Stijging aantal vergunde nieuwbouwwoningen

Voor bijna 70 duizend nieuw te bouwen woningen werd in 2017 een vergunning afgegeven. Dat is 30 procent meer dan in 2016 toen er nog bijna 54 duizend woningen werden vergund. Dit meldt het CBS op basis van nieuwe cijfers.

Het aantal vergunde nieuwbouwwoningen komt steeds meer in de buurt van het aantal vóór de crisis. Tussen 2000 en 2008 werd jaarlijks gemiddeld voor zo’n 80 duizend nieuw te bouwen woningen een vergunning verleend. Het aantal vergunde nieuwbouwwoningen is een vroege indicator voor wat er in de nabije toekomst aan woningen gebouwd zal worden. De gemiddelde doorlooptijd vanaf de vergunningverlening is circa twee jaar. Vorige maand meldde het CBS al dat er in 2017 ruim 62 duizend nieuwbouwwoningen aan de woningvoorraad zijn toegevoegd. 

Aantal vergunde nieuwbouwwoningen (x 1 000)
 Aantal vergunde nieuwbouwwoningen
201239,4
201327,2
201441,3
201555,6
201653,6
201769,6

In grote steden meer huur- dan koopwoningen vergund

In Amsterdam werden in 2017 de meeste nieuwbouwwoningen vergund, 3 498, waarvan bijna 52 procent huurwoningen zijn. Ook in andere grote steden waar meer dan duizend nieuwbouwwoningen zijn vergund, is het aandeel vergunde huurwoningen ten opzichte van koopwoningen in de meeste gevallen hoger. In Utrecht was het aandeel vergunde huurwoningen bijvoorbeeld 71 procent, in Leiden zelfs 78 procent. In Almere en Tilburg werden daarentegen respectievelijk 27 procent en 33 procent van het totale aantal vergunde nieuwbouwwoningen voor huurwoningen verleend. Het landelijke gemiddelde voor vergunde huurwoningen lag op 34 procent vergunde nieuwbouwwoningen.

