Energieverbruik woningen; woningtype, oppervlakte, bouwjaar en bewoning

Energieverbruik woningen; woningtype, oppervlakte, bouwjaar en bewoning

Woningtype Gebruiksoppervlakte Bouwjaar Bewonersklasse Hoofdverwarming en zonnestroom Perioden Aandeel woningen met stadsverwarming (%) Aandeel woningen zonnestroom op adres (%) Aardgaslevering (temp gecorrigeerd) Gemiddelde aardgaslevering (temp gecorr) (gemiddeld m3) Aardgaslevering (temp gecorrigeerd) Aardgas (temp gecorr), percentiel 10 (m3) Aardgaslevering (temp gecorrigeerd) Aardgas (temp gecorr), percentiel 20 (m3) Aardgaslevering (temp gecorrigeerd) Aardgas (temp gecorr), percentiel 30 (m3) Aardgaslevering (temp gecorrigeerd) Aardgas (temp gecorr), percentiel 40 (m3) Aardgaslevering (temp gecorrigeerd) Aardgas (temp gecorr), percentiel 50 (m3) Aardgaslevering (temp gecorrigeerd) Aardgas (temp gecorr), percentiel 60 (m3) Aardgaslevering (temp gecorrigeerd) Aardgas (temp gecorr), percentiel 70 (m3)
Totaal woningen Totaal Totaal Totaal Totaal 2025* 7,4 37,0 870 0 330 530 670 800 950 1.120
Totaal woningen Totaal Totaal Totaal Totaal met zonnestroominstallatie 2025* 4,7 100,0 890 0 290 530 700 850 1.000 1.160
Totaal woningen Totaal Totaal Totaal Totaal zonder zonnestroominstallatie 2025* 9,0 0,0 860 0 350 520 650 780 920 1.090
Totaal woningen Totaal Totaal Totaal Individuele cv en blokverwarming 2025* 34,0 1.020 400 560 680 790 920 1.050 1.210
Totaal woningen Totaal Totaal Totaal CV of blok met zonnestroom 2025* 100,0 1.090 470 630 770 880 1.000 1.130 1.280
Totaal woningen Totaal Totaal Totaal CV of blok zonder zonnestroom 2025* 0,0 990 370 530 640 750 870 1.000 1.160
Totaal woningen Totaal Totaal Geen Totaal 2025* 6,2 15,0 830 0 190 430 580 700 840 1.040
Totaal woningen Totaal Totaal Geen Totaal met zonnestroominstallatie 2025* 5,4 100,0 830 0 0 340 550 720 910 1.110
Totaal woningen Totaal Totaal Geen Totaal zonder zonnestroominstallatie 2025* 6,3 0,0 830 0 230 440 580 700 830 1.020
Totaal woningen Totaal Totaal Geen Individuele cv en blokverwarming 2025* 14,0 970 260 450 580 670 790 950 1.140
Totaal woningen Totaal Totaal Geen CV of blok met zonnestroom 2025* 100,0 1.080 340 520 660 800 950 1.100 1.300
Totaal woningen Totaal Totaal Geen CV of blok zonder zonnestroom 2025* 0,0 940 250 430 560 660 760 910 1.100
Totaal woningen Totaal Totaal 1 persoon Totaal 2025* 8,6 21,0 700 0 230 410 530 640 740 880
Totaal woningen Totaal Totaal 1 persoon Totaal met zonnestroominstallatie 2025* 4,9 100,0 700 0 160 380 530 650 770 920
Totaal woningen Totaal Totaal 1 persoon Totaal zonder zonnestroominstallatie 2025* 9,6 0,0 710 0 250 420 540 630 740 870
Totaal woningen Totaal Totaal 1 persoon Individuele cv en blokverwarming 2025* 19,0 830 300 430 540 630 720 830 960
Totaal woningen Totaal Totaal 1 persoon CV of blok met zonnestroom 2025* 100,0 870 330 470 580 670 780 890 1.020
Totaal woningen Totaal Totaal 1 persoon CV of blok zonder zonnestroom 2025* 0,0 820 290 430 530 610 710 810 950
Totaal woningen Totaal Totaal 2 personen Totaal 2025* 6,5 43,0 890 0 370 560 700 840 970 1.130
Totaal woningen Totaal Totaal 2 personen Totaal met zonnestroominstallatie 2025* 3,7 100,0 880 0 310 540 700 840 980 1.130
Totaal woningen Totaal Totaal 2 personen Totaal zonder zonnestroominstallatie 2025* 8,6 0,0 910 0 410 580 710 830 970 1.130
Totaal woningen Totaal Totaal 2 personen Individuele cv en blokverwarming 2025* 40,0 1.040 440 590 710 830 940 1.070 1.220
