Energieverbruik particuliere woningen; woningtype, wijken en buurten, 2022

Energieverbruik particuliere woningen; woningtype, wijken en buurten, 2022

Wijken en buurten Woningkenmerken Regioaanduiding Gemeentenaam (naam) Gemiddeld aardgasverbruik (m3) Gemiddelde elektriciteitslevering (kWh) Gemiddelde netto elektriciteitslevering (kWh) Stadsverwarming (%) Indelingswijziging wijken en buurten (code)
Rhoon-Zuidoost Totaal woningen Albrandswaard 720 2.740 2.000 . 1
Rhoon-Zuidoost Appartement Albrandswaard 510 1.650 1.650 . 1
Rhoon-Zuidoost Tussenwoning Albrandswaard 630 2.920 1.870 . 1
Rhoon-Zuidoost Hoekwoning Albrandswaard 770 3.150 2.000 . 1
Rhoon-Zuidoost Twee-onder-één-kap woning Albrandswaard 1.030 3.670 2.430 . 1
Rhoon-Zuidoost Vrijstaande woning Albrandswaard 1.460 4.530 3.550 . 1
Rhoon-Zuidoost Eigen woning Albrandswaard 770 3.070 2.060 . 1
Rhoon-Zuidoost Huurwoning Albrandswaard 570 1.860 1.860 . 1
Daalmeer-Zuidoost Totaal woningen Alkmaar 770 2.500 1.940 . 1
Daalmeer-Zuidoost Appartement Alkmaar 400 1.560 1.450 . 1
Daalmeer-Zuidoost Tussenwoning Alkmaar 770 2.590 2.010 . 1
Daalmeer-Zuidoost Hoekwoning Alkmaar 910 2.620 1.930 . 1
Daalmeer-Zuidoost Twee-onder-één-kap woning Alkmaar 1.060 3.530 2.620 . 1
Daalmeer-Zuidoost Vrijstaande woning Alkmaar 1.210 3.190 1.600 . 1
Daalmeer-Zuidoost Eigen woning Alkmaar 830 2.730 2.020 . 1
Daalmeer-Zuidoost Huurwoning Alkmaar 570 1.780 1.700 . 1
Aalderinkshoek Zuidoost Totaal woningen Almelo 1.320 2.860 2.240 . 1
Aalderinkshoek Zuidoost Appartement Almelo 690 2.160 2.060 . 1
Aalderinkshoek Zuidoost Tussenwoning Almelo 1.610 2.180 1.390 . 1
Aalderinkshoek Zuidoost Hoekwoning Almelo 1.610 3.720 3.100 . 1
Aalderinkshoek Zuidoost Twee-onder-één-kap woning Almelo 1.490 3.070 2.320 . 1
Aalderinkshoek Zuidoost Vrijstaande woning Almelo 1.600 3.220 2.330 . 1
Aalderinkshoek Zuidoost Eigen woning Almelo 1.370 2.970 2.290 . 1
Aalderinkshoek Zuidoost Huurwoning Almelo 920 1.960 1.890 . 1
Schelfhorst Zuidoost Totaal woningen Almelo 1.130 2.800 2.190 . 1
Schelfhorst Zuidoost Appartement Almelo 620 1.680 1.670 . 1
Schelfhorst Zuidoost Tussenwoning Almelo 1.000 2.720 2.330 . 1
Schelfhorst Zuidoost Hoekwoning Almelo 1.230 2.920 2.480 . 1
Schelfhorst Zuidoost Twee-onder-één-kap woning Almelo 1.270 2.890 2.060 . 1
Schelfhorst Zuidoost Vrijstaande woning Almelo 1.600 3.740 2.210 . 1
Schelfhorst Zuidoost Eigen woning Almelo 1.250 3.060 2.190 . 1
Schelfhorst Zuidoost Huurwoning Almelo 870 2.210 2.170 . 1
Centrum Stad Zuidoost Totaal woningen Almere 0 2.170 2.130 100,0 3
Centrum Stad Zuidoost Appartement Almere 0 2.170 2.130 . 3
Centrum Stad Zuidoost Tussenwoning Almere . . . . 3
Centrum Stad Zuidoost Hoekwoning Almere . . . . 3
Centrum Stad Zuidoost Twee-onder-één-kap woning Almere . . . . 3
Centrum Stad Zuidoost Vrijstaande woning Almere . . . . 3
Centrum Stad Zuidoost Eigen woning Almere 0 2.160 2.070 . 3
Centrum Stad Zuidoost Huurwoning Almere 0 2.200 2.190 . 3
Danswijk Zuidoost Totaal woningen Almere 0 2.940 2.660 84,0 3
Danswijk Zuidoost Appartement Almere 0 1.970 1.970 . 3
Danswijk Zuidoost Tussenwoning Almere 0 3.040 2.730 . 3
Danswijk Zuidoost Hoekwoning Almere 0 3.420 3.020 . 3
Danswijk Zuidoost Twee-onder-één-kap woning Almere . . . . 3
Danswijk Zuidoost Vrijstaande woning Almere . . . . 3
