Energieverbruik particuliere woningen; woningtype, wijken en buurten, 2024

Energieverbruik particuliere woningen; woningtype, wijken en buurten, 2024

Woningkenmerken Wijken en Buurten Regioaanduiding Gemeentenaam (naam) Gemiddeld aardgasverbruik (m3) Gemiddelde elektriciteitslevering (kWh) Gemiddelde netto elektriciteitslevering (kWh) Stadsverwarming (%) Indelingswijziging wijken en buurten (code)
Totaal woningen Puntenburg Amersfoort 390 2.080 1.930 18,6 1
Totaal woningen Punterbuurt Amstelveen 900 2.200 1.960 4,0 1
Totaal woningen De Punt Amsterdam 420 2.500 2.410 43,2 1
Totaal woningen Oostpunt Zeeburgereiland Amsterdam . . . . 1
Totaal woningen Kooypunt Den Helder 970 2.800 2.450 . 1
Totaal woningen Punter Lelystad 990 2.460 1.510 . 1
Totaal woningen Wijk 05 Punthorst Staphorst 1.270 3.950 2.550 . 1
Totaal woningen Verspreide huizen Punthorst Staphorst 1.270 3.950 2.550 . 1
Totaal woningen De Punt Tynaarlo 1.480 3.930 2.260 . 1
Totaal woningen Verspreide huizen De Punt Tynaarlo 1.410 2.920 1.320 . 1
Appartement Puntenburg Amersfoort 390 1.970 1.920 . 1
Appartement Punterbuurt Amstelveen 710 1.660 1.630 . 1
Appartement De Punt Amsterdam 250 2.370 2.360 . 1
Appartement Oostpunt Zeeburgereiland Amsterdam . . . . 1
Appartement Kooypunt Den Helder . . . . 1
Appartement Punter Lelystad 660 1.770 1.760 . 1
Appartement Wijk 05 Punthorst Staphorst 1.080 3.260 2.160 . 1
Appartement Verspreide huizen Punthorst Staphorst 1.080 3.260 2.160 . 1
Appartement De Punt Tynaarlo . . . . 1
Appartement Verspreide huizen De Punt Tynaarlo . . . . 1
Tussenwoning Puntenburg Amersfoort 320 2.840 1.980 . 1
Tussenwoning Punterbuurt Amstelveen 960 2.510 2.140 . 1
Tussenwoning De Punt Amsterdam 860 2.810 2.500 . 1
Tussenwoning Oostpunt Zeeburgereiland Amsterdam . . . . 1
Tussenwoning Kooypunt Den Helder 940 2.110 1.920 . 1
Tussenwoning Punter Lelystad 970 2.370 1.490 . 1
Tussenwoning Wijk 05 Punthorst Staphorst 1.460 3.730 2.950 . 1
Tussenwoning Verspreide huizen Punthorst Staphorst 1.460 3.730 2.950 . 1
Tussenwoning De Punt Tynaarlo . . . . 1
Tussenwoning Verspreide huizen De Punt Tynaarlo . . . . 1
Hoekwoning Puntenburg Amersfoort 370 2.660 2.150 . 1
Hoekwoning Punterbuurt Amstelveen 1.100 2.610 2.210 . 1
Hoekwoning De Punt Amsterdam 1.080 3.040 2.660 . 1
Hoekwoning Oostpunt Zeeburgereiland Amsterdam . . . . 1
Hoekwoning Kooypunt Den Helder 920 2.080 2.080 . 1
Hoekwoning Punter Lelystad 1.050 2.480 1.430 . 1
Hoekwoning Wijk 05 Punthorst Staphorst . . . . 1
Hoekwoning Verspreide huizen Punthorst Staphorst . . . . 1
Hoekwoning De Punt Tynaarlo . . . . 1
Hoekwoning Verspreide huizen De Punt Tynaarlo . . . . 1
Twee-onder-één-kap woning Puntenburg Amersfoort . . . . 1
Twee-onder-één-kap woning Punterbuurt Amstelveen . . . . 1
Twee-onder-één-kap woning De Punt Amsterdam . . . . 1
Twee-onder-één-kap woning Oostpunt Zeeburgereiland Amsterdam . . . . 1
Twee-onder-één-kap woning Kooypunt Den Helder . . . . 1
Twee-onder-één-kap woning Punter Lelystad . . . . 1
Twee-onder-één-kap woning Wijk 05 Punthorst Staphorst 1.120 3.620 2.370 . 1
Twee-onder-één-kap woning Verspreide huizen Punthorst Staphorst 1.120 3.620 2.370 . 1
Twee-onder-één-kap woning De Punt Tynaarlo 1.220 3.060 2.130 . 1
Twee-onder-één-kap woning Verspreide huizen De Punt Tynaarlo . . . . 1
Vrijstaande woning Puntenburg Amersfoort . . . . 1
Vrijstaande woning Punterbuurt Amstelveen 2.230 4.850 3.630 . 1
Vrijstaande woning De Punt Amsterdam . . . . 1
Vrijstaande woning Oostpunt Zeeburgereiland Amsterdam . . . . 1
Vrijstaande woning Kooypunt Den Helder 1.150 3.720 2.950 . 1
Vrijstaande woning Punter Lelystad 1.320 3.920 1.750 . 1
Vrijstaande woning Wijk 05 Punthorst Staphorst 1.350 4.190 2.670 . 1
Vrijstaande woning Verspreide huizen Punthorst Staphorst 1.350 4.190 2.670 . 1
Vrijstaande woning De Punt Tynaarlo 1.530 4.090 2.310 . 1
Vrijstaande woning Verspreide huizen De Punt Tynaarlo 1.410 2.920 1.320 . 1
Eigen woning Puntenburg Amersfoort 450 2.150 1.870 . 1
Eigen woning Punterbuurt Amstelveen 910 2.470 2.070 . 1
Eigen woning De Punt Amsterdam 480 3.030 2.810 . 1
Eigen woning Oostpunt Zeeburgereiland Amsterdam . . . . 1
Eigen woning Kooypunt Den Helder 980 2.970 2.570 . 1
Eigen woning Punter Lelystad 990 2.970 1.810 . 1
Eigen woning Wijk 05 Punthorst Staphorst 1.290 4.060 2.570 . 1
Eigen woning Verspreide huizen Punthorst Staphorst 1.290 4.060 2.570 . 1
Eigen woning De Punt Tynaarlo 1.440 3.900 2.120 . 1
Eigen woning Verspreide huizen De Punt Tynaarlo 1.430 3.040 1.090 . 1
Huurwoning Puntenburg Amersfoort 340 2.030 1.980 . 1
Huurwoning Punterbuurt Amstelveen 880 1.980 1.860 . 1
Huurwoning De Punt Amsterdam 390 2.230 2.200 . 1
Huurwoning Oostpunt Zeeburgereiland Amsterdam . . . . 1
Huurwoning Kooypunt Den Helder . . . . 1
Huurwoning Punter Lelystad 990 1.940 1.200 . 1
Huurwoning Wijk 05 Punthorst Staphorst 1.160 3.300 2.490 . 1
Huurwoning Verspreide huizen Punthorst Staphorst 1.160 3.300 2.490 . 1
Huurwoning De Punt Tynaarlo 1.910 4.210 3.700 . 1
Huurwoning Verspreide huizen De Punt Tynaarlo . . . . 1
Bron: CBS.
Verklaring van tekens