Totaal woningen Totaal Totaal 2 personen CV of blok met zonnestroom 2025* 100,0 1.060 460 620 750 860 980 1.100 1.240
Totaal woningen Totaal Totaal 2 personen CV of blok zonder zonnestroom 2025* 0,0 1.030 430 580 690 800 920 1.050 1.200
Totaal woningen Totaal Totaal 3 personen Totaal 2025* 7,4 48,0 990 0 460 670 820 960 1.100 1.250
Totaal woningen Totaal Totaal 3 personen Totaal met zonnestroominstallatie 2025* 5,4 100,0 940 0 360 610 780 920 1.070 1.220
Totaal woningen Totaal Totaal 3 personen Totaal zonder zonnestroominstallatie 2025* 9,2 0,0 1.030 0 540 720 850 990 1.120 1.280
Totaal woningen Totaal Totaal 3 personen Individuele cv en blokverwarming 2025* 44,0 1.160 560 710 840 950 1.070 1.190 1.340
Totaal woningen Totaal Totaal 3 personen CV of blok met zonnestroom 2025* 100,0 1.160 560 720 850 960 1.070 1.190 1.340
Totaal woningen Totaal Totaal 3 personen CV of blok zonder zonnestroom 2025* 0,0 1.160 550 710 830 950 1.070 1.190 1.340
Totaal woningen Totaal Totaal 4 personen Totaal 2025* 6,8 57,0 1.050 0 510 740 900 1.040 1.180 1.340
Totaal woningen Totaal Totaal 4 personen Totaal met zonnestroominstallatie 2025* 5,5 100,0 990 0 380 660 840 990 1.130 1.290
Totaal woningen Totaal Totaal 4 personen Totaal zonder zonnestroominstallatie 2025* 8,6 0,0 1.140 50 640 830 970 1.100 1.240 1.400
Totaal woningen Totaal Totaal 4 personen Individuele cv en blokverwarming 2025* 53,0 1.250 640 800 930 1.050 1.160 1.290 1.440
Totaal woningen Totaal Totaal 4 personen CV of blok met zonnestroom 2025* 100,0 1.230 630 790 920 1.040 1.150 1.270 1.410
Totaal woningen Totaal Totaal 4 personen CV of blok zonder zonnestroom 2025* 0,0 1.280 640 810 940 1.060 1.180 1.310 1.470
Totaal woningen Totaal Totaal 5 personen of meer Totaal 2025* 7,3 52,0 1.170 0 550 790 970 1.140 1.310 1.490
Totaal woningen Totaal Totaal 5 personen of meer Totaal met zonnestroominstallatie 2025* 5,5 100,0 1.100 0 410 720 910 1.080 1.250 1.440
Totaal woningen Totaal Totaal 5 personen of meer Totaal zonder zonnestroominstallatie 2025* 9,2 0,0 1.250 40 660 870 1.040 1.190 1.360 1.550
Totaal woningen Totaal Totaal 5 personen of meer Individuele cv en blokverwarming 2025* 48,0 1.390 670 850 1.000 1.130 1.270 1.420 1.600
Totaal woningen Totaal Totaal 5 personen of meer CV of blok met zonnestroom 2025* 100,0 1.370 670 850 990 1.130 1.260 1.410 1.580
Totaal woningen Totaal Totaal 5 personen of meer CV of blok zonder zonnestroom 2025* 0,0 1.410 680 860 1.000 1.140 1.280 1.440 1.620
Totaal woningen Totaal Totaal Onbekend Totaal 2025* 0,0 33,0 . . . . . . . .
Totaal woningen Totaal Totaal Onbekend Totaal met zonnestroominstallatie 2025* . . . . . . . . . .
Totaal woningen Totaal Totaal Onbekend Totaal zonder zonnestroominstallatie 2025* . . . . . . . . . .
Totaal woningen Totaal Totaal Onbekend Individuele cv en blokverwarming 2025* . . . . . . . . .
Totaal woningen Totaal Totaal Onbekend CV of blok met zonnestroom 2025* . . . . . . . . .
Totaal woningen Totaal Totaal Onbekend CV of blok zonder zonnestroom 2025* . . . . . . . . .
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 Totaal Totaal 2025* 0,9 27,0 1.150 350 570 730 870 1.020 1.200 1.400
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 Totaal Totaal met zonnestroominstallatie 2025* 0,2 100,0 1.210 260 570 780 960 1.140 1.320 1.530
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 Totaal Totaal zonder zonnestroominstallatie 2025* 1,2 0,0 1.120 380 570 710 840 990 1.150 1.350
