Handel en diensten; omzet- en productieontwikkeling, index 2021=100

Handel en diensten; omzet- en productieontwikkeling, index 2021=100

Bedrijfstakken/branches (SBI 2008) Perioden Omzet Waarde Indexcijfers Ongecorrigeerd (2021 = 100) Omzet Waarde Ontwikkeling t.o.v. een jaar eerder Ongecorrigeerd (%)
I Horeca 2024 1e kwartaal 149,7 7,7
I Horeca 2024 2e kwartaal 189,6 2,3
I Horeca 2024 3e kwartaal 194,6 4,3
I Horeca 2024 4e kwartaal 178,9 6,5
I Horeca 2024 178,2 5,0
I Horeca 2025 1e kwartaal 154,1 2,9
I Horeca 2025 2e kwartaal 199,3 5,1
I Horeca 2025 3e kwartaal 201,0 3,3
I Horeca 2025 4e kwartaal 184,8 3,3
I Horeca 2025 184,8 3,7
I Horeca 2026 januari* 148,2 3,2
I Horeca 2026 februari* 149,2 3,9
I Horeca 2026 maart* 174,9 -0,1
I Horeca 2026 1e kwartaal* 157,4 2,2
I Horeca 2026 april* 201,6 3,5
I Horeca 2026 mei* 209,9 3,8
I Horeca 2026 juni* 199,8 -0,6
I Horeca 2026 2e kwartaal* 203,7 2,2
55 Logiesverstrekking 2024 1e kwartaal 140,0 8,0
55 Logiesverstrekking 2024 2e kwartaal 200,0 0,2
55 Logiesverstrekking 2024 3e kwartaal 213,6 4,4
55 Logiesverstrekking 2024 4e kwartaal 172,6 3,7
55 Logiesverstrekking 2024 181,5 3,7
55 Logiesverstrekking 2025 1e kwartaal 140,6 0,4
55 Logiesverstrekking 2025 2e kwartaal 207,8 3,9
55 Logiesverstrekking 2025 3e kwartaal 217,6 1,9
55 Logiesverstrekking 2025 4e kwartaal 175,0 1,4
55 Logiesverstrekking 2025 185,3 2,1
55 Logiesverstrekking 2026 januari* 130,6 1,5
55 Logiesverstrekking 2026 februari* 133,8 2,6
55 Logiesverstrekking 2026 maart* 165,3 1,6
55 Logiesverstrekking 2026 1e kwartaal* 143,2 1,9
55 Logiesverstrekking 2026 april* 202,7 -3,8
55 Logiesverstrekking 2026 mei* 209,1 2,2
55 Logiesverstrekking 2026 juni* 205,7 -1,1
55 Logiesverstrekking 2026 2e kwartaal* 205,8 -0,9
551 Hotels 2024 1e kwartaal 184,7 7,9
551 Hotels 2024 2e kwartaal 265,5 1,3
551 Hotels 2024 3e kwartaal 259,8 3,5
551 Hotels 2024 4e kwartaal 232,6 3,6
551 Hotels 2024 235,7 3,7
551 Hotels 2025 1e kwartaal 188,2 1,9
551 Hotels 2025 2e kwartaal 273,7 3,1
551 Hotels 2025 3e kwartaal 262,5 1,0
551 Hotels 2025 4e kwartaal 237,0 1,9
551 Hotels 2025 240,3 2,0
551 Hotels 2026 januari* . .
551 Hotels 2026 februari* . .
551 Hotels 2026 maart* . .
551 Hotels 2026 1e kwartaal* 188,9 0,4
551 Hotels 2026 april* . .
551 Hotels 2026 mei* . .
551 Hotels 2026 juni* . .
551 Hotels 2026 2e kwartaal* 268,3 -2,0
56 Eet- en drinkgelegenheden 2024 1e kwartaal 153,6 7,6
56 Eet- en drinkgelegenheden 2024 2e kwartaal 185,4 3,3
56 Eet- en drinkgelegenheden 2024 3e kwartaal 187,0 4,3
56 Eet- en drinkgelegenheden 2024 4e kwartaal 181,4 7,6