Danswijk Zuidoost Eigen woning Almere 0 3.060 2.720 . 3
Danswijk Zuidoost Huurwoning Almere 0 2.410 2.410 . 3
Parkwijk Zuidoost Totaal woningen Almere 0 3.230 2.710 85,9 3
Parkwijk Zuidoost Appartement Almere . . . . 3
Parkwijk Zuidoost Tussenwoning Almere 0 3.210 2.690 . 3
Parkwijk Zuidoost Hoekwoning Almere 0 3.310 2.780 . 3
Parkwijk Zuidoost Twee-onder-één-kap woning Almere . . . . 3
Parkwijk Zuidoost Vrijstaande woning Almere . . . . 3
Parkwijk Zuidoost Eigen woning Almere 0 3.350 2.740 . 3
Parkwijk Zuidoost Huurwoning Almere 0 2.830 2.600 . 3
Tussen de Vaarten Z.- Zuidoost Totaal woningen Almere 0 2.800 2.520 89,1 3
Tussen de Vaarten Z.- Zuidoost Appartement Almere 0 1.990 1.980 . 3
Tussen de Vaarten Z.- Zuidoost Tussenwoning Almere 0 2.980 2.620 . 3
Tussen de Vaarten Z.- Zuidoost Hoekwoning Almere 0 3.310 3.000 . 3
Tussen de Vaarten Z.- Zuidoost Twee-onder-één-kap woning Almere . . . . 3
Tussen de Vaarten Z.- Zuidoost Vrijstaande woning Almere . . . . 3
Tussen de Vaarten Z.- Zuidoost Eigen woning Almere 0 2.900 2.560 . 3
Tussen de Vaarten Z.- Zuidoost Huurwoning Almere 0 2.410 2.380 . 3
Muziekwijk N.-Zuidoost Totaal woningen Almere 0 2.460 2.230 93,7 3
Muziekwijk N.-Zuidoost Appartement Almere 0 1.980 1.970 . 3
Muziekwijk N.-Zuidoost Tussenwoning Almere 0 2.910 2.520 . 3
Muziekwijk N.-Zuidoost Hoekwoning Almere 0 3.100 2.490 . 3
Muziekwijk N.-Zuidoost Twee-onder-één-kap woning Almere . . . . 3
Muziekwijk N.-Zuidoost Vrijstaande woning Almere . . . . 3
Muziekwijk N.-Zuidoost Eigen woning Almere 0 2.800 2.380 . 3
Muziekwijk N.-Zuidoost Huurwoning Almere 0 2.160 2.100 . 3
Sallandsekant Zuidoost Totaal woningen Almere . . . . 3
Sallandsekant Zuidoost Appartement Almere . . . . 3
Sallandsekant Zuidoost Tussenwoning Almere . . . . 3
Sallandsekant Zuidoost Hoekwoning Almere . . . . 3
Sallandsekant Zuidoost Twee-onder-één-kap woning Almere . . . . 3
Sallandsekant Zuidoost Vrijstaande woning Almere . . . . 3
Sallandsekant Zuidoost Eigen woning Almere . . . . 3
Sallandsekant Zuidoost Huurwoning Almere . . . . 3
Faunabuurt Zuidoost Totaal woningen Almere 950 3.190 2.680 . 3
Faunabuurt Zuidoost Appartement Almere . . . . 3
Faunabuurt Zuidoost Tussenwoning Almere 890 3.160 2.790 . 3
Faunabuurt Zuidoost Hoekwoning Almere 1.020 3.180 2.510 . 3
Faunabuurt Zuidoost Twee-onder-één-kap woning Almere 1.230 3.970 2.240 . 3
Faunabuurt Zuidoost Vrijstaande woning Almere 1.520 3.260 1.880 . 3
Faunabuurt Zuidoost Eigen woning Almere 940 3.190 2.630 . 3
Faunabuurt Zuidoost Huurwoning Almere 990 3.200 3.190 . 3
Zuidoost Alphen Totaal woningen Alphen-Chaam 1.140 2.940 2.240 . 1
Zuidoost Alphen Appartement Alphen-Chaam 510 2.060 1.680 . 1
Zuidoost Alphen Tussenwoning Alphen-Chaam 980 2.470 1.950 . 1
Zuidoost Alphen Hoekwoning Alphen-Chaam 1.050 2.910 2.230 . 1
Zuidoost Alphen Twee-onder-één-kap woning Alphen-Chaam 1.210 3.020 2.360 . 1
Zuidoost Alphen Vrijstaande woning Alphen-Chaam 1.450 3.540 2.550 . 1
Zuidoost Alphen Eigen woning Alphen-Chaam 1.250 3.190 2.390 . 1
Zuidoost Alphen Huurwoning Alphen-Chaam 860 2.270 1.840 . 1
Leidsebuurt Zuidoost Totaal woningen Amsterdam 790 1.920 1.920 . 1
Leidsebuurt Zuidoost Appartement Amsterdam 780 1.890 1.890 . 1
Leidsebuurt Zuidoost Tussenwoning Amsterdam . . . . 1
Leidsebuurt Zuidoost Hoekwoning Amsterdam . . . . 1
Bron: CBS.
Verklaring van tekens

