Ervaren gezondheid, zorggebruik en leefstijl bij kinderen tot 12 jaar.
| Geslacht | Persoonskenmerken | Marges | Perioden | Gezondheid en zorggebruik Kinderen die thuiszorg ontvingen (%) | Gezondheid en zorggebruik Voorgeschreven medicijnen (%) | Gezondheid en zorggebruik Zorggebruik Contact met orthodontist, 8 tot 12 jaar (%) | Gezondheid en zorggebruik Zorggebruik Kraamzorg bij geboorte kind 0 tot 5 jaar Kraamzorg (%) | Gezondheid en zorggebruik Zorggebruik Kraamzorg bij geboorte kind 0 tot 5 jaar Uren kraamzorg (aantal) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Totaal mannen en vrouwen | Totaal | Waarde | 2024/2025 | 1,8 | 14,4 | 16,9 | 94,2 | 38,2 |
| Totaal mannen en vrouwen | Totaal | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 1,3 | 12,9 | 14,4 | 92,3 | 35,5 |
| Totaal mannen en vrouwen | Totaal | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 2,5 | 15,9 | 19,7 | 95,7 | 40,9 |
| Totaal mannen en vrouwen | 0 tot 4 jaar | Waarde | 2024/2025 | 1,5 | 15,1 | . | 94,8 | 37,0 |
| Totaal mannen en vrouwen | 0 tot 4 jaar | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 0,9 | 12,5 | . | 92,8 | 34,3 |
| Totaal mannen en vrouwen | 0 tot 4 jaar | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 2,8 | 18,0 | . | 96,3 | 39,7 |
| Totaal mannen en vrouwen | 4 tot 8 jaar | Waarde | 2024/2025 | 2,1 | 12,8 | . | 91,7 | 43,6 |
| Totaal mannen en vrouwen | 4 tot 8 jaar | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 1,3 | 10,5 | . | 85,8 | 35,0 |
| Totaal mannen en vrouwen | 4 tot 8 jaar | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 3,5 | 15,6 | . | 95,3 | 52,1 |
| Totaal mannen en vrouwen | 8 tot 12 jaar | Waarde | 2024/2025 | 1,8 | 15,1 | 16,9 | . | . |
| Totaal mannen en vrouwen | 8 tot 12 jaar | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 1,0 | 12,7 | 14,4 | . | . |
| Totaal mannen en vrouwen | 8 tot 12 jaar | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 3,0 | 17,8 | 19,7 | . | . |
| Totaal mannen en vrouwen | Basisonderwijs, vmbo, mbo1 | Waarde | 2024/2025 | 3,9 | 15,1 | . | . | . |
| Totaal mannen en vrouwen | Basisonderwijs, vmbo, mbo1 | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 1,7 | 10,4 | . | . | . |
| Totaal mannen en vrouwen | Basisonderwijs, vmbo, mbo1 | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 8,4 | 21,5 | . | . | . |
| Totaal mannen en vrouwen | Havo, vwo, mbo2-4 | Waarde | 2024/2025 | 0,9 | 15,9 | 15,6 | 92,7 | 34,8 |
| Totaal mannen en vrouwen | Havo, vwo, mbo2-4 | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 0,4 | 13,1 | 11,3 | 88,1 | 31,0 |
| Totaal mannen en vrouwen | Havo, vwo, mbo2-4 | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 2,0 | 19,3 | 21,1 | 95,6 | 38,7 |
| Totaal mannen en vrouwen | Hbo, wo | Waarde | 2024/2025 | 1,9 | 13,4 | 16,1 | 95,7 | 38,3 |
| Totaal mannen en vrouwen | Hbo, wo | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 1,3 | 11,7 | 13,1 | 93,6 | 36,8 |
| Totaal mannen en vrouwen | Hbo, wo | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 2,7 | 15,3 | 19,7 | 97,1 | 39,8 |
| Totaal mannen en vrouwen | Welvaart: 1e 20%-groep | Waarde | 2024/2025 | 3,1 | 18,8 | 21,2 | . | . |
| Totaal mannen en vrouwen | Welvaart: 1e 20%-groep | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 1,6 | 14,4 | 14,2 | . | . |
| Totaal mannen en vrouwen | Welvaart: 1e 20%-groep | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 6,2 | 24,1 | 30,4 | . | . |
| Totaal mannen en vrouwen | Welvaart: 2e 20%-groep | Waarde | 2024/2025 | 1,3 | 16,7 | 11,9 | 93,1 | 36,6 |
| Totaal mannen en vrouwen | Welvaart: 2e 20%-groep | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 0,6 | 13,2 | 7,7 | 87,1 | 29,4 |
| Totaal mannen en vrouwen | Welvaart: 2e 20%-groep | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 3,2 | 20,8 | 17,8 | 96,4 | 43,7 |
| Totaal mannen en vrouwen | Welvaart: 3e 20%-groep | Waarde | 2024/2025 | 1,4 | 14,8 | 17,0 | 95,7 | 36,2 |
| Totaal mannen en vrouwen | Welvaart: 3e 20%-groep | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 0,7 | 12,1 | 12,1 | 91,8 | 33,9 |