56 Eet- en drinkgelegenheden 2024 176,9 5,6
56 Eet- en drinkgelegenheden 2025 1e kwartaal 159,5 3,8
56 Eet- en drinkgelegenheden 2025 2e kwartaal 196,0 5,7
56 Eet- en drinkgelegenheden 2025 3e kwartaal 194,3 3,9
56 Eet- en drinkgelegenheden 2025 4e kwartaal 188,7 4,0
56 Eet- en drinkgelegenheden 2025 184,6 4,4
56 Eet- en drinkgelegenheden 2026 januari* 155,2 3,8
56 Eet- en drinkgelegenheden 2026 februari* 155,4 4,4
56 Eet- en drinkgelegenheden 2026 maart* 178,7 -0,7
56 Eet- en drinkgelegenheden 2026 1e kwartaal* 163,1 2,3
56 Eet- en drinkgelegenheden 2026 april* 201,1 6,8
56 Eet- en drinkgelegenheden 2026 mei* 210,2 4,4
56 Eet- en drinkgelegenheden 2026 juni* 197,4 -0,4
56 Eet- en drinkgelegenheden 2026 2e kwartaal* 202,9 3,5
561 Restaurants, andere eetgelegenheden 2024 1e kwartaal 147,1 7,9
561 Restaurants, andere eetgelegenheden 2024 2e kwartaal 177,2 3,1
561 Restaurants, andere eetgelegenheden 2024 3e kwartaal 178,9 3,9
561 Restaurants, andere eetgelegenheden 2024 4e kwartaal 172,6 8,0
561 Restaurants, andere eetgelegenheden 2024 169,0 5,6
561 Restaurants, andere eetgelegenheden 2025 1e kwartaal 152,5 3,7
561 Restaurants, andere eetgelegenheden 2025 2e kwartaal 188,1 6,1
561 Restaurants, andere eetgelegenheden 2025 3e kwartaal 186,6 4,3
561 Restaurants, andere eetgelegenheden 2025 4e kwartaal 179,2 3,8
561 Restaurants, andere eetgelegenheden 2025 176,6 4,5
561 Restaurants, andere eetgelegenheden 2026 januari* . .
561 Restaurants, andere eetgelegenheden 2026 februari* . .
561 Restaurants, andere eetgelegenheden 2026 maart* . .
561 Restaurants, andere eetgelegenheden 2026 1e kwartaal* 156,2 2,4
561 Restaurants, andere eetgelegenheden 2026 april* . .
561 Restaurants, andere eetgelegenheden 2026 mei* . .
561 Restaurants, andere eetgelegenheden 2026 juni* . .
561 Restaurants, andere eetgelegenheden 2026 2e kwartaal* 194,6 3,5
56101 Restaurants 2024 1e kwartaal 163,3 8,9
56101 Restaurants 2024 2e kwartaal 197,3 3,6
56101 Restaurants 2024 3e kwartaal 199,6 4,9
56101 Restaurants 2024 4e kwartaal 195,6 9,0
56101 Restaurants 2024 188,9 6,4
56101 Restaurants 2025 1e kwartaal 170,1 4,2
56101 Restaurants 2025 2e kwartaal 208,9 5,9
56101 Restaurants 2025 3e kwartaal 208,2 4,3
56101 Restaurants 2025 4e kwartaal 202,7 3,6
56101 Restaurants 2025 197,5 4,5
56101 Restaurants 2026 januari* . .
56101 Restaurants 2026 februari* . .
56101 Restaurants 2026 maart* . .
56101 Restaurants 2026 1e kwartaal* 172,8 1,6
56101 Restaurants 2026 april* . .
56101 Restaurants 2026 mei* . .
56101 Restaurants 2026 juni* . .
56101 Restaurants 2026 2e kwartaal* 215,7 3,2