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 Totaal Individuele cv en blokverwarming 2025* 24,0 1.200 450 630 770 920 1.070 1.230 1.440
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 Totaal CV of blok met zonnestroom 2025* 100,0 1.350 550 760 930 1.090 1.240 1.420 1.610
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 Totaal CV of blok zonder zonnestroom 2025* 0,0 1.160 430 600 740 860 1.010 1.170 1.370
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 Geen Totaal 2025* 1,2 10,0 1.070 170 420 610 760 940 1.110 1.330
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 Geen Totaal met zonnestroominstallatie 2025* 0,7 100,0 1.170 60 430 670 860 1.050 1.280 1.520
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 Geen Totaal zonder zonnestroominstallatie 2025* 1,2 0,0 1.050 180 410 600 750 910 1.080 1.290
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 Geen Individuele cv en blokverwarming 2025* 9,0 1.100 270 470 640 800 960 1.120 1.340
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 Geen CV of blok met zonnestroom 2025* 100,0 1.280 360 600 790 970 1.160 1.360 1.590
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 Geen CV of blok zonder zonnestroom 2025* 0,0 1.080 260 460 630 770 930 1.090 1.300
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 1 persoon Totaal 2025* 1,4 13,0 930 280 450 580 690 800 930 1.090
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 1 persoon Totaal met zonnestroominstallatie 2025* 0,5 100,0 980 180 430 590 730 870 1.020 1.210
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 1 persoon Totaal zonder zonnestroominstallatie 2025* 1,6 0,0 920 290 450 580 680 780 910 1.080
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 1 persoon Individuele cv en blokverwarming 2025* 12,0 970 350 490 610 710 820 960 1.120
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 1 persoon CV of blok met zonnestroom 2025* 100,0 1.080 390 550 680 810 940 1.100 1.270
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 1 persoon CV of blok zonder zonnestroom 2025* 0,0 950 350 480 600 700 810 940 1.100
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 2 personen Totaal 2025* 0,8 32,0 1.160 390 600 750 890 1.040 1.200 1.390
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 2 personen Totaal met zonnestroominstallatie 2025* 0,2 100,0 1.160 250 540 750 920 1.080 1.250 1.450
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 2 personen Totaal zonder zonnestroominstallatie 2025* 1,0 0,0 1.150 440 620 760 890 1.020 1.180 1.360
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 2 personen Individuele cv en blokverwarming 2025* 29,0 1.220 500 670 810 940 1.080 1.230 1.430
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 2 personen CV of blok met zonnestroom 2025* 100,0 1.290 520 730 890 1.040 1.180 1.340 1.530
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 2 personen CV of blok zonder zonnestroom 2025* 0,0 1.180 490 650 780 910 1.040 1.190 1.380
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 3 personen Totaal 2025* 0,6 34,0 1.290 500 730 900 1.040 1.190 1.350 1.540
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 3 personen Totaal met zonnestroominstallatie 2025* 0,2 100,0 1.280 330 660 870 1.050 1.210 1.390 1.590
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 3 personen Totaal zonder zonnestroominstallatie 2025* 0,7 0,0 1.300 560 750 900 1.040 1.180 1.340 1.520