| Totaal mannen en vrouwen | Welvaart: 3e 20%-groep | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 2,7 | 18,1 | 23,3 | 97,8 | 38,6 |
| Totaal mannen en vrouwen | Welvaart: 4e 20%-groep | Waarde | 2024/2025 | 2,2 | 12,6 | 15,1 | 97,6 | 40,1 |
| Totaal mannen en vrouwen | Welvaart: 4e 20%-groep | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 1,2 | 10,0 | 10,5 | 94,3 | 37,4 |
| Totaal mannen en vrouwen | Welvaart: 4e 20%-groep | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 3,9 | 15,7 | 21,3 | 99,0 | 42,9 |
| Totaal mannen en vrouwen | Welvaart: 5e 20%-groep | Waarde | 2024/2025 | 1,5 | 10,8 | 21,6 | 97,0 | 38,7 |
| Totaal mannen en vrouwen | Welvaart: 5e 20%-groep | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 0,7 | 8,2 | 15,9 | 92,9 | 36,4 |
| Totaal mannen en vrouwen | Welvaart: 5e 20%-groep | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 3,2 | 14,0 | 28,7 | 98,8 | 41,0 |
| Totaal mannen en vrouwen | Positie: kind < 12 jaar, eenoudergezin | Waarde | 2024/2025 | 2,1 | 18,7 | 18,2 | . | . |
| Totaal mannen en vrouwen | Positie: kind < 12 jaar, eenoudergezin | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 0,8 | 14,2 | 12,5 | . | . |
| Totaal mannen en vrouwen | Positie: kind < 12 jaar, eenoudergezin | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 5,0 | 24,2 | 25,7 | . | . |
| Totaal mannen en vrouwen | Positie: kind < 12 jaar bij paar | Waarde | 2024/2025 | 1,7 | 13,8 | 16,7 | 95,5 | 39,4 |
| Totaal mannen en vrouwen | Positie: kind < 12 jaar bij paar | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 1,2 | 12,3 | 14,0 | 93,7 | 36,3 |
| Totaal mannen en vrouwen | Positie: kind < 12 jaar bij paar | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 2,4 | 15,4 | 19,9 | 96,8 | 42,4 |
| Mannen | Totaal | Waarde | 2024/2025 | 2,0 | 14,5 | 14,6 | 94,4 | 40,6 |
| Mannen | Totaal | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 1,3 | 12,5 | 11,5 | 91,7 | 35,6 |
| Mannen | Totaal | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 3,1 | 16,7 | 18,3 | 96,2 | 45,5 |
| Mannen | 0 tot 4 jaar | Waarde | 2024/2025 | 1,2 | 13,7 | . | 94,4 | 38,7 |
| Mannen | 0 tot 4 jaar | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 0,4 | 10,5 | . | 91,3 | 33,7 |
| Mannen | 0 tot 4 jaar | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 3,1 | 17,9 | . | 96,4 | 43,8 |
| Mannen | 4 tot 8 jaar | Waarde | 2024/2025 | 3,4 | 13,4 | . | 94,3 | . |
| Mannen | 4 tot 8 jaar | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 1,9 | 10,2 | . | 86,9 | . |
| Mannen | 4 tot 8 jaar | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 6,1 | 17,4 | . | 97,6 | . |
| Mannen | 8 tot 12 jaar | Waarde | 2024/2025 | 1,7 | 16,0 | 14,6 | . | . |
| Mannen | 8 tot 12 jaar | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 0,8 | 12,8 | 11,5 | . | . |
| Mannen | 8 tot 12 jaar | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 3,5 | 19,8 | 18,3 | . | . |
| Mannen | Basisonderwijs, vmbo, mbo1 | Waarde | 2024/2025 | . | . | . | . | . |
| Mannen | Basisonderwijs, vmbo, mbo1 | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | . | . | . | . | . |
| Mannen | Basisonderwijs, vmbo, mbo1 | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | . | . | . | . | . |
| Mannen | Havo, vwo, mbo2-4 | Waarde | 2024/2025 | 1,1 | 15,6 | 15,0 | 93,9 | 35,0 |
| Mannen | Havo, vwo, mbo2-4 | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 0,4 | 11,9 | 9,6 | 88,0 | 28,8 |
| Mannen | Havo, vwo, mbo2-4 | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 3,1 | 20,2 | 22,8 | 97,0 | 41,2 |
| Mannen | Hbo, wo | Waarde | 2024/2025 | 2,1 | 13,1 | 13,5 | 95,0 | 39,1 |
| Mannen | Hbo, wo | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 1,3 | 10,8 | 9,8 | 91,5 | 36,6 |
| Mannen | Hbo, wo | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 3,5 | 15,8 | 18,2 | 97,1 | 41,6 |
| Mannen | Welvaart: 1e 20%-groep | Waarde | 2024/2025 | 4,3 | 18,8 | . | . | . |
| Mannen | Welvaart: 1e 20%-groep | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 1,9 | 13,2 | . | . | . |
