Nieuwbouwwijk aan het water

Nieuwsbrief Regionaal, februari 2022

Veld

In deze nieuwsbrief

Welkom in de Nieuwsbrief Regionaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), voorheen bekend als Nieuwsbrief voor gemeenten. Omdat de inhoud van deze nieuwsbrief al enige tijd breder was dan alleen informatie voor en over gemeenten, is de naam van de nieuwsbrief gewijzigd. De Nieuwsbrief Regionaal zal 4 keer per jaar verschijnen.
In deze nieuwsbrief vindt u een overzicht van de nieuwste cijfers en publicaties op lokaal niveau en overige ontwikkelingen op het gebied van regionale en ruimtelijke statistieken. Wij wensen u veel leesplezier!

Regionale statistieken

Minder gemeenten met bevolkingskrimp in 2021

In de periode januari–november 2021 daalde het aantal inwoners in 47 gemeenten, een jaar eerder gebeurde dat nog in 61 gemeenten. Vooral in de noordelijke provincies hadden minder gemeenten te maken met bevolkingskrimp. In Groningen, Fryslân en Drenthe daalde het aantal krimpgemeenten van 14 in 2020 naar 3 in 2021. Het ging om Eemsdelta, De Fryske Marren en Smallingerland. In 2021 kwamen er door binnenlandse verhuizingen per saldo meer nieuwe inwoners bij in deze provincies. Deze ontwikkeling past in de trend die al sinds 2015 gaande is: een toename van verhuizingen vanuit de Randstad naar de andere delen van het land. In 2021 lagen gemeenten met een dalend aantal inwoners vooral in Zuid-Limburg en in mindere mate in de Achterhoek, langs de Noordzeekust en in Zeeland. Door de toegenomen instroom uit het buitenland groeide de bevolking van de grote steden weer sterker. In Flevoland groeide de bevolking verhoudingsgewijs het sterkst. Meer lezen?

Kies een categorie:

