Energieverbruik particuliere woningen; woningtype, wijken en buurten, 2023

Energieverbruik particuliere woningen; woningtype, wijken en buurten, 2023

Woningkenmerken Wijken en buurten Regioaanduiding Gemeentenaam (naam) Gemiddeld aardgasverbruik (m3) Gemiddelde elektriciteitslevering (kWh) Gemiddelde netto elektriciteitslevering (kWh) Stadsverwarming (%) Indelingswijziging wijken en buurten (code)
Totaal woningen Vathorst-De Laak Amersfoort 330 2.970 2.170 38,8 1
Totaal woningen Laakse Tuinen Amersfoort 40 4.540 2.790 . 1
Totaal woningen Over de Laak Amersfoort 1.720 3.720 3.720 . 1
Totaal woningen De Laak Eindhoven 850 2.310 1.950 . 1
Totaal woningen Wijk 35 Rohel De Fryske Marren 1.430 4.220 2.670 . 1
Totaal woningen Rohel De Fryske Marren 1.430 4.220 2.670 . 1
Totaal woningen Wijk 14 Bohemen en Meer en Bos 's-Gravenhage 870 1.980 1.890 . 1
Totaal woningen Bohemen en Meer en Bos 's-Gravenhage 860 1.970 1.890 . 1
Totaal woningen Wijk 38 Laakkwartier en Spoorwijk 's-Gravenhage 680 1.990 1.950 11,4 1
Totaal woningen Laakhaven-Oost 's-Gravenhage 270 1.650 1.650 51,2 1
Totaal woningen Laakhaven-West 's-Gravenhage 430 1.750 1.730 7,9 1
Totaal woningen Laakkwartier-West 's-Gravenhage 900 2.180 2.130 . 1
Totaal woningen Laakkwartier-Oost 's-Gravenhage 930 2.050 2.020 . 1
Totaal woningen De Laak-Binnenveld Lingewaard 780 2.590 1.690 . 1
Totaal woningen Wijk 03 Ohé en Laak Maasgouw 1.220 3.390 1.920 . 1
Totaal woningen Laak Maasgouw 1.300 3.050 1.800 . 1
Totaal woningen De Blaak Tilburg 1.140 3.200 2.010 . 1
Totaal woningen De Blaak Noord-West Tilburg 1.320 3.830 2.180 . 1
Totaal woningen De Blaak Noord-Oost Tilburg 990 2.820 1.840 . 1
Totaal woningen De Blaak Zuid-West Tilburg 1.190 3.230 2.010 . 1
Totaal woningen De Blaak Zuid-Oost Tilburg 1.080 2.980 2.040 . 1
Appartement Vathorst-De Laak Amersfoort 110 1.960 1.780 . 1
Appartement Laakse Tuinen Amersfoort 0 3.300 2.700 . 1
Appartement Over de Laak Amersfoort . . . . 1
Appartement De Laak Eindhoven 530 1.720 1.650 . 1
Appartement Wijk 35 Rohel De Fryske Marren . . . . 1
Appartement Rohel De Fryske Marren . . . . 1
Appartement Wijk 14 Bohemen en Meer en Bos 's-Gravenhage 810 1.870 1.830 . 1
Appartement Bohemen en Meer en Bos 's-Gravenhage 810 1.870 1.840 . 1
Appartement Wijk 38 Laakkwartier en Spoorwijk 's-Gravenhage 680 1.890 1.880 . 1
Appartement Laakhaven-Oost 's-Gravenhage 260 1.640 1.640 . 1
Appartement Laakhaven-West 's-Gravenhage 420 1.720 1.720 . 1
Appartement Laakkwartier-West 's-Gravenhage 890 2.070 2.040 . 1
Appartement Laakkwartier-Oost 's-Gravenhage 920 2.000 1.980 . 1
Appartement De Laak-Binnenveld Lingewaard 530 1.670 1.460 . 1
Appartement Wijk 03 Ohé en Laak Maasgouw 1.340 3.420 2.180 . 1
Appartement Laak Maasgouw 1.210 3.440 1.720 . 1
Appartement De Blaak Tilburg 740 2.520 2.520 . 1
Appartement De Blaak Noord-West Tilburg 1.490 4.680 4.680 . 1
Appartement De Blaak Noord-Oost Tilburg 440 1.480 1.480 . 1
Appartement De Blaak Zuid-West Tilburg . . . . 1
Appartement De Blaak Zuid-Oost Tilburg 560 2.170 2.170 . 1
Tussenwoning Vathorst-De Laak Amersfoort 370 3.150 2.270 . 1
Tussenwoning Laakse Tuinen Amersfoort 30 4.220 2.620 . 1
Tussenwoning Over de Laak Amersfoort . . . . 1
Tussenwoning De Laak Eindhoven 910 2.400 1.850 . 1
Tussenwoning Wijk 35 Rohel De Fryske Marren . . . . 1
Tussenwoning Rohel De Fryske Marren . . . . 1
