers (mln ton) | RoRo1) (mln ton) | Stukgoederen/overig/onbekend (mln ton) |
|---|---|---|---|---|---|
| Verenigde Staten | 42,0 | 10,3 | 2,6 | 0,0 | 0,8 |
| Verenigd Koninkrijk | 20,2 | 4,0 | 3,9 | 12,0 | 0,7 |
| Noorwegen | 13,7 | 10,9 | 1,9 | 0,1 | 1,3 |
| Brazilië | 7,2 | 16,7 | 2,4 | 0,0 | 0,4 |
| China | 1,7 | 1,4 | 21,7 | 0,0 | 0,4 |
| 1)RoRo = (Roll-on Roll-off) Laden of lossen via de scheepsdeuren of -hellingen met een verrijdbaar vervoermiddel. | |||||
Na de Verenigde Staten kwamen de meeste geloste goederen in 2024, net zoals in 2023, uit het Verenigd Koninkrijk (veel aardolie(-producten) en containergoederen), Noorwegen (veel aardolie en natuursteen), Brazilië (veel ijzererts en aardolie) en China (veel elektronische onderdelen en chemische basisstoffen).
Bronnen
- StatLine - Zeevaart; overgeslagen gewicht, zeehaven, vervoerstroom, soort lading
- StatLine - Zeevaart; overgeslagen gewicht, vervoerstroom, goederensoort
- StatLine - Zeevaart; overgeslagen gewicht, vervoerstroom, soort lading, landen
- StatLine - Zeevaart; overgeslagen containers, gewicht, containergrootte en stromen
Relevante links
- Dashboard – Goederenvervoer over zee