Leefbaarheid en overlast in woonbuurt; regio
| Marges | Regio's | Perioden | Leefbaarheid woonbuurt Sociale cohesie Tevreden met samenstelling bevolking (Helemaal) eens (%) | Leefbaarheid woonbuurt Sociale cohesie Tevreden met samenstelling bevolking (Helemaal) oneens (%) |
|---|---|---|---|---|
| Waarde | Nederland | 2025 | 65,9 | 12,5 |
| Waarde | Noord-Nederland (LD) | 2025 | 68,6 | 10,4 |
| Waarde | Oost-Nederland (LD) | 2025 | 69,3 | 10,2 |
| Waarde | West-Nederland (LD) | 2025 | 63,5 | 14,0 |
| Waarde | Zuid-Nederland (LD) | 2025 | 66,7 | 12,2 |
| Waarde | Groningen (PV) | 2025 | 65,0 | 12,5 |
| Waarde | Fryslân (PV) | 2025 | 71,6 | 8,8 |
| Waarde | Drenthe (PV) | 2025 | 69,2 | 9,9 |
| Waarde | Overijssel (PV) | 2025 | 70,6 | 9,5 |
| Waarde | Flevoland (PV) | 2025 | 61,8 | 13,5 |
| Waarde | Gelderland (PV) | 2025 | 70,2 | 10,0 |
| Waarde | Utrecht (PV) | 2025 | 66,9 | 12,0 |
| Waarde | Noord-Holland (PV) | 2025 | 63,4 | 13,7 |
| Waarde | Zuid-Holland (PV) | 2025 | 61,6 | 15,3 |
| Waarde | Zeeland (PV) | 2025 | 70,1 | 11,1 |
| Waarde | Noord-Brabant (PV) | 2025 | 67,5 | 12,0 |
| Waarde | Limburg (PV) | 2025 | 64,7 | 12,7 |
| Waarde | Gemeenten > 70 000 inwoners | 2025 | 61,2 | 14,9 |
| Waarde | G4 | 2025 | 56,1 | 18,5 |
| Waarde | G40 | 2025 | 62,3 | 14,0 |
| Waarde | Gemeenten > 70 000 inw. excl. G4 en G40 | 2025 | 67,2 | 11,3 |
| Waarde | Alkmaar (GM) | 2025 | 63,7 | 12,2 |
| Waarde | Almelo (GM) | 2025 | 61,2 | 11,7 |
| Waarde | Almere (GM) | 2025 | 55,8 | 16,5 |
| Waarde | Alphen aan den Rijn (GM) | 2025 | 67,1 | 11,2 |
| Waarde | Amersfoort (GM) | 2025 | 67,9 | 13,1 |
| Waarde | Amstelveen (GM) | 2025 | 60,6 | 17,3 |
| Waarde | Amsterdam (GM) | 2025 | 57,6 | 16,8 |
| Waarde | Apeldoorn (GM) | 2025 | 68,4 | 11,0 |
| Waarde | Arnhem (GM) | 2025 | 59,6 | 15,4 |
| Waarde | Assen (GM) | 2025 | 66,1 | 9,6 |
| Waarde | Bergen op Zoom (GM) | 2025 | 65,3 | 14,8 |
| Waarde | Breda (GM) | 2025 | 68,5 | 12,0 |
| Waarde | Delft (GM) | 2025 | 57,1 | 18,2 |
| Waarde | Deventer (GM) | 2025 | 69,4 | 10,2 |
| Waarde | Dijk en Waard (GM) | 2025 | 68,6 | 9,7 |
| Waarde | Dordrecht (GM) | 2025 | 61,3 | 15,0 |
| Waarde | Ede (GM) | 2025 | 71,6 | 9,4 |
| Waarde | Eindhoven (GM) | 2025 | 55,8 | 18,6 |
| Waarde | Emmen (GM) | 2025 | 66,0 | 11,2 |
| Waarde | Enschede (GM) | 2025 | 62,7 | 12,7 |
| Waarde | Gouda (GM) | 2025 | 66,1 | 12,5 |
| Waarde | 's-Gravenhage (GM) | 2025 | 53,0 | 21,2 |
| Waarde | Groningen (GM) | 2025 | 63,0 | 12,8 |
| Waarde | Haarlem (GM) | 2025 | 60,6 | 14,5 |