Bevolkingsontwikkeling, 2021*
 Bevolkingsontwikkeling ( per duizend inwoners)Natuurlijke aanwas ( per duizend inwoners)Verhuizingen ( per duizend inwoners)Migratiesaldo ( per duizend inwoners)
Aa en Hunze6,73-3,039,490,28
Aalsmeer12,352,59-2,1611,91
Aalten-1,11-1,841,66-0,92
Achtkarspelen1,83-0,612,330,11
Alblasserdam-2,632,09-5,911,19
Albrandswaard4,452,131,70,62
Alkmaar6,491,83,471,22
Almelo0,83-2,422,161,09
Almere13,936,24,73,04
Alphen aan den Rijn2,691,88-1,061,87
Alphen-Chaam5,211,545,11-1,45
Altena11,552,137,671,76
Ameland7,21-0,534,812,94
Amersfoort6,793,611,211,97
Amstelveen17,53-0,31-6,6124,44
Amsterdam11,625,16-13,5820,04
Apeldoorn4,52-0,243,141,62
Arnhem9,531,85-11,6119,28
Assen2,530,062,54-0,07
Asten14,980,8311,123,03
Baarle-Nassau4,06-5,229,280,0
Baarn0,52-4,563,391,69
Barendrecht2,651,810,270,58
Barneveld9,26,02,051,15
Beek (L.)-2,08-1,760,25-0,57
Beekdaelen-3,49-5,051,72-0,17
Beemster57,473,3654,10,0
Beesel-0,59-3,421,641,19
Berg en Dal-0,69-4,02,80,51
Bergeijk6,671,174,960,53
Bergen (L.)0,31-1,75-0,152,21
Bergen (NH.)0,57-8,556,432,69
Bergen op Zoom5,12-1,023,92,25
Berkelland-0,57-2,691,460,66
Bernheze7,06-0,416,261,21
Best11,783,574,833,38
Beuningen2,60,991,530,08
Beverwijk5,970,723,491,77
Bladel8,96-0,497,162,29
Blaricum33,711,5933,46-1,34
Bloemendaal10,52-7,7515,52,77
Bodegraven-Reeuwijk11,514,286,121,11
Boekel7,122,743,650,73
Borger-Odoorn3,4-2,195,00,59
Borne11,531,279,890,38
Borsele1,80,70,530,57
Boxmeer4,760,472,941,35
Boxtel4,03-1,793,02,82
Breda3,450,66-1,54,3
Brielle15,02-0,9711,584,42
Bronckhorst-0,69-4,713,60,42
Brummen0,86-3,354,170,05
Brunssum0,14-6,515,531,12
Bunnik13,95-0,0711,932,09
Bunschoten14,495,955,682,86
Buren6,48-0,075,331,22
Capelle aan den IJssel-2,640,46-5,62,5
Castricum4,57-0,555,21-0,08
Coevorden6,12-4,1110,36-0,14
Cranendonck-16,86-3,95-190,13177,23
Cuijk12,080,479,572,05
Culemborg10,443,954,192,3
Dalfsen8,030,457,96-0,38
Dantumadiel0,95-4,224,380,79
De Bilt2,28-2,42,192,49
De Fryske Marren-2,65-1,35-2,240,95
De Ronde Venen4,670,023,980,67
De Wolden6,36-2,587,881,07
Delft9,351,26-8,8616,96
Den Helder-3,76-2,4-1,15-0,21
Deurne5,27-1,64,442,44
Deventer2,140,37-0,42,18
Diemen16,473,61-9,722,56
Dinkelland0,04-0,790,190,64
Doesburg-1,17-5,972,442,35
Doetinchem5,03-1,25,530,7
Dongen4,78-0,994,511,25
Dordrecht3,310,240,52,57
Drechterland6,962,223,581,16
Drimmelen4,39-0,733,811,32
Dronten21,82,8313,125,86
Druten9,271,117,161,0
Duiven-4,83-0,2-4,51-0,12
Echt-Susteren-0,16-4,353,910,28
Edam-Volendam5,681,654,05-0,03
Ede12,153,565,792,8
Eemnes10,041,717,051,28
Eemsdelta-4,01-4,28-1,511,78
Eersel14,82,0511,211,54
Eijsden-Margraten-0,420,081,08-1,58
Eindhoven11,390,9-8,3518,84
Elburg13,491,8811,310,3
Emmen7,68-3,410,320,77
Enkhuizen0,86-0,970,431,4
Enschede6,05-1,18-2,579,8
Epe1,75-1,933,040,63
Ermelo10,29-2,2910,512,07
Etten-Leur5,360,683,311,37
Geertruidenberg8,04-0,187,171,06
Geldrop-Mierlo2,170,65-0,92,42
Gemert-Bakel9,332,84,781,76
Gennep10,39-3,8710,453,82
Gilze en Rijen-5,610,22-104,798,87
Goeree-Overflakkee8,7-0,388,240,83
Goes10,08-3,0611,451,68
Goirle1,5-0,750,921,34
Gooise Meren6,050,023,452,58
Gorinchem5,290,592,572,14
Gouda5,750,811,833,11
Grave0,16-3,61,122,64
Groningen (gemeente)8,631,58-5,5312,58
Gulpen-Wittem-2,96-5,71,131,62
Haaksbergen2,19-1,822,61,4
Haarlem2,342,36-3,253,24
Haarlemmermeer9,252,660,875,72
Halderberge11,57-2,612,162,0