Tabeltoelichting


Deze tabel geeft regionale gegevens over het gemiddelde energieverbruik per woning (aardgas en elektriciteit) van particuliere woningen onderverdeeld naar verschillende woningtypen en type eigendom voor alle wijken en buurten in Nederland en voor totaal Nederland. Daarnaast is alleen voor totaal woningen het percentage stadsverwarming opgenomen, omdat dit relevant is voor de interpretatie van de hoogte van het gemiddeld aardgasverbruik.

Gegevens beschikbaar: over 2024.

Status van de cijfers:
De cijfers over 2024 zijn voorlopig.

Wijzigingen per september 2025:
Geen, dit is een nieuwe tabel.

Wanneer komen er nieuwe cijfers?
In het derde kwartaal van 2026 worden de cijfers geactualiseerd.

Toelichting onderwerpen

Regioaanduiding
De gemeenten in Nederland zijn onderverdeeld in wijken en buurten. Buurten vormen het laagste regionale niveau. Wijken zijn optellingen van één of meer aaneengesloten buurten. De gemeente bepaalt zelf de indeling in wijken en buurten. Het CBS coördineert landelijk deze indeling.

Wijk:
Onderdeel van een gemeente waarin een bepaalde vorm van bodemgebruik of bebouwing overheerst. Bijvoorbeeld: industriegebied, woongebied met hoogbouw of laagbouw. Een wijk bestaat uit één of meerdere buurten.

