Energieverbruik particuliere woningen; woningtype, wijken en buurten, 2023

Energieverbruik particuliere woningen; woningtype, wijken en buurten, 2023

Woningkenmerken Wijken en buurten Regioaanduiding Gemeentenaam (naam) Gemiddeld aardgasverbruik (m3) Gemiddelde elektriciteitslevering (kWh) Gemiddelde netto elektriciteitslevering (kWh) Stadsverwarming (%) Indelingswijziging wijken en buurten (code)
Totaal woningen De Korver Sportpark en Annapark Almere . . . . 1
Totaal woningen Anna Paulownastraat en omgeving Dordrecht 240 2.220 2.100 58,4 1
Totaal woningen Johanna Naber-erf en omgeving Dordrecht 710 2.530 1.760 . 1
Totaal woningen Annabuurt en Suytkade Helmond 490 2.160 1.780 . 1
Totaal woningen Anna's Hoeve Hilversum 400 2.390 1.460 . 1
Totaal woningen Sint Annabrink Hof van Twente 1.000 2.630 1.700 . 1
Totaal woningen Anna Paulowna Hollands Kroon 860 2.670 1.720 . 1
Totaal woningen Buitengebied Anna Paulowna Hollands Kroon 1.360 4.080 2.700 . 1
Totaal woningen Johannahoeve Lingewaard 780 2.740 2.240 . 1
Totaal woningen St. Anna Nijmegen 880 2.100 1.670 . 1
Totaal woningen Sint Anna ter Muiden Sluis 1.250 2.340 1.940 . 1
Totaal woningen Sint-Annaland Tholen 850 2.720 1.680 . 1
Totaal woningen Sint-Annaland Tholen 840 2.670 1.640 . 1
Totaal woningen Verspreide huizen Sint-Annaland Tholen 1.380 4.140 2.910 . 1
Totaal woningen Anna Jacobapolder Tholen 840 2.460 950 . 1
Totaal woningen Sint Anna Tilburg 860 2.160 1.880 . 1
Totaal woningen Sint Anna Noord Tilburg 920 2.280 1.930 . 1
Totaal woningen Sint Anna Zuid Tilburg 790 2.020 1.830 . 1
Totaal woningen Annakamp-Oost Venlo 810 2.350 1.670 . 1
Totaal woningen Annakamp-West Venlo 920 2.620 1.770 . 1
Totaal woningen St.-Annaparochie Waadhoeke 950 2.320 1.560 . 3
Totaal woningen Buitengebied St.-Annaparochie Waadhoeke 1.140 2.970 1.990 . 3
Totaal woningen St.-Annaparochie Bedr. Nij Toerenburg Waadhoeke 1.310 4.530 1.740 . 1
Totaal woningen St.-Annaparochie Zuidoost Waadhoeke 870 1.840 1.530 . 1
Totaal woningen St.-Annaparochie Noordwest Waadhoeke 1.030 2.750 1.530 . 1
Totaal woningen St.-Annaparochie Noordoost Waadhoeke 890 2.290 1.540 . 1
Totaal woningen St.-Annaparochie Zuidwest Waadhoeke 990 2.190 1.450 . 1
Totaal woningen St.-Annaparochie Bedrijventer. de Wissel Waadhoeke 980 4.530 2.290 . 1
Appartement De Korver Sportpark en Annapark Almere . . . . 1
Appartement Anna Paulownastraat en omgeving Dordrecht 110 1.960 1.930 . 1
Appartement Johanna Naber-erf en omgeving Dordrecht 440 1.790 1.790 . 1
Appartement Annabuurt en Suytkade Helmond 440 1.800 1.770 . 1
Appartement Anna's Hoeve Hilversum 210 1.690 1.260 . 1
Appartement Sint Annabrink Hof van Twente 1.020 1.740 1.740 . 1
Appartement Anna Paulowna Hollands Kroon 560 1.790 1.630 . 1
Appartement Buitengebied Anna Paulowna Hollands Kroon 1.210 3.490 1.830 . 1
Appartement Johannahoeve Lingewaard 480 2.200 2.160 . 1
Appartement St. Anna Nijmegen 610 1.340 1.270 . 1
Appartement Sint Anna ter Muiden Sluis . . . . 1
Appartement Sint-Annaland Tholen 400 1.830 1.780 . 1
Appartement Sint-Annaland Tholen 400 1.810 1.760 . 1
Appartement Verspreide huizen Sint-Annaland Tholen . . . . 1
Appartement Anna Jacobapolder Tholen . . . . 1
Appartement Sint Anna Tilburg 620 1.750 1.720 . 1
Appartement Sint Anna Noord Tilburg 740 1.880 1.820 . 1
Appartement Sint Anna Zuid Tilburg 560 1.680 1.660 . 1