Aantal vergunde nieuwbouwwoningen, 2017
 Nieuwbouw 2017Huur 2017Koop 2017
Aa en Hunze51051
Aalburg40436
Aalsmeer57057
Aalten53548
Achtkarspelen291415
Alblasserdam611447
Albrandswaard1410141
Alkmaar24874174
Almelo17111160
Almere22205901630
Alphen aan den Rijn594143451
Alphen-Chaam22022
Ameland11011
Amersfoort50460444
Amstelveen39039
Amsterdam349818131685
Apeldoorn668224444
Appingedam826022
Arnhem1024728296
Assen256102154
Asten19019
Baarle-Nassau808
Baarn301515
Barendrecht1169521
Barneveld457171286
Bedum27027
Beek (L.)606
Beemster59059
Beesel422814
Bellingwedde404
Berg en Dal72072
Bergeijk1031588
Bergen (L.)000
Bergen (NH.)622834
Bergen op Zoom546245301
Berkelland1333499
Bernheze1360136
Best21281131
Beuningen39039
Beverwijk15625131
het Bildt37325
De Bilt1299930
Binnenmaas1223587
Bladel1418655
Blaricum61061
Bloemendaal21318
Bodegraven-Reeuwijk22073147
Boekel76868
Ten Boer808
Borger-Odoorn442222
Borne821864
Borsele32428
Boxmeer13516119
Boxtel21021
Breda508291217
Brielle842064
Bronckhorst492227
Brummen401228
Brunssum505
Bunnik303
Bunschoten1343599
Buren1130113
Capelle aan den IJssel61061
Castricum1090109
Coevorden971978
Cranendonck24222
Cromstrijen1210121
Cuijk94094
Culemborg28971218
Dalfsen16443121
Dantumadiel26026
Delft371130241
Delfzijl361818
Deurne228110118
Deventer37250322
Diemen1202887315
Dinkelland1181117
Doesburg202
Doetinchem31573242
Dongen874344
Dongeradeel26026
Dordrecht16612154
Drechterland1126151
Drimmelen834043
Dronten26135226
Druten74074
Duiven35035
Echt-Susteren411229
Edam-Volendam3420342
Ede899325574
Eemnes54054
Eemsmond404
Eersel20113188
Eijsden-Margraten76076
Eindhoven1123476647
Elburg38038
Emmen000
Enkhuizen17161
Enschede412179233
Epe15031119
Ermelo1373998
Etten-Leur1818893
Ferwerderadiel13013
Franekeradeel17017
De Fryske Marren1021587
Geertruidenberg39039
Geldermalsen94094
Geldrop-Mierlo91091
Gemert-Bakel1375186
Gennep24816
Giessenlanden13013
Gilze en Rijen381523
Goeree-Overflakkee000
Goes20469135
Goirle871275
Gooise Meren1380138
Gorinchem2350235
Gouda1320132
Grave606
's-Gravenhage (gemeente)25181642876
Groningen (gemeente)1520842678
Grootegast603030
Gulpen-Wittem21219
Haaksbergen442420
Haaren571443
Haarlem747440307
Haarlemmerliede en Spaarnwoude39039
Haarlemmermeer52151
Halderberge1110111
Hardenberg20567138
Harderwijk37987292
Hardinxveld-Giessendam15112139
Haren1600160
Harlingen281612
Hattem32032
Heemskerk20087113
Heemstede909
Heerde36036
Heerenveen23197134
Heerhugowaard321137184
Heerlen49049
Heeze-Leende771166
Heiloo2470247
Den Helder502129
Hellendoorn932370
Hellevoetsluis43043
Helmond20952157
Hendrik-Ido-Ambacht1430143
Hengelo (O.)14120121
's-Hertogenbosch1081473608
Heumen909
Heusden25145206
Hillegom85085
Hilvarenbeek49148
Hilversum1538766
Hof van Twente202
Hollands Kroon74074
Hoogeveen23477157
Hoogezand-Sappemeer45639
Hoorn31371242
Horst aan de Maas1163383
Houten14410737
Huizen707
Hulst611150
IJsselstein707
Kaag en Braassem1930193
Kampen30325278
Kapelle22022
Katwijk508107401
Kerkrade21219
Koggenland80476
Kollumerland en Nieuwkruisland372017
Korendijk104599
Krimpen aan den IJssel29290
Krimpenerwaard68068
Laarbeek58508
Landerd19037153
Landgraaf22814
Landsmeer13013
Langedijk903753
Lansingerland43664372
Laren (NH.)1220122
Leek12619107
Leerdam21591124
Leeuwarden620256364
Leeuwarderadeel652639
Leiden1017794223
Leiderdorp202
Leidschendam-Voorburg000
Lelystad19020170
Leudal58058
Leusden88979
Lingewaal291217
Lingewaard803248
Lisse40040
Littenseradiel21021
Lochem100694
Loon op Zand37037
Lopik704030
Loppersum33033
Losser69168
Maasdriel12020100
Maasgouw39039
Maassluis1374889
Maastricht84084
De Marne1679
Marum36036
Medemblik22187134
Meerssen26188
Meierijstad389109280
Menameradiel632340
Menterwolde303
Meppel1011100
Middelburg (Z.)40040
Midden-Delfland11011
Midden-Drenthe822854
Mill en Sint Hubert301317
Moerdijk15228124
Molenwaard37037
Montferland22045175
Montfoort505
Mook en Middelaar33033
Neder-Betuwe87582
Nederweert50842
Neerijnen721854
Nieuwegein2130213
Nieuwkoop981286
Nijkerk380106274
Nijmegen623341282
Nissewaard1580158
Noord-Beveland48048
Noordenveld59158
Noordoostpolder13310123
Noordwijk69069
Noordwijkerhout862462
Nuenen, Gerwen en Nederwetten35035
Nunspeet2410241
Nuth732053
Oegstgeest53449
Oirschot1405135
Oisterwijk16461103
Oldambt1040104
Oldebroek961284
Oldenzaal1340134
Olst-Wijhe64658
Ommen1133677
Onderbanken303
Oost Gelre47641
Oosterhout251145106
Ooststellingwerf000
Oostzaan606
Opmeer97295
Opsterland782850
Oss25651205
Oud-Beijerland95095
Oude IJsselstreek1246559
Ouder-Amstel372314
Oudewater30030
Overbetuwe1254121
Papendrecht791861
Peel en Maas1411140
Pekela404
Pijnacker-Nootdorp3150315
Purmerend484127357
Putten30030
Raalte15527128
Reimerswaal25385168
Renkum29029
Renswoude64064
Reusel-De Mierden391821
Rheden915041
Rhenen1324587
Ridderkerk1354788
Rijnwaarden26026
Rijssen-Holten16019141
Rijswijk (ZH.)305116189
Roerdalen19019
Roermond27769208
De Ronde Venen21750167
Roosendaal1246757
Rotterdam267214251247
Rozendaal404
Rucphen22022
Schagen15448106
Scherpenzeel18108
Schiedam23543192
Schiermonnikoog110
Schinnen332211
Schouwen-Duiveland65065
Simpelveld101
Sint Anthonis13013
Sint-Michielsgestel16019141
Sittard-Geleen621745
Sliedrecht1829587
Slochteren11011
Sluis40040
Smallingerland1377562
Soest1022478
Someren1075102
Son en Breugel1250125
Stadskanaal13013
Staphorst46046
Stede Broec756411
Steenbergen23023
Steenwijkerland76076
Stein (L.)432023
Stichtse Vecht1120112
Strijen303
S�dwest-Frysl�n28520265
Terneuzen1385682
Terschelling1385
Texel371027
Teylingen28676210
Tholen73766
Tiel1011586
Tilburg1041339702
Tubbergen851669
Twenterand45243
Tynaarlo84084
Tytsjerksteradiel1092980
Uden19313063
Uitgeest68068
Uithoorn1590159
Urk1253689
Utrecht (gemeente)24911759732
Utrechtse Heuvelrug1467076
Vaals533122
Valkenburg aan de Geul000
Valkenswaard1074859
Veendam24024
Veenendaal30715292
Veere38335
Veldhoven12821107
Velsen20318185
Venlo14610343
Venray1275122
Vianen336139197
Vlaardingen371141230
Vlagtwedde15015
Vlieland404
Vlissingen25025
Voerendaal1358
Voorschoten808
Voorst16843125
Vught865729
Waalre612437
Waalwijk1446777
Waddinxveen16339124
Wageningen25417678
Wassenaar000
Waterland40931
Weert1240124
Weesp69069
Werkendam1072780
West Maas en Waal771562
Westerveld13013
Westervoort24024
Westland88689797
Weststellingwerf47047
Westvoorne44044
Wierden843846
Wijchen29029
Wijdemeren1656996
Wijk bij Duurstede982177
Winsum14014
Winterswijk32032
Woensdrecht881177
Woerden1750175
De Wolden73073
Wormerland584810
Woudenberg1070107
Woudrichem501040
Zaanstad43255377
Zaltbommel338100238
Zandvoort57453
Zederik19019
Zeewolde23657179
Zeist33166265
Zevenaar77077
Zoetermeer1537083
Zoeterwoude1070107
Zuidhorn641054
Zuidplas39026364
Zundert17740137
Zutphen97097
Zwartewaterland53746
Zwijndrecht1043767
Zwolle766217549