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 3 personen Individuele cv en blokverwarming 2025* 31,0 1.350 620 810 960 1.090 1.230 1.390 1.570
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 3 personen CV of blok met zonnestroom 2025* 100,0 1.420 650 860 1.020 1.170 1.320 1.480 1.670
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 3 personen CV of blok zonder zonnestroom 2025* 0,0 1.320 610 790 930 1.060 1.200 1.350 1.530
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 4 personen Totaal 2025* 0,4 43,0 1.390 550 830 1.010 1.170 1.320 1.490 1.680
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 4 personen Totaal met zonnestroominstallatie 2025* 0,2 100,0 1.330 350 720 940 1.120 1.290 1.470 1.660
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 4 personen Totaal zonder zonnestroominstallatie 2025* 0,6 0,0 1.440 670 890 1.050 1.190 1.340 1.500 1.690
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 4 personen Individuele cv en blokverwarming 2025* 39,0 1.490 730 930 1.090 1.230 1.380 1.530 1.720
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 4 personen CV of blok met zonnestroom 2025* 100,0 1.510 740 950 1.120 1.260 1.410 1.570 1.740
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 4 personen CV of blok zonder zonnestroom 2025* 0,0 1.480 730 920 1.080 1.210 1.360 1.520 1.700
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 5 personen of meer Totaal 2025* 0,7 42,0 1.580 560 890 1.120 1.320 1.520 1.710 1.940
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 5 personen of meer Totaal met zonnestroominstallatie 2025* 0,2 100,0 1.510 300 770 1.050 1.280 1.480 1.690 1.910
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 5 personen of meer Totaal zonder zonnestroominstallatie 2025* 1,1 0,0 1.630 700 960 1.170 1.350 1.520 1.730 1.960
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 5 personen of meer Individuele cv en blokverwarming 2025* 37,0 1.700 790 1.030 1.220 1.410 1.580 1.760 2.000
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 5 personen of meer CV of blok met zonnestroom 2025* 100,0 1.730 810 1.070 1.270 1.460 1.630 1.810 2.050
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 5 personen of meer CV of blok zonder zonnestroom 2025* 0,0 1.680 780 1.010 1.200 1.380 1.540 1.740 1.990
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 Onbekend Totaal 2025* . . . . . . . . . .
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 Onbekend Totaal met zonnestroominstallatie 2025* . . . . . . . . . .
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 Onbekend Totaal zonder zonnestroominstallatie 2025* . . . . . . . . . .
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 Onbekend Individuele cv en blokverwarming 2025* . . . . . . . . .
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 Onbekend CV of blok met zonnestroom 2025* . . . . . . . . .
Totaal woningen Totaal 1000 tot 1946 Onbekend CV of blok zonder zonnestroom 2025* . . . . . . . . .
Totaal woningen Totaal 1946 tot 1965 Totaal Totaal 2025* 2,3 34,0 990 290 510 660 780 900 1.040 1.200
Totaal woningen Totaal 1946 tot 1965 Totaal Totaal met zonnestroominstallatie 2025* 1,0 100,0 990 250 500 660 800 930 1.060 1.220
Totaal woningen Totaal 1946 tot 1965 Totaal Totaal zonder zonnestroominstallatie 2025* 2,9 0,0 980 310 520 660 770 890 1.030 1.190
Totaal woningen Totaal 1946 tot 1965 Totaal Individuele cv en blokverwarming 2025* 32,0 1.040 420 590 710 830 950 1.080 1.230
Bron: CBS.
Verklaring van tekens

