Werkgeversdemografie, Europese norm; bedrijfsgrootte, SBI2008

Werkgeversdemografie, Europese norm; bedrijfsgrootte, SBI2008

Bedrijfstakken/branches (SBI 2008) Bedrijfsgrootte Perioden Werkgevers Totaal (aantal) Nieuwe werkgevers die hebben overleefd uit 1 jaar eerder (aantal) Nieuwe werkgevers die hebben overleefd uit 2 jaar eerder (aantal) Nieuwe werkgevers die hebben overleefd uit 3 jaar eerder (aantal) Nieuwe werkgevers die hebben overleefd uit 4 jaar eerder (aantal) Nieuwe werkgevers die hebben overleefd uit 5 jaar eerder (aantal) Werkgeverspopulatie Werkzame personen (aantal) Werkgeverspopulatie Werknemers (aantal) Opgerichte werkgevers Werkzame personen (aantal) Opgerichte werkgevers Werknemers (aantal) Opgeheven werkgevers Werkzame personen (aantal) Opgeheven werkgevers Werknemers (aantal) Werkzame personen Bij opgerichte werkgevers uit 1 jaar eerder (aantal) Werkzame personen Bij opgerichte werkgevers uit 2 jaar eerder (aantal) Werkzame personen Bij opgerichte werkgevers uit 3 jaar eerder (aantal) Werkzame personen Bij opgerichte werkgevers uit 4 jaar eerder (aantal) Werkzame personen Bij opgerichte werkgevers uit 5 jaar eerder (aantal) Werkzame personen In geboortejaar opgerichte werkgevers uit 1 jaar eerder (aantal) Werkzame personen In geboortejaar opgerichte werkgevers uit 2 jaar eerder (aantal) Werkzame personen In geboortejaar opgerichte werkgevers uit 3 jaar eerder (aantal) Werkzame personen In geboortejaar opgerichte werkgevers uit 4 jaar eerder (aantal) Werkzame personen In geboortejaar opgerichte werkgevers uit 5 jaar eerder (aantal)
35 Energiebedrijven Totaal 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
35 Energiebedrijven 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
35 Energiebedrijven 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
35 Energiebedrijven 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
351 Energiebedrijven Totaal 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
351 Energiebedrijven 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
351 Energiebedrijven 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
351 Energiebedrijven 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
E Waterbedrijven en afvalbeheer Totaal 2024* 678 21 22 25 29 26 31.010 31.010 61 61 . . 58 . 94 365 243 31 . 36 148 .
E Waterbedrijven en afvalbeheer 1 tot 5 werknemers 2024* 281 21 22 25 25 20 565 565 . . 42 42 58 . 94 . 77 31 . 36 . 33
E Waterbedrijven en afvalbeheer 5 tot 10 werknemers 2024* 114 0 0 0 1 3 759 759 . . . . 0 0 0 . . 0 0 0 . .
E Waterbedrijven en afvalbeheer 10 of meer werknemers 2024* 283 0 0 0 3 3 29.686 29.686 . . . . 0 0 0 . . 0 0 0 . .
36 Waterleidingbedrijven Totaal 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
36 Waterleidingbedrijven 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
36 Waterleidingbedrijven 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
36 Waterleidingbedrijven 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
360 Waterleidingbedrijven Totaal 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
360 Waterleidingbedrijven 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