Vergunde bouwsom ruim 16,9 miljard euro

De totale bouwkosten van afgegeven vergunningen voor de bouw en verbouw van woningen en bedrijfsgebouwen stegen in 2017 met 26 procent. De vergunde bouwkosten bedroegen ruim 16,9 miljard euro, het hoogste bedrag van de laatste zes jaar.

De bouwkosten voor de bouw en verbouw van woningen bedroeg ruim 11 miljard euro, 34 procent meer dan in 2016. Voor bedrijfsgebouwen stegen de bouwkosten met 12 procent tot bijna 5,8 miljard euro. De bouwkosten van de afgegeven vergunningen voor de bouw en verbouw van woningen stegen de afgelopen jaren veel harder dan de bouwkosten van vergunningen voor bedrijfspanden. Bij bedrijfsgebouwen gaat het onder andere om bedrijfshallen, agrarische gebouwen, kantoren en scholen.

De bouwkosten in een afgegeven vergunning betreffen een schatting van de waarde van de materiaal- en arbeidskosten van de bouwopdracht. In deze telling van de bouwkosten zijn alleen verleende bouwvergunningen van 50 duizend euro of hoger meegenomen.

Bouwkosten verleende bouwvergunningen (mld euro)
 BedrijfssectorWoonsector
20126,0555,915
20135,3514,396
20145,1416,034
20155,0197,860
20165,1568,323
20175,79511,141

Relevante links