Detailhandel zet bijna 3 procent meer om in juli
In juli zette de detailhandel 2,8 procent meer om dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste cijfers. Het verkoopvolume was 1,8 procent hoger. Alle onderscheiden branches noteerden een omzetstijging. De omzet in de non-food sector lag 3,6 procent hoger dan in juli 2025, de winkels in voedings- en genotmiddelen boekten 1,5 procent meer omzet. Online is 3,8 procent meer omgezet dan een jaar eerder.
De omzetcijfers zijn gecorrigeerd voor de samenstelling van koopdagen in juli. Op sommige dagen van de week wordt meer verkocht dan op andere dagen. Zonder de correctie was de omzet van de detailhandel 3,5 procent hoger dan in dezelfde maand een jaar eerder.
| maand | mutatie (%-verandering t.o.v. jaar eerder) | |
|---|---|---|
| 2021 | januari | -6,1 |
| 2021 | februari | -2,8 |
| 2021 | Maart | 6,6 |
| 2021 | april | 9,7 |
| 2021 | mei | 9,5 |
| 2021 | juni | 5,6 |
| 2021 | juli | 2,8 |
| 2021 | augustus | 3,3 |
| 2021 | september | 4,2 |
| 2021 | oktober | 6,8 |
| 2021 | november | 5,3 |
| 2021 | december | 6,4 |
| 2022 | januari | 18,1 |
| 2022 | februari | 16 |
| 2022 | maart | 9,3 |
| 2022 | april | 9 |
| 2022 | mei | 2,1 |
| 2022 | juni | 1,5 |
| 2022 | juli | 5,9 |
| 2022 | augustus | 2,7 |
| 2022 | september | 6 |
| 2022 | oktober | 5 |
| 2022 | november | 6,8 |
| 2022 | december | 11,9 |
| 2023 | januari | 11,2 |
| 2023 | februari | 7,9 |
| 2023 | maart | 4,9 |
| 2023 | april | 4,5 |
| 2023 | mei | 5 |
| 2023 | juni | 7,5 |
| 2023 | juli | 4 |
| 2023 | augustus | 5,8 |
| 2023 | september | 3,8 |
| 2023 | oktober | 4,6 |
| 2023 | november | 3,3 |
| 2023 | december | 3,2 |
| 2024 | januari | 2,3 |
| 2024 | februari | 3,4 |
| 2024 | maart | 4,3 |
| 2024 | april | 2 |
| 2024 | mei | 2,4 |
| 2024 | juni | -0,6 |
| 2024 | juli | 1,9 |
| 2024 | augustus | 2,3 |
| 2024 | september | 2,7 |
| 2024 | oktober | 2,4 |
| 2024 | november | 2,1 |
| 2024 | december | 1,9 |
| 2025 | januari | 3,3 |
| 2025 | februari | 2,2 |
| 2025 | maart | 3,8 |
| 2025 | april | 3,6 |
| 2025 | mei | 2,6 |
| 2025 | juni | 3,2 |
| 2025 | juli | 4 |
| 2025 | augustus | 3,6 |
| 2025 | september | 3,4 |
| 2025 | oktober | 2,9 |
| 2025 | november | 3,6 |
| 2025 | december | 2,4 |
| 2026 | januari | 1,6 |
| 2026 | februari | 1,6 |
| 2026 | maart | 3,2 |
| 2026 | april | 3,2 |
| 2026 | mei | 3,4 |
| 2026 | juni | 2,9 |
| 2026 | juli | 2,8 |
| * exclusief tankstations | ||
Omzet food-sector 1,5 procent hoger
Winkels in voedings- en genotmiddelen hebben in juli 1,5 procent meer omgezet dan in juli 2025. Het verkoopvolume was ook 1,5 procent hoger dan een jaar eerder. De omzet van supermarkten groeide met 1,6 procent, terwijl de omzet van speciaalzaken 0,7 procent hoger lag dan een jaar eerder.
Omzet non-food 3,6 procent hoger
De omzet van de non-food (inclusief detailhandel niet-in-winkel) groeide in juli 2026 met 3,6 procent. Het volume lag 1,9 procent hoger dan een jaar eerder.
Van de onderscheiden branches noteerden drogisterijen, met 12,5 procent, de sterkste omzetgroei, net als een maand eerder. Daarna volgden winkels in consumentenelektronica en winkels in recreatieartikelen met een omzetgroei van 5,5 procent.
| juli 2026 (%-verandering t.o.v. een jaar eerder) | juni 2026 (%-verandering t.o.v. een jaar eerder) | |
|---|---|---|
| Totaal food | 1,5 | 2,3 |
| Supermarkten | 1,6 | 2,6 |
| Speciaalzaken | 0,7 | 0,4 |
| Totaal non-food | 3,6 | 3,3 |
| Drogisterijen | 12,5 | 7,4 |
| Consumentenelektronica en witgoed | 5,5 | 5,8 |
| Recreatieartikelen | 5,5 | 1,5 |
| Kleding | 4,3 | 1,7 |
| Doe-het-zelf, keukens, vloeren | 4,0 | 1,4 |
| Meubels en woninginrichting | 2,6 | -0,8 |
| Schoenen en lederwaren | 0,6 | -4,7 |
| * exclusief tankstations | ||
Online bijna 4 procent meer omgezet
In juli 2026 was de online omzet 3,8 procent hoger dan in juli een jaar eerder. De online omzet van winkels, waarvan de verkoop via het internet een nevenactiviteit is (multichannelers), was 4,5 procent hoger dan in juli 2025. De omzetgroei van webwinkels (als hoofdactiviteit verkoop via internet) was, met 3,4 procent, iets minder sterk.
In alle subbranches was de online omzet in juli hoger dan een jaar eerder, maar was de stijging minder sterk dan een maand eerder. Winkels in kleding en modeartikelen hadden, met 5,6 procent, de grootste omzetstijging. Winkels in consumentenelektronica volgden op de voet met een stijging van 5,4 procent. De groei van overige non-foodartikelen bleef, met 2,3 procent, wat achter op de overige subbranches.
| juli 2026 (%-verandering t.o.v. een jaar eerder) | juni 2026 (%-verandering t.o.v. een jaar eerder) | |
|---|---|---|
| Totaal | 3,8 | 7,5 |
| Kleding en modeartikelen | 5,6 | 12,1 |
| Consumentenelektronica | 5,4 | 8,9 |
| Voedingsmiddelen en drogisterijen | 5,0 | 5,9 |
| Overig non-foodartikelen | 2,3 | 7,1 |
| * exclusief tankstations | ||
Bronnen
- StatLine - Omzet detailhandel
- StatLine - Detailhandel; omzetontwikkeling internetverkopen
Relevante links
- Toelichting - Omzet detailhandel