360 Waterleidingbedrijven 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
360 Waterleidingbedrijven 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
431 Sloopbedrijven en grondwerk Totaal 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
431 Sloopbedrijven en grondwerk 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
431 Sloopbedrijven en grondwerk 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
431 Sloopbedrijven en grondwerk 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
433 Afwerkingsbedrijven (bouw) Totaal 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
433 Afwerkingsbedrijven (bouw) 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
433 Afwerkingsbedrijven (bouw) 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
433 Afwerkingsbedrijven (bouw) 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
81 Schoonmaakbedrijven, hoveniers e.d. Totaal 2024* 7.258 533 458 430 355 329 151.617 151.463 1.157 1.117 1.324 1.281 1.426 1.671 2.213 2.175 2.092 958 1.001 1.077 1.228 1.239
81 Schoonmaakbedrijven, hoveniers e.d. 1 tot 5 werknemers 2024* 4.362 506 429 392 315 291 8.319 8.165 853 814 866 823 1.149 1.146 1.410 1.205 1.212 740 720 699 782 691
81 Schoonmaakbedrijven, hoveniers e.d. 5 tot 10 werknemers 2024* 1.252 22 21 24 28 17 8.255 8.255 162 162 155 155 218 202 294 341 239 138 134 160 206 126
81 Schoonmaakbedrijven, hoveniers e.d. 10 of meer werknemers 2024* 1.644 5 8 14 12 21 135.042 135.042 142 142 303 303 59 323 509 628 641 80 147 217 241 422
812 Schoonmaakbedrijven Totaal 2024* 3.952 356 251 214 188 166 119.323 119.323 840 840 904 904 1.068 1.165 1.241 1.229 1.384 642 589 567 678 804
812 Schoonmaakbedrijven 1 tot 5 werknemers 2024* 2.218 335 225 187 161 132 4.105 4.105 563 563 487 487 838 . 803 685 642 462 . 286 408 321
812 Schoonmaakbedrijven 5 tot 10 werknemers 2024* 652 16 18 16 18 15 4.334 4.334 135 135 114 114 170 . . . . 100 . . . .
812 Schoonmaakbedrijven 10 of meer werknemers 2024* 1.082 5 8 11 9 19 110.884 110.884 142 142 303 303 59 323 . . . 80 147 . . .
813 Hoveniersbedrijven Totaal 2024* 3.075 160 188 197 150 150 26.334 26.180 277 237 387 344 300 407 554 558 643 278 369 432 434 391
813 Hoveniersbedrijven 1 tot 5 werknemers 2024* 2.034 156 187 191 142 147 3.985 3.831 . . . . . . . 462 . . . 392 336 .
813 Hoveniersbedrijven 5 tot 10 werknemers 2024* 548 4 1 6 7 2 3.567 3.567 . . . . . . . . . . . 39 . .
813 Hoveniersbedrijven 10 of meer werknemers 2024* 493 0 0 0 1 1 18.783 18.783 0 0 0 0 0 0 0 . . 0 0 0 . .
8130 Hoveniersbedrijven Totaal 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
8130 Hoveniersbedrijven 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
8130 Hoveniersbedrijven 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
8130 Hoveniersbedrijven 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
8292 Pak- en sorteerbedrijven Totaal 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
8292 Pak- en sorteerbedrijven 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
8292 Pak- en sorteerbedrijven 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
8292 Pak- en sorteerbedrijven 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Bron: CBS.
Verklaring van tekens