Tussenwoning Wijk 14 Bohemen en Meer en Bos 's-Gravenhage 1.400 2.980 2.430 . 1
Tussenwoning Bohemen en Meer en Bos 's-Gravenhage 1.370 2.940 2.390 . 1
Tussenwoning Wijk 38 Laakkwartier en Spoorwijk 's-Gravenhage 760 2.800 2.560 . 1
Tussenwoning Laakhaven-Oost 's-Gravenhage 750 2.310 2.290 . 1
Tussenwoning Laakhaven-West 's-Gravenhage 890 2.800 2.220 . 1
Tussenwoning Laakkwartier-West 's-Gravenhage 960 2.750 2.550 . 1
Tussenwoning Laakkwartier-Oost 's-Gravenhage 1.090 2.800 2.640 . 1
Tussenwoning De Laak-Binnenveld Lingewaard 770 2.580 1.600 . 1
Tussenwoning Wijk 03 Ohé en Laak Maasgouw 860 2.290 1.290 . 1
Tussenwoning Laak Maasgouw . . . . 1
Tussenwoning De Blaak Tilburg 950 2.660 1.770 . 1
Tussenwoning De Blaak Noord-West Tilburg 1.070 2.770 1.700 . 1
Tussenwoning De Blaak Noord-Oost Tilburg 840 2.560 1.730 . 1
Tussenwoning De Blaak Zuid-West Tilburg 1.010 2.750 1.800 . 1
Tussenwoning De Blaak Zuid-Oost Tilburg 930 2.580 1.820 . 1
Hoekwoning Vathorst-De Laak Amersfoort 440 3.410 2.260 . 1
Hoekwoning Laakse Tuinen Amersfoort 50 4.600 2.710 . 1
Hoekwoning Over de Laak Amersfoort . . . . 1
Hoekwoning De Laak Eindhoven 1.230 2.940 2.350 . 1
Hoekwoning Wijk 35 Rohel De Fryske Marren . . . . 1
Hoekwoning Rohel De Fryske Marren . . . . 1
Hoekwoning Wijk 14 Bohemen en Meer en Bos 's-Gravenhage 1.630 3.270 2.540 . 1
Hoekwoning Bohemen en Meer en Bos 's-Gravenhage 1.560 3.250 2.510 . 1
Hoekwoning Wijk 38 Laakkwartier en Spoorwijk 's-Gravenhage 670 2.990 2.700 . 1
Hoekwoning Laakhaven-Oost 's-Gravenhage 990 2.280 2.280 . 1
Hoekwoning Laakhaven-West 's-Gravenhage 1.030 3.460 2.730 . 1
Hoekwoning Laakkwartier-West 's-Gravenhage 840 3.010 2.830 . 1
Hoekwoning Laakkwartier-Oost 's-Gravenhage 1.250 2.420 2.420 . 1
Hoekwoning De Laak-Binnenveld Lingewaard 890 2.920 1.640 . 1
Hoekwoning Wijk 03 Ohé en Laak Maasgouw 1.000 2.600 1.970 . 1
Hoekwoning Laak Maasgouw 1.210 3.470 2.830 . 1
Hoekwoning De Blaak Tilburg 1.110 3.010 1.920 . 1
Hoekwoning De Blaak Noord-West Tilburg 1.200 3.390 1.970 . 1
Hoekwoning De Blaak Noord-Oost Tilburg 1.010 2.650 1.600 . 1
Hoekwoning De Blaak Zuid-West Tilburg 1.200 3.210 2.130 . 1
Hoekwoning De Blaak Zuid-Oost Tilburg 1.050 2.880 1.890 . 1
Twee-onder-één-kap woning Vathorst-De Laak Amersfoort 640 4.220 2.620 . 1
Twee-onder-één-kap woning Laakse Tuinen Amersfoort . 5.690 3.440 . 1
Twee-onder-één-kap woning Over de Laak Amersfoort . . . . 1
Twee-onder-één-kap woning De Laak Eindhoven 1.540 3.700 3.160 . 1
Twee-onder-één-kap woning Wijk 35 Rohel De Fryske Marren 980 2.240 1.780 . 1
Twee-onder-één-kap woning Rohel De Fryske Marren 980 2.240 1.780 . 1
Twee-onder-één-kap woning Wijk 14 Bohemen en Meer en Bos 's-Gravenhage 1.780 3.950 2.830 . 1
Twee-onder-één-kap woning Bohemen en Meer en Bos 's-Gravenhage 1.830 4.660 3.000 . 1
Twee-onder-één-kap woning Wijk 38 Laakkwartier en Spoorwijk 's-Gravenhage . . . . 1
Twee-onder-één-kap woning Laakhaven-Oost 's-Gravenhage . . . . 1
Twee-onder-één-kap woning Laakhaven-West 's-Gravenhage . . . . 1
Twee-onder-één-kap woning Laakkwartier-West 's-Gravenhage . . . . 1
Twee-onder-één-kap woning Laakkwartier-Oost 's-Gravenhage . . . . 1
Twee-onder-één-kap woning De Laak-Binnenveld Lingewaard 1.010 3.100 1.990 . 1
Twee-onder-één-kap woning Wijk 03 Ohé en Laak Maasgouw 1.000 3.150 1.780 . 1
Twee-onder-één-kap woning Laak Maasgouw 1.030 3.000 1.910 . 1
Bron: CBS.
Verklaring van tekens