Tabeltoelichting


Deze tabel geeft regionale gegevens over het gemiddelde energieverbruik per woning (aardgas en elektriciteit) van particuliere woningen onderverdeeld naar verschillende woningtypen en type eigendom voor alle wijken en buurten in Nederland en voor totaal Nederland. Daarnaast is alleen voor totaal woningen het percentage stadsverwarming opgenomen, omdat dit relevant is voor de interpretatie van de hoogte van het gemiddeld aardgasverbruik.

Gegevens beschikbaar: over 2022.

Status van de cijfers:
Nader-voorlopig

Wijzigingen per september 2025:
Omdat de cijfers over 2022 zijn herzien op basis van slimme-meterdata, die preciezer zijn dan de eerder beschikbare data op basis van standaardjaarverbruiken, zijn deze teruggezet van definitieve cijfers naar nader-voorlopige cijfers.

Wijziging per maart 2025:
De originele cijfers in deze tabel zijn tot stand gekomen op basis van een foutieve koppeling tussen zonnestroominstallaties en woningen. Dit is in deze versie gecorrigeerd. De verkeerde koppeling hield in dat woningen zonder eigen aansluiting voor elektriciteit abusievelijk het label van ‘woning met zonnestroominstallatie’ hebben gekregen. De fout werkt door in het energieverbruik van woningen, omdat voor woningen zonder eigen aansluiting een verbruik moet worden ingeschat op basis van een set woningeigenschappen, waaronder de aanwezigheid van een zonnestroominstallatie. De impact van de correcties kan groter zijn bij specifieke uitsplitsingen, bijvoorbeeld op (laag) regionaal niveau.

Wijziging per augustus 2024:
De cijfers zijn geactualiseerd en hebben nu de status definitief.

Wijzigingen per oktober 2023:
Geen, dit is een nieuwe tabel.

Wanneer komen er nieuwe cijfers?
Dit zijn de definitieve cijfers.

Toelichting onderwerpen

Regioaanduiding
De gemeenten in Nederland zijn onderverdeeld in wijken en buurten. Buurten vormen het laagste regionale niveau. Wijken zijn optellingen van één of meer aaneengesloten buurten. De gemeente bepaalt zelf de indeling in wijken en buurten. Het CBS coördineert landelijk deze indeling.

Wijk:
Onderdeel van een gemeente waarin een bepaalde vorm van bodemgebruik of bebouwing overheerst. Bijvoorbeeld: industriegebied, woongebied met hoogbouw of laagbouw. Een wijk bestaat uit één of meerdere buurten.