| Mannen | Welvaart: 1e 20%-groep | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 9,4 | 26,2 | . | . | . |
| Mannen | Welvaart: 2e 20%-groep | Waarde | 2024/2025 | 0,9 | 17,6 | . | . | . |
| Mannen | Welvaart: 2e 20%-groep | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 0,2 | 12,9 | . | . | . |
| Mannen | Welvaart: 2e 20%-groep | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 3,6 | 23,5 | . | . | . |
| Mannen | Welvaart: 3e 20%-groep | Waarde | 2024/2025 | 1,7 | 14,9 | . | 96,7 | 36,9 |
| Mannen | Welvaart: 3e 20%-groep | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 0,7 | 11,2 | . | 91,3 | 33,7 |
| Mannen | Welvaart: 3e 20%-groep | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 4,0 | 19,6 | . | 98,8 | 40,1 |
| Mannen | Welvaart: 4e 20%-groep | Waarde | 2024/2025 | 2,1 | 11,4 | 17,8 | 97,9 | 42,1 |
| Mannen | Welvaart: 4e 20%-groep | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 0,9 | 8,1 | 11,4 | 91,8 | 37,4 |
| Mannen | Welvaart: 4e 20%-groep | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 4,7 | 15,7 | 26,7 | 99,5 | 46,9 |
| Mannen | Welvaart: 5e 20%-groep | Waarde | 2024/2025 | 1,9 | 10,7 | . | . | . |
| Mannen | Welvaart: 5e 20%-groep | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 0,7 | 7,3 | . | . | . |
| Mannen | Welvaart: 5e 20%-groep | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 4,9 | 15,3 | . | . | . |
| Mannen | Positie: kind < 12 jaar, eenoudergezin | Waarde | 2024/2025 | 2,3 | 21,2 | . | . | . |
| Mannen | Positie: kind < 12 jaar, eenoudergezin | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 0,7 | 15,0 | . | . | . |
| Mannen | Positie: kind < 12 jaar, eenoudergezin | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 7,3 | 29,2 | . | . | . |
| Mannen | Positie: kind < 12 jaar bij paar | Waarde | 2024/2025 | 1,9 | 13,3 | 15,3 | 95,8 | 42,0 |
| Mannen | Positie: kind < 12 jaar bij paar | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 1,2 | 11,3 | 11,8 | 93,3 | 36,4 |
| Mannen | Positie: kind < 12 jaar bij paar | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 3,1 | 15,6 | 19,6 | 97,5 | 47,5 |
| Vrouwen | Totaal | Waarde | 2024/2025 | 1,6 | 14,2 | 19,5 | 94,1 | 35,6 |
| Vrouwen | Totaal | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 1,0 | 12,2 | 15,7 | 91,1 | 34,1 |
| Vrouwen | Totaal | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 2,5 | 16,6 | 24,1 | 96,1 | 37,2 |
| Vrouwen | 0 tot 4 jaar | Waarde | 2024/2025 | 2,0 | 16,5 | . | 95,3 | 35,2 |
| Vrouwen | 0 tot 4 jaar | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 0,9 | 12,8 | . | 92,3 | 33,5 |
| Vrouwen | 0 tot 4 jaar | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 4,1 | 20,9 | . | 97,2 | 36,8 |
| Vrouwen | 4 tot 8 jaar | Waarde | 2024/2025 | 0,8 | 12,3 | . | . | . |
| Vrouwen | 4 tot 8 jaar | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 0,3 | 9,2 | . | . | . |
| Vrouwen | 4 tot 8 jaar | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 2,6 | 16,4 | . | . | . |
| Vrouwen | 8 tot 12 jaar | Waarde | 2024/2025 | 1,9 | 14,0 | 19,5 | . | . |
| Vrouwen | 8 tot 12 jaar | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | 0,9 | 10,7 | 15,7 | . | . |
| Vrouwen | 8 tot 12 jaar | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | 4,0 | 18,1 | 24,1 | . | . |
| Vrouwen | Basisonderwijs, vmbo, mbo1 | Waarde | 2024/2025 | . | . | . | . | . |
| Vrouwen | Basisonderwijs, vmbo, mbo1 | Ondergrens 95%-interval | 2024/2025 | . | . | . | . | . |
| Vrouwen | Basisonderwijs, vmbo, mbo1 | Bovengrens 95%-interval | 2024/2025 | . | . | . | . | . |
| Vrouwen | Havo, vwo, mbo2-4 | Waarde | 2024/2025 | 0,6 | 16,3 | 16,2 | . | . |
| Bron: CBS. | ||||||||
Tabeltoelichting
Deze tabel bevat cijfers uit de Gezondheidsenquête over gezondheid, zorggebruik en leefstijl van de kinderen van 0 jaar tot 12 jaar uit de Nederlandse bevolking, wonend in particuliere huishoudens. De cijfers kunnen worden uitgesplitst naar leeftijd en geslacht van de kinderen, positie in het huishouden (kind in eenoudergezin of kind bij paar), onderwijsniveau en financiële welvaartsstatus van de ouder(s) en periode.
