Werkgeversdemografie, Europese norm; rechtsvorm, SBI2008

Werkgeversdemografie, Europese norm; rechtsvorm, SBI2008

Bedrijfstakken/branches (SBI2008) Rechtsvormen EuroStat Perioden Werkgevers Totaal (aantal) Werkgevers Opgerichte werkgevers (aantal) Werkgevers Opgeheven werkgevers (aantal) Werkgeverspopulatie Werkzame personen (aantal) Werkgeverspopulatie Werknemers (aantal) Opgerichte werkgevers Werkzame personen (aantal) Opgerichte werkgevers Werknemers (aantal) Opgeheven werkgevers Werkzame personen (aantal) Opgeheven werkgevers Werknemers (aantal)
B Delfstoffenwinning Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* 164 8 5 8.136 8.136 8 8 . .
B Delfstoffenwinning Eenmanszaken 2024* 1 0 0 . . 0 0 0 0
B Delfstoffenwinning NV's en BV's 2024* 147 5 4 7.724 7.724 . . . .
B Delfstoffenwinning Samenwerkingsverbanden en overig 2024* 16 3 1 . . . . . .
B-E Nijverheid (geen bouw) en energie Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
B-E Nijverheid (geen bouw) en energie Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
B-E Nijverheid (geen bouw) en energie NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
B-E Nijverheid (geen bouw) en energie Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
Business Economy, B-N, excl. K, incl. 95 Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
Business Economy, B-N, excl. K, incl. 95 Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
Business Economy, B-N, excl. K, incl. 95 NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
Business Economy, B-N, excl. K, incl. 95 Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
06 Winning van aardolie en aardgas Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
06 Winning van aardolie en aardgas Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
06 Winning van aardolie en aardgas NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
06 Winning van aardolie en aardgas Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
061 Winning van aardolie Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
061 Winning van aardolie Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
061 Winning van aardolie NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
061 Winning van aardolie Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
062 Winning van aardgas Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
062 Winning van aardgas Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
062 Winning van aardgas NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
062 Winning van aardgas Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
08 Delfstoffenwinning (geen olie en gas) Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
08 Delfstoffenwinning (geen olie en gas) Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
08 Delfstoffenwinning (geen olie en gas) NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
08 Delfstoffenwinning (geen olie en gas) Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
081 Winning van zand, grind en klei Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
081 Winning van zand, grind en klei Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
081 Winning van zand, grind en klei NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
081 Winning van zand, grind en klei Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
089 Winning van overige delfstoffen Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
089 Winning van overige delfstoffen Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
089 Winning van overige delfstoffen NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
089 Winning van overige delfstoffen Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
09 Dienstverlening delfstoffenwinning Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
09 Dienstverlening delfstoffenwinning Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
09 Dienstverlening delfstoffenwinning NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
09 Dienstverlening delfstoffenwinning Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
091 Dienstverlening olie- en gaswinning Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
091 Dienstverlening olie- en gaswinning Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
091 Dienstverlening olie- en gaswinning NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
091 Dienstverlening olie- en gaswinning Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
099 Dienstverlening overige winning Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
099 Dienstverlening overige winning Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
099 Dienstverlening overige winning NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
099 Dienstverlening overige winning Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
C Industrie Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* 22.968 1.155 1.414 731.030 730.844 2.208 2.191 3.960 3.927
C Industrie Eenmanszaken 2024* 2.435 259 298 7.296 7.269 332 327 452 444
C Industrie NV's en BV's 2024* 17.116 670 774 697.078 697.059 1.564 1.563 2.836 2.833
C Industrie Samenwerkingsverbanden en overig 2024* 3.417 226 342 26.656 26.516 312 301 671 650
10-12 Voedings-, genotmiddelenindustrie Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* 3.228 161 211 146.688 146.528 359 344 993 967
10-12 Voedings-, genotmiddelenindustrie Eenmanszaken 2024* 435 43 52 2.711 2.688 80 76 126 119
10-12 Voedings-, genotmiddelenindustrie NV's en BV's 2024* 1.865 77 88 128.764 128.752 194 193 578 577
10-12 Voedings-, genotmiddelenindustrie Samenwerkingsverbanden en overig 2024* 928 41 71 15.214 15.088 85 75 288 271
10 Voedingsmiddelenindustrie Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
10 Voedingsmiddelenindustrie Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
10 Voedingsmiddelenindustrie NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
10 Voedingsmiddelenindustrie Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
101 Slachterijen en vleeswarenindustrie Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
101 Slachterijen en vleeswarenindustrie Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
101 Slachterijen en vleeswarenindustrie NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
101 Slachterijen en vleeswarenindustrie Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
102 Visverwerkende industrie Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
102 Visverwerkende industrie Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
102 Visverwerkende industrie NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
102 Visverwerkende industrie Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
103 Groente-, fruitverwerkende industrie Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
103 Groente-, fruitverwerkende industrie Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
103 Groente-, fruitverwerkende industrie NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
103 Groente-, fruitverwerkende industrie Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
104 Spijsoliën- en -vettenindustrie e.d. Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
104 Spijsoliën- en -vettenindustrie e.d. Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
104 Spijsoliën- en -vettenindustrie e.d. NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
104 Spijsoliën- en -vettenindustrie e.d. Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
105 Zuivelindustrie Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
105 Zuivelindustrie Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
105 Zuivelindustrie NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
105 Zuivelindustrie Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
106 Meelindustrie Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
106 Meelindustrie Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
106 Meelindustrie NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
106 Meelindustrie Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
107 Brood- en deegwarenindustrie Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
107 Brood- en deegwarenindustrie Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
107 Brood- en deegwarenindustrie NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
107 Brood- en deegwarenindustrie Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
108 Overige voedingsmiddelenindustrie Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
108 Overige voedingsmiddelenindustrie Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
108 Overige voedingsmiddelenindustrie NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
108 Overige voedingsmiddelenindustrie Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
109 Diervoederindustrie Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
109 Diervoederindustrie Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
109 Diervoederindustrie NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
109 Diervoederindustrie Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
11 Drankenindustrie Totaal rechtsvormen Nederland/buitenland 2024* . . . . . . . . .
11 Drankenindustrie Eenmanszaken 2024* . . . . . . . . .
11 Drankenindustrie NV's en BV's 2024* . . . . . . . . .
11 Drankenindustrie Samenwerkingsverbanden en overig 2024* . . . . . . . . .
Bron: CBS.
Verklaring van tekens

