Energieverbruik particuliere woningen; woningtype en regio's

Energieverbruik particuliere woningen; woningtype en regio's

Woningkenmerken Regio's Perioden Gemiddeld aardgasverbruik (m3) Gemiddelde elektriciteitslevering (kWh) Gemiddelde netto elektriciteitslevering (kWh) Stadsverwarming (%)
Totaal woningen Nederland 2025* 790 2.580 1.810 7,4
Totaal woningen Noord-Nederland (LD) 2025* 910 2.600 1.570 1,1
Totaal woningen Oost-Nederland (LD) 2025* 820 2.770 1.830 7,7
Totaal woningen West-Nederland (LD) 2025* 730 2.400 1.850 9,8
Totaal woningen West-Nederland, exclusief G4 (LD) 2025*
Totaal woningen Zuid-Nederland (LD) 2025* 840 2.790 1.820 4,7
Totaal woningen Groningen (PV) 2025* 890 2.480 1.560 2,1
Totaal woningen Fryslân (PV) 2025* 910 2.560 1.550 .
Totaal woningen Drenthe (PV) 2025* 960 2.810 1.620 .
Totaal woningen Overijssel (PV) 2025* 870 2.770 1.760 3,7
Totaal woningen Flevoland (PV) 2025* 530 2.810 1.900 33,4
Totaal woningen Gelderland (PV) 2025* 860 2.760 1.850 4,8
Totaal woningen Utrecht (PV) 2025* 720 2.550 1.840 13,8
Totaal woningen Noord-Holland (PV) 2025* 740 2.320 1.840 10,2
Totaal woningen Zuid-Holland (PV) 2025* 700 2.400 1.890 9,0
Totaal woningen Zeeland (PV) 2025* 850 2.550 1.570 .
Totaal woningen Noord-Brabant (PV) 2025* 820 2.800 1.850 6,1
Totaal woningen Limburg (PV) 2025* 880 2.760 1.750 1,6
Totaal woningen Extra-Regio (PV) 2025*
Totaal woningen Aa en Hunze 2025* 1.090 3.160 1.630 .
Totaal woningen Aalburg 2025*
Totaal woningen Aalsmeer 2025* 900 2.840 1.950 .
Totaal woningen Aalten 2025* 930 2.840 1.760 .
Totaal woningen Abcoude 2025*
Totaal woningen Achtkarspelen 2025* 1.000 2.760 1.710 .
Totaal woningen Alblasserdam 2025* 730 2.560 1.950 1,4
Totaal woningen Albrandswaard 2025* 820 2.880 1.920 .
Totaal woningen Alkmaar 2025* 730 2.260 1.680 11,2
Totaal woningen Almelo 2025* 880 2.680 1.860 2,2
Totaal woningen Almere 2025* 300 2.720 1.990 57,5
Totaal woningen Alphen aan den Rijn 2025* 780 2.600 1.800 .
Totaal woningen Alphen-Chaam 2025* 1.050 3.420 2.090 .
Totaal woningen Altena 2025* 900 3.070 1.960 .
Totaal woningen Ameland 2025* 1.080 2.920 1.880 .
Totaal woningen Amersfoort 2025* 710 2.470 1.780 5,9
Totaal woningen Amstelveen 2025* 790 2.490 2.050 5,7
Totaal woningen Amsterdam 2025* 580 1.880 1.770 18,4
Totaal woningen Andijk 2025*
Totaal woningen Anna Paulowna 2025*
Totaal woningen Apeldoorn 2025* 870 2.670 1.880 4,3
Totaal woningen Appingedam 2025*
Totaal woningen Arnhem 2025* 700 2.300 1.850 13,3
Totaal woningen Assen 2025* 810 2.410 1.480 .
Totaal woningen Asten 2025* 950 3.180 1.840 .