Appartement Annakamp-Oost Venlo 280 1.480 1.450 . 1
Appartement Annakamp-West Venlo . . . . 1
Appartement St.-Annaparochie Waadhoeke 610 1.540 1.490 . 3
Appartement Buitengebied St.-Annaparochie Waadhoeke . . . . 3
Appartement St.-Annaparochie Bedr. Nij Toerenburg Waadhoeke . . . . 1
Appartement St.-Annaparochie Zuidoost Waadhoeke 610 1.510 1.510 . 1
Appartement St.-Annaparochie Noordwest Waadhoeke . . . . 1
Appartement St.-Annaparochie Noordoost Waadhoeke 630 1.510 1.300 . 1
Appartement St.-Annaparochie Zuidwest Waadhoeke 590 1.550 1.540 . 1
Appartement St.-Annaparochie Bedrijventer. de Wissel Waadhoeke . . . . 1
Tussenwoning De Korver Sportpark en Annapark Almere . . . . 1
Tussenwoning Anna Paulownastraat en omgeving Dordrecht 410 2.610 2.360 . 1
Tussenwoning Johanna Naber-erf en omgeving Dordrecht 680 2.490 1.720 . 1
Tussenwoning Annabuurt en Suytkade Helmond 520 2.550 1.740 . 1
Tussenwoning Anna's Hoeve Hilversum 540 2.610 1.340 . 1
Tussenwoning Sint Annabrink Hof van Twente 690 2.020 1.570 . 1
Tussenwoning Anna Paulowna Hollands Kroon 770 2.370 1.620 . 1
Tussenwoning Buitengebied Anna Paulowna Hollands Kroon . . . . 1
Tussenwoning Johannahoeve Lingewaard 770 2.710 2.290 . 1
Tussenwoning St. Anna Nijmegen 970 2.480 1.830 . 1
Tussenwoning Sint Anna ter Muiden Sluis 1.030 1.890 1.890 . 1
Tussenwoning Sint-Annaland Tholen 770 2.310 1.550 . 1
Tussenwoning Sint-Annaland Tholen 770 2.310 1.550 . 1
Tussenwoning Verspreide huizen Sint-Annaland Tholen . . . . 1
Tussenwoning Anna Jacobapolder Tholen 860 2.020 630 . 1
Tussenwoning Sint Anna Tilburg 940 2.340 1.970 . 1
Tussenwoning Sint Anna Noord Tilburg 930 2.380 1.960 . 1
Tussenwoning Sint Anna Zuid Tilburg 960 2.270 1.990 . 1
Tussenwoning Annakamp-Oost Venlo 830 2.280 1.680 . 1
Tussenwoning Annakamp-West Venlo 880 2.570 1.830 . 1
Tussenwoning St.-Annaparochie Waadhoeke 900 1.880 1.430 . 3
Tussenwoning Buitengebied St.-Annaparochie Waadhoeke . . . . 3
Tussenwoning St.-Annaparochie Bedr. Nij Toerenburg Waadhoeke . . . . 1
Tussenwoning St.-Annaparochie Zuidoost Waadhoeke 910 2.010 1.480 . 1
Tussenwoning St.-Annaparochie Noordwest Waadhoeke 760 1.580 1.260 . 1
Tussenwoning St.-Annaparochie Noordoost Waadhoeke 870 1.730 1.430 . 1
Tussenwoning St.-Annaparochie Zuidwest Waadhoeke 960 2.020 1.430 . 1
Tussenwoning St.-Annaparochie Bedrijventer. de Wissel Waadhoeke . . . . 1
Hoekwoning De Korver Sportpark en Annapark Almere . . . . 1
Hoekwoning Anna Paulownastraat en omgeving Dordrecht 800 2.920 2.630 . 1
Hoekwoning Johanna Naber-erf en omgeving Dordrecht 850 2.730 1.810 . 1
Hoekwoning Annabuurt en Suytkade Helmond 590 2.790 1.910 . 1
Hoekwoning Anna's Hoeve Hilversum 650 2.620 1.560 . 1
Hoekwoning Sint Annabrink Hof van Twente 910 2.080 1.460 . 1
Hoekwoning Anna Paulowna Hollands Kroon 850 2.550 1.590 . 1
Hoekwoning Buitengebied Anna Paulowna Hollands Kroon . . . . 1
Hoekwoning Johannahoeve Lingewaard 950 2.630 2.210 . 1
Hoekwoning St. Anna Nijmegen 1.160 2.620 1.800 . 1
Hoekwoning Sint Anna ter Muiden Sluis 750 1.730 1.730 . 1
Hoekwoning Sint-Annaland Tholen 850 2.470 1.530 . 1
Hoekwoning Sint-Annaland Tholen 850 2.470 1.530 . 1
Hoekwoning Verspreide huizen Sint-Annaland Tholen . . . . 1
Hoekwoning Anna Jacobapolder Tholen 740 2.350 780 . 1
Hoekwoning Sint Anna Tilburg 1.040 2.340 1.880 . 1
Bron: CBS.
Verklaring van tekens

