Bedrijvendemografie, Europese norm; bedrijfsgrootte, bedrijfstak SBI2008

Bedrijvendemografie, Europese norm; bedrijfsgrootte, bedrijfstak SBI2008

Bedrijfstakken/branches (SBI 2008) Bedrijfsgrootte Perioden Bedrijven Totaal (aantal) Bedrijven Oprichtingen (aantal) Bedrijven Opheffingen (aantal) Oprichtingen die hebben overleefd uit 1 jaar eerder (aantal) Oprichtingen die hebben overleefd uit 2 jaar eerder (aantal) Oprichtingen die hebben overleefd uit 3 jaar eerder (aantal) Oprichtingen die hebben overleefd uit 4 jaar eerder (aantal) Oprichtingen die hebben overleefd uit 5 jaar eerder (aantal) Bedrijvenpopulatie Werkzame personen (aantal) Bedrijvenpopulatie Werknemers (aantal)
B Delfstoffenwinning Totaal 2024* 715 49 45 68 65 55 67 63 8.432 8.136
B Delfstoffenwinning 0 werknemers 2024* 551 47 45 67 62 51 62 56 296 0
B Delfstoffenwinning 1 tot 5 werknemers 2024* 62 2 0 1 3 4 3 5 104 104
B Delfstoffenwinning 5 tot 10 werknemers 2024* 18 0 0 0 0 0 1 0 118 118
B Delfstoffenwinning 10 of meer werknemers 2024* 84 0 0 0 0 0 1 2 7.914 7.914
B-E Nijverheid (geen bouw) en energie Totaal 2024* . . . . . . . . . .
B-E Nijverheid (geen bouw) en energie 0 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
B-E Nijverheid (geen bouw) en energie 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
B-E Nijverheid (geen bouw) en energie 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
B-E Nijverheid (geen bouw) en energie 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . .
Business Economy, B-N, excl. K, incl. 95 Totaal 2024* . . . . . . . . . .
Business Economy, B-N, excl. K, incl. 95 0 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
Business Economy, B-N, excl. K, incl. 95 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
Business Economy, B-N, excl. K, incl. 95 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
Business Economy, B-N, excl. K, incl. 95 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . .
06 Winning van aardolie en aardgas Totaal 2024* . . . . . . . . . .
06 Winning van aardolie en aardgas 0 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
06 Winning van aardolie en aardgas 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
06 Winning van aardolie en aardgas 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
06 Winning van aardolie en aardgas 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . .
061 Winning van aardolie Totaal 2024* . . . . . . . . . .
061 Winning van aardolie 0 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
061 Winning van aardolie 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
061 Winning van aardolie 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
061 Winning van aardolie 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . .
062 Winning van aardgas Totaal 2024* . . . . . . . . . .
062 Winning van aardgas 0 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
062 Winning van aardgas 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
062 Winning van aardgas 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
062 Winning van aardgas 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . .
08 Delfstoffenwinning (geen olie en gas) Totaal 2024* . . . . . . . . . .
08 Delfstoffenwinning (geen olie en gas) 0 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
08 Delfstoffenwinning (geen olie en gas) 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
08 Delfstoffenwinning (geen olie en gas) 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
08 Delfstoffenwinning (geen olie en gas) 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . .
081 Winning van zand, grind en klei Totaal 2024* . . . . . . . . . .
081 Winning van zand, grind en klei 0 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
081 Winning van zand, grind en klei 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
081 Winning van zand, grind en klei 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
081 Winning van zand, grind en klei 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . .
089 Winning van overige delfstoffen Totaal 2024* . . . . . . . . . .
089 Winning van overige delfstoffen 0 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
089 Winning van overige delfstoffen 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
089 Winning van overige delfstoffen 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
089 Winning van overige delfstoffen 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . .
09 Dienstverlening delfstoffenwinning Totaal 2024* . . . . . . . . . .
09 Dienstverlening delfstoffenwinning 0 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
09 Dienstverlening delfstoffenwinning 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
09 Dienstverlening delfstoffenwinning 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
09 Dienstverlening delfstoffenwinning 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . .
091 Dienstverlening olie- en gaswinning Totaal 2024* . . . . . . . . . .
091 Dienstverlening olie- en gaswinning 0 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
091 Dienstverlening olie- en gaswinning 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
091 Dienstverlening olie- en gaswinning 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
091 Dienstverlening olie- en gaswinning 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . .
099 Dienstverlening overige winning Totaal 2024* . . . . . . . . . .
099 Dienstverlening overige winning 0 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
099 Dienstverlening overige winning 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
099 Dienstverlening overige winning 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
099 Dienstverlening overige winning 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . .
C Industrie Totaal 2024* 92.488 5.662 5.186 6.062 5.523 6.086 4.592 4.441 779.290 730.844
C Industrie 0 werknemers 2024* 69.520 5.361 5.050 5.738 5.254 5.791 4.366 4.212 48.260 0
C Industrie 1 tot 5 werknemers 2024* 10.005 270 118 300 222 235 184 173 19.695 19.509
C Industrie 5 tot 10 werknemers 2024* 3.829 22 13 14 26 37 22 35 25.666 25.666
C Industrie 10 of meer werknemers 2024* 9.134 9 5 10 21 23 20 21 685.669 685.669
10-12 Voedings-, genotmiddelenindustrie Totaal 2024* 10.106 799 746 756 758 991 586 547 151.614 146.528
10-12 Voedings-, genotmiddelenindustrie 0 werknemers 2024* 6.878 747 728 691 705 931 548 501 4.925 0
10-12 Voedings-, genotmiddelenindustrie 1 tot 5 werknemers 2024* 1.049 46 18 61 44 44 26 29 2.342 2.181
10-12 Voedings-, genotmiddelenindustrie 5 tot 10 werknemers 2024* 583 4 0 2 6 10 8 11 3.943 3.943
10-12 Voedings-, genotmiddelenindustrie 10 of meer werknemers 2024* 1.596 2 0 2 3 6 4 6 140.404 140.404
10 Voedingsmiddelenindustrie Totaal 2024* . . . . . . . . . .
10 Voedingsmiddelenindustrie 0 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
10 Voedingsmiddelenindustrie 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
10 Voedingsmiddelenindustrie 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
10 Voedingsmiddelenindustrie 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . .
101 Slachterijen en vleeswarenindustrie Totaal 2024* . . . . . . . . . .
101 Slachterijen en vleeswarenindustrie 0 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
101 Slachterijen en vleeswarenindustrie 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
101 Slachterijen en vleeswarenindustrie 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
101 Slachterijen en vleeswarenindustrie 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . .
102 Visverwerkende industrie Totaal 2024* . . . . . . . . . .
102 Visverwerkende industrie 0 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
102 Visverwerkende industrie 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
102 Visverwerkende industrie 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
102 Visverwerkende industrie 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . .
103 Groente-, fruitverwerkende industrie Totaal 2024* . . . . . . . . . .
103 Groente-, fruitverwerkende industrie 0 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
103 Groente-, fruitverwerkende industrie 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
103 Groente-, fruitverwerkende industrie 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
103 Groente-, fruitverwerkende industrie 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . .
104 Spijsoliën- en -vettenindustrie e.d. Totaal 2024* . . . . . . . . . .
104 Spijsoliën- en -vettenindustrie e.d. 0 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
104 Spijsoliën- en -vettenindustrie e.d. 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
104 Spijsoliën- en -vettenindustrie e.d. 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
104 Spijsoliën- en -vettenindustrie e.d. 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . .
105 Zuivelindustrie Totaal 2024* . . . . . . . . . .
105 Zuivelindustrie 0 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
105 Zuivelindustrie 1 tot 5 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
105 Zuivelindustrie 5 tot 10 werknemers 2024* . . . . . . . . . .
105 Zuivelindustrie 10 of meer werknemers 2024* . . . . . . . . . .
Bron: CBS.
Verklaring van tekens

