Meer winst niet-financiële bedrijven in eerste kwartaal van 2026
De brutowinst voor belasting van niet-financiële vennootschappen kwam in het eerste kwartaal van 2026 uit op 93,3 miljard euro. Dat is 6 miljard euro meer dan in het eerste kwartaal van 2025. De toename komt doordat de operationele winst en de winst van buitenlandse dochters hoger waren dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuwe, voorlopige cijfers.
De geconsolideerde brutowinst voor belasting kan worden gesplitst in de operationele winst, de winsten van buitenlandse dochters en de overige winst.
De operationele winst (inclusief niet-productgebonden subsidies) kwam in het eerste kwartaal van 2026 uit op 73,1 miljard euro. Dat is 4 miljard euro meer dan in het eerste kwartaal van 2025. De winst van buitenlandse dochters was 2,3 miljard euro hoger. De overige winst van niet-financiële bedrijven was echter 0,3 miljard euro negatiever dan een jaar eerder.
| Operationele winst exclusief niet-productgebonden subsidies (mld euro) | Niet-productgebonden subsidies (mld euro) | Winsten van buitenlandse dochters (mld euro) | Overige winst (geconsolideerd) (mld euro) | |
|---|---|---|---|---|
| 2022 | 58,5 | 4,3 | 30,5 | -0,6 |
| 2023 | 64 | 2,6 | 18,9 | -0,1 |
| 2024 | 63,9 | 2,7 | 20,6 | -0,3 |
| 2025 | 66,2 | 2,9 | 19 | -0,7 |
| 2026 | 69,8 | 3,3 | 21,3 | -1 |
Meer belasting, investeringen en dividend
Over de winst betalen bedrijven belasting, zoals de vennootschapsbelasting. In het eerste kwartaal van 2026 betaalden de niet-financiële bedrijven 0,6 miljard euro meer belasting dan in het eerste kwartaal van 2025.
De winst na betaling van de belastingen kunnen bedrijven aanwenden voor investeringen en besparingen, of voor dividenduitkeringen aan aandeelhouders. De niet-financiële bedrijven hebben 0,4 miljard meer dividend uitgekeerd (geconsolideerd) dan in het eerste kwartaal van 2025. De investeringen in vaste activa waren 1,3 miljard euro hoger.
Winstquote vrijwel gelijk
De winstquote, de operationele winst als percentage van de toegevoegde waarde, was met 42,4 procent in het eerste kwartaal van 2026 vrijwel gelijk aan de quote in hetzelfde kwartaal van 2025 (42,3 procent). De operationele winst groeide iets sterker dan de toegevoegde waarde (het verschil tussen productie en verbruik van energie, materialen en diensten).
Bronnen
- StatLine - Kerngegevens sectoren
- StatLine - Lopende transacties; sectoren