Tabeltoelichting


Deze tabel bevat gegevens over bedrijvendemografie volgens de Europese norm en worden in deze vorm ook aan Eurostat geleverd. Het betreft de populatie actieve bedrijven die optreden als werkgevers, nieuwe werkgevers en gestopte werkgevers, uitgesplitst naar rechtsvorm en naar economische activiteit, gebaseerd op de Standaard Bedrijfsindeling (SBI 2008).. Ook bevat de tabel gegevens over werkzame personen en werknemers bij deze bedrijven.

Gegevens beschikbaar vanaf: 2010

Status van de cijfers:
De cijfers in deze tabel zijn definitief voor 2010 tot en met 2023. Voor 2024 zijn de cijfers voorlopig. Alleen de gegevens over Opgeheven bedrijven voor 2024 zullen nog bijgesteld worden.

Wijzigingen per 30 september 2026:
De voorlopige cijfers van 2024 zijn toegevoegd en de cijfers over 2023 zijn bijgesteld en definitief gemaakt.

Wanneer komen er nieuwe cijfers?
De cijfers van een nieuw verslagjaar (T – 2) worden in juli van het huidige jaar T gepubliceerd.

Toelichting onderwerpen

Werkgevers
Totaal
Werkgever:
Bedrijven met werknemers in dienst. Een bedrijf is de feitelijke transactor in het productieproces gekenmerkt door zelfstandigheid ten aanzien van de beslissingen over dat proces en door het aanbieden van zijn producten aan derden. Een bedrijf wordt gedefinieerd als werkgever op het moment dat er in één jaar minimaal 0,5 vte aan arbeidskracht op de loonlijst staat, exclusief directeur.

Uit deze definitie en met name uit het element zelfstandigheid volgt dat een bedrijf meer dan één vestiging kan omvatten, maar ook meer dan één juridische eenheid. (Onder juridische eenheden worden zowel natuurlijke als rechtspersonen verstaan). Dit is het geval wanneer de afzonderlijke vestigingen of juridische eenheden niet zelfstandig opereren. Andersom komt het voor dat binnen een juridische eenheid verschillende onderdelen te onderscheiden zijn die wat betreft de productie zelfstandig opereren. Deze vormen dan op grond van de definitie evenzovele bedrijven. Dit laatste doet zich vooral voor bij grotere concerns met uiteenlopende
activiteiten. Wanneer een aldus gedefinieerde eenheid zich uitstrekt over verschillende landen wordt ter wille van de nationale statistiek het Nederlandse deel als een geheel bedrijf beschouwd.

In de officiële CBS-terminologie wordt het bedrijf zoals hier gedefinieerd bedrijfseenheid (BE) genoemd, zodat geen verwarring kan ontstaan met de term bedrijf uit het - in dit opzicht weinig precieze - spraakgebruik.