Tabeltoelichting


Deze tabel bevat gegevens over bedrijvendemografie volgens de Europese norm en worden in deze vorm ook aan Eurostat geleverd. Het betreft de populatie actieve bedrijven, oprichtingen en opheffingen, uitgesplitst naar rechtsvorm en naar economische activiteit, gebaseerd op de Standaard Bedrijfsindeling (SBI 2008). Ook bevat de tabel gegevens over werkzame personen en werknemers bij deze bedrijven.

Gegevens beschikbaar vanaf: 2010

Status van de cijfers:
De cijfers in deze tabel zijn definitief voor 2010 tot en met 2023. Voor 2024 zijn de cijfers voorlopig. Alleen de gegevens over Opgeheven bedrijven voor 2024 zullen nog bijgesteld worden.

Wijzigingen per 30 september 2026:
De voorlopige cijfers van 2024 zijn toegevoegd en de cijfers over 2023 zijn bijgesteld en definitief gemaakt.

Wanneer komen er nieuwe cijfers?
De cijfers van een nieuw verslagjaar (T – 2) worden in juli van het huidige jaar T gepubliceerd.

Toelichting onderwerpen

Bedrijven
Totaal
Bedrijf:
De feitelijke transactor in het productieproces gekenmerkt door zelfstandigheid ten aanzien van de beslissingen over dat proces en door het aanbieden van zijn producten aan derden.