Tabeltoelichting


Deze tabel geeft regionale gegevens over het gemiddelde energieverbruik per woning (aardgas en elektriciteit) van particuliere woningen onderverdeeld naar verschillende woningtypen en type eigendom voor alle wijken en buurten in Nederland en voor totaal Nederland. Daarnaast is alleen voor totaal woningen het percentage stadsverwarming opgenomen, omdat dit relevant is voor de interpretatie van de hoogte van het gemiddeld aardgasverbruik.

Gegevens beschikbaar: over 2023.

Status van de cijfers:
De cijfers over 2023 zijn nader-voorlopig.

Wijzigingen per september 2025:
Omdat de cijfers over 2022 en 2023 zijn herzien op basis van slimme-meterdata, die preciezer zijn dan de eerder beschikbare data op basis van standaardjaarverbruiken, zijn deze teruggezet van definitieve cijfers naar nader-voorlopige cijfers.

Wijziging per maart 2025:
De originele cijfers in deze tabel zijn tot stand gekomen op basis van een foutieve koppeling tussen zonnestroominstallaties en woningen. De verkeerde koppeling hield in dat woningen zonder eigen aansluiting voor elektriciteit abusievelijk het label van ‘woning met zonnestroominstallatie’ hebben gekregen. De foutieve koppeling betreft de cijfers over verslagjaren 2022 en 2023. De fout werkt door in het energieverbruik van woningen, omdat voor woningen zonder eigen aansluiting een verbruik moet worden ingeschat op basis van een set woningeigenschappen, waaronder de aanwezigheid van een zonnestroominstallatie. De impact van de correcties kan groter zijn bij specifieke uitsplitsingen, bijvoorbeeld op (laag) regionaal niveau.

Wijziging per augustus 2024:
Geen, dit is een nieuwe tabel.

Wanneer komen er nieuwe cijfers?
In het derde kwartaal van 2025 worden de cijfers geactualiseerd.

Toelichting onderwerpen

Regioaanduiding
De gemeenten in Nederland zijn onderverdeeld in wijken en buurten. Buurten vormen het laagste regionale niveau. Wijken zijn optellingen van één of meer aaneengesloten buurten. De gemeente bepaalt zelf de indeling in wijken en buurten. Het CBS coördineert landelijk deze indeling.

Wijk:
Onderdeel van een gemeente waarin een bepaalde vorm van bodemgebruik of bebouwing overheerst. Bijvoorbeeld: industriegebied, woongebied met hoogbouw of laagbouw. Een wijk bestaat uit één of meerdere buurten.