56102 Fastfoodrestaurants, ijssalons etc 2024 1e kwartaal 125,1 6,3
56102 Fastfoodrestaurants, ijssalons etc 2024 2e kwartaal 150,1 2,3
56102 Fastfoodrestaurants, ijssalons etc 2024 3e kwartaal 151,0 2,3
56102 Fastfoodrestaurants, ijssalons etc 2024 4e kwartaal 141,4 6,2
56102 Fastfoodrestaurants, ijssalons etc 2024 141,9 4,1
56102 Fastfoodrestaurants, ijssalons etc 2025 1e kwartaal 128,7 2,9
56102 Fastfoodrestaurants, ijssalons etc 2025 2e kwartaal 159,8 6,5
56102 Fastfoodrestaurants, ijssalons etc 2025 3e kwartaal 157,5 4,3
56102 Fastfoodrestaurants, ijssalons etc 2025 4e kwartaal 147,4 4,3
56102 Fastfoodrestaurants, ijssalons etc 2025 148,4 4,6
56102 Fastfoodrestaurants, ijssalons etc 2026 januari* . .
56102 Fastfoodrestaurants, ijssalons etc 2026 februari* . .
56102 Fastfoodrestaurants, ijssalons etc 2026 maart* . .
56102 Fastfoodrestaurants, ijssalons etc 2026 1e kwartaal* 133,6 3,8
56102 Fastfoodrestaurants, ijssalons etc 2026 april* . .
56102 Fastfoodrestaurants, ijssalons etc 2026 mei* . .
56102 Fastfoodrestaurants, ijssalons etc 2026 juni* . .
56102 Fastfoodrestaurants, ijssalons etc 2026 2e kwartaal* 166,1 3,9
562 Kantines en catering 2024 1e kwartaal 166,4 6,8
562 Kantines en catering 2024 2e kwartaal 197,5 7,1
562 Kantines en catering 2024 3e kwartaal 193,9 6,7
562 Kantines en catering 2024 4e kwartaal 205,2 7,4
562 Kantines en catering 2024 190,7 7,0
562 Kantines en catering 2025 1e kwartaal 174,3 4,7
562 Kantines en catering 2025 2e kwartaal 206,5 4,5
562 Kantines en catering 2025 3e kwartaal 204,3 5,4
562 Kantines en catering 2025 4e kwartaal 216,8 5,7
562 Kantines en catering 2025 200,5 5,1
562 Kantines en catering 2026 januari* . .
562 Kantines en catering 2026 februari* . .
562 Kantines en catering 2026 maart* . .
562 Kantines en catering 2026 1e kwartaal* 178,8 2,6
562 Kantines en catering 2026 april* . .
562 Kantines en catering 2026 mei* . .
562 Kantines en catering 2026 juni* . .
562 Kantines en catering 2026 2e kwartaal* 215,0 4,1
563 Cafés 2024 1e kwartaal 174,9 6,9
563 Cafés 2024 2e kwartaal 217,7 -0,1
563 Cafés 2024 3e kwartaal 225,1 3,5
563 Cafés 2024 4e kwartaal 202,7 6,3
563 Cafés 2024 205,1 3,9
563 Cafés 2025 1e kwartaal 181,3 3,6
563 Cafés 2025 2e kwartaal 228,4 4,9
563 Cafés 2025 3e kwartaal 226,1 0,4
563 Cafés 2025 4e kwartaal 207,8 2,5
563 Cafés 2025 210,9 2,8
563 Cafés 2026 januari* . .
563 Cafés 2026 februari* . .
563 Cafés 2026 maart* . .
563 Cafés 2026 1e kwartaal* 183,5 1,3
563 Cafés 2026 april* . .
563 Cafés 2026 mei* . .
563 Cafés 2026 juni* . .
563 Cafés 2026 2e kwartaal* 235,7 3,2
Bron: CBS.
Verklaring van tekens