Hardenberg7,012,045,02-0,05
Harderwijk1,721,330,080,31
Hardinxveld-Giessendam4,243,58-1,031,68
Harlingen3,86-3,293,993,16
Hattem6,790,826,38-0,41
Heemskerk-0,15-1,561,56-0,15
Heemstede1,6-4,393,092,9
Heerde10,55-2,3412,520,37
Heerenveen8,65-1,058,810,89
Heerhugowaard12,493,569,06-0,14
Heerlen-0,71-5,383,01,67
Heeze-Leende14,28-1,4814,041,72
Heiloo9,65-2,9411,720,87
Hellendoorn0,67-1,090,970,78
Hellevoetsluis5,58-0,375,480,47
Helmond8,970,914,873,2
Hendrik-Ido-Ambacht12,674,098,77-0,19
Hengelo (O.)4,6-1,633,272,96
Het Hogeland2,26-1,443,430,27
Heumen34,58-1,8135,311,09
Heusden11,710,786,074,87
Hillegom5,77-1,263,153,87
Hilvarenbeek7,07-0,648,09-0,38
Hilversum6,040,18-0,356,21
Hoeksche Waard6,56-0,186,310,43
Hof van Twente1,03-4,375,140,26
Hollands Kroon5,060,357,12-2,41
Hoogeveen5,74-1,515,921,33
Hoorn8,670,386,042,24
Horst aan de Maas12,85-0,078,04,92
Houten2,214,48-3,351,08
Huizen-2,87-2,48-2,191,8
Hulst-1,6-4,39-1,093,88
IJsselstein-9,960,74-10,53-0,18
Kaag en Braassem12,422,836,792,8
Kampen5,254,440,310,5
Kapelle10,711,48,151,16
Katwijk0,713,14-3,140,71
Kerkrade-1,67-7,864,092,09
Koggenland3,882,011,260,61
Krimpen aan den IJssel-0,1-0,14-1,531,56
Krimpenerwaard7,422,684,560,18
Laarbeek7,021,675,66-0,31
Landerd7,270,064,872,34
Landgraaf-5,37-5,93-0,781,34
Landsmeer0,170,69-0,520,0
Langedijk10,161,247,980,95
Lansingerland11,574,726,120,73
Laren (NH.)6,4-16,0616,935,53
Leeuwarden9,30,793,984,53
Leiden7,460,4-1,458,51
Leiderdorp3,98-0,152,371,75
Leidschendam-Voorburg3,15-0,421,282,29
Lelystad15,52,367,915,24
Leudal-2,44-2,891,8-1,36
Leusden5,57-0,25,010,75
Lingewaard3,22-0,963,690,49
Lisse0,30,7-1,170,78
Lochem4,3-4,868,510,65
Loon op Zand12,47-0,0411,41,11
Lopik4,633,53-0,621,73
Losser7,25-1,78,130,83
Maasdriel2,480,31-0,282,44
Maasgouw3,3-5,648,060,88
Maassluis10,990,749,920,33
Maastricht11,02-3,83-1,6416,49
Medemblik6,95-0,692,974,67
Meerssen-2,89-5,682,680,11
Meierijstad11,040,827,422,79
Meppel11,05-0,358,383,02
Middelburg (Z.)5,04-2,062,614,49
Midden-Delfland5,722,322,730,67
Midden-Drenthe8,24-1,510,4-0,66
Midden-Groningen3,74-2,194,581,35
Mill en Sint Hubert4,63-1,364,821,18
Moerdijk3,2-2,645,380,46
Molenlanden11,623,228,320,09
Montferland7,55-2,728,691,58
Montfoort-3,743,74-6,98-0,5
Mook en Middelaar8,6-0,895,314,17
Neder-Betuwe14,975,882,726,37
Nederweert7,920,935,711,28
Nieuwegein11,593,635,622,33
Nieuwkoop5,763,161,850,75
Nijkerk14,082,2710,731,08
Nijmegen10,221,513,25,51
Nissewaard9,611,696,411,51
Noardeast-Fryslân1,3-0,921,470,75
Noord-Beveland11,87-6,0713,064,88
Noordenveld0,61-4,424,290,74
Noordoostpolder9,842,826,960,06
Noordwijk6,72-0,613,723,61
Nuenen, Gerwen en Nederwetten4,890,32,242,36
Nunspeet6,213,532,71-0,04
Oegstgeest18,550,9213,454,19
Oirschot10,990,218,762,02
Oisterwijk4,66-0,684,231,11
Oldambt4,83-6,438,652,61
Oldebroek6,992,783,830,38
Oldenzaal1,83-2,714,10,44
Olst-Wijhe6,86-2,189,040,0
Ommen7,050,07,54-0,49
Oost Gelre2,27-0,811,831,25
Oosterhout5,53-0,433,242,72
Ooststellingwerf9,31-3,2211,391,14
Oostzaan-2,17-0,41-2,060,31
Opmeer4,661,175,08-1,58
Opsterland0,81-0,11,27-0,37
Oss7,750,432,734,58
Oude IJsselstreek1,19-4,985,970,2
Ouder-Amstel5,952,553,040,35
Oudewater0,990,39-0,591,18
Overbetuwe1,971,39-0,170,75
Papendrecht1,121,59-0,840,37
Peel en Maas14,660,894,249,53
Pekela2,3-4,357,31-0,66
Pijnacker-Nootdorp14,214,029,560,63
Purmerend-1,91-1,55-1,441,09