De statistische eenheid bedrijf is een operationalisering van de kind-of-activity unit, zoals gedefinieerd door Eurostat. Deze definitie combineert twee eisen die strijdig kunnen zijn: bijdragen aan één activiteit versus het overeenkomen met één of meer operationele eenheden. Nederland geeft bij het operationaliseren naar de statistische eenheid bedrijf prioriteit aan de tweede eis.
Nieuwe werkgevers die hebben overleefd
uit 1 jaar eerder
Het betreft nieuwe werkgevers uit één jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds als werkgever actief zijn.
uit 2 jaar eerder
Het betreft nieuwe werkgevers uit twee jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds als werkgever actief zijn.
uit 3 jaar eerder
Het betreft nieuwe werkgevers uit drie jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds als werkgever actief zijn.
uit 4 jaar eerder
Het betreft nieuwe werkgevers uit vier jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds als werkgever actief zijn.
uit 5 jaar eerder
Het betreft nieuwe werkgevers uit vijf jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds als werkgever actief zijn.
Werkgeverspopulatie
Werkzame personen
Het aantal werkzame personen bestaat uit:
- werknemers en directeuren die op de loonlijst staan;
- werknemers die op de loonlijst staan van een andere onderneming of instelling, maar bij de eigen onderneming werkzaam zijn en als zodanig in feite tot het personeel behoren (ingeleend personeel);
- werkzame eigenaren, firmanten, leden van maatschappen, vennoten en medewerkende gezinsleden;
- uitzendkrachten. Uitgeleend personeel (werknemers die op de loonlijst staan, maar werken bij een andere onderneming of instelling) valt niet onder werkzame personen.
Werknemers
Het aantal werknemers wordt vastgesteld op basis van de werknemers op de loonlijst exclusief directeur-grootaandeelhouders. Het aantal werknemers per bedrijf wordt berekend uit loonbelastinggegevens van de Belastingdienst.
Opgerichte werkgevers
Werkzame personen
Het aantal werkzame personen bestaat uit:
- werknemers en directeuren die op de loonlijst staan;
- werknemers die op de loonlijst staan van een andere onderneming of instelling, maar bij de eigen onderneming werkzaam zijn en als zodanig in feite tot het personeel behoren (ingeleend personeel);
- werkzame eigenaren, firmanten, leden van maatschappen, vennoten en medewerkende gezinsleden;
- uitzendkrachten. Uitgeleend personeel (werknemers die op de loonlijst staan, maar werken bij een andere onderneming of instelling) valt niet onder werkzame personen.
Werknemers
Het aantal werknemers wordt vastgesteld op basis van de werknemers op de loonlijst exclusief directeur-grootaandeelhouders. Het aantal werknemers per bedrijf wordt berekend uit loonbelastinggegevens van de Belastingdienst.
Opgeheven werkgevers
Werkzame personen
Het aantal werkzame personen bestaat uit:
- werknemers en directeuren die op de loonlijst staan;
- werknemers die op de loonlijst staan van een andere onderneming of instelling, maar bij de eigen onderneming werkzaam zijn en als zodanig in feite tot het personeel behoren (ingeleend personeel);
- werkzame eigenaren, firmanten, leden van maatschappen, vennoten en medewerkende gezinsleden;
- uitzendkrachten. Uitgeleend personeel (werknemers die op de loonlijst staan, maar werken bij een andere onderneming of instelling) valt niet onder werkzame personen.
Werknemers
Het aantal werknemers wordt vastgesteld op basis van de werknemers op de loonlijst exclusief directeur-grootaandeelhouders. Het aantal werknemers per bedrijf wordt berekend uit loonbelastinggegevens van de Belastingdienst.
Werkzame personen
Bij opgerichte werkgevers
Het aantal werkzame personen bestaat uit:
- werknemers en directeuren die op de loonlijst staan;
- werknemers die op de loonlijst staan van een andere onderneming of instelling, maar bij de eigen onderneming werkzaam zijn en als zodanig in feite tot het personeel behoren (ingeleend personeel);
- werkzame eigenaren, firmanten, leden van maatschappen, vennoten en medewerkende gezinsleden;
- uitzendkrachten. Uitgeleend personeel (werknemers die op de loonlijst staan, maar werken bij een andere onderneming of instelling) valt niet onder werkzame personen.
Het betreft werkzame personen in overlevende opgerichte werkgevers in het huidige verslagjaar.
uit 1 jaar eerder
Het aantal werkzame personen bij nieuwe werkgevers uit één jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds als werkgever actief zijn.
uit 2 jaar eerder
Het aantal werkzame personen bij nieuwe werkgevers uit twee jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds als werkgever actief zijn.
uit 3 jaar eerder
Het aantal werkzame personen bij nieuwe werkgevers uit drie jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds als werkgever actief zijn.
uit 4 jaar eerder
Het aantal werkzame personen bij nieuwe werkgevers uit vier jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds als werkgever actief zijn.
uit 5 jaar eerder
Het aantal werkzame personen bij nieuwe werkgevers uit vijf jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds als werkgever actief zijn.
In geboortejaar opgerichte werkgevers
Het aantal werkzame personen bestaat uit:
- werknemers en directeuren die op de loonlijst staan;
- werknemers die op de loonlijst staan van een andere onderneming of instelling, maar bij de eigen onderneming werkzaam zijn en als zodanig in feite tot het personeel behoren (ingeleend personeel);
- werkzame eigenaren, firmanten, leden van maatschappen, vennoten en medewerkende gezinsleden;
- uitzendkrachten. Uitgeleend personeel (werknemers die op de loonlijst staan, maar werken bij een andere onderneming of instelling) valt niet onder werkzame personen.
Het betreft werkzame personen in overlevende opgerichte werkgevers in het geboortejaar van de werkgever.
uit 1 jaar eerder
Het aantal werkzame personen op het moment van werkgever worden uit één jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds actief zijn.
uit 2 jaar eerder
Het aantal werkzame personen op het moment van werkgever worden uit twee jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds actief zijn.
uit 3 jaar eerder
Het aantal werkzame personen op het moment van werkgever worden uit drie jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds actief zijn.
uit 4 jaar eerder
Het aantal werkzame personen op het moment van werkgever worden uit vier jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds actief zijn.
uit 5 jaar eerder
Het aantal werkzame personen op het moment van werkgever worden uit vijf jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds actief zijn.