Tabeltoelichting


Deze tabel geeft regionale gegevens over het gemiddelde energieverbruik per woning (aardgas en elektriciteit) van particuliere woningen onderverdeeld naar verschillende woningtypen en type eigendom voor alle wijken en buurten in Nederland en voor totaal Nederland. Daarnaast is alleen voor totaal woningen het percentage stadsverwarming opgenomen, omdat dit relevant is voor de interpretatie van de hoogte van het gemiddeld aardgasverbruik.

Gegevens beschikbaar: over 2023.

Status van de cijfers:
De cijfers over 2023 zijn nader-voorlopig.

Wijzigingen per september 2025:
Omdat de cijfers over 2022 en 2023 zijn herzien op basis van slimme-meterdata, die preciezer zijn dan de eerder beschikbare data op basis van standaardjaarverbruiken, zijn deze teruggezet van definitieve cijfers naar nader-voorlopige cijfers.

Wijziging per maart 2025:
De originele cijfers in deze tabel zijn tot stand gekomen op basis van een foutieve koppeling tussen zonnestroominstallaties en woningen. De verkeerde koppeling hield in dat woningen zonder eigen aansluiting voor elektriciteit abusievelijk het label van ‘woning met zonnestroominstallatie’ hebben gekregen. De foutieve koppeling betreft de cijfers over verslagjaren 2022 en 2023. De fout werkt door in het energieverbruik van woningen, omdat voor woningen zonder eigen aansluiting een verbruik moet worden ingeschat op basis van een set woningeigenschappen, waaronder de aanwezigheid van een zonnestroominstallatie. De impact van de correcties kan groter zijn bij specifieke uitsplitsingen, bijvoorbeeld op (laag) regionaal niveau.

Wijziging per augustus 2024:
Geen, dit is een nieuwe tabel.

Wanneer komen er nieuwe cijfers?
In het derde kwartaal van 2025 worden de cijfers geactualiseerd.

Toelichting onderwerpen

Regioaanduiding
De gemeenten in Nederland zijn onderverdeeld in wijken en buurten. Buurten vormen het laagste regionale niveau. Wijken zijn optellingen van één of meer aaneengesloten buurten. De gemeente bepaalt zelf de indeling in wijken en buurten. Het CBS coördineert landelijk deze indeling.

Wijk:
Onderdeel van een gemeente waarin een bepaalde vorm van bodemgebruik of bebouwing overheerst. Bijvoorbeeld: industriegebied, woongebied met hoogbouw of laagbouw. Een wijk bestaat uit één of meerdere buurten.