Putten8,740,217,181,35
Raalte6,83-1,377,21,0
Reimerswaal1,533,49-4,542,58
Renkum-0,22-6,534,272,04
Renswoude17,6412,064,51,08
Reusel-De Mierden10,132,825,711,6
Rheden-1,33-5,742,162,25
Rhenen4,110,692,570,84
Ridderkerk9,36-1,569,021,91
Rijssen-Holten0,791,88-1,410,31
Rijswijk (ZH.)29,741,323,45,03
Roerdalen0,24-3,843,640,44
Roermond5,39-1,973,493,88
Roosendaal0,93-1,4-0,132,46
Rotterdam5,812,54-7,1410,41
Rozendaal18,543,4810,434,63
Rucphen12,05-2,1710,833,38
Súdwest-Fryslân2,48-0,812,171,12
Schagen5,87-2,367,031,2
Scherpenzeel18,664,0512,841,78
Schiedam6,121,98-2,846,98
Schiermonnikoog19,33-10,7421,488,59
Schouwen-Duiveland3,17-4,115,781,5
's-Gravenhage (gemeente)9,042,83-8,714,91
's-Hertogenbosch6,421,292,512,62
Simpelveld-3,91-3,53-3,052,67
Sint Anthonis11,46-1,5410,352,65
Sint-Michielsgestel6,34-1,026,580,78
Sittard-Geleen1,24-4,614,71,16
Sliedrecht11,490,010,630,86
Sluis0,09-6,02,813,28
Smallingerland-1,450,32-0,55-1,21
Soest4,63-0,553,711,47
Someren12,822,218,851,75
Son en Breugel11,570,349,02,22
Stadskanaal3,68-5,618,820,47
Staphorst1,566,26-5,10,41
Stede Broec8,511,245,012,25
Steenbergen3,66-0,996,95-2,3
Steenwijkerland8,32-0,997,561,76
Stein (L.)-1,53-3,783,26-1,01
Stichtse Vecht2,121,29-2,613,44
Terneuzen1,08-4,22-0,245,55
Terschelling18,48-3,2913,148,62
Texel2,93-1,611,982,56
Teylingen3,971,431,910,64
Tholen11,423,537,360,54
Tiel7,54-1,411,867,08
Tilburg10,911,150,469,3
Tubbergen2,21-0,231,361,08
Twenterand-0,06-0,590,470,06
Tynaarlo6,74-3,369,420,68
Tytsjerksteradiel7,58-0,538,39-0,28
Uden3,450,313,030,12
Uitgeest-3,592,93-7,040,51
Uithoorn25,193,7718,82,62
Urk9,8513,1-3,720,47
Utrecht (gemeente)7,227,52-8,878,56
Utrechtse Heuvelrug0,96-3,023,70,28
Vaals4,07-9,025,068,03
Valkenburg aan de Geul-10,02-8,92-1,340,24
Valkenswaard0,77-3,23,970,0
Veendam1,93-3,724,890,77
Veenendaal10,163,26,70,27
Veere-3,74-1,14-3,190,59
Veldhoven7,23-0,735,192,77
Velsen-2,14-1,63-1,460,95
Venlo3,2-0,73-1,775,7
Venray5,19-0,321,354,16
Vijfheerenlanden14,964,0810,270,61
Vlaardingen3,71-0,80,733,77
Vlieland30,15-1,6818,4313,4
Vlissingen3,92-4,984,554,35
Voerendaal-2,571,04-2,65-0,96
Voorschoten-0,62-0,62-3,983,98
Voorst7,02-1,297,990,32
Vught2,34-1,040,692,68
Waadhoeke3,79-1,214,680,33
Waalre4,5-0,173,251,42
Waalwijk11,33-0,21,69,94
Waddinxveen26,977,9717,521,48
Wageningen10,22-3,33-9,1322,68
Wassenaar4,27-6,752,09,02
Waterland0,35-1,680,921,1
Weert4,84-2,684,82,72
Weesp14,871,9611,051,86
West Betuwe9,421,576,81,05
West Maas en Waal3,730,711,431,58
Westerkwartier9,030,88,230,0
Westerveld9,16-4,7812,771,17
Westervoort-4,81,13-5,86-0,07
Westerwolde18,23-5,84-454,51478,58
Westland10,822,73,075,05
Weststellingwerf4,9-1,264,551,61
Westvoorne3,89-5,648,121,41
Wierden3,59-0,083,75-0,08
Wijchen2,64-0,321,51,45
Wijdemeren1,39-1,351,840,9
Wijk bij Duurstede0,51,96-0,75-0,71
Winterswijk2,27-3,485,310,45
Woensdrecht4,81-3,95,183,54
Woerden4,252,41-0,362,2
Wormerland2,02-2,274,10,18
Woudenberg15,254,259,91,1
Zaanstad1,271,95-3,312,63
Zaltbommel16,883,919,243,74
Zandvoort-3,38-5,531,630,52
Zeewolde18,843,88,876,16
Zeist11,47-1,28,923,75
Zevenaar12,54-1,4113,090,86
Zoetermeer2,962,28-0,631,31
Zoeterwoude51,572,0445,014,52
Zuidplas14,384,339,720,33
Zundert15,78-0,147,648,28
Zutphen5,42-2,126,760,79
Zwartewaterland7,894,911,531,45
Zwijndrecht-0,58-0,87-0,711,01
Zwolle5,792,830,852,12
* Voorlopige cijfers tot 1 december
    

