In september 16 procent meer faillissementen dan een jaar eerder

In september 2026 zijn 320 bedrijven failliet verklaard, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat zijn 44 faillissementen meer dan een jaar eerder, en 16 meer dan in augustus. De faillissementsgraad was met 8,5 faillissementen per honderdduizend bedrijven in september 2026 hoger dan een jaar eerder.
| jaar | maand | Eenmanszaken | Bedrijven en instellingen |
|---|---|---|---|
| 2022 | september | 23 | 151 |
| 2022 | oktober | 24 | 195 |
| 2022 | november | 30 | 198 |
| 2022 | december | 37 | 232 |
| 2023 | januari | 31 | 194 |
| 2023 | februari | 33 | 241 |
| 2023 | maart | 29 | 181 |
| 2023 | april | 30 | 206 |
| 2023 | mei | 27 | 225 |
| 2023 | juni | 29 | 269 |
| 2023 | juli | 38 | 216 |
| 2023 | augustus | 36 | 229 |
| 2023 | september | 39 | 254 |
| 2023 | oktober | 40 | 245 |
| 2023 | november | 27 | 268 |
| 2023 | december | 42 | 343 |
| 2024 | januari | 51 | 324 |
| 2024 | februari | 32 | 316 |
| 2024 | maart | 45 | 295 |
| 2024 | april | 44 | 318 |
| 2024 | mei | 31 | 313 |
| 2024 | juni | 37 | 345 |
| 2024 | juli | 45 | 363 |
| 2024 | augustus | 40 | 292 |
| 2024 | september | 53 | 320 |
| 2024 | oktober | 37 | 291 |
| 2024 | november | 43 | 310 |
| 2024 | december | 30 | 295 |
| 2025 | januari | 52 | 271 |
| 2025 | februari | 26 | 338 |
| 2025 | maart | 36 | 233 |
| 2025 | april | 37 | 295 |
| 2025 | mei | 28 | 325 |
| 2025 | juni | 33 | 281 |
| 2025 | juli | 34 | 265 |
| 2025 | augustus | 43 | 237 |
| 2025 | september | 35 | 241 |
| 2025 | oktober | 33 | 220 |
| 2025 | november | 24 | 284 |
| 2025 | december | 28 | 236 |
| 2026 | januari | 43 | 236 |
| 2026 | februari | 34 | 276 |
| 2026 | maart | 36 | 265 |
| 2026 | april | 23 | 269 |
| 2026 | mei | 30 | 257 |
| 2026 | juni | 42 | 260 |
| 2026 | juli | 37 | 228 |
| 2026 | augustus | 30 | 274 |
| 2026 | september | 45 | 275 |
Faillissementsgraad hoger dan een jaar eerder
De faillissementsgraad kwam in september uit op 8,5. Een jaar eerder werden er per honderdduizend bedrijven 7,5 bedrijven failliet verklaard.
De faillissementsgraad, die vanaf 2015 berekend wordt, was tot nu toe met 24,8 het hoogst in maart 2015. In augustus 2021 werd met 3,4 een laagterecord bereikt. Vervolgens liep het aantal faillissementen per honderdduizend bedrijven tot 2024 weer op. Daarna stabiliseerde de faillissementsgraad en nam deze in 2025 weer licht af. Vanaf half 2025 schommelt de waarde rond de 7 en 8.
| jaar | maand | Faillissementsgraad (faillissementen per 100 duizend bedrijven) |
|---|---|---|
| 2022 | september | 5,1 |
| 2022 | oktober | 6,4 |
| 2022 | november | 6,7 |
| 2022 | december | 7,8 |
| 2023 | januari | 6,5 |
| 2023 | februari | 7,9 |
| 2023 | maart | 6,1 |
| 2023 | april | 6,8 |
| 2023 | mei | 7,2 |
| 2023 | juni | 8,5 |
| 2023 | juli | 7,2 |
| 2023 | augustus | 7,5 |
| 2023 | september | 8,3 |
| 2023 | oktober | 8,0 |
| 2023 | november | 8,3 |
| 2023 | december | 10,8 |
| 2024 | januari | 10,5 |
| 2024 | februari | 9,7 |
| 2024 | maart | 9,5 |
| 2024 | april | 10,1 |
| 2024 | mei | 9,5 |
| 2024 | juni | 10,6 |
| 2024 | juli | 11,3 |
| 2024 | augustus | 9,1 |
| 2024 | september | 10,3 |
| 2024 | oktober | 9,0 |
| 2024 | november | 9,7 |
| 2024 | december | 8,9 |
| 2025 | januari | 8,8 |
| 2025 | februari | 9,9 |
| 2025 | maart | 7,4 |
| 2025 | april | 9,1 |
| 2025 | mei | 9,6 |
| 2025 | juni | 8,6 |
| 2025 | juli | 8,1 |
| 2025 | augustus | 7,6 |
| 2025 | september | 7,5 |
| 2025 | oktober | 6,8 |
| 2025 | november | 8,3 |
| 2025 | december | 7,1 |
| 2026 | januari | 7,5 |
| 2026 | februari | 8,3 |
| 2026 | maart | 8,1 |
| 2026 | april | 7,8 |
| 2026 | mei | 7,7 |
| 2026 | juni | 8,1 |
| 2026 | juli | 7,1 |
| 2026 | augustus | 8,1 |
| 2026 | september | 8,5 |
Grootste ontwikkeling faillissementsgraad in de horeca
In september zijn naar verhouding de meeste faillissementen uitgesproken in de vervoer en opslag. Per honderdduizend vervoer- en opslagbedrijven gingen er 37,8 failliet, een jaar eerder waren dat er 25,3.
De faillissementsgraad in de horeca kende echter de grootste ontwikkeling. Daar daalde de faillissementsgraad van 46,7 vorig jaar, naar 25,2 faillissementen per honderdduizend horecabedrijven in september 2026.
De cijfers per sector zijn niet gecorrigeerd voor zittingsdagen van de rechtbank.
| SBI | September 2026 (faillissementen per 100 duizend bedrijven) | September 2025 (faillissementen per 100 duizend bedrijven) |
|---|---|---|
| Totaal | 9,7 | 8,5 |
| Vervoer en opslag | 37,8 | 25,3 |
| Industrie | 37,3 | 19,6 |
| Horeca | 25,2 | 46,7 |
| Bouwnijverheid | 22,5 | 13,4 |
| Handel | 15,9 | 15,4 |
| Verhuur en overige zakelijke diensten | 13,5 | 15,1 |
| Informatie en communicatie | 8,2 | 8,8 |
| Verhuur en handel van onroerend goed | 7,1 | 3,9 |
| Financiele instellingen | 5,5 | 5,5 |
| Specialistische zakelijke diensten (o.a. advisering en onderzoek) | 5,0 | 5,1 |
| Landbouw en visserij | 2,3 | 3,5 |
| Cultuur, sport en recreatie | 2,3 | 2,3 |
| Overige dienstverlening | 1,9 | 0,5 |
Bronnen
- Link Tabel - Faillissementsgraad
- Link StatLine - Faillissementen, zittingsdaggecorrigeerd
- Link StatLine - Faillissementen; bedrijven en instellingen
- Link StatLine - Faillissementen; bedrijven en instellingen, regio
- Link StatLine - Bedrijven; opheffingen
Relevante links
- Link Dossier - Conjunctuur