Buurt:
Onderdeel van een gemeente, dat vanuit bebouwingsoogpunt of sociaaleconomische structuur homogeen is afgebakend. Homogeen wil zeggen dat één functie dominant is, bijvoorbeeld woonfunctie (woongebied), werkfunctie (industriegebied) of recreatieve functie (natuurgebied). Functies kunnen echter ook gemengd voorkomen.
Gemeentenaam
De naam van de bestuurlijke gemeente. Deze naam volgt de officiële schrijfwijze.
Gemiddeld aardgasverbruik
Het gemiddeld jaarverbruik voor aardgas van particuliere woningen, zoals berekend uit de aansluitingenregisters van de energienetbedrijven.
Bij de berekening van het gemiddeld aardgasverbruik zijn woningen met een zeer laag of zelfs nulverbruik meegeteld indien er sprake is van stadsverwarming. Hierdoor valt in gebieden waar stadsverwarming aanwezig is het gemiddeld aardgasverbruik van woningen laag uit.

De cijfers zijn afgerond op tientallen en vermeld bij zes of meer (bewoonde) woningen per woningtype of type eigendom.
Gemiddelde elektriciteitslevering
De gemiddelde jaarlevering van elektriciteit op individuele aansluitingen van particuliere woningen op het openbare elektriciteitsnet, zoals berekend vanuit de aansluitingenregisters van de netbedrijven. Collectieve elektriciteitsleveringen aan bijvoorbeeld liftinstallaties of hal-/galerijverlichting zijn niet meegeteld bij de berekening.

De cijfers zijn afgerond op tientallen en vermeld bij zes of meer (bewoonde) woningen per woningtype of type eigendom.
Gemiddelde netto elektriciteitslevering
De netto elektriciteitslevering is de elektriciteitslevering gesaldeerd met de eventuele teruglevering op de elektriciteitsaansluiting door opwek met (voornamelijk) zonnepanelen. Indien het saldo van levering en teruglevering negatief is, is een minimale netto-elektriciteitslevering van 0 kWh aangehouden.

De cijfers zijn afgerond op tientallen en vermeld bij zes of meer (bewoonde) woningen per woningtype of type eigendom.
Stadsverwarming
Het percentage woningen dat is aangesloten op stadsverwarming.

Stadsverwarming is een verwarmingssysteem waarbij de woningen in een wijk worden verwarmd via een ondergronds netwerk van warmwaterleidingen. In veel gevallen maakt stadsverwarming gebruik van restwarmte van bijvoorbeeld elektriciteitscentrales. Het aardgasverbruik van deze woningen is in veel gevallen zeer laag of zelfs nul. De hoeveelheid warmte die door aangesloten woningen in een jaar wordt afgenomen van de stadsverwarming is niet beschikbaar. Het percentage is vermeld bij tien of meer (bewoonde) woningen. Voor de gemeentes is een percentage van minder dan vijf of groter dan 95 afgerond op vijftallen.
Indelingswijziging wijken en buurten
Deze indicator geeft per wijk en buurt aan of de cijfers uit deze tabel zonder problemen kunnen worden gekoppeld aan en vergeleken met de cijfers van een jaar eerder, of dat er wijzigingen in de Wijk- en Buurtindeling zijn waardoor dit niet kan. Detailinformatie over wijzigingen in de Wijk- en Buurtindeling kan worden verkregen door de wijk- en buurtkaart van twee opeenvolgende jaren met elkaar te vergelijken.

De indicator kent drie mogelijke waarden:
1: De codering en afbakening van deze wijk/buurt is ongewijzigd ten opzichte van het voorgaande jaar. Het is wel mogelijk dat een naamswijziging heeft plaatsgevonden. De cijfers kunnen worden gekoppeld en vergeleken met die van het voorgaande jaar.
2: De codering van de wijk/buurt is veranderd ten opzichte van het voorgaande jaar. De afbakening is ongewijzigd. Om te kunnen koppelen met cijfers van het voorgaande jaar zal eerst moeten worden achterhaald wat de codering van het voorgaande jaar was. Is de koppeling eenmaal geslaagd dan kunnen de cijfers alsnog met elkaar worden vergeleken.
3: De afbakening van de wijk/buurt is veranderd ten opzichte van het voorgaande jaar. Dit kan gepaard zijn gegaan met een gewijzigde codering. De cijfers kunnen niet zonder meer worden vergeleken met die van het voorgaande jaar. Verschillen kunnen immers samenhangen met de verandering in de afbakening van de wijk of buurt.

Voor een wijk of buurt wordt alleen een wijziging in de afbakening geconstateerd wanneer een grens circa 5 meter of meer is verlegd. Kleinere grenswijzigingen worden niet als significant beschouwd.