Economie in bijna alle regio’s boven niveau van voor coronacrisis

De omvang van de economie is in het derde kwartaal 2021 in bijna alle regio’s groter dan twee jaar geleden, vóór corona. Dit blijkt uit de nieuwe publicatie De regionale economie 2020. Alleen in de Corop-gebieden Haarlemmermeer en Overig Groningen was de economie kleiner dan in het derde kwartaal van 2019. In Haarlemmermeer bedroeg het verschil ongeveer 9 procent, wat samenhangt met de impact van corona op de luchtvaart en de daaraan gerelateerde dienstverlening. In Overig Groningen bedroeg het verschil ongeveer 2 procent. Dit komt vooral door de vermindering van de gaswinning. Als de delfstoffenwinning buiten beschouwing wordt gelaten, was de economie in dit gebied 5 procent groter dan twee jaar eerder.

Economische groei 3e kwartaal 2021 t.o.v. 3e kwartaal 2019
Regio_naamEconomische groei (%)
Oost-Groningen3
Delfzijl e.o.2
Overig Groningen-2
Noord-Friesland1
Zuidwest-Friesland2
Zuidoost-Friesland3
Noord-Drenthe4
Zuidoost-Drenthe2
Zuidwest-Drenthe2
Noord-Overijssel2
Zuidwest-Overijssel3
Twente4
Veluwe3
Achterhoek3
Aggl. Arnhem/Nijmegen4
Zuidwest-Gelderland4
Utrecht-West4
Stadsgewest Amersfoort3
Stadsgewest Utrecht3
Zuidoost-Utrecht5
Kop van Noord-Holland3
Alkmaar e.o.2
IJmond7
Agglomeratie Haarlem3
Zaanstreek4
Amsterdam0
Overig Agglomeratie Amsterdam3
Edam-Volendam e.o.4
Haarlemmermeer e.o.-9
Het Gooi en Vechtstreek5
Agglomeratie Leiden en Bollenstreek3
Agglomeratie�s-Gravenhage (Excl. Zoetermeer)3
Zoetermeer3
Delft en Westland3
Oost-Zuid-Holland4
Rijnmond4
Overig Groot-Rijnmond4
Drechtsteden3
Overig Zuidoost-Zuid-Holland3
Zeeuwsch-Vlaanderen7
Overig Zeeland5
West-Noord-Brabant3
Midden-Noord-Brabant2
Stadsgewest �s-Hertogenbosch3
Overig Noordoost-Noord-Brabant4
Zuidoost-Noord-Brabant5
Noord-Limbug4
Midden-Limburg4
Zuid-Limburg1
Almere5
Flevoland-Midden5
Noordoostpolder en Urk2

Meer vestigingen van horeca, cultuur en overige dienstverlening

In alle provincies steeg de dichtheid van het aantal vestigingen in de horeca, culturele en creatieve industrie en de overige dienstverlening tussen april 2020 en juli 2021. Ondanks de coronacrisis werden in deze drie bedrijfstakken meer vestigingen opgericht dan opgeheven.

Het aantal horecavestigingen per duizend inwoners steeg in de periode april 2020–juli 2021 met 4,7 procent. In de periode april 2019-juli 2020 was dat nog 7,1 procent. De horecadichtheid nam het meest toe in Flevoland (9,2 procent) en Zeeland (6,6 procent) en het minst in Drenthe (3,4 procent).

In de culturele en creatieve industrie steeg het aantal vestigingen per duizend inwoners met 6 procent. De toename van het aantal bedrijfsvestigingen per duizend inwoners was het grootst in Zeeland (10,2 procent) en Gelderland (8,8 procent) en het kleinst in Noord-Holland (4,8 procent).

De relatieve vestigingsdichtheid van de overige dienstverlening, waartoe onder meer kappers en de schoonheidssalons behoren, nam met 4,6 procent toe. In Flevoland en Fryslân was deze groei het sterkst (beide 6 procent). Meer lezen?

Verandering aantal bedrijfsvestigingen per duizend inwoners, 1 juli 2021 t.o.v. 1 april 2020
ProvincienaamHoreca (% verandering)Culturele en creatieve industrie (% verandering)Overige dienstverlening (% verandering)
Zuid-Holland5,46,85,2
Noord-Holland5,34,85,7
Noord-Brabant4,97,34,9
Gelderland4,98,84,9
Utrecht5,46,13,5
Overijssel4,56,45,9
Limburg4,87,94,6
Fryslân5,775,9
Groningen3,96,85,9
Drenthe3,47,33,7
Flevoland9,25,66,2
Zeeland6,610,13,3

Regionale gegevens in het Dashboard bevolking

Hoeveel mensen wonen in mijn gemeente? Hoeveel kinderen zijn het afgelopen jaar in mijn gemeente geboren? Hoeveel procent van de huishoudens in mijn gemeente bestaat uit 1 persoon, en hoeveel procent van de gezinnen heeft 3 of meer kinderen?

Actuele cijfers over bevolkingsomvang, en -samenstelling zijn onontbeerlijk om beleid op te baseren. Het Dashboard bevolking geeft de stand en ontwikkeling van de Nederlandse bevolking. Het Dashboard bevat regionale data over en voor gemeenten, verdeeld over diverse thema’s. De interactieve figuren geven de vaak complexe informatie op heldere wijze weer en bieden vaak mogelijkheden voor selecties van jaren en/of gemeenten.

