Inwoners met beperkte basisvaardigheden in Den Haag, 2024

© ANP / ANP
Op verzoek van gemeente Den Haag is voor de Haagse stadsdelen in beeld gebracht hoeveel inwoners beperkte basisvaardigheden hebben, geschat op basis van het PIAAC-onderzoek uit 2024.

Het hebben van beperkte basisvaardigheden houdt in dat mensen moeite hebben met lezen, schrijven en/of rekenen. Dat bemoeilijkt het zelfstandig functioneren in de maatschappij, het realiseren van eigen doelen en de zelfontplooiing.

De arbeidsmarkt doet een sterk beroep op deze vaardigheden. Werkgevers stellen hoge eisen en door toenemende digitalisering en automatisering lopen mensen bij wie deze vaardigheden beperkt zijn steeds meer risico op (langdurige) werkloosheid en uitsluiting van de arbeidsmarkt.

In meer dan 30 landen worden eens in de tien jaar basisvaardigheden gemeten in het zogeheten Programme for the International Assessment of Adult Competencies (PIAAC). In dit internationale onderzoek worden de competenties van volwassenen gemeten, met als doel de vaardigheden op het gebied van lezen, rekenen en het oplossen van problemen in technologierijke omgevingen van de bevolking te beoordelen. In het onderzoek wordt dit gemeten aan de hand van een taaltest, een rekentest en een test rondom het probleemoplossend vermogen. Op basis van de scores van de taal- en rekentest wordt bepaald of iemand in minimaal één van de categorieën moeite heeft met deze basisvaardigheden.

In december 2024 zijn data van een nieuwe editie van het PIAAC-onderzoek beschikbaar gekomen. Deze publicatie is op nationaal niveau en vergelijkt Nederland met andere landen. In oktober 2025 heeft het CBS een verdiepende analyses gepubliceerd op basis van deze data. Daarin werd een schatting gemaakt van het aandeel mensen met beperkte basisvaardigheden op het regionale schaalniveau van arbeidsmarktregio, gemeente en waar mogelijk wijken. Op wijkniveau bleek dat er veel wijken waren waarvoor deze schatting niet gemaakt kon worden. Daarom heeft gemeente Den Haag aan het CBS gevraagd om deze analyse voor Den Haag ook op niveau van stadsdelen te doen.

Het CBS heeft de PIAAC-data op persoonsniveau gekoppeld aan registerdata die bij het CBS over deze personen aanwezig zijn. Middels de methode kleine domeinschatters (KDS) is vervolgens een schatting gemaakt van het aandeel mensen met beperkte basisvaardigheden per stadsdeel in gemeente Den Haag.

Bekostigd door: Gemeente Den Haag