Tabeltoelichting


Deze tabel bevat gegevens over bedrijvendemografie volgens de Europese norm en worden in deze vorm ook aan Eurostat geleverd. Het betreft de populatie actieve bedrijven die optreden als werkgevers, nieuwe werkgevers en gestopte werkgevers en de 1-, 2-, 3-, 4- en 5-jarige overlevers na het werkgever worden, uitgesplitst naar grootteklasse volgens werknemers en naar economische activiteit, gebaseerd op de Standaard Bedrijfsindeling (SBI 2008). Ook bevat de tabel gegevens over werkzame personen en werknemers bij populatie actieve werkgevers, opgerichte en opgeheven werkgevers. Voor de overlevers worden werkzame personen op het moment van werkgever worden en op het verslagjaar gerapporteerd.

Gegevens beschikbaar vanaf: 2010

Status van de cijfers:
De cijfers in deze tabel zijn definitief voor 2010 tot en met 2023. Voor 2024 zijn de cijfers voorlopig. Alleen de gegevens over Opgeheven bedrijven voor 2024 zullen nog bijgesteld worden.

Wijzigingen per 30 september 2026:
De voorlopige cijfers van 2024 zijn toegevoegd en de cijfers over 2023 zijn bijgesteld en definitief gemaakt.

Wanneer komen er nieuwe cijfers?
De cijfers van een nieuw verslagjaar (T – 2) worden in juli van het huidige jaar T gepubliceerd.

Toelichting onderwerpen

Werkgevers
Totaal
Werkgever:
Bedrijven met werknemers in dienst. Een bedrijf is de feitelijke transactor in het productieproces gekenmerkt door zelfstandigheid ten aanzien van de beslissingen over dat proces en door het aanbieden van zijn producten aan derden. Een bedrijf wordt gedefinieerd als werkgever op het moment dat er in één jaar minimaal 0,5 vte aan arbeidskracht op de loonlijst staat, exclusief directeur.

Uit deze definitie en met name uit het element zelfstandigheid volgt dat een bedrijf meer dan één vestiging kan omvatten, maar ook meer dan één juridische eenheid. (Onder juridische eenheden worden zowel natuurlijke als rechtspersonen verstaan). Dit is het geval wanneer de afzonderlijke vestigingen of juridische eenheden niet zelfstandig opereren. Andersom komt het voor dat binnen een juridische eenheid verschillende onderdelen te onderscheiden zijn die wat betreft de productie zelfstandig opereren. Deze vormen dan op grond van de definitie evenzovele bedrijven. Dit laatste doet zich vooral voor bij grotere concerns met uiteenlopende
activiteiten. Wanneer een aldus gedefinieerde eenheid zich uitstrekt over verschillende landen wordt ter wille van de nationale statistiek het Nederlandse deel als een geheel bedrijf beschouwd.