Bij enkele onderwerpen hebben de cijfers geen betrekking op de hele leeftijdsgroep van 0 tot 12 jaar. In die gevallen wordt bij het onderwerp aangegeven voor welke leeftijdsgroep de cijfers gelden.
De cijfers in de tabel zijn een gemiddelde over twee onderzoeksjaren. Alle cijfers zijn gebaseerd op tenminste 100 waarnemingen.
Gegevens beschikbaar vanaf: 2014/2015
Status van de cijfers: definitief
Wijzigingen per 30 september 2026
Geen, dit is een nieuwe tabel. Dit is de opvolger van de tabel Gezondheid, zorggebruik en leefstijl tot 12 jaar, 2014-2024 (zie paragraaf 3).
Wanneer komen er nieuwe cijfers?
Cijfers over 2026/2027 worden in het 2e kwartaal van 2028 gepubliceerd.
Toelichting onderwerpen
- Gezondheid en zorggebruik
- Zorggebruik
- Aan de ouder/verzorger wordt gevraagd of hun kind contact heeft gehad met het consultatiebureau, de huisarts, de specialist, de tandarts, de mondhygiënist, de orthodontist , de fysio- en oefentherapeut, de psycholoog, psychotherapeut of psychiater, en of zij behandeld zijn door een alternatief genezer. Ook wordt gevraagd naar ziekenhuisopnamen en dagopnamen, en of kinderen thuiszorg hebben ontvangen. De meeste vragen naar medische contacten worden aan kinderen van alle leeftijden gesteld. Contacten die niet vaak voorkomen bij jonge kinderen worden gesteld vanaf een hogere leeftijd.
- Kraamzorg bij geboorte kind 0 tot 5 jaar
- Kraamzorg
- Het percentage kinderen van 0 tot 5 jaar waar in de tijd na hun geboorte gebruik is gemaakt van kraamzorg.
Aan de verzorger/ouder van kinderen van 0 tot 5 jaar is gevraagd ‘Is er in de tijd na de geboorte van uw kind gebruik gemaakt van kraamzorg?’
De leeftijdscategorie van 4 tot 8 jaar heeft dus betrekking op kinderen van 4 jaar.
- Uren kraamzorg
- Het aantal uren kraamzorg na de geboorte van het kind van 0 tot 5 jaar.
De leeftijdscategorie van 4 tot 8 jaar heeft dus betrekking op kinderen van 4 jaar.
- Contact met orthodontist, 8 tot 12 jaar
- Percentage personen van 8 jaar of ouder in de bevolking dat minimaal 1 keer in de 12 maanden voorafgaand aan de enquêtedatum contact heeft gehad met de orthodontist.
- Kinderen die thuiszorg ontvingen
- Percentage personen dat in de 12 maanden voorafgaand aan het interview thuis betaalde hulp of zorg vanwege problemen met de gezondheid ontvangt. Het gaat bijvoorbeeld om hulp in het huishouden, hulp bij persoonlijke verzorging, verpleging, kraamzorg of een maaltijdservice zoals ‘tafeltje-dek-je’. Bij betaalde hulp gaat het om hulp betaald door iemand zelf of door een instantie.
- Voorgeschreven medicijnen
- Percentage kinderen dat in de 14 dagen voorafgaand aan de enquêtedatum medicijnen heeft gebruikt die waren voorgeschreven door een arts.