Bevolkingsdichtheid, 2021
GemeenteInwoners per km² land ( inwoners per km² land)
's-Gravenhage (gemeente)6650
's-Hertogenbosch1414
Aa en Hunze92
Aalsmeer1590
Aalten281
Achtkarspelen273
Alblasserdam2294
Albrandswaard1190
Alkmaar995
Almelo1087
Almere1662
Alphen aan den Rijn892
Alphen-Chaam111
Altena281
Ameland63
Amersfoort2514
Amstelveen2208
Amsterdam5277
Apeldoorn485
Arnhem1660
Assen841
Asten240
Baarle-Nassau91
Baarn762
Barendrecht2463
Barneveld341
Beek (L.)755
Beekdaelen461
Beemster143
Beesel481
Berg en Dal406
Bergeijk186
Bergen (L.)127
Bergen (NH.)300
Bergen op Zoom844
Berkelland170
Bernheze351
Best881
Beuningen599
Beverwijk2275
Bladel273
Blaricum1076
Bloemendaal590
Bodegraven-Reeuwijk468
Boekel318
Borger-Odoorn93
Borne910
Borsele161
Boxmeer266
Boxtel477
Breda1464
Brielle633
Bronckhorst127
Brummen250
Brunssum1604
Bunnik415
Bunschoten725
Buren202
Capelle aan den IJssel4761
Castricum726
Coevorden119
Cranendonck275
Cuijk497
Culemborg994
Dalfsen175
Dantumadiel224
De Bilt656
De Fryske Marren147
De Ronde Venen448
De Wolden109
Delft4572
Den Helder1250
Deurne277
Deventer775
Diemen2612
Dinkelland151
Doesburg960
Doetinchem737
Dongen902
Dordrecht1517
Drechterland337
Drimmelen287
Dronten126
Druten505
Duiven739
Echt-Susteren308
Edam-Volendam668
Ede373
Eemnes302
Eemsdelta170
Eersel237
Eijsden-Margraten334
Eindhoven2689
Elburg367
Emmen319
Enkhuizen1469
Enschede1134
Epe213
Ermelo315
Etten-Leur793
Geertruidenberg817
Geldrop-Mierlo1292
Gemert-Bakel252
Gennep358
Gilze en Rijen409
Goeree-Overflakkee194
Goes417
Goirle557
Gooise Meren1407
Gorinchem1987
Gouda4464
Grave459
Groningen (gemeente)1257
Gulpen-Wittem194
Haaksbergen231
Haarlem5573
Haarlemmermeer799
Halderberge409
Hardenberg196
Harderwijk1253
Hardinxveld-Giessendam1089
Harlingen633
Hattem530
Heemskerk1434
Heemstede3001
Heerde238
Heerenveen266
Heerhugowaard1528
Heerlen1935
Heeze-Leende156
Heiloo1291
Hellendoorn261
Hellevoetsluis981
Helmond1742
Hendrik-Ido-Ambacht2945
Hengelo (O.)1332
Het Hogeland99
Heumen417
Heusden571
Hillegom1724
Hilvarenbeek166
Hilversum2000
Hoeksche Waard327
Hof van Twente165
Hollands Kroon136
Hoogeveen436
Hoorn3613
Horst aan de Maas225
Houten914
Huizen2600
Hulst137
IJsselstein1605
Kaag en Braassem435
Kampen383
Kapelle347
Katwijk2667
Kerkrade2074
Koggenland286
Krimpen aan den IJssel3826
Krimpenerwaard382
Laarbeek412
Landerd225
Landgraaf1516
Landsmeer513
Langedijk1186
Lansingerland1186
Laren (NH.)918
Leeuwarden523
Leiden5664
Leiderdorp2365
Leidschendam-Voorburg2348
Lelystad347
Leudal222
Leusden522
Lingewaard755
Lisse1465
Lochem159
Loon op Zand471
Lopik191
Losser232
Maasdriel385
Maasgouw524
Maassluis3960
Maastricht2147
Medemblik372
Meerssen692
Meierijstad444
Meppel619
Middelburg (Z.)1011
Midden-Delfland411
Midden-Drenthe98
Midden-Groningen217
Mill en Sint Hubert211
Moerdijk234
Molenlanden243
Montferland341
Montfoort370
Mook en Middelaar455
Neder-Betuwe411
Nederweert172
Nieuwegein2717
Nieuwkoop373
Nijkerk629
Nijmegen3341
Nissewaard1161
Noardeast-Frysl�n120
Noord-Beveland88
Noordenveld157
Noordoostpolder104
Noordwijk755
Nuenen, Gerwen en Nederwetten703
Nunspeet218
Oegstgeest3430
Oirschot185
Oisterwijk404
Oldambt169
Oldebroek243
Oldenzaal1471
Olst-Wijhe161
Ommen102
Oost Gelre269
Oosterhout786
Ooststellingwerf114
Oostzaan841
Opmeer289
Opsterland133
Oss567
Oude IJsselstreek289
Ouder-Amstel587
Oudewater261
Overbetuwe442
Papendrecht3418
Peel en Maas274
Pekela248
Pijnacker-Nootdorp1501
Purmerend3528
Putten286
Raalte222
Reimerswaal225
Renkum684
Renswoude302
Reusel-De Mierden169
Rheden532
Rhenen480
Ridderkerk1968
Rijssen-Holten406
Rijswijk (ZH.)3956
Roerdalen233
Roermond966
Roosendaal725
Rotterdam2995
Rozendaal62
Rucphen358
Schagen277
Scherpenzeel735
Schiedam4448
Schiermonnikoog23
Schouwen-Duiveland148
Simpelveld654
Sint Anthonis118
Sint-Michielsgestel505
Sittard-Geleen1161
Sliedrecht1994
Sluis83
Smallingerland478
Soest1014
Someren242
Son en Breugel676
Stadskanaal270
Staphorst129
Stede Broec1500
Steenbergen166
Steenwijkerland154
Stein (L.)1180
Stichtse Vecht678
S�dwest-Frysl�n172
Terneuzen218
Terschelling57
Texel84
Teylingen1331
Tholen178
Tiel1275
Tilburg1762
Tubbergen145
Twenterand317
Tynaarlo238
Tytsjerksteradiel215
Uden631
Uitgeest711
Uithoorn1665
Urk1614
Utrecht (gemeente)3830
Utrechtse Heuvelrug378
Vaals422
Valkenburg aan de Geul446
Valkenswaard569
Veendam361
Veenendaal3438
Veere166
Veldhoven1436
Velsen1518
Venlo821
Venray268
Vijfheerenlanden395
Vlaardingen3137
Vlieland31
Vlissingen1293
Voerendaal396
Voorschoten2302
Voorst202
Vught527
Waadhoeke162
Waalre784
Waalwijk756
Waddinxveen1097
Wageningen1303
Wassenaar527
Waterland332
Weert479
Weesp897
West Betuwe238
West Maas en Waal255
Westerkwartier176
Westerveld71
Westervoort2136
Westerwolde95
Westland1370
Weststellingwerf119
Westvoorne280
Wierden259
Wijchen624
Wijdemeren514
Wijk bij Duurstede502
Winterswijk210
Woensdrecht240
Woerden595
Wormerland423
Woudenberg373
Zaanstad2124
Zaltbommel371
Zandvoort535
Zeewolde93
Zeist1341
Zevenaar476
Zoetermeer3637
Zoeterwoude417
Zuidplas777
Zundert182
Zutphen1175
Zwartewaterland277
Zwijndrecht2206
Zwolle1169