Buurt:
Onderdeel van een gemeente, dat vanuit bebouwingsoogpunt of sociaaleconomische structuur homogeen is afgebakend. Homogeen wil zeggen dat één functie dominant is, bijvoorbeeld woonfunctie (woongebied), werkfunctie (industriegebied) of recreatieve functie (natuurgebied). Functies kunnen echter ook gemengd voorkomen.
Gemeentenaam
De naam van de bestuurlijke gemeente. Deze naam volgt de officiële schrijfwijze.
Gemiddeld aardgasverbruik
Het gemiddeld jaarverbruik voor aardgas van particuliere woningen, zoals berekend uit de aansluitingenregisters van de energienetbedrijven.
Bij de berekening van het gemiddeld aardgasverbruik zijn woningen met een zeer laag of zelfs nulverbruik meegeteld indien er sprake is van stadsverwarming. Hierdoor valt in gebieden waar stadsverwarming aanwezig is het gemiddeld aardgasverbruik van woningen laag uit.

De cijfers zijn afgerond op tientallen en vermeld bij zes of meer (bewoonde) woningen per woningtype of type eigendom.
Gemiddelde elektriciteitslevering
De gemiddelde jaarlevering van elektriciteit op individuele aansluitingen van particuliere woningen op het openbare elektriciteitsnet, zoals berekend vanuit de aansluitingenregisters van de netbedrijven. Collectieve elektriciteitsleveringen aan bijvoorbeeld liftinstallaties of hal-/galerijverlichting zijn niet meegeteld bij de berekening.

De cijfers zijn afgerond op tientallen en vermeld bij zes of meer (bewoonde) woningen per woningtype of type eigendom.
Gemiddelde netto elektriciteitslevering
De netto elektriciteitslevering is de elektriciteitslevering gesaldeerd met de eventuele teruglevering op de elektriciteitsaansluiting door opwek met (voornamelijk) zonnepanelen. Indien het saldo van levering en teruglevering negatief is, is een minimale netto-elektriciteitslevering van 0 kWh aangehouden.

De cijfers zijn afgerond op tientallen en vermeld bij zes of meer (bewoonde) woningen per woningtype of type eigendom.
Stadsverwarming
Het percentage woningen dat is aangesloten op stadsverwarming.

Stadsverwarming is een verwarmingssysteem waarbij de woningen in een wijk worden verwarmd via een ondergronds netwerk van warmwaterleidingen. In veel gevallen maakt stadsverwarming gebruik van restwarmte van bijvoorbeeld elektriciteitscentrales. Het aardgasverbruik van deze woningen is in veel gevallen zeer laag of zelfs nul. De hoeveelheid warmte die door aangesloten woningen in een jaar wordt afgenomen van de stadsverwarming is niet beschikbaar. Het percentage is vermeld bij tien of meer (bewoonde) woningen. Voor de gemeentes is een percentage van minder dan vijf of groter dan 95 afgerond op vijftallen.
Indelingswijziging wijken en buurten
Deze indicator geeft per wijk en buurt aan of de cijfers uit deze tabel zonder problemen kunnen worden gekoppeld aan en vergeleken met de cijfers van een jaar eerder, of dat er wijzigingen in de Wijk- en Buurtindeling zijn waardoor dit niet kan. Detailinformatie over wijzigingen in de Wijk- en Buurtindeling kan worden verkregen door de wijk- en buurtkaart van twee opeenvolgende jaren met elkaar te vergelijken.

De indicator kent drie mogelijke waarden:
1: De codering en afbakening van deze wijk/buurt is ongewijzigd ten opzichte van het voorgaande jaar. Het is wel mogelijk dat een naamswijziging heeft plaatsgevonden. De cijfers kunnen worden gekoppeld en vergeleken met die van het voorgaande jaar.
2: De codering van de wijk/buurt is veranderd ten opzichte van het voorgaande jaar. De afbakening is ongewijzigd. Om te kunnen koppelen met cijfers van het voorgaande jaar zal eerst moeten worden achterhaald wat de codering van het voorgaande jaar was. Is de koppeling eenmaal geslaagd dan kunnen de cijfers alsnog met elkaar worden vergeleken.
3: De afbakening van de wijk/buurt is veranderd ten opzichte van het voorgaande jaar. Dit kan gepaard zijn gegaan met een gewijzigde codering. De cijfers kunnen niet zonder meer worden vergeleken met die van het voorgaande jaar. Verschillen kunnen immers samenhangen met de verandering in de afbakening van de wijk of buurt.

Voor een wijk of buurt wordt alleen een wijziging in de afbakening geconstateerd wanneer een grens circa 5 meter of meer is verlegd. Kleinere grenswijzigingen worden niet als significant beschouwd.