Buurt:
Onderdeel van een gemeente, dat vanuit bebouwingsoogpunt of sociaaleconomische structuur homogeen is afgebakend. Homogeen wil zeggen dat één functie dominant is, bijvoorbeeld woonfunctie (woongebied), werkfunctie (industriegebied) of recreatieve functie (natuurgebied). Functies kunnen echter ook gemengd voorkomen.
Gemeentenaam
De naam van de bestuurlijke gemeente. Deze naam volgt de officiële schrijfwijze.
Gemiddeld aardgasverbruik
Het gemiddeld jaarverbruik voor aardgas van particuliere woningen, zoals berekend uit de aansluitingenregisters van de energienetbedrijven.
Bij de berekening van het gemiddeld aardgasverbruik zijn woningen met een zeer laag of zelfs nulverbruik meegeteld indien er sprake is van stadsverwarming. Hierdoor valt in gebieden waar stadsverwarming aanwezig is het gemiddeld aardgasverbruik van woningen laag uit.

De cijfers zijn afgerond op tientallen en vermeld bij zes of meer (bewoonde) woningen per woningtype of type eigendom.
Gemiddelde elektriciteitslevering
De gemiddelde jaarlevering van elektriciteit op individuele aansluitingen van particuliere woningen op het openbare elektriciteitsnet, zoals berekend vanuit de aansluitingenregisters van de netbedrijven. Collectieve elektriciteitsleveringen aan bijvoorbeeld liftinstallaties of hal-/galerijverlichting zijn niet meegeteld bij de berekening.

De cijfers zijn afgerond op tientallen en vermeld bij zes of meer (bewoonde) woningen per woningtype of type eigendom.
Gemiddelde netto elektriciteitslevering
De netto elektriciteitslevering is de elektriciteitslevering gesaldeerd met de eventuele teruglevering op de elektriciteitsaansluiting door opwek met (voornamelijk) zonnepanelen. Indien het saldo van levering en teruglevering negatief is, is een minimale netto-elektriciteitslevering van 0 kWh aangehouden.

De cijfers zijn afgerond op tientallen en vermeld bij zes of meer (bewoonde) woningen per woningtype of type eigendom.
Stadsverwarming
Het percentage woningen dat is aangesloten op stadsverwarming.

Stadsverwarming is een verwarmingssysteem waarbij de woningen in een wijk worden verwarmd via een ondergronds netwerk van warmwaterleidingen. In veel gevallen maakt stadsverwarming gebruik van restwarmte van bijvoorbeeld elektriciteitscentrales. Het aardgasverbruik van deze woningen is in veel gevallen zeer laag of zelfs nul. De hoeveelheid warmte die door aangesloten woningen in een jaar wordt afgenomen van de stadsverwarming is niet beschikbaar. Het percentage is vermeld bij tien of meer (bewoonde) woningen. Voor de gemeentes is een percentage van minder dan vijf of groter dan 95 afgerond op vijftallen.
Indelingswijziging wijken en buurten
Deze indicator geeft per wijk en buurt aan of de cijfers uit deze tabel zonder problemen kunnen worden gekoppeld aan en vergeleken met de cijfers van een jaar eerder, of dat er wijzigingen in de Wijk- en Buurtindeling zijn waardoor dit niet kan. Detailinformatie over wijzigingen in de Wijk- en Buurtindeling kan worden verkregen door de wijk- en buurtkaart van twee opeenvolgende jaren met elkaar te vergelijken.

De indicator kent drie mogelijke waarden:
1: De codering en afbakening van deze wijk/buurt is ongewijzigd ten opzichte van het voorgaande jaar. Het is wel mogelijk dat een naamswijziging heeft plaatsgevonden. De cijfers kunnen worden gekoppeld en vergeleken met die van het voorgaande jaar.
2: De codering van de wijk/buurt is veranderd ten opzichte van het voorgaande jaar. De afbakening is ongewijzigd. Om te kunnen koppelen met cijfers van het voorgaande jaar zal eerst moeten worden achterhaald wat de codering van het voorgaande jaar was. Is de koppeling eenmaal geslaagd dan kunnen de cijfers alsnog met elkaar worden vergeleken.
3: De afbakening van de wijk/buurt is veranderd ten opzichte van het voorgaande jaar. Dit kan gepaard zijn gegaan met een gewijzigde codering. De cijfers kunnen niet zonder meer worden vergeleken met die van het voorgaande jaar. Verschillen kunnen immers samenhangen met de verandering in de afbakening van de wijk of buurt.

Voor een wijk of buurt wordt alleen een wijziging in de afbakening geconstateerd wanneer een grens circa 5 meter of meer is verlegd. Kleinere grenswijzigingen worden niet als significant beschouwd.