Totaal woningen Baarle-Nassau 2025* 1.040 3.240 2.100 .
Totaal woningen Baarn 2025* 1.000 2.630 2.040 .
Totaal woningen Barendrecht 2025* 760 2.780 1.890 4,1
Totaal woningen Barneveld 2025* 910 3.030 1.950 .
Totaal woningen Bedum 2025*
Totaal woningen Beek (L.) 2025* 950 2.940 1.700 .
Totaal woningen Beekdaelen 2025* 1.010 3.140 1.780 .
Totaal woningen Beemster 2025*
Totaal woningen Beesel 2025* 870 2.990 1.680 .
Totaal woningen Bellingwedde 2025*
Totaal woningen Berg en Dal 2025* 930 2.820 1.820 .
Totaal woningen Bergambacht 2025*
Totaal woningen Bergeijk 2025* 1.010 3.370 1.930 .
Totaal woningen Bergen (L.) 2025* 1.000 3.170 1.710 .
Totaal woningen Bergen (NH.) 2025* 1.050 2.650 1.790 .
Totaal woningen Bergen op Zoom 2025* 770 2.640 1.860 3,5
Totaal woningen Berkelland 2025* 980 2.980 1.790 .
Totaal woningen Bernheze 2025* 960 3.280 1.770 .
Totaal woningen Bernisse 2025*
Totaal woningen Best 2025* 840 2.990 1.750 .
Totaal woningen Beuningen 2025* 890 3.040 1.900 .
Totaal woningen Beverwijk 2025* 790 2.340 1.810 .
Totaal woningen het Bildt 2025*
Totaal woningen De Bilt 2025* 1.010 2.810 2.190 .
Totaal woningen Binnenmaas 2025*
Totaal woningen Bladel 2025* 920 3.100 1.810 .
Totaal woningen Blaricum 2025* 1.080 3.720 2.990 .
Totaal woningen Bloemendaal 2025* 1.300 3.200 2.560 .
Totaal woningen Boarnsterhim 2025*
Totaal woningen Bodegraven 2025*
Totaal woningen Bodegraven-Reeuwijk 2025* 840 2.840 1.810 .
Totaal woningen Boekel 2025* 930 3.400 1.810 .
Totaal woningen Ten Boer 2025*
Totaal woningen Bolsward 2025*
Totaal woningen Borger-Odoorn 2025* 1.100 3.170 1.720 .
Totaal woningen Borne 2025* 890 2.940 1.640 .
Totaal woningen Borsele 2025* 890 2.860 1.530 .
Totaal woningen Boskoop 2025*
Totaal woningen Boxmeer 2025*
Totaal woningen Boxtel 2025* 870 2.820 1.770 .
Totaal woningen Breda 2025* 660 2.550 1.950 23,8
Totaal woningen Breukelen 2025*
Totaal woningen Brielle 2025*
Totaal woningen Bronckhorst 2025* 1.060 3.140 1.880 .
Totaal woningen Brummen 2025* 930 2.800 1.670 .
Totaal woningen Brunssum 2025* 820 2.680 1.950 1,3
Totaal woningen Bunnik 2025* 910 2.850 1.740 .
Totaal woningen Bunschoten 2025* 880 3.080 2.120 .
Totaal woningen Buren 2025* 1.050 3.400 1.990 .
Totaal woningen Bussum 2025*
Totaal woningen Capelle aan den IJssel 2025* 530 2.410 2.000 29,2
Totaal woningen Castricum 2025* 920 2.590 1.600 .
Totaal woningen Coevorden 2025* 990 3.040 1.710 .
Totaal woningen Cranendonck 2025* 1.000 3.160 1.760 .
Totaal woningen Cromstrijen 2025*
Totaal woningen Cuijk 2025*
Bron: CBS.
Verklaring van tekens