Uit deze definitie en met name uit het element zelfstandigheid volgt dat een bedrijf meer dan één vestiging kan omvatten, maar ook meer dan één juridische eenheid. (Onder juridische eenheden worden zowel natuurlijke als rechtspersonen verstaan). Dit is het geval wanneer de afzonderlijke vestigingen of juridische eenheden niet zelfstandig opereren. Andersom komt het voor dat binnen een juridische eenheid verschillende onderdelen te onderscheiden zijn die wat betreft de productie zelfstandig opereren. Deze vormen dan op grond van de definitie evenzovele bedrijven. Dit laatste doet zich vooral voor bij grotere concerns met uiteenlopende
activiteiten. Wanneer een aldus gedefinieerde eenheid zich uitstrekt over verschillende landen wordt ter wille van de nationale statistiek het Nederlandse deel als een geheel bedrijf beschouwd.

In de officiële CBS-terminologie wordt het bedrijf zoals hier gedefinieerd bedrijfseenheid (BE) genoemd, zodat geen verwarring kan ontstaan met de term bedrijf uit het - in dit opzicht weinig precieze - spraakgebruik.

De statistische eenheid bedrijf is een operationalisering van de kind-of-activity unit, zoals gedefinieerd door Eurostat. Deze definitie combineert twee eisen die strijdig kunnen zijn: bijdragen aan één activiteit versus het overeenkomen met één of meer operationele eenheden. Nederland geeft bij het operationaliseren naar de statistische eenheid bedrijf prioriteit aan de tweede eis.
Oprichtingen
Een oprichting is het ontstaan van een nieuw bedrijf.

Dit betekent dat voldaan moet zijn aan economische criteria voor een bedrijf: er moet informatie beschikbaar zijn over werkgelegenheid of omzet van het bedrijf. Verder is het van belang dat het bedrijf daadwerkelijk nieuw is. De voortzetting van één of meerdere bestaande bedrijven is dan ook geen oprichting.

Er is geen sprake van een oprichting bij:
- bedrijven die ontstaan als gevolg van fusie, op- of afsplitsing;
- overname of verzelfstandiging van een deel van een bedrijf;
- naamswijziging;
- rechtsvormwijziging;
- wisseling van eigenaar;
- geleidelijke activiteitenwijziging;
- verhuizing;
- reactivering.
Opheffingen
Een opheffing is de beëindiging van een bestaand bedrijf.

Dit betekent dat er geen sprake is van voortzetting van een belangrijk deel van de activiteiten door een ander bedrijf. Er is pas sprake van een opheffing als het bedrijf (met bijbehorende werkgelegenheid) niet meer tot de populatie behoort. Het bekendste voorbeeld hiervan is het faillissement.

Er is geen sprake van een opheffing bij:
- bedrijven die verdwijnen als gevolg van fusie, op- of afsplitsing;
- overname of verzelfstandiging van een deel van een bedrijf;
- naamswijziging;
- rechtsvormwijziging;
- wisseling van eigenaar;
- geleidelijke activiteitenwijziging;
- verhuizing;
- reactivering.
Oprichtingen die hebben overleefd
uit 1 jaar eerder
Een oprichting is het ontstaan van een nieuw bedrijf. Het betreft oprichtingen uit één jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds actief zijn.
uit 2 jaar eerder
Een oprichting is het ontstaan van een nieuw bedrijf. Het betreft oprichtingen uit twee jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds actief zijn.
uit 3 jaar eerder
Een oprichting is het ontstaan van een nieuw bedrijf. Het betreft oprichtingen uit drie jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds actief zijn.
uit 4 jaar eerder
Een oprichting is het ontstaan van een nieuw bedrijf. Het betreft oprichtingen uitvier jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds actief zijn.
uit 5 jaar eerder
Een oprichting is het ontstaan van een nieuw bedrijf. Het betreft oprichtingen uit vijf jaar eerder dan het verslagjaar en die nog steeds actief zijn.
Bedrijvenpopulatie
Werkzame personen
Het aantal werkzame personen bestaat uit:
- werknemers en directeuren die op de loonlijst staan;
- werknemers die op de loonlijst staan van een andere onderneming of instelling, maar bij de eigen onderneming werkzaam zijn en als zodanig in feite tot het personeel behoren (ingeleend personeel);
- werkzame eigenaren, firmanten, leden van maatschappen, vennoten en medewerkende gezinsleden;
- uitzendkrachten. Uitgeleend personeel (werknemers die op de loonlijst staan, maar werken bij een andere onderneming of instelling) valt niet onder werkzame personen.
Werknemers
Het aantal werknemers wordt vastgesteld op basis van de werknemers op de loonlijst exclusief directeur-grootaandeelhouders. Het aantal werknemers per bedrijf wordt berekend uit loonbelastinggegevens van de Belastingdienst.