| Waarde | Haarlemmermeer (GM) | 2025 | 63,5 | 15,2 |
| Waarde | Heerlen (GM) | 2025 | 46,0 | 23,2 |
| Waarde | Helmond (GM) | 2025 | 58,9 | 15,4 |
| Waarde | Hengelo (O.) (GM) | 2025 | 66,1 | 10,3 |
| Waarde | 's-Hertogenbosch (GM) | 2025 | 65,1 | 14,0 |
| Waarde | Hilversum (GM) | 2025 | 63,9 | 13,6 |
| Waarde | Hoeksche Waard (GM) | 2025 | 72,2 | 7,8 |
| Waarde | Hoorn (GM) | 2025 | 66,6 | 10,1 |
| Waarde | Land van Cuijk (GM) | 2025 | 72,5 | 9,8 |
| Waarde | Leeuwarden (GM) | 2025 | 63,4 | 11,8 |
| Waarde | Leiden (GM) | 2025 | 63,0 | 11,1 |
| Waarde | Leidschendam-Voorburg (GM) | 2025 | 66,4 | 12,4 |
| Waarde | Lelystad (GM) | 2025 | 61,9 | 10,8 |
| Waarde | Maastricht (GM) | 2025 | 58,8 | 14,4 |
| Waarde | Meierijstad (GM) | 2025 | 73,6 | 5,2 |
| Waarde | Nijmegen (GM) | 2025 | 63,2 | 11,7 |
| Waarde | Nissewaard (GM) | 2025 | 59,7 | 15,5 |
| Waarde | Oss (GM) | 2025 | 65,4 | 11,6 |
| Waarde | Purmerend (GM) | 2025 | 64,5 | 10,2 |
| Waarde | Roosendaal (GM) | 2025 | 59,0 | 19,6 |
| Waarde | Rotterdam (GM) | 2025 | 53,5 | 20,4 |
| Waarde | Schiedam (GM) | 2025 | 55,7 | 21,9 |
| Waarde | Sittard-Geleen (GM) | 2025 | 60,5 | 14,2 |
| Waarde | Súdwest-Fryslân (GM) | 2025 | 71,0 | 8,9 |
| Waarde | Tilburg (GM) | 2025 | 59,3 | 16,4 |
| Waarde | Utrecht (GM) | 2025 | 61,3 | 15,6 |
| Waarde | Veenendaal (GM) | 2025 | 70,8 | 8,5 |
| Waarde | Velsen (GM) | 2025 | 61,3 | 14,6 |
| Waarde | Venlo (GM) | 2025 | 60,1 | 17,7 |
| Waarde | Vlaardingen (GM) | 2025 | 50,0 | 23,5 |
| Waarde | Voorne aan Zee (GM) | 2025 | 68,5 | 9,5 |
| Waarde | Westland (GM) | 2025 | 72,0 | 10,0 |
| Waarde | Zaanstad (GM) | 2025 | 58,9 | 16,9 |
| Waarde | Zoetermeer (GM) | 2025 | 57,9 | 15,8 |
| Waarde | Zwolle (GM) | 2025 | 68,4 | 9,8 |
| Waarde | Noord-Nederland (RE) | 2025 | 68,6 | 10,4 |
| Waarde | Oost-Nederland (RE) | 2025 | 70,3 | 9,8 |
| Waarde | Midden-Nederland (RE) | 2025 | 65,9 | 12,3 |
| Waarde | Noord-Holland (RE) | 2025 | 66,7 | 11,8 |
| Waarde | Amsterdam (RE) | 2025 | 58,1 | 16,7 |
| Waarde | Den Haag (RE) | 2025 | 62,8 | 14,5 |
| Waarde | Rotterdam (RE) | 2025 | 60,2 | 16,3 |
| Waarde | Zeeland - West-Brabant (RE) | 2025 | 67,8 | 12,2 |
| Waarde | Oost-Brabant (RE) | 2025 | 67,9 | 11,5 |
| Waarde | Limburg (RE) | 2025 | 64,7 | 12,7 |
| Waarde | Fryslân (PD) | 2025 | 71,6 | 8,8 |
| Waarde | Groningen (PD) | 2025 | 65,0 | 12,5 |
| Waarde | Drenthe (PD) | 2025 | 69,2 | 9,9 |
| Waarde | IJsselland (PD) | 2025 | 71,3 | 9,0 |
| Waarde | Twente (PD) | 2025 | 70,0 | 10,0 |
| Waarde | Noord en Oost Gelderland (PD) | 2025 | 72,4 | 8,8 |