Tabeltoelichting


Deze tabel bevat cijfers over de omzet- en productieontwikkeling van de handel en diensten. De cijfers kunnen worden uitgesplitst naar branche volgens de Standaard bedrijfsindeling (SBI 2008) van het CBS. De ontwikkeling wordt weergegeven als procentuele verandering ten opzichte van een vorige periode en door middel van indexcijfers met als basisjaar 2021.

De omzet- en productieontwikkelingen worden in twee vormen gepubliceerd. Allereerst als jaar-op-jaarontwikkelingen waarbij de groei ten opzichte van dezelfde periode in het voorafgaande jaar uitgedrukt wordt. Deze cijfers worden ongecorrigeerd en kalendergecorrigeerd gepresenteerd. De tweede vorm betreft periode-op-periodeontwikkelingen: maand-op-maand of kwartaal-op-kwartaal. Periode-op-periodeontwikkelingen zijn mogelijk door het toepassen van seizoencorrectie.

Gegevens beschikbaar vanaf: januari 2000 voor branches binnen SBI 47 detailhandel en het eerste kwartaal van 2005 voor alle andere branches.

Status van de cijfers:
De cijfers van 2026 zijn voorlopig.

De cijfers van een kalenderjaar worden uiterlijk zes maanden na afloop van dat kalenderjaar definitief. Door nagekomen respons kunnen de cijfers tot die tijd nog wijzigen en wordt de status van “voorlopig” aangehouden.

Wijzigingen per 3 augustus 2026:
Cijfers van de branches behorende bij de SBI-secties G, H, I, J, L, M, N en S zijn toegevoegd.De cijfers betreffen juni 2026 en het tweede kwartaal 2026 voor de detailhandel, en mei 2026 voor de overige branches.
Cijfers met de status "voorlopig" kunnen zijn bijgesteld.


Om de uitkomsten van deze indexreeksen aan te laten sluiten bij de actualiteit wordt eens in de vijf jaar een zogenaamde basisverlegging doorgevoerd. In 2024 is met het publiceren van deze tabel overgestapt van referentiejaar 2015 naar 2021 (2021=100) en zijn de wegingsfactoren geactualiseerd en gebaseerd op het jaar 2021.

In deze tabel zijn de gegevens van 9 losse tabellen samengevoegd. Welke tabellen dit betreft, vindt u verderop in deze tabeltoelichting onder “3. Koppelingen naar relevante tabellen en artikelen”.

Wanneer komen er nieuwe cijfers?
Voor maandstatistieken publiceert het CBS als regel op de eerste werkdag van de derde maand na afloop van de verslagmaand, cijfers van de branche detailhandel worden op de eerste werkdag van de tweede maand na afloop van de verslagmaand gepubliceerd. Na publicatie van definitieve uitkomsten past het CBS de uitkomsten alleen aan als er grote bijstellingen en/of correcties noodzakelijk zijn.

Toelichting onderwerpen

Omzet
Omzet is de opbrengst uit verkoop van goederen en diensten aan derden, exclusief btw. De omzet omvat zowel de opbrengst uit hoofdactiviteit als uit nevenactiviteiten. Derden zijn consumenten en bedrijven buiten het (Nederlandse deel van het) eigen concernverband.
Waarde
De ontwikkeling van de geldopbrengst van de omzet.
Indexcijfers
Een indexcijfer geeft de verhouding weer tussen de waarde van een bepaalde variabele (bijv. omzet) in een bepaalde periode en de waarde van diezelfde variabele in de basisperiode. Deze basisperiode betreft het jaar 2021 en heeft het indexcijfer 100.
Ongecorrigeerd
Uitkomsten die niet gecorrigeerd zijn voor kalender- en/of seizoeneffecten.
Ontwikkeling t.o.v. een jaar eerder
De procentuele ontwikkeling van een bepaalde periode (maand, kwartaal, jaar) ten opzichte van dezelfde periode in het daaraan voorafgaande jaar. Het CBS berekent de ontwikkeling aan de hand van niet-afgeronde indexcijfers.
Ongecorrigeerd
Uitkomsten die niet gecorrigeerd zijn voor kalender- en/of seizoeneffecten.