Tabeltoelichting


Deze tabel bevat cijfers over het gemiddelde energieverbruik per woning (aardgas en elektriciteit) onderverdeeld naar woningtype, bouwjaarklasse, oppervlakteklasse, de aanwezigheid van zonnestroominstallaties en het aantal bewoners voor alle particuliere woningen in Nederland en voor de aardgaswoningen (individuele CV en blokgas) daarbinnen.
Voor elektriciteit is het niet mogelijk blokaansluitingen voor bijvoorbeeld liften en portiekverlichting in flatgebouwen toe te delen aan de bijbehorende woningen. Dergelijke elektriciteitsleveringen zijn daarom niet opgenomen in de getoonde cijfers.
Het aardgasverbruik is gecorrigeerd voor temperatuur volgens de methode in de Klimaat- en EnergieVerkenning (KEV). De correctiefactoren op basis van graaddagen in De Bilt, zijn verkregen via het Planbureau voor de Leefomgeving. In 2024 zijn deze correctiefactoren op basis van een nieuwe methode van de KEV berekend. De nieuw berekende correctiefactoren zijn teruggelegd tot 2019, waardoor de cijfers voor 2019–2022 zijn aangepast. Voor 2023 zijn nieuwe cijfers beschikbaar die eveneens met de nieuwe temperatuurcorrectie zijn verrekend. Het temperatuur-gecorrigeerde gasverbruik in 2019 (een relatief warm jaar) is volgens deze methode 7 procent hoger dan de daadwerkelijke gaslevering, in 2020 (ook een relatief warm jaar) ruim 11 procent hoger, in 2021 (een relatief koud jaar) ongeveer anderhalf procent lager, in 2022 (wederom een warm jaar) bijna 13 procent hoger, en in 2023 ruim 9 procent hoger.
De elektriciteitslevering betreft de levering van elektriciteit aan de woning waarbij geen rekening is gehouden met eventuele teruglevering. De netto elektriciteitslevering is wel gesaldeerd met de teruglevering van elektriciteit.
Behalve de totale gemiddelde aardgas- en elektriciteitslevering per woning wordt voor aardgas ook de aardgaslevering per vierkante meter woonoppervlak weergegeven en voor elektriciteit de levering per bewoner.

Naast de gemiddelde aardgas- of elektriciteitslevering per woning worden ook de percentielen 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80 en 90 weergegeven. Percentiel 10 geeft de grens weer hoeveel aardgas of elektriciteit geleverd wordt aan de woningen met de laagste 10 procent aardgasleveringen; 10 procent van de woningen (met bepaalde kenmerken) heeft dus een levering die hooguit deze waarde heeft. Percentiel 50 komt overeen met de mediane waarneming. De helft van de woningen (met bepaalde kenmerken) gebruikt meer, de andere helft minder.

Alle cijfers zijn beschikbaar voor de totale woningvoorraad en voor de woningen die als hoofdverwarmingstype 'individuele gas of blokverwarming' hebben. Daarbinnen wordt nog onderscheid gemaakt tussen woningen met en woningen zonder zonnestroominstallatie.
Indien een verblijfsobject naast wonen ook andere gebruiksfuncties heeft en de energielevering te hoog is voor huishoudelijk gebruik wordt een deel van de levering toegekend aan wonen/huishoudens en een deel aan de andere gebruiksfuncties. De tabel gaat alleen over de energieleveringen voor de woonfunctie.
Naast de aardgas- en elektriciteitsleveringen geeft de tabel voor elke combinatie van woningtype, bouwjaarklasse, oppervlakteklasse en aantal bewoners informatie over het aandeel woningen met stadsverwarming en het aandeel woningen waar een zonnestroominstallatie is geregistreerd op dat adres tussen 1-1 en 31-12 van het rapportjaar. Het aandeel woningen met zonnestroom op het adres geregistreerd helpt bij de interpretatie van de gemiddelde elektriciteitslevering. Een hoger aandeel woningen met zonnestroom zal ceteris paribus door het directe gebruik van de zelf opgewekte elektriciteit leiden tot een lagere gemiddelde elektriciteitslevering. Daarnaast zal de netto elektriciteitslevering, waarbij de teruglevering in mindering is gebracht op de levering, voor woningen met zonnestroom lager zijn dan de levering. Het aandeel woningen met stadswarmte helpt bij de interpretatie van de gemiddelde aardgasleveringen omdat een hoog aandeel woningen met stadswarmte leidt tot een gemiddeld lagere aardgaslevering. Het aandeel stadsverwarming is alleen beschikbaar voor de totale woningvoorraad. Voor de populatie woningen met 'individuele gas of blokverwarming' is dit aandeel immers niet relevant.