| Waarde | Gelderland Midden (PD) | 2025 | 69,2 | 10,8 |
| Waarde | Gelderland Zuid (PD) | 2025 | 68,2 | 10,5 |
| Waarde | Gooi en Vechtstreek (PD) | 2025 | 67,0 | 12,3 |
| Waarde | Flevoland (PD) | 2025 | 61,8 | 13,5 |
| Bron: CBS. | ||||
Tabeltoelichting
Deze tabel bevat cijfers over leefbaarheid en overlast in de woonbuurt van personen van 15 jaar of ouder. Het gaat daarbij om de tevredenheid over fysieke voorzieningen en sociale cohesie, het oordeel over de leefbaarheid in de woonbuurt en over de gemeente inzake de aanpak van leefbaarheid en veiligheid, en het ervaren van overlast in de buurt.
Personen worden onderscheiden naar regionale kenmerken zoals landsdeel, provincie, 70-duizend-plus-gemeenten (waaronder ook de G4 en G40), basisteams, politiedistricten en regionale eenheden.
De cijfers zijn gebaseerd op de Veiligheidsmonitor 2021, 2023 en 2025. Door wijzigingen in de vraagstellingen en in de onderzoeksopzet zijn de uitkomsten van de Veiligheidsmonitor vanaf 2021 niet zonder meer te vergelijken met die van de eerdere edities van de Veiligheidsmonitor. Voor meer informatie zie de onder paragraaf 4 opgenomen onderzoeksbeschrijving.
Gegevens beschikbaar vanaf:
2021
Status van de cijfers:
De cijfers in deze tabel zijn definitief.
Wijzigingen per 25 september 2026:
Geen, dit is een nieuwe tabel.
Wanneer komen er nieuwe cijfers?
Nieuwe gegevens verschijnen tweejaarlijks in de even jaren omstreeks 1 maart.
Toelichting onderwerpen
- Leefbaarheid woonbuurt
- Sociale cohesie
- In de Veiligheidsmonitor is aan de respondenten een achttal stellingen voorgelegd over de sociale aspecten van hun woonbuurt, met de vraag in hoeverre ze het eens of oneens zijn met deze stellingen:
- De mensen in de buurt kennen elkaar nauwelijks.
- De mensen in de buurt gaan op een prettige manier met elkaar om.
- Ik woon in een gezellige buurt waar mensen elkaar helpen.
- Ik voel me thuis bij de mensen die in de buurt wonen.
- Ik heb veel contact met andere buurtbewoners.
- Ik ben tevreden over de bevolkingssamenstelling in de buurt.
- Als ik op vakantie zou gaan of langere tijd afwezig zou zijn, zou ik mijn huissleutel aan de buren durven te geven.
- In deze buurt durven de mensen elkaar aan te spreken op onwenselijk gedrag.
Antwoordcategorieën:
1. Helemaal eens
2. Eens
3. Niet eens, niet oneens
4. Oneens
5. Helemaal oneens
6. Geen antwoord- Tevreden met samenstelling bevolking
- Personen die het eens of oneens zijn met de stelling: Ik ben tevreden over de bevolkingssamenstelling in de buurt.
- (Helemaal) eens
- (Helemaal) oneens