In de officiële CBS-terminologie wordt het bedrijf zoals hier gedefinieerd bedrijfseenheid (BE) genoemd, zodat geen verwarring kan ontstaan met de term bedrijf uit het - in dit opzicht weinig precieze - spraakgebruik.

De statistische eenheid bedrijf is een operationalisering van de kind-of-activity unit, zoals gedefinieerd door Eurostat. Deze definitie combineert twee eisen die strijdig kunnen zijn: bijdragen aan één activiteit versus het overeenkomen met één of meer operationele eenheden. Nederland geeft bij het operationaliseren naar de statistische eenheid bedrijf prioriteit aan de tweede eis.
Het aantal bedrijven is afgerond op een veelvoud van vijf.
Opgerichte werkgevers
Er is sprake van een opgerichte wergever indien er voor het eerst in één jaar minimaal 0,5 vte aan arbeidskracht op de loonlijst staat, exclusief directeur. Dit kan samenvallen met opgerichte bedrijven, maar dit hoeft niet. Het kan namelijk zijn dat een bedrijf al langer bestaat, maar pas later werknemers in dienst neemt.
Opgeheven werkgevers
Er is sprake van een opgeheven wergever indien er na een periode met minimaal 0,5 vte per jaar aan arbeidskracht op de loonlijst, exclusief directeur, minder dan 0,5 vte per jaar aan arbeidskracht op de loonlijst staat. Dit kan samenvallen met opgeheven bedrijven, maar dit hoeft niet. Het kan namelijk zijn dat een bedrijf geen werknemers meer in dienst heeft, maar wel doorgaat met economische activiteiten.
Werkgeverspopulatie
Werkzame personen
Het aantal werkzame personen bestaat uit:
- werknemers en directeuren die op de loonlijst staan;
- werknemers die op de loonlijst staan van een andere onderneming of instelling, maar bij de eigen onderneming werkzaam zijn en als zodanig in feite tot het personeel behoren (ingeleend personeel);
- werkzame eigenaren, firmanten, leden van maatschappen, vennoten en medewerkende gezinsleden;
- uitzendkrachten. Uitgeleend personeel (werknemers die op de loonlijst staan, maar werken bij een andere onderneming of instelling) valt niet onder werkzame personen.
Werknemers
Het aantal werknemers wordt vastgesteld op basis van de werknemers op de loonlijst exclusief directeur-grootaandeelhouders. Het aantal werknemers per bedrijf wordt berekend uit loonbelastinggegevens van de Belastingdienst.
Opgerichte werkgevers
Werkzame personen
Het aantal werkzame personen bestaat uit:
- werknemers en directeuren die op de loonlijst staan;
- werknemers die op de loonlijst staan van een andere onderneming of instelling, maar bij de eigen onderneming werkzaam zijn en als zodanig in feite tot het personeel behoren (ingeleend personeel);
- werkzame eigenaren, firmanten, leden van maatschappen, vennoten en medewerkende gezinsleden;
- uitzendkrachten. Uitgeleend personeel (werknemers die op de loonlijst staan, maar werken bij een andere onderneming of instelling) valt niet onder werkzame personen.
Werknemers
Het aantal werknemers wordt vastgesteld op basis van de werknemers op de loonlijst exclusief directeur-grootaandeelhouders. Het aantal werknemers per bedrijf wordt berekend uit loonbelastinggegevens van de Belastingdienst.
Opgeheven werkgevers
Werkzame personen
Het aantal werkzame personen bestaat uit:
- werknemers en directeuren die op de loonlijst staan;
- werknemers die op de loonlijst staan van een andere onderneming of instelling, maar bij de eigen onderneming werkzaam zijn en als zodanig in feite tot het personeel behoren (ingeleend personeel);
- werkzame eigenaren, firmanten, leden van maatschappen, vennoten en medewerkende gezinsleden;
- uitzendkrachten. Uitgeleend personeel (werknemers die op de loonlijst staan, maar werken bij een andere onderneming of instelling) valt niet onder werkzame personen.
Werknemers
Het aantal werknemers wordt vastgesteld op basis van de werknemers op de loonlijst exclusief directeur-grootaandeelhouders. Het aantal werknemers per bedrijf wordt berekend uit loonbelastinggegevens van de Belastingdienst.