Gegevens beschikbaar voor 2019 t/m 2025.

Status van de cijfers:
De cijfers over 2019 t/m 2023 zijn definitief, cijfers over 2024 zijn nader voorlopig en 2025 is voorlopig.

Wijzigingen per augustus 2026:
Cijfers over 2025 toegevoegd.

Wijzigingen per september 2025:
De cijfers over 2022 en 2023 zijn herzien op basis van slimme-meterdata, die preciezer zijn dan de eerder beschikbare data op basis van standaardjaarverbruiken. Om die reden zijn de cijfers van 2022 teruggezet van definitieve cijfers naar nader-voorlopige cijfers.

Wijzingen per maart 2025:
De originele cijfers in deze tabel zijn tot stand gekomen op basis van een foutieve koppeling tussen zonnestroominstallaties en woningen. Dit is in deze versie gecorrigeerd. De verkeerde koppeling hield in dat woningen zonder eigen aansluiting voor elektriciteit abusievelijk het label van ‘woning met zonnestroominstallatie’ hebben gekregen. De foutieve koppeling betreft de cijfers over verslagjaren 2022 en 2023. In het meest recente verslagjaar 2023, werd het aandeel woningen met zonnestroom gerapporteerd op 41 procent, terwijl dit 32 procent moest zijn. De meest directe doorwerking van de foutieve koppeling vond plaats bij uitsplitsingen naar woningen mét zonnestroom. Deze groep was ‘vervuild’ met woningen die in werkelijkheid geen zonnestroominstallatie en geen teruglevering van elektriciteit aan het net hadden. Daarmee was de gerapporteerde grootte van de groep te hoog en de gemiddelde teruglevering te laag. Er was ook een doorwerking van deze fout op het energieverbruik van woningen. Het belangrijkste effect is dat de woningen die foutief het label van ‘woning met zonnestroominstallatie’ hadden, na correctie in een andere groep vallen (namelijk de groep zonder zonnestroominstallatie) en daarmee de statistieken beïnvloeden. Daarnaast moet voor woningen zonder eigen aansluiting een verbruik worden ingeschat op basis van een set woningeigenschappen, waaronder de aanwezigheid van een zonnestroominstallatie. De impact van de correcties kan groter zijn bij specifieke uitsplitsingen.

Wijzingen per januari 2025:
Erratum temperatuurgecorrigeerde aardgasleveringen. In de publicatie van augustus 2024 is abusievelijk de temperatuur-gecorrigeerde aardgaslevering voor verslagjaar 2022 bepaald met de correctiefactor van 1,058 uit de oude KEV-methode, in plaats van 1,126 uit de nieuwe KEV-methode. Daarmee waren de temperatuur-gecorrigeerde aardgasleveringen voor 2022 systematisch 6,4% te laag berekend. Dit technische probleem in de scripts voor de berekeningen deed zich alleen voor in het verslagjaar 2022. De variabelen “Aardgaslevering (temp gecorrigeerd)” en “Aardgas (temp gec) per woonoppervlakte” zijn gecorrigeerd. De verschillen tussen de eerste en de gecorrigeerde publicatie kunnen door afronding groter of kleiner zijn dan de genoemde 6,4%.