Tabeltoelichting


Deze tabel geeft regionale gegevens over het gemiddelde energieverbruik per woning (aardgas en elektriciteit) van particuliere woningen onderverdeeld naar verschillende woningtypen en type eigendom voor Nederland, de landsdelen, provincies en gemeentes. Daarnaast is alleen voor totaal woningen het percentage stadsverwarming opgenomen, omdat dit relevant is voor de interpretatie van de hoogte van het gemiddeld aardgasverbruik.

Gegevens beschikbaar van 2010 tot en met 2024.

Status van de cijfers:
De cijfers over de jaren 2010 tot en met 2023 zijn definitief. De cijfers over 2024 zijn nader voorlopig en 2025 is voorlopig.

Wijzigingen per augustus 2026:
Cijfers over 2025 toegevoegd.

Wijzigingen per september 2025:
Cijfers over 2024 toegevoegd en cijfers over verslagjaren 2022 en 2023 herzien op basis van slimme-metergegevens. Deze cijfers zijn nauwkeuriger dan de cijfers op basis van standaardjaarverbruiken.

Wijzigingen per maart 2025:
De originele cijfers in deze tabel zijn tot stand gekomen op basis van een foutieve koppeling tussen zonnestroominstallaties en woningen. Dit is in deze versie gecorrigeerd. De verkeerde koppeling hield in dat woningen zonder eigen aansluiting voor elektriciteit abusievelijk het label van ‘woning met zonnestroominstallatie’ hebben gekregen. De foutieve koppeling betreft de cijfers over verslagjaren 2022 en 2023. De fout werkt door in het energieverbruik van woningen, omdat voor woningen zonder eigen aansluiting een verbruik moet worden ingeschat op basis van een set woningeigenschappen, waaronder de aanwezigheid van een zonnestroominstallatie. De impact van de correcties kan groter zijn bij specifieke uitsplitsingen, bijvoorbeeld op (laag) regionaal niveau.

Wanneer komen er nieuwe cijfers?
Nieuwe cijfers verschijnen in het derde kwartaal van het jaar volgend op het verslagjaar.

Toelichting onderwerpen

Gemiddeld aardgasverbruik
Het gemiddeld jaarverbruik voor aardgas van particuliere woningen, zoals berekend uit de aansluitingenregisters van de energienetbedrijven.
Bij de berekening van het gemiddeld aardgasverbruik zijn woningen met een zeer laag of zelfs nulverbruik meegeteld indien er sprake is van stadsverwarming. Hierdoor valt in gebieden waar stadsverwarming aanwezig is het gemiddeld aardgasverbruik van woningen laag uit.

De cijfers zijn afgerond op vijftigtallen en vermeld bij zes of meer (bewoonde) woningen per woningtype of type eigendom.
Gemiddelde elektriciteitslevering
De gemiddelde jaarlevering van elektriciteit op individuele aansluitingen van particuliere woningen op het openbare elektriciteitsnet, zoals berekend vanuit de aansluitingenregisters van de netbedrijven. Collectieve elektriciteitsleveringen aan bijvoorbeeld liftinstallaties of hal-/galerijverlichting zijn niet meegeteld bij de berekening.

De cijfers zijn afgerond op vijftigtallen en vermeld bij zes of meer (bewoonde) woningen per woningtype of type eigendom.
Gemiddelde netto elektriciteitslevering
De netto elektriciteitslevering is de elektriciteitslevering gesaldeerd met de eventuele teruglevering op de elektriciteitsaansluiting door opwek met (voornamelijk) zonnepanelen. Indien het saldo van levering en teruglevering negatief is, is een minimale netto-elektriciteitslevering van 0 kWh aangehouden.

De cijfers zijn afgerond op vijftigtallen en vermeld bij zes of meer (bewoonde) woningen per woningtype of type eigendom.
Stadsverwarming
Het percentage woningen dat is aangesloten op stadsverwarming.

Stadsverwarming is een verwarmingssysteem waarbij de woningen in een wijk worden verwarmd via een ondergronds netwerk van warmwaterleidingen. In veel gevallen maakt stadsverwarming gebruik van restwarmte van bijvoorbeeld elektriciteitscentrales. Het aardgasverbruik van deze woningen is in veel gevallen zeer laag of zelfs nul. De hoeveelheid warmte die door aangesloten woningen in een jaar wordt afgenomen van de stadsverwarming is niet beschikbaar. Het percentage is vermeld bij tien of meer (bewoonde) woningen. Voor de gemeentes is een percentage van minder dan vijf of groter dan 95 afgerond op vijftallen.