Historisch laag aantal faillissementen in 2021

In 2021 zijn 1 536 bedrijven en instellingen (excl. eenmanszaken) failliet verklaard. Dat is 43 procent minder dan in 2020. Ook in 2021 hadden veel bedrijven het moeilijk door de coronacrisis, maar het aantal faillissementen lag bijna op het laagste niveau sinds de start van de statistiek in 1981. Alleen in 1990 was het aantal faillissementen met 1 527 net wat lager dan in 2021.

In alle provincies zijn in 2021 minder bedrijven failliet verklaard dan in 2020. Het grootst was de daling in Noord-Holland met 254 bedrijven (47 procent). Relatief gezien was de grootste daling in Zeeland met 60 procent. Zuid-Holland, Noord-Holland en Noord-Brabant telden de meeste faillissementen, maar ook de meeste bedrijven. Meer lezen?

Faillissementen van bedrijven en instellingen1)
 20212020
Zuid-Holland 317529
Noord-Holland 290544
Noord-Brabant 205426
Gelderland 184304
Overijssel 118158
Utrecht 113189
Limburg 103187
Groningen4771
Flevoland 4469
Fryslân 3780
Drenthe 3365
Zeeland 2767
1)Exclusief eenmanszaken

Wetswijziging leidt tot forse daling opbrengst precariobelasting

Gemeenten kunnen precariobelasting heffen als vergoeding voor het gebruik van openbare grond. In 2022 dalen de begrote ontvangsten aan precariobelasting van 287 miljoen euro in 2021 naar 39 miljoen euro in 2022, een daling van 86 procent. De forse afname van deze belasting op het gebruik van gemeentegrond heeft te maken met een wetswijziging. Hierdoor mogen gemeenten vanaf 1 januari 2022 geen precario meer heffen over kabels en leidingen die nutsbedrijven in, op of boven gemeentegrond exploiteren. Dan resteren alleen nog de precario-opbrengsten voor het overige gebruik van de gemeentegrond, zoals voor terrassen, (het plaatsen van) bouwmaterialen en uithangborden. Klik hier om meer te lezen.