Wijzigingen per augustus 2024:
Voorlopige cijfers over 2023 zijn toegevoegd. Verslagjaar 2022 is geactualiseerd. Er is op basis van nieuwe bronnen (waaronder maanddata van elektriciteit- en gasverbruik) een nieuwe methode ontwikkeld om het type hoofdverwarming per woning te identificeren. Deze nieuwe methode is toegepast op de verslagjaren 2022 en 2023; voor eerdere jaren is gebruik gemaakt van de oude methode omdat de vereiste bronnen niet voor die jaren beschikbaar zijn.
De temperatuurgecorrigeerde aardgasleveringen zijn in deze publicatie voor alle verslagjaren berekend op basis van een nieuwe methode die recent ontwikkeld is vanuit de Klimaat- en Energieverkenning in 2024. De temperatuurgecorrigeerde aardgasleveringen vallen daardoor hoger uit in de jaren 2019-2021 en met name ook in 2022 ten opzichte van wat eerder gerapporteerd was. Over deze methodewijziging volgt eind 2024 een toelichting.

Wanneer komen er nieuwe cijfers?
In September 2026 worden de definitieve cijfers voor 2024 gepubliceerd en wordt de tabel uitgebreid met de cijfers voor 2025.

Toelichting onderwerpen

Aandeel woningen met stadsverwarming
Het percentage woningen dat is aangesloten op stadsverwarming.
Aandeel woningen zonnestroom op adres
Het percentage woningen waarbij tussen 1-1 en 31-12 van het rapportagejaar een of meerdere zonnestroominstallaties op het adres staat geregistreerd.
Aardgaslevering (temp gecorrigeerd)
Gemiddelde aardgaslevering (temp gecorr)
Het gemiddeld jaarverbruik voor aardgas van particuliere woningen, zoals berekend uit de aansluitingenregisters van de energienetbedrijven. Het jaarverbruik is gecorrigeerd voor temperatuur volgens de methode in de Klimaat- en EnergieVerkenning (KEV).
Bij de berekening van het gemiddeld aardgasverbruik zijn woningen met een zeer laag of zelfs nulverbruik meegeteld indien er sprake is van stadsverwarming. Hierdoor valt in gebieden waar stadsverwarming aanwezig is het gemiddeld aardgasverbruik van woningen laag uit.
De cijfers zijn afgerond op tientallen en vermeld bij 50 of meer woningen per combinatie van kenmerken.
Aardgas (temp gecorr), percentiel 10
Het temperatuur gecorrigeerd jaarverbruik voor aardgas van particuliere woningen van het eerste deciel, ofwel de 10 procent woningen met het laagste aardgasverbruik (per vierkante meter woonoppervlakte) per combinatie van kenmerken. Verder als bij ‘Gemiddelde aardgaslevering’.
Aardgas (temp gecorr), percentiel 20
Het temperatuur gecorrigeerd jaarverbruik voor aardgas van particuliere woningen in het tweede deciel. Verder als bij ‘Aardgaslevering, percentiel 10’.
Aardgas (temp gecorr), percentiel 30
Het temperatuur gecorrigeerd jaarverbruik voor aardgas van particuliere woningen in het derde deciel. Verder als bij ‘Aardgaslevering, percentiel 10’.
Aardgas (temp gecorr), percentiel 40
Het temperatuur gecorrigeerd jaarverbruik voor aardgas van particuliere woningen in het vierde deciel. Verder als bij ‘Aardgaslevering, percentiel 10’.
Aardgas (temp gecorr), percentiel 50
Het temperatuur gecorrigeerd jaarverbruik voor aardgas van particuliere woningen in het vijfde deciel. Verder als bij ‘Aardgaslevering, percentiel 10’.
Aardgas (temp gecorr), percentiel 60
Het temperatuur gecorrigeerd jaarverbruik voor aardgas van particuliere woningen in het zesde deciel. Verder als bij ‘Aardgaslevering, percentiel 10’.
Aardgas (temp gecorr), percentiel 70
Het temperatuur gecorrigeerd jaarverbruik voor aardgas van particuliere woningen in het zevende deciel. Verder als bij ‘Aardgaslevering, percentiel 10’.