Buurt:
Onderdeel van een gemeente, dat vanuit bebouwingsoogpunt of sociaaleconomische structuur homogeen is afgebakend. Homogeen wil zeggen dat één functie dominant is, bijvoorbeeld woonfunctie (woongebied), werkfunctie (industriegebied) of recreatieve functie (natuurgebied). Functies kunnen echter ook gemengd voorkomen.
Gemeentenaam
De naam van de bestuurlijke gemeente. Deze naam volgt de officiële schrijfwijze.
Gemiddeld aardgasverbruik
Het gemiddeld jaarverbruik voor aardgas van particuliere woningen, zoals berekend uit de aansluitingenregisters van de energienetbedrijven.
Bij de berekening van het gemiddeld aardgasverbruik zijn woningen met een zeer laag of zelfs nulverbruik meegeteld indien er sprake is van stadsverwarming. Hierdoor valt in gebieden waar stadsverwarming aanwezig is het gemiddeld aardgasverbruik van woningen laag uit.

De cijfers zijn afgerond op tientallen en vermeld bij zes of meer (bewoonde) woningen per woningtype of type eigendom.
Gemiddelde elektriciteitslevering
De gemiddelde jaarlevering van elektriciteit op individuele aansluitingen van particuliere woningen op het openbare elektriciteitsnet, zoals berekend vanuit de aansluitingenregisters van de netbedrijven. Collectieve elektriciteitsleveringen aan bijvoorbeeld liftinstallaties of hal-/galerijverlichting zijn niet meegeteld bij de berekening.

De cijfers zijn afgerond op tientallen en vermeld bij zes of meer (bewoonde) woningen per woningtype of type eigendom.
Gemiddelde netto elektriciteitslevering
De netto elektriciteitslevering is de elektriciteitslevering gesaldeerd met de eventuele teruglevering op de elektriciteitsaansluiting door opwek met (voornamelijk) zonnepanelen. Indien het saldo van levering en teruglevering negatief is, is een minimale netto-elektriciteitslevering van 0 kWh aangehouden.

De cijfers zijn afgerond op tientallen en vermeld bij zes of meer (bewoonde) woningen per woningtype of type eigendom.
Stadsverwarming
Het percentage woningen dat is aangesloten op stadsverwarming.

Stadsverwarming is een verwarmingssysteem waarbij de woningen in een wijk worden verwarmd via een ondergronds netwerk van warmwaterleidingen. In veel gevallen maakt stadsverwarming gebruik van restwarmte van bijvoorbeeld elektriciteitscentrales. Het aardgasverbruik van deze woningen is in veel gevallen zeer laag of zelfs nul. De hoeveelheid warmte die door aangesloten woningen in een jaar wordt afgenomen van de stadsverwarming is niet beschikbaar. Het percentage is vermeld bij tien of meer (bewoonde) woningen. Voor de gemeentes is een percentage van minder dan vijf of groter dan 95 afgerond op vijftallen.
Indelingswijziging wijken en buurten
Deze indicator geeft per wijk en buurt aan of de cijfers uit deze tabel zonder problemen kunnen worden gekoppeld aan en vergeleken met de cijfers van een jaar eerder, of dat er wijzigingen in de Wijk- en Buurtindeling zijn waardoor dit niet kan. Detailinformatie over wijzigingen in de Wijk- en Buurtindeling kan worden verkregen door de wijk- en buurtkaart van twee opeenvolgende jaren met elkaar te vergelijken.

De indicator kent drie mogelijke waarden:
1: De codering en afbakening van deze wijk/buurt is ongewijzigd ten opzichte van het voorgaande jaar. Het is wel mogelijk dat een naamswijziging heeft plaatsgevonden. De cijfers kunnen worden gekoppeld en vergeleken met die van het voorgaande jaar.
2: De codering van de wijk/buurt is veranderd ten opzichte van het voorgaande jaar. De afbakening is ongewijzigd. Om te kunnen koppelen met cijfers van het voorgaande jaar zal eerst moeten worden achterhaald wat de codering van het voorgaande jaar was. Is de koppeling eenmaal geslaagd dan kunnen de cijfers alsnog met elkaar worden vergeleken.
3: De afbakening van de wijk/buurt is veranderd ten opzichte van het voorgaande jaar. Dit kan gepaard zijn gegaan met een gewijzigde codering. De cijfers kunnen niet zonder meer worden vergeleken met die van het voorgaande jaar. Verschillen kunnen immers samenhangen met de verandering in de afbakening van de wijk of buurt.

Voor een wijk of buurt wordt alleen een wijziging in de afbakening geconstateerd wanneer een grens circa 5 meter of meer is verlegd. Kleinere grenswijzigingen worden niet als significant beschouwd.