Verandering van de precariobelasting t.o.v. 2021
GemeentenaamVerandering precario t.o.v. 2021 (%)
Aa en Hunze0
Aalsmeer-100
Aalten0
Achtkarspelen-100
Alblasserdam-88
Albrandswaard0
Alkmaar-89
Almelo0
Almere0
Alphen aan den Rijn-100
Alphen-Chaam0
Altena0
Ameland0
Amersfoort-67
Amstelveen0
Amsterdam-61
Apeldoorn-94
Arnhem0
Assen1
Asten0
Baarle-Nassau0
Baarn2
Barendrecht0
Barneveld-7
Beek (L.)0
Beekdaelen0
Beesel0
Berg en Dal0
Bergeijk0
Bergen (L.)0
Bergen (NH.)-93
Bergen op Zoom2
Berkelland0
Bernheze0
Best1
Beuningen-100
Beverwijk-91
De Bilt2
Bladel0
Blaricum-100
Bloemendaal-95
Bodegraven-Reeuwijk-99
Boekel0
Borger-Odoorn0
Borne0
Borsele-100
Boxtel5
Breda2
Brielle-11
Bronckhorst0
Brummen0
Brunssum0
Bunnik0
Bunschoten-92
Buren-100
Capelle aan den IJssel0
Castricum-98
Coevorden0
Cranendonck0
Culemborg-98
Dalfsen0
Dantumadiel0
Delft-73
Deurne0
Deventer1
Diemen-95
Dijk en Waard
Dinkelland0
Doesburg-95
Doetinchem28
Dongen0
Dordrecht-97
Drechterland0
Drimmelen-46
Dronten-100
Druten0
Duiven-100
Echt-Susteren0
Edam-Volendam0
Ede-100
Eemnes-100
Eemsdelta-100
Eersel0
Eijsden-Margraten0
Eindhoven1
Elburg-96
Emmen0
Enkhuizen12
Enschede0
Epe-95
Ermelo-100
Etten-Leur2
De Fryske Marren0
Geertruidenberg-98
Geldrop-Mierlo0
Gemert-Bakel0
Gennep0
Gilze en Rijen0
Goeree-Overflakkee0
Goes-99
Goirle0
Gooise Meren-98
Gorinchem-69
Gouda-90
's-Gravenhage (gemeente)-99
Groningen (gemeente)2
Gulpen-Wittem0
Haaksbergen0
Haarlem-84
Haarlemmermeer-98
Halderberge0
Hardenberg0
Harderwijk-90
Hardinxveld-Giessendam0
Harlingen-86
Hattem-98
Heemskerk2
Heemstede-59
Heerde-100
Heerenveen-99
Heerlen0
Heeze-Leende0
Heiloo0
Den Helder0
Hellendoorn0
Hellevoetsluis0
Helmond0
Hendrik-Ido-Ambacht-100
Hengelo (O.)3
's-Hertogenbosch1
Heumen0
Heusden0
Hillegom-99
Hilvarenbeek-99
Hilversum0
Hoeksche Waard-100
Hof van Twente0
Het Hogeland0
Hollands Kroon0
Hoogeveen0
Hoorn0
Horst aan de Maas0
Houten0
Huizen0
Hulst-98
IJsselstein0
Kaag en Braassem-100
Kampen1
Kapelle-100
Katwijk-97
Kerkrade0
Koggenland0
Krimpen aan den IJssel0
Krimpenerwaard0
Laarbeek0
Land van Cuijk
Landgraaf0
Landsmeer-56
Lansingerland-82
Laren (NH.)-100
Leeuwarden2
Leiden-91
Leiderdorp-96
Leidschendam-Voorburg-100
Lelystad-100
Leudal0
Leusden3
Lingewaard-100
Lisse-100
Lochem-100
Loon op Zand0
Lopik0
Losser0
Maasdriel-100
Maasgouw0
Maashorst
Maassluis-86
Maastricht-4
Medemblik0
Meerssen0
Meierijstad0
Meppel56
Middelburg (Z.)-84
Midden-Delfland0
Midden-Drenthe
Midden-Groningen0
Moerdijk0
Molenlanden-100
Montferland0
Montfoort0
Mook en Middelaar0
Neder-Betuwe-100
Nederweert0
Nieuwegein2